Lisunow Li-2P Gabrysia /MPModel 94/ 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub112
Příspěvky: 41
Registrován: úte 24.11.2020 16:16
Bydliště: Mons, Belgie
Kontaktovat uživatele:

Lisunow Li-2P Gabrysia /MPModel 94/ 1:33

Příspěvek od Jakub112 »

Historie předlohy modelu:
V roce 1938 zakoupil SSSR licenci na výrobu letadla DC-3. Jeho konstrukce však naprosto nesplňovala požadavky uživatelů. Z tohoto důvodu byl projekt upraven ve firmě Borise Lisunova. Zahrnovalo zpevnění konstrukce draku letadla a jeho přizpůsobení pro přepravu těžších nákladů, změnilo se uspořádání vstupních dveří a snížil se počet nosných ploch. Letadlo dostalo označení PS-84 a koncem roku 1939 byla zahájena jeho výroba ve Wytwórnia Lotnicza č.84 v Chimkách u Moskvy. Výroba skončila na přelomu let 1946-1947.

Model má rozsah 12 stran A3. Autor modelu je Marek Pacyński. Model jsem objednával z Betexy, https://www.betexa.cz/lisunow-li-2p" onclick="window.open(this.href);return false;, samozřejmě jsem dokoupil i laserem vypalovaná žebra a plastová kola.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Začal jsem kokpitem, a kdyby se mi náhodou interiér nezdařil, tak bych nevyřezával a nezasklíval okna. Jako první přišly na řadu sedačky pilotů, přístrojová deska a plynové páky.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
čas: cca 6:30 hod.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Lisunow Li-2P Gabrysia /MPModel 94/ 1:33

Příspěvek od Kuba78 »

Soveti koupili licenci v roce 36, od roku 39 vyrabeli. Zmeny byly zejmena kvuli zabudovani motoru Svecov a zesileni konstrukce pro "sovetsky typ provozu", uzpusobeni vyroby na sovetskou materialni zakladnu, prevod dokumentace na metricky system apod.. Da se rici, ze je Lisunov vlastne od Dakoty dost odlisny. Stejnym zpusobem soveti vyrabeli i dalsi letadla.

Primlovam se za oznaceni "Lisunov" misto "Lisunow" to je dost divny preklad, mozna polonizovany.. protoze v originale byl Boris Pavlovic Lisunov, anglicky preklad je tez Lisunov, u nas se tez pise Lisunov. Priznam se, ze poprve jsem videl "Lisunow" az na tomto modelu.
Uživatelský avatar
Jakub112
Příspěvky: 41
Registrován: úte 24.11.2020 16:16
Bydliště: Mons, Belgie
Kontaktovat uživatele:

Re: Lisunow Li-2P Gabrysia /MPModel 94/ 1:33

Příspěvek od Jakub112 »

Technické specifikace letadla:
  • Posádka - 3 osoby
    Zálet - 1939
    Roky výroby - 1939-1947
    Motory - 2 hvězdicové devítiválcové motory Šveců AŠ-62IR nebo M-62
    Výkon - AS-62 - 2x 1000KM
    M-62 - 2x 840KM
    Rozpětí - 28,83 m
    Délka - 19,65 m
    Výška - 5,15 m
    Nosné plochy - 91,70 m²
    Hmotnost - 7150 kg
    Vzletová hmotnost - 11 500 kg
    Maximální rychlost - 280 km/h
    Cestovní rychlost - 220-240 km/h
    Minimální rychlost - 108 km/h
    Dostup - 5600 km
    Dolet - 2400 km
    Min. délka vzletové dráhy - 400 m
    Min. délka přistávací dráhy - 350 m
Napsal jsem údaje z obálky modelu, některé údaje na wikipedii se liší. Příště napíšu něco o vyrobených verzích Li-2.


Dokončil jsem kokpit, udělal jsem i část hned za kokpitem. Při jedné přepážce jsem udělal otevřená dvířka. Ze žebry se mi pracuje dobře, zatím jsem nenarazil na žádné velké nepřesnosti, nic není třeba upravovat. Dále mě čeká kabina a 21(?) sedaček.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na "berany" jsem použil drát z kancelářské spinky, perfektně se hodil tou velikostí. Původně jsem chtěl barvit revell barvou na plasťáky, ale zjistil jsem že drží i permanentka. Rovněž jsem jí barvil i drát u pedálů.
Obrázek
čas: cca 13 hod.
Uživatelský avatar
Jakub112
Příspěvky: 41
Registrován: úte 24.11.2020 16:16
Bydliště: Mons, Belgie
Kontaktovat uživatele:

Re: Lisunow Li-2P Gabrysia /MPModel 94/ 1:33

Příspěvek od Jakub112 »

Video ze stavby je venku, tady: https://www.youtube.com/watch?v=GD75fBDS1No" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“