Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kružítko OLFA a výroba plastických kol
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Stavba, konstrukce, tipy a triky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mech1
Administrátor

PříspěvekZaslal: 23.2.2006 9:11 čt    Předmět: Kružítko OLFA a výroba plastických kol Citovat

Když už to tady bernie nebo kdo nakous, že to s ním není taková sranda, respektive se to s ním musí umět, tak sem si zkoušel něco vykroužit a musím dát za pravdu :-C
Máte nějakou radu či tip, jak dosáhnout uspokojivých výsledků?
Díky moc.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bernie
Administrátor

PříspěvekZaslal: 28.2.2006 8:08 út    Předmět: Citovat

Tak jdeme na to. Kružítko do jedné ruky, foťák do druhé, na stůl díly kola modelu Romana Hrušky T815 6x6 nebo 8x8 /je to jedno na demostraci to stačí/

POZOR KRUŽÍTKO JE JEŠTĚ NEBEZPEČNĚJŠÍ NEŽ NŮŽ, KROM TOHO, ŽE SE MŮŽETE ŘÍZNOUT O ČEPEL, TAK MÁ I DOST OSTRÝ HROT Exclamation

Exclamation SAFETY FIRST Exclamation

Začneme nářadím a díly, ze kterých se skládá kolo

Při práci s kružítkem je nejdůležitější si dobře určit střed - přesné bodnutí - záruka úspěchu

a teď si nastavíme čepel pro řez. Založíme hranu do středu linky a kružítko utáhneme.

a protože vzdálenost od středu k místu řezu musí být všude po obvodu kola stejná, uděláme kontrolní přehmat - bez řezu a opuštění středu, se posuneme na jiné místo na kole. /POZOR - při tomto pohybu dojdete na to, že i když je kružítko aretováno, tak je zde stále vůle - zmenšení či zvětšení poloměru o -až- 1mm!!/

Začínáme řezat. Váha /tlak/ je soutředěn na vnější stranu nástroje - čepel a střed - bodec nám pouze pomáhá držet správný směr řezu. V tom je celé kouzlo práce s kružítkem. Celý díly vyřezávám na 5 až 6 přehmatů, čili řez-stop, posunutí papíru i s kružítkem o délku řezu proti směru hodinových ručiček o délku řezu a znovu, řez-stop....

V případě, že čepel má tendenci uhýbat z požadovaného směru, okamžitě přerušíme řez a vůlí v nastavení si upravíme správný poloměr /toto se stane ale pouze v případě, že přenášíte váhu na střed - bodec/

Kolo je vyřezané - gratuluji

Stejným způsobem se řeže i vnitřní část - je to jenom menší poloměr

Pro začátek - stačí??
Administrátor

PříspěvekZaslal: 28.2.2006 8:15 út    Předmět: Citovat

A pokračovat budeme výrobou bombírovaného kola v podhuštěném stavu.

Obvodový pásek - běhoun se zkrátí o 2mm /může i více, podle požadavku na výsledný efekt. Přímá úměra: více zkráceno - více podhuštěno/

Upravíme výseč chlopně na bočním dílu - také zkrátíme vnější obvod o 2mm - souměrně.

Nyní už klasicky tvarujeme a kompletujeme - výsledkem je pak toto:

Ještě dodám, aby někdo neupadl v mylný dojem, že se jedná o nějaký můj patent.

Bombírovat mě naučil Jirka Velocha st. a fintu s podhuštěním mi poradil Vašek Jančata - já jsem to jenom rozkecal Wink

A Romanovi Hruškovi děkuji za poskytnutí dílů pro "totalku". Bude jí to s tím podhuštěním móóóc slušet.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 3.3.2006 8:40 pá    Předmět: bombírované pneumatiky vozidel Citovat

Přináším slibovaný postup na bombírované pneumatiky:

Vystřižený /vykroužený/ a zaretušovaný díl se začne formovat

nasliněním z rubu. Pozor na nežádoucí konzumaci barvy z retušovaných hran. Sliny jsou lepší než voda - stahují! Papír se vám přirozeně začne kroutit - to me moment pro zahájení formování.

Pravá ruka: palec zespodu, ukazovák zeshora. Levá ruka: momentálně drží foťák, ale ukazovák stojí proti svému pravému kolegovi a společně tlačí papír na bříško palce po celém obvodu kola. Dřív jsem místo palce používal válcovou gumičku z mikrotužky /jejíž použití doporučuji i Jiří Vintr - VIMOS Wink /, ale dá se to natvarovat i na chlapáckých prackách Smile

Tímto způsobem se ztvaruje celé kolo /několikrát budete muset opakovat/, aby nasucho kolo bylo uzavřené.

Vlepíme chlopeň /nebo kousek papíru 80g/m2, který se chlopni podobá/

Kolo se nyní nechá vyschnout pod LEHKOU zátěží. Kolo tak dostane správný tvar pro přílepení k běhounu

Nyní už se kolo jen zkompletuje - lepením natupo.
/omluvte prosím drobné zkrčení-neztvarování a ušpinění - lepení/ a z toho plyne rada na závěr

Dbejte na logiku lepení:

-spoje dolů nebo pohledově /spoje disků nahoru, aby nerušily pohled/
-šípovité vzory "vpřed" a jednotné směřování vzorků pneu - častá chyba Exclamation
-kola lepte tak, že teď lepím pravé a teď lepí levé - vyhnete se tak možnosti chyby v logice - viz výše
-ze 2ks ztvarovaných boků si vždy vyberte ten lepší pro vnější stranu kola /chyba uvnitř se tak lépe schová a je menší pravděpodobnost, že ji rozhodčí odhalí, za předpokladu, že mu pak stojí ve výhledu další díl osy, blatník, brzdové válce..../

Hodně úspěchů při stavbě a nezapomeňte se podělit o své zkušenosti.

PS jsou borci, kteří kolo nejdřív slepí a pak teprve tvarují - třeba Spiďa, oba Velochové....
Administrátor

PříspěvekZaslal: 10.3.2006 7:33 pá    Předmět: Citovat

Doufám, že tato fotka to dostatečně vysvětlí

nejmenší a největší kolo na KrAZu

Naposledy upravil bernie dne 10.3.2006 14:04 pá, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
B@F

PříspěvekZaslal: 10.11.2006 18:56 pá    Předmět: Citovat

Idea Kružítko OLFA pro chudé:

Jediná nevýhoda je, že když se špatně seřídí, vyřízne místo kružnice spirálu. A seřizuje se dost špatně Smile . Takže ne že bych tohle doporučoval Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 24.3.2008 10:32 po    Předmět: Citovat

Tak včera jsem zkusil, jak to teda je s tím kartonem a kružítkem. První pokus hrozný, to mi kružítko ujíždělo a musel jsem to lehce doladit skalpelem - ještě, že je to do útrob kola, kde to nepůjde vidět.

Další řezy jsem dělal tak, že jsem nejdříve velmi lechce ten papír nařezával - kružítko při tom neuhýbylo. Ta síla kterou jsem použil je asi taková jako kdyby jsi se tou čepelí hladil po kůži a ona tě neřízla Wink A až jsem měl po několika otočeních takovou lehkou rýhu v papíru, tak jsem trošku přitlačil a na pár otoček byl dílek disku vykroužen.

Tady pro ilustraci fotka. První pokus jistě poznáte.

Takže chce to zkoušet a pak to jde. Patlu zdar.
toudi_sk

PříspěvekZaslal: 17.6.2008 19:19 út    Předmět: program na vypocet obvodu bombirovaneho kolesa Citovat

pre nas, co nemame/ nevieme/ nechceme pouzivat program Rhino na vyrobu obycajnych bombirovanych kolies mam jednoduche riesenie, ku ktoremu vam bohate staci pravitko/ posuvne meritko a kruzidlo

po spusteni zadate priemer vnutra a vonkajsku kolesa + vyska vypukleho boku a hotovo

program vypluje priemery medzikruzia aj s uhlom vyseku
(ako bonus sa uvadza stredny priemer, podla ktoreho mozete bok kolesa ohybat do striesky) Cool

citace:
Mircosoft's
_________________________\/__\/__________________________/

Program pro tvorbu plastickych boku pneumatik pro papirove modely.

Soubory: CW.EXE - vlastni program
*.PAS - zdrojovy kod programu a pouzite knihovny, pro spusteni
nejsou vubec potreba

Instalace: zadna, staci spustit.

Pozadavky: PC s operacnim systemem schopnym spoluprace s programy
pro MS-DOS, monitor schopny prace v textovem rezimu a
funkcni klavesnice.

Copyright: Sirte, kopirujte a doporucujte dle libosti. Zdrojove kody
smi taktez kdokoli vykrast a kdekoli pouzit, ale jen
pod podminkou, ze u prislusne okopirovane casti uvede jmeno
autora ("by Mircosoft" bohate postaci, diky predem Smile ).

Papiru a Pascalu zdar!

http://www.keepmyfile.com/download/89ecbe2259971
Supermuf

PříspěvekZaslal: 17.6.2008 20:47 út    Předmět: Citovat

Kdo čte, ten ví .... Wink

http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=41&postdays=0&postorder=asc&start=0
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Alfik

PříspěvekZaslal: 23.6.2008 8:58 po    Předmět: Citovat

Kola s bombírem lepím už co to jde. I když přiznávám, není to stále to ono co bych si představoval. Teď jsem zkusil kolo s dezénem od Tea a hrozně se mi líbí. Zkušenější kolegové řeknou že to není nic moc a já s nimi souhlasím ale snažím se to vyladit. Obrázky jsou na volny.cz pod jménem petrtuma2008.
Vasek

PříspěvekZaslal: 21.10.2008 22:58 út    Předmět: Citovat

Mam dotaz, jak na vyrezavani tenkych obruci kol? Je na to nejaka finta? Pri vyrezavani vnitrniho prumeru mi to vzdycky ujizdi, takze to radsi vyrezavam skalpelem, ale vysledek neni moc uspokojivy, navic je to o dost zdlouhavejsi.
m.miksatko

PříspěvekZaslal: 21.10.2008 23:03 út    Předmět: Citovat

Vasek napsal:
Mam dotaz, jak na vyrezavani tenkych obruci kol? Je na to nejaka finta? Pri vyrezavani vnitrniho prumeru mi to vzdycky ujizdi, takze to radsi vyrezavam skalpelem, ale vysledek neni moc uspokojivy, navic je to o dost zdlouhavejsi.

Ja to resim tak , ze netocim kruzitkem , ale tim koleckem a hrozne malo skoro vubec netlacit na vyrezavani.Sice to trva nekolik objeti kolem dokola ale vypada to celkem slusne. A nezapomen mit jehlu pevne zabodnutou .
Vasek

PříspěvekZaslal: 22.10.2008 9:08 st    Předmět: Citovat

Mne prave ta jehla rozsiruje stred a pak to ujizdi, jeste me napadlo nalepit na stred kus silnejsi pruhledny folie s dirkou.
Luky_CZ

PříspěvekZaslal: 22.10.2008 10:22 st    Předmět: Citovat

Mám stejný problém jako Vašek, jehla mě rozšiřuje a rozšišuje otvor v papíru, takže výsledek nic moc...
Joxi

PříspěvekZaslal: 22.10.2008 12:38 st    Předmět: Citovat

Mně stačí dodržovat následující:
Arrow přiměřený tlak na jehlu tak, aby nevznikal furt větší otvor
Arrow s tím souvisí důležitá věc - rameno s jehlou musí být pokud možno kolmé!!! k podložce
Arrow netlačit ani na rameno s čepelí a udělat radši více otáček(k tomu po malých úsecích)

Zbytek závisí na vlastnostech papíru a vlhkosti rukou Evil or Very Mad
Dají se ale vyrobit dost tenká mezikruží Wink

High hopes...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Stavba, konstrukce, tipy a triky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: