Kružidlo OLFA

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Ladus
Příspěvky: 2
Registrován: úte 14.8.2012 10:37

Kružidlo OLFA

Příspěvek od Ladus »

zdravim pani

Rad by som Vas poprosil o malu radu ohladom pracu s tymto kruzidlom http://www.betexa.cz/rezac-kruzitko-olfa-15cm/" onclick="window.open(this.href);return false;. Nedavno som si ho kupil no dajako mi snim praca velmi nejde. Vedel by mi niekto popisat postup na vyrezavanie vonkajsieho a vnutorneho kruhu na kolesach, porpipade ktory kruh vyrezat skorej atd. plus aby som nezabudol pri tom kruzidle je aj taka cierna vec a neviem na co sluzi....


Dakujem za Vase odpovede
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: KRUZIDLO OLFA

Příspěvek od yvan »

Ahoj.

Tento nástroj je o cviku víc, než kterýkoliv jiný. Pokud máš určený střed kola, vyřezává se logicky nejdřív vnější obvod, aby sis nevyřízl ten střed ;)

Základ je dobře zabodnout hrot přesně do středu. Pak nastavíš poloměr, přitáhneš, zkusíš příložit hrot do více směrů, abys ověřil, jak ses trefil s poloměrem. Přitáhneš pořádně (ale zase s citem, abys to nezničil) a nastupuje to nejdůležitější.

Kružítko musí být při vyřezávání vždycky co nejvíc kolmo k papíru. Tlačíš na střed, na hrot nože pouze velmi velmi málo. Celý kruh neobjedeš najednou, je potřeba přechytávat. Na jeden okruh to nevyřežeš, o to se ani nesnaž. Nalehko ten okruh obtoč třikrát, čtyřikrát, než se to samo oddělí. Nejlepší asi je objet si nejdřív celý kruh a v řezu se pak hrot líp sám udrží.

To černé kolečko je tam pro případ, že řežeš kolečko bez díry uprostřed a nechceš tam mít dirku. Hrot zabodneš do středu kříže a tou měkkčí části se opřeš o papír. Pokud řežeš z čistého papíru tak se to dá, ale když potřebuješ trefit střed, tak je to nepoužitelné, protože ten střed trefíš leda dobrým odhadem.
Uživatelský avatar
Supermuf
Příspěvky: 35
Registrován: sob 21.1.2012 17:22
Bydliště: Dobrovice

Re: KRUZIDLO OLFA

Příspěvek od Supermuf »

Já bych yvana s dovolením doplnil.

http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... .php?t=178" onclick="window.open(this.href);return false;
wlofy
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20.1.2012 22:23

Re: KRUZIDLO OLFA

Příspěvek od wlofy »

Jeste bych chtel dodat.
Hlavne u tenkeho papiru si dat pozar aby se pri otaceni nezvetsila dira od hrotupak to zacne uhybat.
Me se osvedcilo papir poradne drzet na podlozce a pak opatrne krouzit.

U vetsi tloustky cca 1mm to nekteri delaji nasledovne: Stred vyvrtaji spevni vterinakem a pak rezou, to sem jim pak nestane co sem psal vys.
Ladus
Příspěvky: 2
Registrován: úte 14.8.2012 10:37

Re: KRUZIDLO OLFA

Příspěvek od Ladus »

Dakujem Vam za radi pani
Lubin
Příspěvky: 14
Registrován: pát 27.1.2012 13:48
Bydliště: Svitavy

Re: KRUZIDLO OLFA

Příspěvek od Lubin »

Pánové, díky za toto téma. Taky s kružítkem zatím většinou neúspěšně válčím. I rád bych si upřesnil jeden detail. Jestli tomu dobře rozumím, Yvan zde doporučuje tlačit při řezání na střed (na bodec). Zatímco bernie v příspěvku na starém fóru, na který tady odkazuje Supermuf, doporučuje soustředit tlak na vnější stranu nástroje, čili na čepel. V případě váhy na střed varuje bernie, že bude mít čepel tendenci uhýbat ze správného směru do spirály. Což je tvar, který právě mně s neuvěřitelnou pravidelností místo zamýšlené kružnice bohužel vychází.
Pravda - není lepší školy nad vlastní zkušenost. Přesto bych ale rád znal názor zkušených kolečkářů, kam tedy tlačit (myšleno samozřejmě na již zmíněném kružítku:-)).
Díky za názory.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: KRUZIDLO OLFA

Příspěvek od yvan »

Tak moc tlačit neni dobré ani na jedno, ale z těch dvou bodů se mi osvědčilo mít větší tlak na středu. Střed musí držet, proto se na něho musí adekvátně tlačit. Ale zase ne moc, aby sis tam po několika přehmatech nevykvedlal díru jak do studny. Vnějšek zase musí jet zlehka, protože když se na něj zatlačí, tak se to bude trhat, neklouže to po čepeli.

Taky záleží na papíru, že. Kancelářský se řeže jinak než tisková 120-160 a karton je uplně něco jiného. Osobně karton vypichuju a příříznu, než abych trápil sebe a kružítko a na kolečko z kancl. papíru ani nenarazím, takže řežu jenom tiskové papíry a tam je to tlakem tak na třikrát dokola po prvním nařezávacím, na tři přehmaty.

Trénink dělá hráče ;)
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: KRUZIDLO OLFA

Příspěvek od Waszek »

Co se týká kružnic bez středu, u bratrů slováků jsem objevil zajímavou pomůcku. Koneckonců by se dala použdít i v součinnosti s tím kolečkem, které se dává pod hrot kružidla.

http://www.papermodelers.sk/viewtopic.php?f=93&t=534" onclick="window.open(this.href);return false;

W
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: KRUZIDLO OLFA

Příspěvek od VaclavJirka »

Včera jsem jej premiérově použil a byl jsem dost překvapený, jak jednoduše šel otvor vyříznout. Na první objetí a zcela přesně. Pravda, byl to jen otvor pro poklop ve střeše Tatry. Tlak jsem vyvíjel hlavně na hrot a jen o něco menší na čepel. Spíš jsem měl problém při umělém světle přesně zabodnout hrot, i když byl střed vyznačen. Můj závěr (prozatím) = úžasná pomůcka... VJ
Uživatelský avatar
mirabab
Příspěvky: 18
Registrován: stř 18.2.2015 8:07
Bydliště: Mostkovice

Re: Kružidlo OLFA

Příspěvek od mirabab »

Zdarec, jakým způsobem vyřezáváté kruhové díly do silného kratonu? Mám docela problém u podlepených dílů, vůbec se i nedaří vyřezat pěkná kolečka :-) přemýšlel jsem, že zkusím nejprve vyřezat kolečka z 1mm kartonu, potom z originálu a následně podlepím. Pokud mám již podlepeno, tak se mi vůbec nedaří díl pěkně vyřezat. Prosím o radu, jak vlastně postupovat. Na modelu, který dělám je stejných koleček opravdu spousta, a nerad bych z nich měl noční můru :-) Dík
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Kružidlo OLFA

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Nesnaž se to vyříznout najednou. Kružidlem obrys objedu treba 10-20x než se mi to podaří vyříznout. Taky dobře utáhni šroub, aby se ti neměnil poloměr.
Uživatelský avatar
mirabab
Příspěvky: 18
Registrován: stř 18.2.2015 8:07
Bydliště: Mostkovice

Re: Kružidlo OLFA

Příspěvek od mirabab »

je mi jasné, že je to docela dost i rukama :-) já se bojím to kružítko víc poutahovat, je to takový plasový křehulínek od Model Craft, tak je to možná i tím. Takže každopádně podlepujete a pak vykružujete? A pak pěkně pomalu netlačit na pilu? Už jsem i přemýšle, že se podívám jaké má manželka vykrajovátka na cukroví, že bych jí jedno zabavil a nabrousil :-)
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Kružidlo OLFA

Příspěvek od old_Mr_Grim »

tak do 2mm vykruzuju už podlepené. Pokud má výsledná tloušťka dosáhnout ve výsledku víc jak 2-3mm, tak to dělám ze dvou kusů a následně slepuju. Vyříznout by to šlo, ale řez pak není kolmý a výsledkem je jakýsi komolý kužel.
Uživatelský avatar
mirabab
Příspěvky: 18
Registrován: stř 18.2.2015 8:07
Bydliště: Mostkovice

Re: Kružidlo OLFA

Příspěvek od mirabab »

O.K. zkusím být trpělivější a pomalejší :-)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“