Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Obrázek

Černá věž je jednou z dominant Českých Budějovic. Najdete ji hned vedle nám. Přemysla Otakara II. Byla dostavěna v roce 1577 a sloužila jako hláska a zvonice. Věž je vysoká 72,29 m. Ochoz je ve výšce 46 m nad zemí a vede k němu 225 schodů.
Černá věž byla postavena v letech 1549 – 1577. Její stavbu začal stavitel Hans Spatz, dalšími byli Lorenz a Vincent Fugeral. Spodní část věže je v gotickém slohu a horní část s ochozem a kopulí v renesančním slohu. Název Černá věž vznikl až v dalším století, snad v souvislosti s požárem. První velkou opravou prošla věž v roce 1697 po velkém požáru, který zničil přes polovinu města. Další byly v letech 1809, 1848, 1980 – 1985 o čemž byly vždy uloženy dokumenty do kopule věže.

Původně bylo na věži 7 zvonů. Bummerin (r. 1723, 3,7 t), Marta (r. 1723, 1,75 t), Octava (r. 1723), Maria (r. 1684), Stříbrný (r. 1630), Poledník a Umíráček (r. 1705). Poledník byl za druhé světové války roztaven. Od roku 1995 má věž opět 7 zvonů a tím sedmým je zvon Budvar (r. 1995, 1,1 t), který můžete slyšet vždy v poledne. Sám jsem však na věži našel jen pět zvonů.

http://www.hrady.cz

Obrázek
http://www.portalymest.cz

Tuto nádhernou štíhlou krasavici zpracovávám celé prázdniny a aktuálně se blížím k závěru... Původně jsem stavbu nechtěl vůbec prezentovat v samostatném tématu, ale nakonec se mi tak zalíbila, že si dám práci a něco o stavbě napíšu.

Shodou okolností staví stejný kus kolega Tom tady, tak můžete porovnávat, ale nemá v tématu nic o historii věže, proto přidávám něco málo dějepisu na úvod já.
Naposledy upravil(a) 2BeerOrNot dne pon 22.10.2012 16:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od 2BeerOrNot »

STAVBA
Tento model mi padl do oka hned na první pohled. Za 110 Kč (OD Vágner, Brno) dostanete nejenom výbornou šmikajdu, ale i zajímavou několikastránkovou brožuru o historii Černé věže vytištěnou na krásném křídovém papíře. Investice víc než výhodná. Model se dá zpracovat v několika verzích od naprosto jednoduchhé krabičkové, kdy nemusíte vůbec řešit okýnka ani žádné plastické prvky, ani ochoz věže, přes zjednodušený s jednoduchým ochozem až po plně realistický s miniaturními sloupky i s hlavicemi na nich.

Nuž ke stavbě - převzato z příspěvku, který jsem psal u Toma.

:arrow: Spodní patra věže
Krabičky s okýnky vyztužené kartonem. Mezi nimi římsy, které jsou ve složitější verzi podlepené kartonem a ohraněné dílem X. Nic složitého.

:arrow: Schodiště
Obrázek

Obrázek
Z vlastní blbosti jsem udělal chybu při vyztužování oblouku vlepováním pásků papíru - takže se mi kus zdi děsivě zvlnil. Tohle je výsledek, se kterým jsem po hrůzné nehodě VELICE spokojený. Jinak vyřezávat ty miniokénka je celkem o oči...

:arrow: Stříška
Můj postup, na rozdíl od Toma, byl takový, že jsem římsu podlepil stejně jako všechny ostatní, ohranil díly "X", přilepil na patro pod ním a až jsem měl slepené a přilepené schodiště, střechu jsem si nasadil a obkreslil její tvar vč. sklonu na římsu, kterou jsem potom odřízl a vypižlal. Výsledek celkem slušný.

:arrow: Schody a pomník
Obrázek
Tady je malý problém, jak bylo zmíněno, že model je nachystaný v jednoduché i složité verzi. Na dílu věže jsou nakreslené schody jako rampa, to ale nevadí, protože toto místo (šipka) bude zakryté soklem, který ale také není pro "zubaté" schody vyřízlý. Na to je třeba dát pozor a opatrně vyříznout před přilepením.

:arrow: Detail okno a ciferník, 5. patro.
Obrázek
Asi nejmenší a nejtenčí věc, kterou jsem kdy z papíru vyřezával. Ale i když se tomu ze začátku těžko věří, dá se to vyřezat :D

:arrow: Cibulka
Obrázek

Obrázek
Jak jsem psal výš - a určitě si pomocný díl A nalepit na karton a vyřezat si 8 kusů na každý díl 64 a 65 kvůli udržení tvaru cibule.

A jak model vypadal ještě před tímto víkendem...
Obrázek

...a jak vypadá teď...
Obrázek Obrázek

O víkendu došlo na patro s ochozem. Po dlouhé úvaze, co se zábradlím (nesnáším "vzduch" u čehokoliv) padlo rozhodnutí vyřezat prostor mezi kuželkami balustrádového zábradlí a oželet kovové tyče mezi nimi, které jsou tam dnes. Je to myslím celkem přijatelný ústupek oproti skutečnosti, protože vyříznout ještě černý vlásek uprostřed už není fyzikálně možné. I tak byla tato činnost (rozumějme vyřezání 125 tvarovaných otvorů o velikosti cca 4*1,5mm) vyloženě masochistická. Čili:
Tome, mám pro tebe výzvu ;)
Obrázek

Následovala postupná kompletace ochozu a jeho přilepení na poslední patro s hodinami. Poté přišla výroba sloupků. Poděkování patří Vojtovi Č., který mi poradil jejich výrobu z mikrotužky a cigaretového papírku. Vziklo celkem 20 sloupků, které jsem natřel vodou ředitelnými modelářskými barvami AGAMA a po jednom osazoval a dořezával do ochozu. Výsledek není úplně nejlepší, ale líp to asi neumím... v globále to vypadá výrazně líp než na fotkách.

Tím končí tvá Máňa, minimálně do dalšího víkendu. Zbývá dolepit poslední cibulku a korouhvičku...
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Tak, děcka, hotovo. Dolepil jsem poslední cibulku (která se mi nakonec povedla nejlíp ze všech) a vykrouhal z párátka špičku. Zesílení je ze stočeného papírového pásku a následně vyřezané do zaobleného tvaru. Zvažoval jsem, jsetli ji natřít zlatou, nebo žlutou. Nakonec zvítězila žlutá, jednak proto, že na modelu nic zlatého jinak nemám, všechni jenom žluté, druhak proto, že u nás na maloměstě v sobotu odpoledne zlatou barvu neseženu. Na závěr jsem ještě vyřezal vzduch z v šipce korouhvičky, ale na českého lva už jsem si netroufl ani já :D možná by se tu nějací cvoci našli, ale prostě už jsem nebyl přesně schopný rozeznat obrys mezi kapičkami barvy.

Takže foto na závěr. V plánu je bednička z plexiskla a nějaký pěkný dřevěný podstavec.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Potvůrka, bude mít kolem 50 cm, se vším všudy.
Knox

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od Knox »

Bravo Pivís. Opět bezchybná práce (tedy aspoň na fotkách). Je to opravdu pořádný "šulin" :)
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od bernie »

Já nadšeně tleskám. Bravo, bravo....
Hlavně ten pocitový tah s použitím žluté místo zlaté - znamenité.
Rafiky a číselník na hodinách přináší vystřihovánka rovněž ve žluté místo reálné zlaté :idea:

Snad v té žluté mohlo být více bílé pro utlumení barevného tonu, ale to samé bych mohl říct o párátku na špičce cibulky.
Jdeš na to velmi dobře a drobné ale opravdu velmi drobné nedostatky setřeseš při dalším modelu.

Ještě jednou - Gratulace
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dík za pochvalu i kritiku, chlapi ;)
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165 - HO

Příspěvek od Tomáš B. »

Je to parádní práce. Bude k vidění třeba v Neratovicích? Já ji chci také dokončit.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165 - HO

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Bohužel, k vidění bude nejdřív příští rok v Brně...teď mají trochu přednost TZB /technická zařízení budov/ :D
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165 - HO

Příspěvek od Tomáš B. »

Fajn, budu se těšit i tam. No já právě trochu omezil školu o posledních dvou víkendech, abych našel čas pro dokončení.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1295
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165 - HO

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Anebo na akci ve Slavičíně, že ano? Ale to se Tomáš nedostane, protože bude na akci v Ostravě. Hold se zase termínově obě akce kříží. A já už vím, kterou navštívím.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165 - HO

Příspěvek od 2BeerOrNot »

No tak termín Slavičína si tentokrát nastříkám červeným sprejem na zeď nad stolem...:lol:
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1295
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165 - HO

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

2BeerOrNot píše:No tak termín Slavičína si tentokrát nastříkám červeným sprejem na zeď nad stolem...:lol:
Jo jo, to by jsi měl...a hodně velikým písmem. :lol:
Uživatelský avatar
katondre
Příspěvky: 104
Registrován: ned 22.1.2012 19:41
Bydliště: Hlušice

Re: Černá věž - České Budějovice / Milan Bartoš / 1:165 - HO

Příspěvek od katondre »

Moc se mi to líbí, už se těším až si to také postavím :) ale určitě ti nesahám ani po kotníky :) jinak s tím podlepování se bojím, jelikož se mi to vždy zkrabatilo. tak nevím jak na to, jelikož i když jsem to podlepila a hodila do knížky, tak se mi to stejně nepovedlo a bylo to vlnitý...tobě se to ale povedlo užasně, až na ten jeden kousek ;-)
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“