Červený dům v České Lípě /Richard Vyškovský, ERKOtyp / 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Červený dům v České Lípě /Richard Vyškovský, ERKOtyp / 1:150

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Červený dům v České Lípě

Obrázek

Historie objektu:
Podle letopočtu vyrytého na vnější omítce byl "Červený dům" postaven roku 1583 a literatura jej připisuje Jetřichovi Jiřímu Berkovi z Dubé. Vycházejí přitom ze zápisu soudobého českolipského kronikáře pekařského mistra Hanse Kriescheho. Další zmínka pochází ze zápisu v zemských deskách z roku 1591, kdy Jetřichova vdova Kunhuta odkoupila dvě čtvrtiny českolipského panství držené Vartemberky. Další zmínku nalezneme až v polovině 17. století, když se roku 1654 ujala dědictví po svém otci Albrechtu z Valdštejna Marie Alžběta hraběnka z Kounic. Při té příležitosti se svým manželem stojíce na lodžii letohrádku přijímali hold okolojdoucího průvodu poddaných.
V následujících stoletích letohrádek z pramenů mizí, víme pouze, že na počátku 19. století byla v budově zřízena barvírna látek, po níž dostala název Kotel (Kessel). Roku 1837 byl v přízemí domu zřízen hostinec "U kotle", který fungoval až do roku 1882. Tehdy byla budova spolu se zámeckým areálem prodána továrníku Josefu Altshulovi. Ten jej vzápětí u příležitosti 300. let od postavení nechal pod odborným dohledem opravit a restaurovat. V pozdějších letech byl však Červený dům pronajat k bytovým účelům a znovu chátral. Roku 1931 byl znovu opravován a o dva roky později se stal sídlen německého městského muzea.
Po osvobození byla roku 1947 restaurována sgrafitová výzdoba a muzejní sbírky byly začleněny do nově založené expozice okresního vlastivědného muzea. Pracovny a depozitáře muzea v letohrádku zůstaly i po přestěhování expozice do opraveného augustiniánského kláštera. V 70. letech byla opět opravována sgrafita, dnes je však jejich stav opět neuspokojivý.

Popis
Červený dům je jednopatrová nepodsklepená budova, která svou severní stranou přiléhala k dnes zasypanému ramenu Ploučnice. Zdivo tvoří převážně čedičové, v menší míře i pískovcové kameny. Půdorys má tvar kosodélníku o rozměrech cca 22,6x9,6 metrů. Od východu byla roku 1896 postavena obytná budova, volné západní průčelí je ukončeno renesančně tvarovaným volutovým štítem. Zeď západního průčelí je v přízemí rozšířena, zejména severozápadní nároží budí dojem nedokončenosti či záměrného ubourání zdiva. Na nejstarším plánu města z roku 1744 je v těchto místech přiložena jakási stavba, pravděpodobně brána. Mohutné zdivo v přízemí nevylučuje postavení budovy na starším gotickém základě.
Jižní průčelí se v přízemí otvírá křížové klenutými arkádami na pilířích, v patře pak arkádami na devíti sloupech zaklenutými deseti poli křížové klenby. Sloupy v lodžii, okenní i dveřní ostění byla vymalována červenou barvou, která dala letohrádku jeho jméno. Průčelí, štít i severní strana jsou zdobeny psaníčkovým sgrafitem, pod římsou 1. patra je seřazeno pět figurálních sgrafit s loveckými výjevy - lov na zajíce, lov na jeleny, štvanice na kance, sokolnický lov a krajina se stádem ovcí, ovčákem a lovcem zabíjejícím vlka. Nad hlavicemi sloupů horních arkád jsou figurální motivy zobrazující mužské hlavy představující snad antické hrdiny. Pouze prostřední z nich údajně představuje básníka Dante Alighieriho.
Všechny místnosti letohrádku byly valeně klenuté s lunetami, dveřní ostění jsou vytesána z pískovce. V tzv. "holdovacím sále" v patře se dochovala nástěnná malba scény s šaškem, zbytek výzdoby vzal za své při úpravách roku 1883.
Autorství stavby bývá připisováno italským stavitelům, pro tuto domněnku hovoří obdobné stavby se kterými je letohrádek srovnáván, zpodobnění Alighieriho ve výzdobě i osoba stavebníka, který při svých studiích v cizině přišel do styku s italskými šlechtici a později je hostil na svém českolipském panství.


Zdroj a další obrázky: http://hrady.dejiny.cz/ceska_lipa/cerveny_dum.htm


Model
Vznik tohoto modelu byl dlouhý a komplikovaný :D
Takže ve zkratce:
:arrow:červen 2001 - Láska na první pohled, zakoupeno na výstavě Deset století architektury na Pražském hradě za opravdu nehorázné peníze.
:arrow:2004? - Neslepená vystřihovánka polita čajem a zničena :cry: ...
:arrow:prosinec 2009 - Vystřihovánka znovu zakoupena v prodejně v Brně :!: .
:arrow:2.únor 2010 - Poprvé stříhnuto do papíru.
:arrow:9.únor - Stavba dokončena, čeká se na zahradní úpravy. Je problém s pískem, není nikde k sehnání.
:arrow:13.února - Dokončena "základová deska" ze sádrokartonu, stále chybí písek.
:arrow:14.února - Dokončeny hrubé terénní úpravy - polystyren a toaleťák.
:arrow:17.února - Konečně mě to trklo a písek jsem seškrábal z posypaného chodníku. Doufám, že mě nikdo neviděl. Modlil jsem se, abych seškraboval opravdu písek. Člověk by nevěřil, jak je mokrá hrouda písku podobná něčemu, do čeho raději nešlápnout :lol: :lol:
:arrow:18.února - Dokončeny posypy a hotovo. Necelých 9 let :D

Tak teď k samotné stavbě.
Začátek jsem ani nefotil. Prostě 4 stěny, z nich 1 je nezpracovaná, protože dům přiléhá k jinému objektu, další 2 úplně obyčejné (dveře i okna z rubu a líce).
Obrázek

Poslední je komplikovaná o řadu oblouků. Protože je to jediná náročná část modelu, je třeba mít ji co nejlíp zpracovanou. Já jsem se svou prací vcelku spokojený :P.
Obrázek

Následovala pavlač. Byla to docela fuška, všechno dopasovat, aby nic nikde netrčelo a nechyběly milimetry jinde. Díly jsou hodně dlouhé a mají tendenci se nehorázně kroutit.
Obrázek

Zatím nezaklenutá pavlač. Myslím že nejhezčí fotka z celé stavby :)
Obrázek

Hotové zdi, uzavřený půdorys, všechno vyztuženo 2mm kartonem. Před vyztužením Zdi připomínaly vlnobití. Až jsem se bál, že to ani karton nespraví. Ale spravil 8-). Už mám taky hotové nosné sloupy. Tloušťka papíru zapracovala, takže je bylo potřeba zkracovat. Snad to není moc vidět...
Obrázek Obrázek

Detail pavlače a sloupoví...
Obrázek

A střecha... tady se mi objevil obrovský problém. Budova hotová. Vystříhnu střechu, nasucho osadím a katastrofa - Stěny napevno fixované spojkama, byl jsem přesvědčný, že chybu jsem nikde neudělal a stejně střecha letěla o dobrý půlcentimetr stranou. NAŠTĚSTÍ jsem neměl přilepenou pavlač na boční stěnu, takže jsem trochu pohnul geometrii a střechu "nějak" dopasoval jak na dlouhé strany, tak na štít. Odnesla to 4. stěna, kterou jsem zničil. Byla to ale ta nezpracovaná, takže ve finále jsem ji nahradil oranžovým papírem a vůbec ničemu to neva. Fakt jsem rád, že jsem střechu nemusel překreslovat.

Štít: Tady se mi pokazilo všechno, co šlo :D . Prozíravě jsem lepil sílu zdi nejprve na přední stranu štítu a až pak jsem se dal patlat zadní. Výsledek - hrůza, děs. Křivě přilepeno, náprava nemožná. Naštěstí není ten díl barevný, je jenom bílý s šedým stínováním. Takže celé přelepit a vystínovat černou tužkou na oči. Po nalepení "plechů", které jsem masivně upravoval, zkracoval a pracně vyrovnával do lajny je výsledek docela přijatelný :)
Obrázek Obrázek

Tady máme hotovou stavbu (kromě terénního dílu z vystřihovánky, který jsem nepoužil.
Obrázek

Detail schodiště, které mi díky změně tvaru půdorysu nepáslo úplně přesně a vznikla asi 1mm mezera. ležbu nahoře jsem nahradil kameny z MPR a problém vyřešen.
Obrázek

Pohled zepředu. Štít vypadá na fotce dobře. Jsem rád :)
Obrázek

A hotové zahradní úpravy. Ve stylu renesančního architekta jsem si představoval jemný písek zepředu a krátce střižený trávník vzadu. Jak se mi to povedlo posuďte sami ;) (s bleskem i bez blesku)
Obrázek Obrázek
Obrázek

Chtěl jsem vytvořit dojem novostvby s právě dokončenou výsadbou, bez keříků a stromků. Renesanční palác.

Resumé: Stavba bezproblémová rozhodně nebyla, ale ve vitríně se arkády vyjímají moc moc hezky :)

Kdo dočetl až sem, může si přečíst moudro:
Jak kdo vidí svět:
:arrow: Pesimista vidí tmu v tunelu.
:arrow: Optimista vidí světlo na konci tunelu.
:arrow: Realista vidí vlak na konci tunelu.
:arrow: Strojvůdce vidí tři ***kroť se ve výrazech!*** stát na kolejích na začátku tunelu.
Uživatelský avatar
pavel.r
Příspěvky: 2
Registrován: ned 30.9.2012 17:13

Re: Červený dům v České Lípě /Richard Vyškovský, ERKOtyp / 1

Příspěvek od pavel.r »

Fakt dost dobré. Mám to rozpracované a snad se alespoň přiblížím.
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“