Praga V3S - CR/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Praga V3S - CR/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest

Příspěvek od martin1807 »

Zdravím všetkých. 8-)
Určite ste už zaregistrovali novinky od RipperWorks a tak je na mieste aby som tu doplnil aj report na tento betatest. Tentokrát je to model automobilovej cisterny Praga V3S - CR.

Obrázek

Stavba to bola zaujímavá hlavne svojou farebnosťou. Vnútro nástavby aj kabíny je vojenská zelená, Nástavba potom žlto červená, kabína žlto biela, blatníky v bielej a nakoniec žlté disky kolies. :P Táto farebná kombinácia bola na vozidle slúžiacom na pražskom letisku na prelome 60. a 70. rokov. Inak zaujímavé je aj čerpadlo v zadnej časti vozidla, ktorú, ale môžete nechať aj zatvorenú.
Niekoľko slov o predlohe:

Obrázek

Cisterna na prepravu pohonných hmôt Praga V3S - CR vznikla predovšetkým na základe požiadavky ministerstva národnej obrany z roku 1952 na mobilný prostriedok pre prepravu, prečerpávanie, filtráciu a distribúciu pohonných hmot. Prvé dva prototypy boli prvý krát odskúšané v roku 1955 a o rok neskôr bolo vozidlo Praga V3S - C zavedené do armády.

Na základe vojskových skúšok však bolo doporučené pôvodný podobu vozidla vylepšiť. Hlavné požiadavky sa týkali realizácie výdajného ramena, premiestnenie niektorých ovládacích prvkov a výstupné armatúry. Nová varianta bola označená ako Praga V3S - CR a v roku 1959 nahradila vo výrobe pôvodnú verziu. Skôr vyrobené cisterny mali byť rekonštruované na novšie prevedenie s výdajným ramenom pre lepšiu manipuláciu s výdajnou hadicou.

Vývoj celej cisterny riešil n.p. Brandýské strojírny a slévarny (BSS) pričom na čerpacej armatúre spolupracoval s n.p. Hefa Praha.
Prioritným odberateľom Pragy V3S – CR bola armáda, v menšom počte sa potom dostávala aj do civilného sektoru, kde sa uplatnila predovšetkým na letiskách v službách ČSA či Slovairu. Predlohou tohto modelu je vozidlo, ktoré slúžilo na pražskom letisku na prelome 60. a 70. rokov. Celkový počet vyrobených cisterien nie je známy, ale odhaduje sa približne 1500 kusov.

Tento text je aj na začiatku návodu vo vystrihovačke a jeho autorom je Tomáš Straňák. ;) :D

Začíname podľa návodu motorom. Rovnaký aký bol v prípade AD080. Podvozok je aj v tomto prípade v svetlo šedej farbe.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pokračovanie rámom, nápravami a celkovo diely na podvozku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Motor vložený do rámu a potom už prechádzame na farebné diely v podobe nárazníku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kolesá, na ktoré som použil samozrejme laserové dezény od Betexy

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) martin1807 dne úte 21.11.2023 23:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Praga V3S - CR/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest

Příspěvek od martin1807 »

Podvozok by sme mali tak teda kabína. Opäť konštrukčne rovnaká ako pri predchádzajúcich. :twisted: Farebne tiež celkom zaujímavá kombinácia bielej strechy a žltej kabíny s logom ČSA. :P

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Posledná robota bola samotná nástavba. V zadnej časti teda už skôr avizované čerpadlo.

Obrázek Obrázek

No a nakoniec zvyšok nástavby. zadné dvierka môžete nechať otváracie (respektíve otvorené), výdajné rameno s hadicou je tiež možné skonštruovať pohyblivé.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Praga V3S - CR/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest

Příspěvek od martin1807 »

Ostávalo zložiť všetko dohromady, dorobiť prednú kapotu a tradá, V3Ska bola hotová.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a potom už ostávalo iba nafotiť oficiálne fotky na obálku a výsledok už poznáte. 8-) ;) :twisted:

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Takže ďalší model od RW je na svete. Keby som to mal zhodnotiť, tak za mňa najväčšie plus modelu je jeho farebnosť, ktorá samotnej konštrukcii dodáva atraktivitu. Mne sa model páči a bol to pre mňa dokončený Ripper s číslom 38. 8-) :twisted:
Vidíme sa pri niečom ďalšom ;-)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Praga V3S - CR/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest

Příspěvek od Lukáš »

Moc pěkná práce autora i modeláře. A 38 ripperů, to už je vskutku úctyhodné číslo.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Praga V3S - CR/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest

Příspěvek od VašekS »

Tohle je hodně koukatelná verze vejdy. A skvěle postavená ;) .
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Praga V3S - CR/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest

Příspěvek od martin1807 »

Díki chlapi. ;) 8-) Som rád, že sa model páči motivuje ma to k ďalšej tvorbe (a myslím, že aj autora ;-) )
Odpovědět

Zpět na „Hasiči a vozidla veřejných (komunálních) služeb“