Templ v Mladé Boleslavi / Ondřej Hejl / 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Templ v Mladé Boleslavi / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od 2BeerOrNot »

TEMPL
Pozdně gotický městský palác zvaný Templ byl postaven kolem roku 1490 jako sídlo hejtmana boleslavského panství Jana Císařovského z Hliníka. Třípodlažní budova je skvostem pozdní gotiky. Palác byl stavěn v době, kdy již byla dokončena parcelace Staroměstského náměstí. Jediné volné místo pro tuto reprezentativní budovu tedy bylo v místě stávajících hradeb. Budova tak kromě obytné funkce plnila i funkci obrannou.
Název Templ se odvozuje od ničím nepodložené pověsti, podle které byl postaven pro templářský řád, jehož členy měl do Mladé Boleslavi přivést ze svých cest po Evropě Jan z Michalovic, přední český velmož v době vlády Václava II.
Do Bílé hory byli majitelé Templu význační šlechtici. Roku 1628 byl palác prodán jako konfiskát a stal se majetkem předních měšťanů Mladé Boleslavi. Po požáru během třicetileté války proběhly rozsáhlé barokní úpravy a Templ ztratil postavení panského domu.
V letech 1886 až 1910 zde bylo umístěno mladoboleslavské krajinské muzeum. Ve 20. letech se z Templu stala modlitebna církve československé. Špatný stavební stav způsobil roku 1977 zřícení jižní části Templu. Teprve poté byly zahájeny záchranné stavební práce.
Dnes Templ slouží jako výstavní síň a pořádají se zde literárně-hudební pořady. Po rozsáhlé rekonstrukci v 90. letech Městský úřad v Mladé Boleslavi ve spolupráci s Okresním muzeem využil ?nově vzniklých? prostor a zřídil v nich stálou multimediální expozici TEMPLUM HISTORICUM ET ARCHEOLOGICUM BOLESLAVIENSE. Ta byla slavnostně otevřena v červnu 2000 při příležitosti čtyřstého výročí povýšení města na město královské. Provozovatelem a správcem celého objektu je Kulturní středisko Svět.
http://www.hrady.cz

Náhled na model:
Obrázek

Stavba:
Pro mě netradiční model /teprve druhá stavba vytvořená na počítači/, který jste mi všichni pomohli vybrat. Jednoznačným kladem je dokonalost a přesnost provedení, nesrovnatelná s ruční kresbou, ale pořád se nemůžu zbavit takového pocitu odosobnění kresby. Chybí mi ty Vyškovského barvičky :D

Jdu na to:
První roh budovy. Hned u druhého většího dílu se mi povedla docela minela, protože jsem ze špatné strany nařízl jednu hranu dílu č. 4 (zvyk - černá šipka = nařezat z líce a ouha :D ), takže při novém naříznutí z rubu se mi podařilo kus dílu uříznout. Naštěstí to nebyl nijak zásadní problém a v pohodě jsem to slepil.
Obrázek


Detail arkýře, výška asi 2 cm
Obrázek


:arrow: Postup výroby oken:

Odříznutí všech chlopní, nechávám jenom, co vidíte na fotce.
Obrázek


Boční chlopně lepím k tělesu okna, takže místo chlopně okno lepím vlastně na dvojitou tloušťku papíru natupo. Tento postup jsem zvolil kvůli snadnějšímu vyztužování kartonem - abych přelepil co největší plochu a nemusel složitě obřezávat chlopně.
Obrázek


Hotové boční chlopně...
Obrázek


...a kompletní okna (zatím bez retuše). V rozích lepím kapkou lepidla a snažím se dodržovat pravé úhly.
Obrázek


:arrow: Karton na podlepení dílu č. 5. Poprvé jsem si celou vystřihovánku okopíroval a podle kopie vyřezávám kartony (kvůli maximální přesnosti).
Obrázek

:arrow: Slepené díly 3,4,5
Obrázek


:arrow: Detail arkýře. Opět lepeno v maximální možné míře natupo, zejména ve spodní části.
Obrázek
Naposledy upravil(a) 2BeerOrNot dne sob 25.2.2012 12:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Templ v Mladé Boleslavi / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od 2BeerOrNot »

V posledních pár dnech jsem uzavřel půdorys a sháním něco, na co templ přilepit.

Obrázek Obrázek
Nika s velkým oknem (díly 15+57) se musí do dílu 6 vlepit ještě před uzavřením půdorysu, ale nejsou nikde v návodu zmíněny.

Obrázek

Detail oken

Obrázek
Obrovské díly. Ta tyč uprostřed je špendlík.

Obrázek
Komplikované zadní průčelí. u válcové věže vznikla dost nepříjemná viditelná linka...

Obrázek
...kterou se mi ale podařilo docela obstojně vyretušovat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pár celkových pohledů.

Pokračovat budu terénními úpravami.

Ještě pár fotek ze stavby:


Soukromý pohled do nepořádku na mém stole:
Obrázek

Nejsložitější na modelu byla jednoznačně střecha. Není na ní jediný pravý úhel, ale naštěstí pasuje všechno skvěle. Problém nastal v okamžiku, kdy jsem měl přilepit podbití střechy k samotné krytině. Celý velký díl se musí nalepit v jednom kuse, nesmí se zkroutit a krytina má vůli a neudrží rovinu. Po dlouhém přemýšlení jsem nakonec objevil toto řešení. Špendlíky a polystyren a pak co nejrychleji nalepit:
Obrázek

Hotová střecha
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A tady už je hotovo. Pokusil jsem se o experiment se statickou trávou, tak posuďte sami.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Závěrem: Kromě několika drobných chyb v návodu je model beze zbytku perfektní, i když hodně pracný. Občas je papír silnější než by bylo třeba (hlavně u špičatých střešních dílů), ale dá se to vyřešit odstřižením části chlopně a lepením natupo. Docela prů...švih byly pro mě schody, které jsem musel celé přebarvit. Tady byl při jejich tvarování asi největší problém s tloušťkou papíru. Na modelu ještě chybí korouhvičky, které momentálně nejsem schopen vyrobit, jelikož je u nás všechno o svátcích zavřené.
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“