Objasnění několika věcí-začátečník

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Waszek »

Ahoj,

číslo se značkou "procenta" určuje lepení z rubu, setkal jsem se i s procentem bez čísla, a to tuším značilo slepení dílu k "sobě samému" - např. když stočíš váleček a slepíš oba konce k sobě

a jestli myslíš fajfkou takovou tu "pološipku", tak ty dle mého taky ukazovaly nalepení dílu z rubu.

W
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Ahoj, ano mám na mysli přesně tyto symboly, jak je uvádíš. Díval jsem se na několik neslepených modelů a do návodů k nim a skutečně to vypadá, že značí přesně to, co uvádíš.
Děkuji tedy za objasnění.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Dobrý den, vzpomněl jsem si ještě na jeden dotaz. Týká se gramáže papíru: sčítájí se gramáže papíru např. při podlepování? Tj. podlepím-li model, který je vytištěn např. na 120g papírě, papírem 80g, bude se pevnost/tloušťka rovnat jako kdyby byl vytištěn na 200g papírě? Děkuji.
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Venca 21 »

Podle mě to bude o trochu víc, musí se brát v úvahu ještě vrstva lepidla.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Venca 21 píše:Podle mě to bude o trochu víc, musí se brát v úvahu ještě vrstva lepidla.
Ahoj, s tloušťkou lepidla samozřejmě počítám. Spíš mi šlo o to, jestli bude podlepený papír zhruba stejně pevný/tvrdý, odolný vůči korucení a stejně opracovatelný jako papír nepodlepovaný stejné tloušťky/gramáže. Otázka je také, jak to bude s životností modelu u podlepovaného papíru.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1687
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Lukáš »

Jako že by se ti podlepené díly časem rozlepily? Pokud nepoužiješ nějaké extra nekvalitní lepidlo, neměl bys mít problém.
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Vojtik »

Jo, to mi kdysi udělalo nějaké super kvalitní lepidlo za "či padesát"... infarktový stav, když člověk vezme do ruky model a může jej loupat jako perníček. Od té doby jedině Kores a Herkules, v těchto věcech si raději připlatím (a oběhám tři obchody, abych našel levnější :-D).
Uživatelský avatar
5thWheeL
Příspěvky: 9
Registrován: pon 30.1.2012 17:00

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od 5thWheeL »

Mě se párkrát "rozloupaly" právě podlepy dělané Koresem. Je to samozřejmě rukama, s tímhle lepidlem prostě neumím a nesnáším ho :lol: Techniku podlepování používám kombinovanou, menší díly Herkulem a nechat pod zátěží uschnout, na podlepy celých listů/archů používám syntetiku ve spreji (neobsahuje vodu a tím pádem nekroutí, aerosolová forma zajišťuje rovnoměrnost a během půl hoďky je to dokonale spojené a dá se to už použít) a podlepy kartonem řeším oboustrannou lepící páskou (koupenou v Grand papíru).
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Niraj »

No, já s tím Koresem v tubě taky asi neumím, též se mi odlupuje. Používám ho taktéž pouze na větší plochy (nalepení celého modelu na silnější karton, podlepování větších ploch) a vždycky po pár dnech se na pár místech začíná odlupovat, takže pak herkulesem na špičce špendlíku dolepuju. Přitom si myslím, že tam toho lepidla dávám dost, rovnoměrně (lepidlo nanáším vodorovně a pak ještě přes to svisle), do všech koutů a krajů ..... nevím proč se mi nedaří.
5thWheeL píše:...na podlepy celých listů/archů používám syntetiku ve spreji (neobsahuje vodu a tím pádem nekroutí, aerosolová forma zajišťuje rovnoměrnost a během půl hoďky je to dokonale spojené a dá se to už použít...
To lepidlo ve spreji, jaký používáš? Mně nabízeli v Barvy-Laky nějaký za cca 400Kč za malej spejík, to jsem se musel otřít hadrem.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Vojta Č. »

To je nějak moc. Naposled jsem sehnal v papírnictví nějaký normální UHU, černožlutá pixla bratru za 150 - 160,-
Pozor na lepidla pro fotografy, některá jsou záměrně nelepivá (resp. přilepené se dá bez potíží sundat).
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Niraj »

Jo, tak mrknu po tom UHU a v papírnictví.
To co mi nabízeli, byl myslím Motip. A ani nebyli právě schopni mi s jistotou říct, že to lepí trvale (tzn. že to není jen na ty fotky).
Uživatelský avatar
5thWheeL
Příspěvky: 9
Registrován: pon 30.1.2012 17:00

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od 5thWheeL »

Áno, mám též UHU, a pokud si vzpomínám, nestálo víc jak 200,- Používám ho hlavně kvůli absenci vody, tím pádem se podlepované listy nekroutí a nezvětšují. A je to i rychlé, pokud nastříkám obě plochy a nechám tak 5-10 minut zavadnout, tak po slepení listů dohromady stačí chvilka (půl hoďky) pod zátěží a spojení je skoro dokonalé, nic se neodlupuje ani při řezání.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Niraj »

No, našel jsem např. tohle UHU ve spreji za 172,-:
http://www.elektrickevlacky.cz/modelova ... _2618.html

a jelikož tam chci nakupovat i jiné věci, tak ho aspoň vyzkouším. Na pixle po zvětšení obrázku tam je nápis "transparent, permanent", takže by to mělo být ono.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Vojta Č. »

To je asi ono. Dost mě překvapuje, co se tam děje za reakci, že ten spoj je po slepení výrazně studenej (jasný, něco se tam hodně rychle odpařuje).
Vteřinový lepidlo zase hřeje :)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Niraj »

z toho vyplývá, že vteřiňákem lepíme v zimě a ohříváme si u toho ruce, případně u velkých lepených ploch vyhříváme celé místnosti, kdežto spejovým UHU lepíme velké plochy v létě a využíváme jako klimatizaci :lol:
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“