MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Jako malý kluk jsem to velké město, co vycházelo v ABC, lepil. Vypadalo v mém podání hrozně, flákal jsem to, aby už bylo hotovo, postupně zanedbával okýnka a cimbuří, ale město stálo. Celé. To byla věc! Do "kamen" šlo v hrozném stavu až někdy před 15ti možná i méně lety.

Tu knihu si schovávám doma už skoro 20 let. VELKOU KNIHU VYSTŘIHOVÁNEK - legendární MPR Richarda Vyškovského, vydanou celou znova s celkem 3mi městy a zámkem (dvojměstí následující po první MPR už mě v dětství minulo).
Dokonce 2 knihy si schovávám. Jednu koupenou hned po vydání jako novinku a druhou chvíli na to v nějakém antikvariátu.
Už tehdy jsem věděl, že si jednu knížku NĚKDY chci rozstříhat a celou slepit a druhou i nadále prohlížet jako umělecké dílo (což jsem v uplynulých letech dělal).

Věřím, že podobný sen - znovu si slepit MPR - má mnoho modelářů mé generace, kterým učarovala kresba Richarda Vyškovského. Myslím, že tento jeho megaprojekt byl totiž jeho vrcholným a mistrovským dílem (či minimálně jedním z vrcholů). Jen najít čas a snad ještě víc místo.

Protože poslední dobou vidím na modely čím dál hůř a říkám si, že v šedesáti už MPR neslepím, ono "NĚKDY" nastalo právě teď. 24.února (blbé ukrajinské výročí) jsem začal jednu ze svých cenných knih rýhovat a pár dní na to střihl do první bašty. Uvidíme, co z toho tedy vyleze a kolik let mi to zabere.
Naposledy upravil(a) Martin Č. dne stř 15.3.2023 11:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / Richard Vyškovský / BB art / c.1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Zahájil jsem notoricky známou první částí, kterou je i na Grafikových stránkách nejvíckrát k vidění. Tak snad se dostanu dál.

Bašta č.1

typická půlkruhová bašta středověkého opevnění, hradba s cimbuřím a ochozem přístupným ze dvou sousedních bašt.

Lepí se mi to neuvěřitelně dobře, čirá radost. Myslím, že v této éře (aspoň pro mne) mistrova tvorba dokonale vyvažovala přiměřenou míru "složitosti" modelu a líbivého koukatelného výsledku. Všechny chyby, přetahy štětcem a pod. jdou za mnou, jak jsem uvedl výše, lepší modelář už ze mne nebude, není nač čekat. První střípek do skládačky se mi líbí.

Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / Richard Vyškovský / BB art / c.1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Bašta č.2

polygonální středověká bašta s ochozem a strážnicí.
Přiznám se, že jsem nenašel pro tento typ stavby úplně inspiraci, polygonální bašty jsou buď zastřešené celé (např. v Červené Řečici) nebo naopak celé otevřené.


Lepí se to opět báječně. Nakonec volně spojený soubor obou bašt. Prapory budu osazovat až někdy později.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / Richard Vyškovský / BB art / c.1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Dům č.1

rohový renesanční dům se sgrafitovou výzdobou, už spíše barokním štítem a s širokým nárožním arkýřem, rozšiřujícím v patře plochu domu.
Za domem je malá kašna.


EDIT: soudím, že jako jako inspirace mohl R. Vyškovskému posloužit rohový dům v Latránu Českém Krumlově (dnes pizzerie)


Štít se střechou se mi nepovedly úplně dokonale, ale v celku se to snad ztratí. On dům vypadá ostatně lépe zakomponovaný do celku. Ještě jsem po focení doplňoval retuš.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Martin Č. dne úte 21.3.2023 16:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / Richard Vyškovský / BB art / c.1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Dům č.3

Velký (už) renesanční dům s (ještě) gotickým lomeným podloubím a psaníčkovou výzdobou. Střecha sedlová, atika tvoří falešné patro, horní krajní okna jsou falečná, prostřední vede ve skutečnosti na půdu. Inspirací zde mohly R. Vyškovskému být mnohé domy např. ve Slavonicích.

I když se mi úplně nepovedlo napojit nahoře střechu na atiku (není to naštěstí skoro vidět), domek se výborně staví, podloubí a okénka jsou radost sama. Už od pravní stavby se snažím větší plochy podlepovat tenkým kartonem nebo tím, co je po ruce. Foceno včera večer při umělém světle.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / Richard Vyškovský / BB art / c.1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Dům č.5

Rohový barokní dům se štíty do obou ulic, v přízemí umístěny provozovny.

Ostění dveří provozoven jsou nakreslena trochu delší proti otvorům, ale dá se to přežít. Naopak síla štítů mi přišla malinko kratší, ale jde to také spravit retuší. Foto spojených domů 3 a 5 se zadním dvorkem a přístavkem doplním příště. Na závěr dosavadní sestava na sucho při umělém světle.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Zde můj bleskový nástup prozatím končí. Od teď to půjde určitě pomaleji, doufám, že to půjde vůbec. Ale vzhledem k radosti, kterou mi to přináší, věřím, že ano.
klimovsky
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 24.1.2019 20:01

Re: MPR I / Richard Vyškovský / BB art / c.1:140

Příspěvek od klimovsky »

Krásne, úžasné, neopakovateľné. Pán architekt je pre mňa v tomto na absolútnom vrchole. Ešte viac ma potešilo/pobavilo, ako je nás asi veľa s podobným osudom - v detstve sme lepili modely pána Vyškovského, ktoré poväčšine neprežili do dnešných dôb (moje okrem jedného určite nie, ani MPR, ktorú som tiež len prvú časť zažil a zlepil), ale zanechalo to na nás silnú stopu a teraz na staré kolená sa k tomu vraciame, aj keď už na to pomaly nevidíme, ruky sa trasú, ale tá čistá neriedená radosť z toho, to je nadovšetko. A máme mnohé (alebo aj všetky ;)) vystrihovanky pána Vyškovského v dvoch (či viac) kusoch, jeden "na rozstrihanie", druhý "na pozeranie", ako umelecké dielo, a aj tak sa poväčšine do toho strihacieho nejak nie a nie odhodlať strihnúť... :). A vzácne veci typu VKV (s MPR), ZKV, Století vystřihovánek, zošity z Albatrosu či Erkotypu (tie staršie) stúpajú na cene tak, že zadovážiť si ďalšie výtlačky (pre istotu) už hraničí so stratou zdravého rozumu :D (tiež mám VKV/MPR dvakrát, ale druhý výtlačok ma už stál o hodne viac ako prvý, kúpený pred rokmi hneď po vyjdení "za hubičku" - keby človek vtedy vedel, kam sa tie ceny vyšplhajú, rovno by si dva-tri kusy bol kúpil vtedy).

Držím palce pri ďalšej stavbe! Ja aktuálne dokončujem prvú časť MPR (dom č. p. 26), ale nie v pôvodnej veľkosti - zmenšenú na 67 %, ako ostatne mnohí iní predo mnou, lebo známe nerudovské "kam s ním" je zásadná otázka pri tejto činnosti :) - a jediná vec, ktorej mi je naozaj ľúto je, že v tejto menšej mierke je to strašná piplačka a v pôvodnej veľkosti by to bola ešte väčšia radosť. No a tiež samozrejme to, že som už "na konci", tak ale stále je tu MPR II a III. Ale raz, raz sa pustím aj do stavby v originálnej veľkosti :), do šesťdesiatky mám ešte nejakých tých 12 rokov, tak času dosť :D.

A medzičasom samozrejme budem nadšene sledovať, ako sa vám darí...
ivoiro
Příspěvky: 31
Registrován: ned 22.1.2012 10:34

Re: MPR I / Richard Vyškovský / BB art / c.1:140

Příspěvek od ivoiro »

Tak tohle je hodně zajímavé téma. Mně chybí do 60 necelých 5 let. A tuto nádhernou knihu mám taky doma a je připravena na důchod. Tak jsem zvědavý. Nicméně, zatím prezentované dílo vypadá moc hezky. Držím palce.
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 150
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od OrasM »

Túto knihu som pred pár rokmi veľmi aktívne zháňal a nezohnal som. Tento model mal za mojich detských čias zlepený starší brat a bola to paráda. Ja by som to vtedy nedal, mal som len 12 rokov :) No teraz by som to už zvládol, aj chuť mám ale je tu jeden zádrhel a ten nedokážem vyriešiť. Ten problém má väčšina modelárov a problém je kam to dám? Všetky poličky už sú obsadené a keď sa mi podarí veci poukladať ináč a vznikne priestor tak sa o neho doma hneď hlási manželka a chlapec, je to proste boj o voľnú poličku ktorý skoro vždy prehrám :D Tento model je krásny a vytvára mi veľa spomienok. Keby sa dal niekde kúpiť za normálnu cenu (ideálny druhé vydanie, či dotlač) tak určite by som si kúpil 2-3 kúsky. Jeden pre seba na lepenie niekedy časom, druhý pre chlapca a tretí pre istotu do zálohy prípadne na darovanie potom neskôr ;)
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Ahoj všem,

opožděně velmi děkuji za předchozí komentáře i povzbuzení. Vezmu to od konce: Je pravda, že knížka se dnes shání asi špatně nebo spíš draho. Ale zase vydrží na dlouho, no. Snadněji lze, myslím, sehnat různá vydání z ABC, hlavně MPR I.
"Kam s ním" řešíme všichni, také moc nevím, uvidí se. Variantu zmenšování jsem proto jako ostatní zvažoval, ale zamítl jsem ji jednak kvůli pracnějšímu scanování, tisku atd. (už tak je to časově náročný projekt i bez tohoto přídavku) a především osobně bych to zmenšené modelářsky nejspíš nezvládl, rozhodně ne všechny budovy (radnici apod.) a II. a III. část města (budu-li je kdy dělat).
Na závěr jsem rád, že to se vztahem k této nádherně ručně malované vystřihovánce má většina z nás podobně. Myslel jsem si to. Přeji proto každému, kdo má podobný modelářský sen, aby se mu povedlo jej někdy splnit.

Protože jsem malinko pokročil, doplňuji ještě fotky domů 1, 3 a 5. K domu č.1 jsem do předchozího příspěvku přidal fotku domu v Českém Krumlově, který mohl sloužit jako předloha.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Brána č.1

Pozdně gotická výrazná věžová brána se čtyřmi výraznými nárožními věžičkami. Vůbec prvnímu modelu MPR byla zřejmou předlohou Pražská brána v Rakovníku z r. 1516. Proporčně (především okenní a dveřní otvory) je upravená, jak bylo tehdy z praktických důvodů zvykem R. Vyškovského i ABC. Brána je (na předloze i na modelu) součástí městského opevnění.

Nejtěžší na celém modelu je napasování střechy spolu s nárožními věžičkami na věž. Průchod branou pro manipulaci dost zavazí, také mi úplně nepomohlo, že už jsem měl nalepený ochoz kvůli podlepení stěn. Ale nějak se to povedlo. Ostatní už je zase radost. Velké plochy je dobré podlepovat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek

Na závěr opět volně sestavené 3 bloky 1. části městečka.

Obrázek Obrázek
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od JanO »

Parádní klasická vyškovánka 8-) .
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Dům č.4

Pozdně gotický, velmi úzký měšťanský dům, v přízemí s podloubím a pro tyto stavby typickým štítem.
Podobných staveb se nacházi mnoho v severním Německu, Richardu Vyškovskému mohl posloužit jako předloha dům č.24 na náměstí v Litoměřicích z konce 15. století. Ostatně zde našel inpiraci (předlohu) min ještě pro jednu až dva domy MPR. Dnes je dům barevnější než kdysi, Mistr ho ze strany do ulice zbavil omítek úplně a především zúžil o jedno okno - viz srovnávací historické fotky.


Stavba vystřihovánky je jedna báseň, jen komíny se trochu kácí.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Dům č.2

Barokní měšťanský dům a s podloubím a mansardovou střechou, fasáda klasicistní.
Podobných domů je asi víc, myslím, že inspirací mohl být třeba rozsahem větší rohový dům č.4 na náměstí v Chomutově, bývalá radnice. Jen je opět vždy místo dvojice oken okno jediné.


Staví se opět dobře, jen stříšky vikýřů jsou trochu asymetrické, na jedné straně delší. Ostatní chyby jdou vždy na vrub mně.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Musím říct, že tak rychle mi žádný model pod rukama už velmi dlouho nerostl. Volně sestavené domy 2 a 4

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Dům č.6

Původně gotický dům (lomené oblouky podloubí a vysoké střechy, to vše na úzké parcele), později renesančně přestavěný (atikové štíty a kamenná okenní ostění oken) Konkrétnější předlohu si tentokrát hádat netroufám.

Zatím nejsložitější stavba, s těmi atikovými štíty jsem měl co dělat a vůbec celkové uzavírání úzkého domu dohromady se zmíněnými štíty, stropem a členitým podloubím naráz je zhruba na maximu mých modelářských schopností a i tady mi podloubí ujelo. Nedovedu si představit, že bych to ještě zmenšoval. Kdo to umí (Horasova MPR, kterou jsem viděl i naživo), je prostě šikovnější, všechna čest! Úzkou stranu se mi povedlo ještě máznout červenou temperkou, úplně dolů to nešlo, no tak má dům patinu :)

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Zjistil jsem, že jednodušší dům č. 4 mi možná stojí nějak šikmo (jistě mou chybou), takže spasování domů úplně nepasuje, budu muset použít trochu hrubé síly, snad se to nebude moc vlnit. Zatím volná sestava 2-4-6. Z první části zbývá hláska s hradbami a strážnicí.

Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“