Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Horas »

Potřeboval jsem záchranný člun, a proto jsem napůl rozřízl vyřazenou loďku a uříznutý konec jsem zatloukl prkny. Takový poločlunek jsem mohl docela snadno dopravovat z paluby i na palubu, když jsem jej za příď uvázal na lano vedené přes kladku, kterou jsem si pro tento účel pořídil. Celý člun by pro mne byl příliš těžký a sám bych si s ním nedovedl poradit. Na palubě stejně nebylo víc místa než pro poloviční člun, a ten byl ostatně lepší než člun žádný, a jednomu člověku docela stačil. Kromě toho jsem zjistil, že to zkrácené plavidlo umístěné uprostřed lodi se dá dobře použít jako necky na praní nebo koupací vana. Díky té první vlastnosti si můj seříznutý člunek vysloužil cestou takovou pověst, že jedna pradlena na Samojských ostrovech si ho mermomocí chtěla ponechat. Hned při prvním pohledu si uvědomila, že tohle nové zařízení překonává všechny yankeeovské vynálezy, které kdy misionáři na ostrovy přinesli, a chtěla ho mít za každou cenu.
Joshua Slocum, Sám na lodi kolem světa


Vyrobil jsem tedy ten poločlun a postavil ho mezi kabiny. Ve skutečnosti by asi měl být vzhůru nohama, ale to by nebyl vidět vnitřek. Slocum člun používal i na koupání a jednou v něm choval mláďata žraloků, které vyřízl z břicha matky, kterou ulovil, a ukazoval je v přístavu lidem. Dneska by se tím asi nechlubil. Dál jsem vyrobil dva sudy na pitnou vodu a kotvu, kterou jsem pohodil na palubu.
Tímto postem končím jako papírový modelář, protože trup je vlastně hotový a čekají mě už jen stěžně a plachty a tam bude papíru jen málo, většinou budu pracovat se dřevem, plátnem a nitěma.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Nádherná stavba!
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Horas »

Spray byla v Devonportu zatažena do doků a podrobena důkladné prohlídce. Zjistilo se, že je po všech stránkách v pořádku a hlavně že se na jejím trupu nevyskytuje nebezpečný mořský měkkýš sášeň lodní. Aby byla i nadále chráněna proti ničivosti těchto živočichů, byla vespod znovu natřena měděnou barvou; před dalšími případnými opravami musela totiž ještě proplout Korálovým a Arafurským mořem. Moji přátelé učinili vše, aby byla zajištěna proti všem možným nebezpečím. Já se však musím přiznat, že jsem s lítostí myslel na den, kdy budu nucen opustit tento kousek země, kde jsem našel takovou spoustu hodných lidí. Vyskytl-li se někdy okamžik, kdy jsem byl ochoten cestu přerušit, pak to bylo zde; ale protože mi nic jiného ne- zbývalo, zvedl jsem 16. dubna 1897 kotvu.
Letní období se již chýlilo ke konci; od jihu se blížila zima a nesla s sebou příznivé větry, směřující k severu. Předvoj zimních větrů hnal Spray kolem mysu Howe a až o kus dál k mysu Bundooro, který minula následujícího dne a zopakovala si tak dřívější trasu, jenže tentokrát severním směrem. Byla to pěkná plavba a vzbuzovala naději, že stejně dobrá bude i dlouhá cesta od protinožců.
Joshua Slocum, Sám na lodi kolem světa


S lanovím je problém. Našel jsem několik schemat oplachtění Spray, každé schema je ale jiné a nic tomu nepřidává ani to, že loď v průběho své plavby měnila konfiguraci plachet a čnělek. Plán u vystřihovánky je dost zjednodušený a hodlám se ho držet jen částečně. V průběhu googlování jsem našel pěknou belgickou repliky Spray ze sedmdesátých let, která má velice podobnou konfiguraci jako má vystřihovánka. Trochu podezřívám autora, že při tvorbě se natolik inspiroval replikou, že vlastně vytvořil model té repliky. Ale to je jedno, původní Spray je stejně známá jen z několika fotografií. Nejsem žádnej jachtař, takže moje práce by asi odborníka rozesmála, ale my suchozemci snad žádný boty neobjevíme.
Takeláž jsem tedy začal odpředu, čelenovou čnělkou. Jeden vodní stěh jsem udělal z řetízku. Pokračuju dál na záď a dělám pevné lanoví a pomalu si připravuju morálku na šití plachet. Je to titěrná práce, přiznám se, že bych raději lepil deset kol pro formule než tahat nitě zkrz ty malinký dírky v kladkách.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Brzdič »

Krásná práce + super fotky.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Horas »

Při rozednění nebyl už v dohledu ani kousek pevniny a den až na malou příhodu probíhal stejně jako tak mnohé před ním. Guvernér Sterndale mi totiž daroval pytel neloupaných kávových zrn a můj krajan Clark dostal pekelný nápad přivést mi na palubu kozu, protože ta prý "bude drcat do pytle a vymlátí tak zrna ze slupek". Tvrdil pořád, že to zvíře bude nejen užitečné, ale i přítulné jako pes. Jenomže já jsem brzy přišel na to, že tohohle přítulného rohatého psa nesmím pustit z řetězu. Udělal jsem totiž chybu, že jsem kozu hned nepřipoutal ke stěžni řetězem, ale přivázal ji jen tenkým konopným provázkem; tenhle omyl mě přišel dost draho. Kromě prvního dne, kdy si ta mrcha teprve zvykala na chůzi po palubě, jsem nezažil chvilky klidu. Tahle bestie, tohle ztělesněné zlo, nadané nezřízenou žravostí, hrozilo, že pozře všecko na palubě od létavky až po závěsné háky na zádi. Ta koza byla horší než všichni piráti, co jsem na ně kdy narazil. Své dílo zkázy započala tím, že mi jednou v kajutě sežrala mapu Západní Indie, zatímco jsem kutil něco na přídí v domnění, že jsem tu stvůru bezpečně uvázal u pumpy na palubě. Avšak běda! - neměl jsem na lodi provaz, který by odolal jejím strašlivým zubům!
Joshua Slocum, Sám na lodi kolem světa


Dostal jsem se do fáze, kdy už nemůžu pokračovat bez plachet, protože je potřebuju k přesnýmu nastavení ráhen vratiplachty. Objednal jsem si tedy z jednoho eshopu plachtovinu a hned druhý den mi přišla jemná látka asi z bavlny, moc pěkná a začal jsem vyrábět plachty.
Plachty jsem nešil, protože si nemyslím, že stehy by měly v tomhle měřítku vidět. Místo toho jsem se rozhodl slepit je červeným herkulesem. Po vyzkoušení na kousku látky jsem zjistil, že je to dobrej nápad, po zatuhnutí lepidla se látka už nedala od sebe oddělit a po přežehlení vypadá skvěle.

Nejdříve jsem tužkou na plátno nakreslil obvod plachty, pak ji skalpelem vyřezal s asi 2mm lemem, ten jsem pak namazal lepidlem a složil do plachty. Pak jsem nalepil reefovací pásy a vyztužení rohů a nakonec jsem na obvod nalepil výztužné lano. To jsem pak obšil slabou nití a vytvořil jsem oka na pověšení plachty. Nakonec jsem dodělal i reefovací třásně. Chtěl jsem ještě naznačit dělení plachty do pruhů, ale nevymyslel jsem žádný způsob, jak to udělat, aby se mi to líbilo a bylo to v tom měřítku hezký, takže jsem to radši vypustil.
Plachty ještě plánuju vyztužit zředěným herkulesem a pokusím se vytvořit mírný efekt vzdutí větrem a pak už je budu věšet na loď.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od JoskaM »

Takže bude model kozy na palubě?:?
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Horas »

JoskaM píše:Takže bude model kozy na palubě?:?
Jo, to mě taky napadlo. Námořník ve slamáku s kozou by byl dobrej :-)
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Horas »

Několik mil na jih od Ohňového ostrova jsem zanedlouho objevil pevninu a v příjemné brize jsem se odtamtud podél pobřeží plavil až do Newportu. Zuřivou vichřici vystřídalo mimořádně pěkné počasí. Krátce po poledni obeplula Spray Montauk Point, při setmění měla po boku Point Judith, a ještě později minula Bobří ocas. Na další cestě ji čekalo ještě jedno nebezpečí: zamilovaný newportský přístav. Spray proplouvala těsně kolem skal, k nimž se nemohla přiblížit žádná přátelská ani nepřátelská loď s větším ponorem, a kde byla skryta i před strážnou lodí hlídkující v průlivu. Byla to plavba na ostří nože, ale pokud se Spray pohybovala v blízkosti skal, a nikoliv min, byla poměrně v bezpečí. Když míjela strážnou loď - byl to starý známý Dexter -, někdo na palubě vykřikl: „Tamhle je nějaká loď!" Okamžitě jsem vytáhl nahoru světlo a vzápětí zaslechl volání: „Spray! Ahoj!" Byl to přátelský hlas, a věděl jsem tudíž, že na moji lod' nikdo střílet nebude. Povolil jsem hlavní plachtu a Spray se natočila k světlům přístavu. Nakonec dorazila bezpečně na místo a 27. června 1898 v jednu hodinu v noci zakotvila u rodných břehů po plavbě kolem světa, delší než 46 000 mil a trvající tři roky a dva měsíce plus dva dny navíc na vyrovnání časového rozdílu.
Joshua Slocum, Sám na lodi kolem světa


Hotové plachty jsem nejdříve vyžehlil a pak vypnul v rámečku na obrázky, rozprašovačem na ně nastříkal zředěný herkules a pak je z vnitřní strany vyfoukal horkým vzduchem z fénu. Plachty se zaoblily a už nejsou tak fádně placatý.
Pak jsem je začal osazovat na loď, používám při tom dvě vlákna o průměru 0,1 a 0,5 mm. Kovové vodící kroužky jsou z měděného drátku, který jsem obarvil v černidle. Kladky používám z vystřihovánky. Veškeré uzly zalévám mírně naředěným herkulesem.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

No to je luxus. Děkuju za ten postup s herkulesem a fenem, jak na zaobleny plachty. Chtěl bych sveho Duyfkena dat na hladinu a přemýšlel jsem jak na ty nafouklý plachty.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Horas »

Dík.
Většinu těch "mých" postupů jsem našel někde na internetu. Tady jsem se nechal inspirovat návodem na plachty ze stránek Radka Besedy: https://www.hismodel.com/pouziti-platenych-plachet
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od JoskaM »

dech beroucí, fakt nádhera
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Brzdič »

Krásná práce.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Horas »

Spray na své cestě neobjevila nové kontinenty, ale asi jen proto, že už se žádné objevit nedají. Nehledala nové světy, ani. se nevydala na cestu proto, aby pak mohla bájit o nebezpečích moře. Moři se často zbytečně křivdí. Člověku prospěje, když si hledá cestu i do zemí již objevených, a Spray objevila alespoň to, že ani nejhorší moře se nechová tak strašně k dobře postavené a řízené lodi. Na její plavbu nepřispěl žádný panovník, žádná země, žádná pokladnice, ona však vykonala to, co si předsevzala.
Joshua Slocum, Sám na lodi kolem světa


Tak nakonec po přibližně padesáti hodinách práce hotovo. Zhotovil jsem zadní stěžeň, pověsil na něj plachtu, po prvních dvou plachtách jsem už věděl, jak na to, takže to šlo rychle. Nakonec jsem pověsil americkou vlajku.

Vystřihovánka to byla skvělá, řekl bych, že je to jedna z nejjednodušších realistických vystřihovánek plachetnice na trhu. Trup a nástavby se lepily samy, tam je jen potřeba dát pozor na čistotu a na retuš té bílé barvy. Trochu horší a někde zavádějící je schéma takeláže na návodných kresbách, ale to je asi u všech stavebnic plachetnic, vždycky tam mají lanový nerealistický a zjednodušený. Snažil jsem se to trochu vylepšit, ale asi to taky nebude žádná sláva, nejsem námořník, v životě jsem se plavil jenom tejden na La Grace a ta má oplachtění úplně jinýho typu.

A jak to se Slocumem dopadlo? Po dokončení své cesty kolem světa v roce 1898 napsal knihu "Sám na lodi kolem světa", stal se celebritou. Obeplout sám Zemi v té době bez motoru, bez moderní navigace, komunikace a předpovědí počasí, s nepřesnými mapami a domorodými piráty na každém rohu byl úctyhodný výkon. Na moře se stále vracel, v roce 1909 se vydal na jednu ze svých cest, tentokráte do Brazílie a i se svou Spray zmizel kdesi v Karibiku. V tu dobu se v britských loděnicích začalo pracovat na jiné lodi, jejíž model mi dneska přišel, a na které chci brzo začít pracovat... :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Horas »

Díky všem, že jste sledovali :)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Parádní report i stavba. Díky za to. Myslím že se sem k tomu ještě mnohokrát vrátím.
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“