Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160/ HOTOVO

Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2574
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160/ HOTOVO

Příspěvek od kaktusak »

Až teď jsem si uvědomil , že jako patriot mého rodného města nemám slepenou její dominantu . Snad to bude pohodová stavba , protože po pravdě jsem si potřeboval chviku odpočinout od Kurska .

Něco z historie .

Stavba radnice probíhala v letech 1561-1562 . Za staveniště byla zvolena západní strana kyjovského náměstí . Budova radnice s plochou střechou , trojím klenutím nad sebou a s vysokou věží , byla zbudována v tehdy módním renesančním slohu . K větším opravám došlo v r.1722 po požáru a v r.1840 po větrné smršti .
Znatelně bylo do vnějšího vzhledu radnice zasaženo až v našem století . V roce 1903 byly na radniční věž umístěny místním hodinářem Františkem Gonicem věžní hodiny . V roce 1905 došlo i na úpravu průčelí radnice a arkýře v prvním poschodí . Ve třicátých letech sídlil v místnostech radnice okresní soud , radniční sklep byl pronajat místním trhovcům . Na konci padesátých let byla provedena nádstavba II. poschodí , přičemž byl rovněž využit půdní prostor . V roce 1966 byla zahájena generální rekonstrukce celé budovy , při níž došlo k výměně krytiny báně .
Co se týká vnitřních úprav radnice , vybudovalo se nové schodiště , zasedací a obřadní síň v I. poschodí , v přízemí velká zasedací síň se šatnou , kuchyní a příslušenstvím . Byla vyměněna okna a dveře , zavedeno nové osvětlení a položena nová dlažba z mramoru . Došlo také ke stažení stěn věže pomocí měděných lan a betonových injekcí , provedla se oprava arkýře a poškozené klendby .
Tolik tedy historie dominanty Masarykova náměstí v Kyjově - Radnice .

Obrázek

Celý model je vytištěný na lesklém křídovém papíře a tak jsem dbal rad mých Kyjovských kolegů a vytiskl si jej na polomatnou 160g .
Autor model rozložil na 4 stránky A4 v měřítku 1:160 a z toho jedna strana je návod .

Stavbu jsem začal podle návodu hlavní věží . Malé nepřesnosti na modelu jsou , ale není to nic strašného . " síla zdi " u hlavních vrat je o nějaký milimetr delší a otvor pro výřez vrat je zase o něco menší . I okýnko má menší výřez . Horní římsa je zase o 2 mm kratší . Autor asi nepočítal s tlouškou papíru .

viz náhled na rozložený model a první progres .

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) kaktusak dne sob 30.6.2012 11:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 678
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160

Příspěvek od mahdy »

To je náhoda, zrovna včera jsem byl v Kyjovském íčku a mají ji tam znova, prej našli nějaké staré zásoby v tiskárně.
Jako kyjovják budu sledovat a těšit se na výsledek.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2574
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160

Příspěvek od kaktusak »

Díky tomu , že jsem na nemocenské tak postupuji celkem rychle . Ukázalo se , že jde víc o propagační suvenýr než propracovaný model . Ono to taky bylo tak zadáno a vyrobeno pro město Kyjov ,jen já jsem měl velké očekávání . Některé čáry jsou jakoby kreslené od ruky a návaznost dílů taky pokulhává . Na fotce je vidět jak na sebe nenavazují římsy . Hodně se peru s čerchovanýma čarama , které vyznačují místo pro přilepení . Retušuji jak o život . Hodně mi pomáhá maskovací páska TAMIYA .

At je to jak je to , myslím si , že to ve výsledku koukatelné bude ( snad ) .

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1741
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160

Příspěvek od Aki »

držím palce, já mám doma taky asi 2 kousky. teda vlastně už 1 a půl, kdysi jsem do toho střihnul, ale záhy jsem zjistil, že se nejedná o zrovna vydařenou šmikajdu... když pominu ty přerušovaný čáry a nenávaznost kresby, tak papír, na kterým je to vytištěný, je (když budu hodně slušnej) naprosto tragickej.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160

Příspěvek od bernie »

mahdy píše:... prej našli nějaké staré zásoby v tiskárně.
Mno někde se musel dělat pořádek. Možná Mario, když se stěhoval..... :D
On se k tomu už v době, kdy jsme spolu seděli v jednom kanclu choval jako k promlčenému hříchu mládí :D

Tak bojuj kaktusáku statečně
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2574
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160

Příspěvek od kaktusak »

Tak jsem pokročil o kousek dál . Radnice už vypadá jako radnice a protože je to taková krabička tak jsem ji podlepil kartonem .

Obrázek

Další postup bych nazval utpení zvané arkýř . Po pravdě jsem tohle cosi na rožku radnice lepil , patlal , podlepoval a zase rozlepoval 2 hodiny a za výsledek se stydím . Nevím co je špatně jestli je to rukama a nebo to opravdu nejde lepší slepit . Asi to bude tak trošku od každého . Na celé " kostce " musím ještě doladit retuš .

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zbývá samotná střecha věže a radnice je hotova .
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 678
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160

Příspěvek od mahdy »

Zbyňku, co děláš celý měsíc? Šup, šup, střechu na věž a fotky sem.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2574
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160

Příspěvek od kaktusak »

Radnice je už víc jak měsíc slepená , ale teprve před týdnem jsem s kamarádem fotil radnici na náměstí . Je nafocena vedle originálu . Takže je to ve stádiu , kdy jen čekám na fotky .
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2574
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160 / HO

Příspěvek od kaktusak »

Takže fotky konečně dorazily . Celkově bych stavbu radnice hodnotil jako poměrně lehkou , když pominu arkýř . Na stavbě se vyskytli nějaké malé chyby , které jsem popsal už výše . V zásadě se jedné spíš o nenávaznost některých dílů na sebe a druhá častá chyba byla ta , že otvory pro okna byli menší , samostatná kapitola je arkýř . Ten se nepovedl vůbec . Něco zavinily mé ruce a něco autor .
Musím ovšem brát v úvahu fakt ,že model je primárně určen jako REKLAMNÍ artykl , než jako propracovaný model . Takže pokud na něho budeme takto pohlížet , tak je to povedený model .

několik závěrečných fotek .

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A jedna ve srovnání se skutečnou radnicí .

Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1295
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160/ HOT

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Hezký model...věru hezký. Jenže se docela vzdaluje od své předlohy v proporcích. To je docela na škodu.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1640
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160/ HOT

Příspěvek od JoskaM »

TEO ty jistě myslíš tu levou stranu, že. Mě to příjde, jako by tam měly být ještě další domečky...ale nevím
Kaktusáku dobrý. Teď zpět na ponorku! :lol:
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1295
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160/ HOT

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Když udělal Michal reklamní model citroenu, tak to proporčně co nejvíc sedí s předlohou.....i když je model zjednodušený.
Obrázek

Tento model radnice sice radnici hodně připomíná, ale proporčně je lehce mimo....balkon na rohu radnice a velikost zdí nad ním a pod ním...velikost dveří a vrat působí nadměrně, výška ochozu v rohu a opět zeď nad ním....velikost kresby fasády....umístění okna na kreslené fasádě nad vraty....umístění oken a hodin na věži neodpovídá předloze....je toho na tomto modelu povícero.

Ale jak píše kaktusák....jako reklamní předmět, tento model svůj účel určitě plní....jen je škoda, že si s proporcema autor nepohrál víc....
Knox

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160

Příspěvek od Knox »

kaktusak píše:Radnice je už víc jak měsíc slepená , ale teprve před týdnem jsem s kamarádem fotil radnici na náměstí . Je nafocena vedle originálu . Takže je to ve stádiu , kdy jen čekám na fotky .
Vážně??? katkusáku vážně??? Obrázek :) :D
Mě to spíš připomíná fotomonáž... ale pro porovnání dobrý.
S těma proporcema je to škoda, ale i tak je modelařina trošku blíž veřejnosti.....
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2574
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160/ HOT

Příspěvek od kaktusak »

Přísahám ,že jsme to takhle fotili , ale musela se vyretušovat kolem dokola tráva , která přesahovala do radnice . Výsledek je ten , že to vypadá jako nepodařená fotomontáž . Na úpravu fotek byla jen chvilka . Možná kdyby jsme udělali skutečnou fotomontáž tak to vypadá líp . Pokud bude zájem tak jsem můžu hodit fotky originálu .
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Kyjovská radnice / Studio ATD Mario Severín / 1:160/ HOT

Příspěvek od bernie »

Ano - model je proporčně kapánek mimo. Budiž mu úlevou, že se jedná o reklamní pokroutku a taky bych zohlednil věk, ve kterém to Mario kreslil. Omluva to není, ale za zohlednění to stojí 8-)

Ale když dělal po pár letech třeba podklady na laserované drapáky na T55 od GPM, všichni spokojeně chrochtali :lol:

Pěkně postavené - gratulace
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“