P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33 / HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33 / HOTOVO

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak jsem se rozhodl zveřejnit stavbu mého druhého polského letadla. Jedná se o legendární mustang ve verzi B s Malcolmovým vypouklým překrytem kabiny.
Jelikož se mi stavění letadýlek poměrně zalíbilo a Mezek mi dodal odvahy, koupil jsem si na Chodově tohoto krasavce a budu doufat, že se jeho stavba podaří alespoň podobně jako Messerschmit. I když vypadá určitě složitějc, tak to snad zvládnu.
Nejprve náhled na vystřihovánku:

Obrázek

Dále pohled na listy s modelem:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a teď se již pouštím do stavby. Nejprve jsem se pustil podle návodu do výroby přední části obšívky a žebra. Fotky zde:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Další prací je výroba kokpitu. Ten se mi zdá mnohem složitější, než v případě mezka. Doufám, že se mi ho podaří nějak se ctí dokončit. Fotky jsou zde:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Další prací je na řadě dodělání kokpitu a vyroba obšívky kokpitu. Poměrně dost se toho bojím a nejsem si jist jakou fólii použít na zasklení části za pilotem.
Pokud již někdo toto éro dělal, budu moc vděčný za případné rady a typy na různé záludnosti a nástrahy.
Pokračování příště.
Naposledy upravil(a) Pavel Pejša dne úte 5.6.2012 18:23, celkem upraveno 1 x.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od chuan »

Teda brácho já čumim :shock: jak se ti to tak krásně daří? vedle tebe sem úplnej břídil s tim svym morissem. Klobouk dolu a držim palce ať se ti daří i nadále.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Hezky rozjetý, sleduju se zájmem. Tahle verze Mustanga je náhodou taky pěkná a není tak profláknutá jako ta s kabinou-bublinou :)
Kokpit je parádní, takovejch páček, co nebude vidět... :D a :D
Držím palce ;)
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Děkuji za ohlasy. Teď bych potřeboval trochu poradit. Jedná se mi o zasklení té části za pilotem. Pokoušel jsem se to zasklít pěknou tenkou průhlednou fólií a nalepil jsem ji pod celá okna, ale když jsem začal díl tvarovat, začala se fólie šíleně krabatit a nechutně vypadat, a tak jsem to musel strhnout dolů. Lepil jsem sklo na oboustranou fólii. Teď jsem díl připravil na druhý pokus zasklívání a tak bych byl rád za nějaké rady, co se týče fólie(jakou používáte a kde se dá sehnat?), jakým lepidlem lepíte, když nepoužíváte oboustranou pásku? a celkově nějaký postup, protože se domnívám, že stejný postup jsem volil u mezka a ta zadní část se také nepovedla. Doufám, že druhý pokus bude úspěšnější.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Ten zadek kabiny je jenom oblouk? U Spita jsem to dělal jednou tak, že jsem díl (aspoň ten kus dílu, kterého se to týkalo) podlepil samolepicím papírem (na štítky do tiskárny), lepivou stranou "ven", pak jsem prořezal díry, zaretušoval, vytvaroval díl, a pak na samolepku nalepil fólii. Druhej pokus (kterej mi přišel o fous lepší) bylo slepit ten malý kousek interiéru, co má pilot za hlavou, na něj nalepit "sklo" z fólie (na nějakou chlopeň, takže klidně vteřinovym lepidlem) a celej ten zasklenej kousek, kterej už držel pohromadě, vlepit do té části trupu. Ale to nevím, jak vypadá tady.
Jinak jsem na to používal nějakou tenkou fólii, kterou jsem našel, na kterou mi kdysi něco tiskli. Tenčí než fólie na vazby, a taky tak netáhla. Typ ani název nevim, vyznačovala se tím, že na sobě měla po delší hraně nalepenej ještě krycí hedvábnej papír.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak jsem trochu pokročil se stavbou. Kokpit je uzavřený a připojený k přední části. Absolutně to není tak jak bych si představoval, ale na druhou stranu je to lepší, než první pokus o zasklení zadní části kabiny s asi ,,vysílačkou" Nejspíš jsem však nyní použil příliš tvrdou fólii a moc vteřiňáku, který se mi nepěkně rozlil, na fólii a kraje. Trochu mi to vzalo síly pokračovat, ale řekl, jsem si že uplně na vyhození to není, tak se pokusím doběhnout do cíle, i když se ,,zlomenou nohou" Momentálně jsem se pustil do části za kabinou s takovým tím mustangovským břichem.
Trochu fotek zatím hotové části letadla odhalujících moje chyby. Vystřihovánka jinak pasuje dobře.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ještě mám dotaz na místní znalce letadel a zvláště Mustangů. Zajímalo by mě k čemu sloužily vzadu na takovém tom ,,břiše" jakési výklopné díly. Jestly to bylo něco kvůli chlazení, nebo něco kvůli aerodinamice. Tak kdyby někdo věděl, tak děkuji za vysvětlení.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak jsem trošku postoupil. Dodělal jsem zadní část ,,břicha" a začal se věnovat ocasu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ten ocas je zatím na trupu nasazený nasucho. Jinak Mustang zatím vypadá větší a robustnější než Messerschmitt.
Uživatelský avatar
Michal Dostál
Příspěvky: 439
Registrován: sob 21.1.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od Michal Dostál »

Zatím skvělá práce. Bude to parádní éro.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak teď se teda červenám, protože když mi napíše skvělá práce člověk, kterej je největší borec přes letadla, tak to je pro mě obrovská pocta. Dík za dodání sil do další stavby.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak jsem opět trochu postoupil ve stavbě. Dodělal, jsem směrovku a půlku výškovky. Oproti Messerschmitu celé ocasní plochy působí mnohem mohutněji. Mezi stavbou ocasu jsem si pomalu připravil části nasáváku vzduchu, asi do chladiče, a nějaká žebírka do křídel. Teď mě čeká dodělat ještě druhou stranu výškovky. Jinak zatím vše poměrně pasuje a veškeré nepřesnosti jdou na vrub mé levorukosti.
Nyní již pár dalších fotek:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Opět jsem se trošku posunul dále. Dodělal jsem ocasní plochy a začal se stavbou ostruhového kolečka:

Obrázek Obrázek Obrázek

Stavba ocasních ploch byla zapeklitá, protože je na můj vkus dost nešťastně řešeno spojení výškovky s trupem a směrovkou. Prakticky si člověk hezky slepí jednu část a pak ji musí přilepit k trupu a až potom je možné lepit druhou část, která už se lepí k hotovému celku a člověk si to nemůže pořád dobře hlídat, aby seděla geometrie. Nakonec jsem to však nějak dodělal, ale rozhodně nejsem spokojen. Další na řadě je dodělat nasávák vzduchu, asi do chlazení a začít stavět křídla. Nejprve jsem si podlepil velké díly a ještě zpracoval základní části ostruhového kolečka:

Obrázek Obrázek Obrázek

Dále následovala výroba kostry křídla a udělal jsem i pravou podvozkovou šachtu:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

To je zatím vše, a třebaže vše poměrně slušně pasuje, nestaví se model moc dobře. Je tam spousta záludných míst, která by šla navrhnout lépe a slepitelněji. Ať už třeba žebra, nebo to slepení ocasních ploch. No snad se s tím nějak poperu a doperu.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak jsem opět trochu popojel. Dodělal jsem ostruhové kolečko.

Obrázek Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem doděláním podvozkové šachty a dokončením kostry křídel.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A pak jsem započal potahovat hlavní části křídel. Šlo to velmi ztuha. Narazil jsem asi na první nepřesnost. Myslím, že to nebylo mou levorukostí. Prostě mi přesně nedosedl takový malý díl vpředu nápěžné hrany křídla při napojení u trupu. Přitom k rovné části podvozkové šachty sedl, ale k oblé části už vůbec, ale myslím, že to půjde zamaskovat. Dále pak mi přišla kostra poměrně nevhodně konstrukčně zvolená a málo tuhá. Snad to nakonec nějak dopadne. Trošku mě to zklamalo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak pokračování zase někdy příště.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak jsem opět trošičku popojel. Ovšem nemám z toho moc radost. Skoro jsem dodělal křídla. Osadil jsem všechny klapky a zbývá už jen přilepit konce a stočit poslední dva laufy 0,5palcových kulometů. Každopádně si myslím, že by správněměly být otvory pro kulomety v prostředku náběžné hrany a né tolik nahoře jak to zatím vychází. Myslím, že ty křídla jsou asi né uplně správně nakresleny. Celkově moc neseděly a dost jsem se s nimi pral, takže jsou z křídel nakonec takové pokroutky. Vzalo mi to trochu elán v pokračování stavby. Nyní trochu fotek odhalující mrazivé pohledy na křídlo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ještě jsem vyfotil zatím rozpracované kulomety, připravené konce křídel na přilepení a započaté díly, do kterých budu vlepovat výfuky a hotový spodek břicha. A nakonec nasucho poskládané díly letadla.

Obrázek Obrázek Obrázek

Tak další fotky snad příště jestli mě přejde vztek. Messerschmit se vedle tohoto éra stavěl uplně skvěle.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od chuan »

já to zas tak černě nevidím, jsem zvědavej jaký éro se z toho nakonec vyklube. Zatím je to moc pěkný letadlo
DDM Vetrnik
Příspěvky: 139
Registrován: sob 11.2.2012 23:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: P-51B Mustang / Maly Modelarz / 1:33

Příspěvek od DDM Vetrnik »

To je právě ta výzva, udělat z Maleho Modelarze koukatelný model. Zatím se Ti to daří hodně dobře. :)
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“