USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Fantastika a ostatní modelové kategorie

Moderátor: tata

Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od IceZero »

USS PATNA verze lodi USS SULACO

U.S.S. Patna je další lodí třídy Conestoga objevující se ve Fincherově filmu Veřelec 3 (Alien3 1992). Model lodi je opět Sulaco přestříkané a tentokrát bez loga na pravoboku.

Tenhle model asi nemá cenu moc představovat, už to tu zvládli jiní a myslím, že docela dobře tak jen malý obrázek verze pro kterou jsem se rozhodl já. Ani nevím pravý důvod, proč zrovna tuhle jestli proto, že ji - pokud se nepletu - ještě nelepil nikdo tady, nebo jen proto že se mi líbí víc :roll: A jak pokračují uveřejněné části, je vytištěná hromádka stále větší a větší, takže z ní začínám pomalu ubírat a připravuju se na nadcházející docela dlouhou dovolenou
Obrázek Obrázek

Jinak určitě všem známý zdroj pro stáhnutí všech tří verzí je zde http://www.sulaco.cz/home.html

Jediná nevýhoda pro mě je v tom, že budu muset hodně podlepovat, tiskl sem jen na papír 120gr/m (víc mi tiskárna nevezme) a to mi u velkých ploch přijde málo. Takže přišla na řadu zátěžná deska, kores a další archy. Teď pěkně prosychá pod dvěma sešroubovanýma deskama překližky a nezbývá než ještě chvílí čekat...

Obrázek Obrázek

A při čekání mě napadlo že takhle by to podlepování trvalo nějak moc dlouho, přece jenom po jedné stránce o velikosti cca A4 to moc rychle nejde. Takže šup do auta, navštívit nejmenovaný obchod pro kutily - prý když nevíte coby, najdete to v OBI - a nechal sem si uříznout dvě desky o trošku většího formátu (skoro A2) pro drobné zrychlení. Teď jen přemýšlím jak to vysvětlím doma. Už takhle je trnem v oku to že mám roztažený v koutku kusy papíru a lepidlo a ještě k tomu tohle monstrum který má být vysoký skoro jako moje maličkost :D asi budu muset být moc hodnej a zase něco slíbit.
Naposledy upravil(a) IceZero dne stř 22.8.2012 15:53, celkem upraveno 1 x.
mirektuner VZ SKODA
Příspěvky: 579
Registrován: ned 22.1.2012 19:28

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od mirektuner VZ SKODA »

Vítej v Sulaco týmu :) doporučil bych ti podlepovat plochy zevnitř kartonem a lepit oboustranou páskou jak to dělám já :) pak to budeš mít pevné jako skála :)
Uživatelský avatar
alien99
Příspěvky: 128
Registrován: úte 3.1.2012 19:07
Kontaktovat uživatele:

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od alien99 »

Další megalomanský brázen :D ...vítej v Teamu Sulaco....a v Brně 2013 se všichni sejdeme :mrgreen:
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od IceZero »

mirektuner VZ SKODA píše:... pak to budeš mít pevné jako skála :)
a funguje to taky na to aby i něco jinýho bylo pevné jako skála?? :lol:

jinak podlepit kartonem mám v plánu ty velký střední díly aby se mi nezbortily, když bych pak na ně celý model zavěsil na strop, ale přemýšlím jak to bude s hmotností. I když možná lepší nevědět a nechat se překvapit
alien99 píše:Další megalomanský brázen :D ...vítej v Teamu Sulaco....a v Brně 2013 se všichni sejdeme :mrgreen:
díky za přivítání... možná ne megalomanskej blázen ale někdo se slepejma očima a nešikovnejma prstama co si řekl že čím větší model tím míň malých dílů :D Jinak o Brně vím, ještě si pamatuju jak to tam Tomys říkal - ale s mým tempem jeden malej a ne moc povedenej model za půl roku to asi nevytrhnu :D

No nic od zítra se začínám snažit lepit, pár kusu už dostatečně proschlo. Vidím to tak že začnu postupně od sekce 1 a budu pokračovat dál....
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od IceZero »

takže první progres a hned změna. Původně jsem chtěl začít od první skupiny, ale co ... člověk míní a osud mění. Začal jsem podlepováním Hangárové sekce - tedy kompletu 4. Všechny díly podlepeny Koresem na papír 140 gr/m a nechány nějakou dobu proschnout pod zátěží. Dnes ráno jsem se na ně vrhl, nasadil nový čepelky a začal vyřezávat. Po vyřezání došlo na drobnou retuš hranek, který budou vidět i po slepení - a ejhle první drobný problém je na světě. Z barviček co mám doma mi nějak nejde smíchat potřebný odstín a porucha barvocitu mi taky moc nepomůže. Ale co, nějak se s tím porvat musím.
Nechápu jak může třeba Brzda dát model za týden... vyřezat tuhle malou hromádku mi trvalo skoro tři hodiny :cry: odpoledne jsem další čtyři hodiny strávil slepením základu sekce - krabiček s vstupními vratami do hangárů - vnitřek je vlastně krabička z kartonu oblepená díly z vystřihovánky - zatím jen nasucho položeny vedle sebe.

no tohle bude asi zajímavá dovolená :D

14.8. - tak Hangárová sekce komplet

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

jen sem narazil na drobný problém, někde mi jednotlivý "krabičky" na sebe tak úplně nesedí a vznikne mi mezera cca půl milimetru. tu se snažím zalít rozředěným herkulem, ale tak nějak to není úplně ono. Nejspíš budu muset trošku víc zapřemýšlet o tom, co a jak podlepit aby se mi to nestalo znovu a tyhle mezírky se někde nesečetly do jedné veliké díry :cry: Jediný problém mi vylezl na pravém boku. Sesklákládáním dílů 26 jsem se dostal asi o 6 mm pře celou délku takže jsem musel zkracovat, nechápu jak to protože na druhý straně to bylo všechno v pohodě. Ale zase lepší zkrátit než aby chybělo.
Ta dy dá dy dááááá to je pro zatím konec
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od IceZero »

no ještě před velkým kompletem sekce 1 jsem se rozhodl vyzkoušet si pár nápadů s podlepením a tak jsem se vrhl do menšího kousku. tentokrát sekce 7 tedy SPODNÍ KRYCÍ PLÁTY. Pořád praktikuju stejný postup - vytištěno na papír 120 gr, podlepeno další vrstvou cca 140 gr. Pak vyříznuto, pokus o retuš, přední a zadní plocha podlepena kartonem a pak slepeno do tvaru "krabičky". Celek se lepí krásně v všechno v pohodě sedí. Ale i tak jsem se na jednom boku nevyhnul stejné chybě jako u Hangárové sekce viz foto Obrázek - zase mezera mezi jednotlivými díly.. takže přelít herkulem a pokusit se zapatlat barvou. Původně jsem myslel, že je to podlepováním, ale asi sem ho změnil málo a jedna mezera zase vznikla :oops:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od IceZero »

takže obytná sekce zase odložena... tentokrát malý postup u sekce 2 - BOČNÍ PLÁTY S LOGEM LODI. Všechno se lepí super, jenom spotřeba kartonu se začíná nějak zvětšovat ;)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Obytná sekce s podporou života přichází na řadu teď. Tak doufám, že se podaří
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od IceZero »

takže došlo i na sekci 1 tedy VRCHNÍ TRUP S PODPOROU ŽIVOTA Všechno se lepí super a krásně sedí - dokonce i podlepení nějak moc nemělo vliv na délku dílů, který vytváří vnější plášť. napřed sem myslel, že budou krátký dík zesílení papíru podlepením, ale sedlo to skvěle, teda až na díl 10 - ten sem musel asi o milimetr zkrátit. Jenom sem si musel trošku pomoct trojúhelníčkovejma výztuhama, aby se mi jako vždycky nerozhodily kolmosti a nebyla to samá mezera. Tři díly mám hotový celý a teď si hraju s pláštěm čtvrtýho. Jen netuším jak zmáknu ten úkos o na něm je... Zatím pár fotek co se mi podařilo přes den, některý hrany ještě nejsou přetřený, ale mám pocit že i barvičky až po slepení nejsou tak velký problém, vzhledem k tomu, že budou díly nalepený na sobě - aspoň teda doufám ;)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

další fotky a postup někdy příště, ještě mám týden dovči tak chci postoupit dál

2012-08-22
pokračuju v lepení sekce ale dík pěknýmu počasí to zrovna moc neubývá... zato mám pěkně spálenou jistou část těla o který se radši nebudu vyjadřovat... :cry: Měl sem trošku obavu jak se mi povede potáhnout pláštěm tu část s úkosem, ale kupodivu to šlo pěkně, asi je víc způsobů ale já odřízl všechny chlopně, napřed trošku natvaroval a spoje na plášti odspodu přetáhl páskem kancelářskýho papíru a pak teprve celý plášť postupně nalepil. A vida - vyšlo to docela slušně, jen sem zase musel odříznout asi milimetr pláště aby mi to na konci sedlo.

Obrázek Obrázek Obrázek a poslední kousíček před retuší hran - Obrázek



čtyři první díly už jsem slepil do jednoho celku a trošku je zatížil. jen sem zvědavej jestli je ta vyztužená oboustranka udrží dost dlouhou dobu..
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od IceZero »

a nastal první problém :twisted:

ne že bych něco nečekal, ale tohle teda zrovna ne. Buď mám volšový ruce, něco sem blbě vytiskl, nebo je problém někde mezi nebem a zemi - ale stejně ho nechápu. Všechno zatím sedělo úplně super ale pořád sem měl takovej blbej pocit a nevěděl sem proč... teď už vím. Ze samé radosti jak mi to pěkně jde sem si na již zkompletovanou a slepenou Hangárovou sekci položil jednotlivý díly Vrchního dílu s podporou života a hele na co sem nepřišel.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

zatím se všechno zdá v pohodě, ale co teprve po zkouknutí zepředu Obrázek
ta zakroužkovaná mezera má cca 6 milimetrů - tak kde udělali Soudruzi z NDR chybu. Nastává tedy otázky pro kolegy co SULACO lepí taky - nestalo se někomu něco podobnýho? Problém je v tom, že tisk proběhl ze všech pdf v jednom dni a se stejným nastavením (tak jak Honza doporučuje na webu s přizpůsobením papíru) jediný rozdíl je v gramáži papíru. Takže asi zkusím sekci 4 vytisknout znovu a pokusit se problém odstranit. Pokud to nevyjde jsem v pytli a budu všechno tisknout znovu a to by mě zrovna dvakrát nepotěšilo, protože už mám většinu sekcí nastříhanou a podlepenou :oops: :oops:
jiri.k
Příspěvky: 484
Registrován: úte 3.1.2012 21:55
Bydliště: praha

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od jiri.k »

jj ten fuk tam je (to udělala síla papíru), ale máš tam díly 09 a u nich je oprava
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od IceZero »

mi to hlava trošku nebere... v sekci devět sice je opravný kus - šířka dílu sice sedí takřka přesně ale podle obrazu mi to nesedí. Podle mě je to přesně opačně a navíc nelepím s chlopněmi, ty odřezávám a nahrazuju podlepení čel kartonem. Mě vznikla mezera na jiných dílech. pokud nalepím sekci 1 na sekci 4 tak aby seděla vzadu, pak využiju zmiňovanou opravu v sekci 9. čili asi takhle

Obrázek

Ale pokud bych nalepil tak aby na sebe sekce 1 a 4 seděly na označeném místě, vznikla by mi mezera zase v kroužku a to nejspíš podle pohledu na sekci 8 (spojovací díly) nemá. tak jde ne Honzovým renderovaným obrázku vidět že má být rovina dodržena právě vzadu... No nic asi budu lepit chvíli dál po sekcích a se skládáním počkám abych to potom nemusel kuchat všechno
jiri.k
Příspěvky: 484
Registrován: úte 3.1.2012 21:55
Bydliště: praha

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od jiri.k »

já jsem svojí dělal několikrát a budu zřejmě začínat znovu ale jestli ti můžu poradit tak si nech vytisknout jenom tu jednu stránku ze sekce 1 a z toho si už ten dílek na záplatu uděláš :|
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od IceZero »

no naštěstí tisk není tak velký problém teď... asi to tak dopadne.

ještě to popíšu trošku líp - technik se má vyjadřovat obrázkem prej jak mě říkal profesor ve škole :D i když touhle čmáranicí nechávám na pospas své technické vzdělání a profesora by kleplo asi

Obrázek

ta zmiňovaná záplata v sekci 9 je pro dolepení sekce osm na 4 a 5 - tam jak jde vidět na schématu mi rozměry sedí: už slepená sekce 4 má na dolní hraně délku 426 mm, ke stejné hodnotě jsem se dostal i součtem délek vystříhaných kusí sekce 5 - takže pohoda
Problém mám mezi sekcemi 1 a 4 - když na sekci 4 změřím délku vyznačenýho úseku kam má přijít nalepit sekce 1 dostanu 403 mm, ale samotná sekce 1 má jenom 397 :(

takže to zkusím tak že je nalepím tak aby lícovaly vzadu tam kam přijde přechodová část (sekce 8) a vepředu nechám holt mezeru a budu ji muset nějak skrýt při napojování antén (sekce 3).

jinak díky za radu, určitě nebude poslední kterou budu potřebovat
Uživatelský avatar
jimam
Příspěvky: 7
Registrován: stř 7.3.2012 18:27

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od jimam »

Čau, ta mezera tam je ,ale jak koukám na obrázek tak máš mezeru o něco větší než by měla opravdu být.Jak jsem kokal na svoje sulaco,tak tu mezeru u sekce 3 antén v pohodě zaretušuješ ,na část 5 přidáš karton podle mezery a část 6 ,7 trošku rozšíříš,nebo jen nalepíš proužek,určitě to nebude vůbec vidět :-)
Jinak, máš to super ,pěkná práce :!:
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: USS PATNA / J.Rükr / 1:430

Příspěvek od IceZero »

tak v mém systému-nesystému přišla na řadu sekce 5 čili HLAVNÍ PŘEDNÍ STŘEDOVÁ ČÁST
Pořád se držím toho že tyhle větší plochy podlepuju ještě strojní lepenkou pro zvětšení pevnosti konstrukce. Aby se mi potom tak nějak krabičky líp lepily k sobě napadlo mě použít na udržení kolmosti stěn malý trojúhelníčky vlepený dovnitř a zatím se zdá že to funguje docela dobře. Rozhodně se mi zmenšily nerovnosti a nevzniká mi tolik škvírek ve chvíli, kdy dám celek dohromady. Jednotlivý "krabičky" ze kterých se pak sekce složí vypadají asi takhle:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na spojení do jednoho celku jsem využil oboustranou pásku. Podařilo se mi v papírnictví najít jednu trošku zesílenou (uvnitř je nějaká síťka) tak doufám že se mi to nerozpadne. I když boky drží pohromadě další díly ze sekce 2 - jak je viděn posledních fotkách
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

ty cihlový pásky nahoře je zmiňovaná oboustranka - potřeboval jsem trošku vyrovnat drobný nepřesnosti způsobený mýma rukama. Na ni pak přijde přilepit Hangárová sekce. Už před nějakou dobou jsem si zkusil jen tak nasucho složit to co mám slepený a takhle to vypadá:

Obrázek Obrázek

Horní sekce s podporou života ještě není úplně hotová. Z tiskárny mi teď vyjely nový kousky a přemýšlím o tom jestli ji neslepit znovu, nějak se mi nezdá ta šestimilimetrová mezera, co mi tam vznikla.

Mimochodem pro zatím spotřebováno:
24 stran s 2D modelem
3 čepelky č.23 a 2 čepelky číslo 11
cca 1 tabule o formátu A0 strojní lepenky
2 balení obyč. oboustranné pásky (50 mm šířka 5 metrů délka návinu) + 1/2 balení zesílené (50 mm šířka 10m návin)
2 velký balení Koresu na podlepování
cca 50 gr. lepidla IPACOL - něco jako Herkules, používají ho v papírnách a při vázání knih
asi 61 hodin času stráveného lepením (není v tom čas strávený focením a úpravou fotek, koukání sem na fórum+ běhání po papírnictví a ke kopírce radši nepočítám)
navíc spousta kafe a nějaký jiný povzbuzovače :D :evil:

Zatím hotovo cca 20% modelu
Odpovědět

Zpět na „Sci-fi, fantasy a ostatní papírové modely / Sci-fi, fantasy and other paper models“