Tatra 815-7 8x8 Multilift / PMHT / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Tatra 815-7 8x8 Multilift / PMHT / 1:32

Příspěvek od Jinker »

Ahoj, zdravím. Tak jsem se pustil do modelu od PMHT. Oficiálně nejtěžší model, co jsem kdy stavěl. Jestli to dodělám, oficiálně povýším na mírně pokročilého.

Mimochodem, prvně jsem se chtěl pustit do něčeho od RW, ale bylo mi řečeno že PMHT je jednodušší. Po tom co jsem viděl tři strany návodovek a 14 stran dílů jsem věděl, že za dva měsíce to hotové nebude.

Nejdřív jsem si rozříznul sešit napůl, strany naskenoval kvůli náhradním dílům a pustil se do stavby. Zde foto obálky:
Obrázek

A první pokrok:
Obrázek

A teď ještě pár technických věcí:
1) mám k tomu (předražené) laserové dezény. Trochu špiní, a navíc netuším, jak se používají. Kdyby měl někdo radu nebo odkaz na vlákno, kde se popisuje postup práce s dezény, budu rád.
2) u předchozích modelů mě vždy zradilo zasklívání, takže bych rád i za tip na správnou fólii a lepidlo.
3) model bude stavěn bez úprav jako *čistostavba, ale i tak bych rád za nějaké tipy na lepší retuš, uvažuju i o patině kol.

*Jak jsem už naznačil, jsem začátečník, takže se v pojmech nevyznám. Kdybych někdy něco popletl, tak mě prosím opravte.

Taky budu rád za reakce včetně kritiky.
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 620
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Tatra 815-7 8x8 Multilift/PMHT/1:32

Příspěvek od pan Tau »

Tato tatra má jednodušší mechanizmus zatáčení kol než CAS.
Dezény natřu štětcem namočeným ve vodě a vytvaruju podle něčeho kulatého, používám tyčinkové lepidlo.
Folie se dá použít na meotar nebo na kroužkovou vazbu. Jde sehnati i s modely v e-shopu. Na zasklívání používám oboustrannou lepící pásku, pro pojistku pak nalepenou folii po obvodu potřu sekundovým lepidle.
Projdi si moje vlákno s cisternou, má skoro stejný podvozek i kabinu. Asi se liší v detailech.
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Tatra 815-7 8x8 Multilift/PMHT/1:32

Příspěvek od Jinker »

Díky moc. Jak jsem koukal na návodovku, tak jsem měl pocit, že těžší zatáčení než to tady neexistuje :D
Co se týče dezénů, jestli to chápu dobře, tak ten laserový díl funguje samostatně? Nejlepím ho na ten papírový? A ještě, ony špiní, to se spraví jen vodou nebo potom i něco jako lak?
Ještě jsem přemýšlel, že tam naskládám šrouby, takže kdyby měl někdo tip, tak sem s ním. (Poštovné platit znovu nechci, a mám klasickou FDM tiskárnu, tak uvažuju nad ní)
Mimochodem, zde pokrok - malé úpravy, prstencem s papíru jsem zalepili "manžety", díl R3b, já tomu říkám "schody u diferenciálu", a nepochybuji že je to špatně. A stejně to bylo zbytečné, vše zaplnila temperka.
Obrázek
Mimochodem, geometrii jsem se snažil srovnat co to šlo, ale jsem si jistý, že až to bude hotové, zjistí se, že geometrie je v čudu.
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 620
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Tatra 815-7 8x8 Multilift/PMHT/1:32

Příspěvek od pan Tau »

Dezény můžeš oprášit suchým štětcem, pak se očistí vodou. Dezény jsou jako samostatný díl. Aby držely tvar, tak po namotání na váleček konce dezénů spojím kolíčkem, aby vyschly. Pak pěkně drží tvar. Může se stát, že se odloupnou jednotlivé šupiny. Pracuj pomalu, nikam nespěchej.
Konce dezénů spojím krátkým proužkem papíru o šířce dezénu. Dovnitř dezénu pak ještě namotám čtyři proužky papíru o délce A4. Tím se dezén dobře zakulatí a zpevní.
Matky objednávám při větším nákupu nebo je nakoupím do zásoby na akcích. Dřív jsem si okopíroval příslušný díl, nalepil na čtvrtku a vyřezal. Tohle snad už nikdo nedělá.
Další možnost je, že je vysekáš z černé čtvrtku seříznutou injekční jehlou nebo kornajsy. Zrovna v těchto místech podvozku se ztratí, jestli budou mít tvar kulatý nebo šestiúhelníku. Tady budou o malém poloměru.
Složitější zatáčecí mechanismus byl u CAS a valníku, u dalších tater je jednodušší.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Tatra 815-7 8x8 Multilift/PMHT/1:32

Příspěvek od yvan »

Dezény nech v archu, trochu je opraš suchým štětcem a pak je ze strany vzorku přetří (zatupuj) ředěným Herkulesem (lepidlo:voda zhruba 1:4). To ti stáhne vrstvy papíru, nebude se to loupat a přestane to prášit. Jestli je vypálený papír moc hnědý, tak do toho roztoku můžeš pro sjednocení ještě zamíchat černošedou vodovku (do barevné vody rozmícháš lepidlo). Nech to zaschnout, bez stáčení, bez zátěže, hlavně pořádně. Pak to nařež na jednotlivé běhouny, z rubu je přetři štětcem namočeným ve vodě (trochu, ne aby ze štětce kapala voda), chvilku počkej, stoč je na větším průměru a potom na průměru o něco menším, než bude pneumatika. Trochu víc si stoč konce, roztáhni průměr a slep konce (lepidlo dej trochu i na hranu). Do běhounu nech rozvinout pásek papíru (tak 140g/m2 aby měl trochu sílu), roztlač ten návin natěsno a nech to uschnout (alternativně můžeš použít mezikruží z kartonu, na to tu návody jsou).

A příště si je kup za normální cenu, nemusíš kupovat předražené ;)
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Tatra 815-7 8x8 Multilift / PMHT / 1:32

Příspěvek od Jinker »

Ahoj,
všem děkuji za tipy a rady. Už teď se těch kol bojím :D
Mimochodem, ty dezény mám z Betexy za víc než 50% ceny samotného modelu.
A teď zpátky, hlásím se s dalším progresem, první náprava je hotová:
Obrázek
Vím, nic moc, v galerii je i fotka zezadu, ale ta je vyfocená ještě hůř :(
Retuš taky nic moc, trochu mě uklidňuje, že zespoda to nepůjde na první pohled vidět a hned zas znervózňuje to, že všechny kouty modelů rád ukazuju :)
A ještě jedna věc - překvapilo mě, že temperka dobře drží i na bužírce drátu (ano, není to profil a ano, všechno je barvené temperou. A ano, ani jednou jsem netrefil odstín :lol: ). Taky se mi celý Tatra podvozek zalíbil, takže se už těším, až se za pár let pustím do modelu se vší rzí a patinou...
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Tatra 815-7 8x8 Multilift / PMHT / 1:32

Příspěvek od Jinker »

Dobrý večer,
Pokračuji druhou nápravou.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Tatra 815-7 8x8 Multilift / PMHT / 1:32

Příspěvek od Jinker »

Dobrý večer, práce pokračují. Mám tady už třetí nápravu, přitom tu druhou jsem ještě uzavřel příčkami.
Obrázek
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Tatra 815-7 8x8 Multilift / PMHT / 1:32

Příspěvek od Jinker »

Tak jo, pokračuji: Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Hasiči a vozidla veřejných (komunálních) služeb“