Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od martin1807 »

Zdravím všetkých. ;)
Mám tu ďalší betatest, ktorý by som vám rád predstavil. Tentokrát je to model Praga V3S AD 080.
Obrázek
Pre mňa trochu špecifická stavba. Jednak prvý model V3Sky, ktorý som lepil a v neposlednom rade prvý model po operácii chrbta. Napríklad taký podvozok som lepil v stoji, na vyvýšenom stole, lebo som ešte nemohol sedieť, ale už som chcel lepiť :bad smile:

Niekoľko slov o predlohe:
Obrázek
Autožeriav AD080 na podvozku Praga V3S je výsledkom spolupráce podniku ČKD Slaný, ktorý se zaoberal výrobou žeriavových nadstavieb a podniku Avia Letňany, ktorý dodával podvozky Praga V3S. Nový typ bol predstavený v roku 1974 na MSV v Brne a výroba autožeriavu sa rozbehla o rok neskôr, kedy nahradila predchádzajúci priehradový typ autožeriavu AD060.

Hlavné rozdiely spočívali v dvojdielnom teleskopickom výložníku a celková nosnosť bola 8 ton. Výložník dosahoval dĺžky 10,8m, prípadne pri použití nástavca sa dala predĺžiť na 13,8m. Pohon žeriavovej nadstavby bol odvodený od naftového motoru automobilu pomocou hydraulického okruhu s čerpadlami. Zadné nápravy boli vybavené mechanickou aretáciou, ktorá vyradila odpruženie zadných náprav. To sa používalo pri pohybe žeriavu so zaveseným bremenom do váhy 2,8 t a maximálnou rýchlosťou 3km/h.

Výroba modelu AD-080 prebiehala až do konca výroby Pragy V3S, pričom bolo vyrobených údajne okolo 4000 týchto žeriavov. AD-080 tak patrí medzi najrozšírenejšie žeriavy z ČKD čo je vidieť dodnes, keďže mnoho z nich je stále v aktívnej službe.

Tento text je aj na začiatku návodu vo vystrihovačke.
K stavbe samotnej. Začal som štandardne motorom a následne podvozkom. Lepilo sa to veľmi príjemne. Motor je podobný ako pri Prage S5T, rozdielna je potom prevodovka.
Obrázek Obrázek Obrázek

Ďalej teda podvozok a nápravy. Podvozok je vo svetlo šedej farbe, všetky nápravy sú poháňané, takže podvozok obsahuje po blud kardanov.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ďalej kolesá. Na kolesá som použil laserová dezény.

Obrázek

Predný nárazník a blatníky, no a následne nasadené kolesá na podvozok. :D 8-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od martin1807 »

Ďalším celkom bol základ nadstavby. Ložisko je funkčné, nohy sa vyklápajú a vysúvajú.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pokračoval som nasadením nadstavby na podvozok a urobil som kabínu. Kabína je v základe rovnaká ako pri S5Tčkach. Už to začalo pripomínať V3Sku a tým som minul všetky sivé diely a základ auto bol hotový. 8-) ;)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ostávalo spracovať samotný výložník a urobiť zo žeriavu žeriav. Kabínka žeriavnika je opäť vybavená aj interiérom. Samotné rameno je výsuvné a lano funkčné. 8-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od martin1807 »

No a ostalo zložiť oba posledné celky a žeriav bol hotový.
V prepravnej polohe existuje niekoľko možností, ako umiestniť lano s hákom. Hák môže byť zachytený na výložníku a lano pôjde ponad kabínu k výložníku, alebo hák na voľno vpredu, alebo hák uchytený do nárazníku. Ja som zvolil alternatívu, kde som si navrtal oko v prednom nárazníku a vyrobil som si čap do oka a hák som nechal vpredu uchytený do nárazníku.
No a potom finálne fotenie na obálku. ;-) Najprv teda v prepravnej polohe. :twisted:
Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A potom aj v pracovnej polohe. :twisted:
Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
A keby som to tu mal celé zhrnúť tak to vidím asi takto. Tento žeriav bol môj prvý model Praga V3S od vydavateľa Ripper Works a už teraz viem, že nebol posledný. Z počiatku som mal obavy, či jednoliata sivá farba nebude modelu uberať na atraktivite. Moje obavy sa ale ukázali ako neoprávnene a po dokončení žeriavu som s výsledkom veľmi spokojný a farebná kombinácia je parádna. Je to model, ktorý pekne doplnil moju zbierku. 8-) ;) Vidíme sa pri ďalšom modely.:-)
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 150
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od OrasM »

Krásna práca, je to radosť pozerať na fotky.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2395
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od Brzdič »

Tohle je opravdu krásný kousek.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od Nafe_CZ »

Opravdu povedený kousek. Díky za něj.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od kaktusak »

Kluci klidně mě ukamenujte , ale za mě kazí dojem z jinak precizně navrhnuté a výborně slepené ta nešťastná kabina . Ta hromada prostřihů v přední části je za mě problém . Dle mého názoru by tam stačily dva a bylo by to slepitelné i pro obyčejné modeláře , ke kterým se řadím . Při vší úctě tuto kabinu slepí koukatelně jen pár výborných modelářů . Slýchávám to na akcích od vícero lidí a spousta mi říká , že právě konstrukce kabiny je ten rozhodující faktor proč si tento model nepořídí . Jsem přesvědčený , že zjednodušení kabiny by nemělo vliv na autentičnost modelu a na celkový dojem .
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od JakubSDK »

S tím souhlasím Zbyňku,

také bych raději verzi bez těchto prostřihů, která by byla slepitelna pro všechny ;)
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od jbb »

Pánové - sorry. Jistě by to s méně prostřihy bylo slepitelnější. A kdyby tam nebyly vůbec žádné, bude to ještě jednodušší.
Nicméně v rámci návrhu jsem si těch simulací udělal docela dost a bez prostřihů ta kabina prostě nemá pro mne akceptovatelný tvar. Stejné je to s S5T, kde ale takovéto stesky (zatím) nepozoruji. Pokud chcete jedodušší model, musíte se obrátit ke konkurenci. A nebo zvolit něco hranatějšího z mé produkce, což ovšem z definice V3S, S5T, ale ani T148 nikdy být nemůže.
Jinak horní část kabiny zdaleka není nejsložitější částí tohoto modelu, to jsem čekal úplně jiné připomínky.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2395
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od Brzdič »

No podle mně lidem nevadí prostřihy jako takové, ale že je jich tam extrémně moc.


Za mně to nejlépe trefili kluci na slovenském fóru, množství prostřihů k tvarování, pomalu se na ní finišuje. https://papermodelers.sk/viewtopic.php? ... 4&start=30" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od JakubSDK »

Tak to by bylo ideální, takto zhotovená kabinka vypadá skvěle ;)
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od jbb »

Ta kabina vypadá dobře, zvolil zajímavý přístup. Rozhodující ovšem bude, jak to bude vypadat v barvě, ono v bezbarvém provedení vypadá leccos dobře.
A pak ještě... Víte jaká je cesta od prototypu k vydanému modelu. Ostatně moje V3S byla asi čtvrtým pokusem ji nakreslit, ale s výjimkou PKG ty ostatní pokusy vždy nějak umřely na singularitu.
jarek
Příspěvky: 327
Registrován: sob 21.1.2012 0:11

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od jarek »

Slovenská kabina vypadá opravdu suprově a pasuje tam i dekl ve střeše. Jen tak dál...JP
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od jbb »

jarek píše:Slovenská kabina vypadá opravdu suprově a pasuje tam i dekl ve střeše. Jen tak dál...JP
To napište Jarku jim, ne tady pod modelem RW. Vlastně nevím, co v této diskusi vůbec děláte - již před lety jsme si myslím vyjasnili, že RW se jednoznačně obejde bez Vás a Vy (doufám, podle Vašich letitých keců) se jednoznačně obejdete bez RW.
jarek
Příspěvky: 327
Registrován: sob 21.1.2012 0:11

Re: Praga V3S AD 080/ Ripper Works/ 1:32/ Betatest - HOTOVO

Příspěvek od jarek »

A jiní / Brzdič/ Komentovat můžou??Jeho jste doufám taky nenazval kreatůrou...
Odpovědět

Zpět na „Stavební stroje“