Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Práce na kabině pokračují. Na řadě bylo dokončení ochranné klece. V praxi to znamená dolepit madlo na kapličky a následně nástřik již zmíněnou černou barvou.
Obrázek

Rám jsem pak přilepil k podlaze a doplnil o přístroje navigátora a mechanika.
Obrázek

Tentokrát se s imitací kabeláže nedělám. Na černém rámu by to stejně nebylo moc vidět a samolepky opět nevyšly.

Pak už nic nebrání vložení internetu do kabiny. Začínám lepit od čela až po zadní konec spodní hrany dveří. Důvod jsou zaoblené hrany.
Obrázek

Obrázek

Poté už pravý bok a po proschnutí nasleduje levý bok.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Trochu se mi to nepotkalo na zadních hranách :?
Obrázek

Nerovnost jsem vyřešil nůžkami a uvidíme co na to řekne zadní stěna. To bude námět příštího reportu.

V galerii... ale to už znáte ;)

Martin
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Paráda Martas . Parádní stavba , parádní report .
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od rybak »

Super
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Díky chlapi.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Po nějaké odmlce se opět vracím s reportem ze stavby Race1. Prace se motaji stále kolem kabiny. Dodělal jsem blatníky, stupačky, boční blinkry a nádržku na zadní stěnu.
Obrázek

Obrázek

Další prací je rám. Tady jsem volil profil o průměru 1,2 mm.
Obrázek

Obrázek

Rám teď čeká nástřik v nejbližší době.

Mám tady ještě jednu úpravu. Někdo už si všiml a někdo to uvidí až teď. Nedalo mi to a upravil jsem si kliky. Postup práce jsem nafotil. Kdyby to někomu nebylo jasný tak na žádost dovysvětlím ;)
Začíná to tady už při přípravě patřičných dílů.
Obrázek

Obrázek

Výsledek najdete v galerii. Stejně tak jako o pár fotek navíc.

Martin
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Tak jdeme dál. Rám je po nástřiku a během jeho schnutí si slepím sluneční clonu. Postup lepení jsem nafotil pro případné zájemce. Foto postup začíná tady...
Obrázek

Kšilt se lepí celý natupo a já si pomohl tenkými proužky jako podchlopně. Všiml jsem si u pár modelářů na fb (a možná i tady), že kšilt neroztřihali a lepili jen boční díly :shock: Taky proto mě napadlo to nafotit.

Dál jsem dodělal zrcátka a světla k rámu. Po zaschnutí rámu už nic nebrání jeho osazení společně s kšiltem, zrcátky a světly na kabinu. Výsledek pak vypadá takhle...
Obrázek

Na kabině chybí ještě boční deflektory a bude komplet. Pro dnešek vše.

Martin
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Mám tady ještě nějaký resty na nástavbě a to v podobě rezerv. Nejdřív popruhy, které lepím na zadní nosníky. Následně nalepim volný konec na rezervu. Po zaschnutí naroluju popruh na rezervu a vsunu na své místo. Tady fotek moc není. V podstatě stejný postup jako jsem to dělal u Phonixe.
Obrázek

Dodělat ráčny...
Obrázek

A pak ještě vodorovné popruhy, přilepit ráčny a ve spodní části ještě ty dva šedé pásky.
Obrázek

Teď vše.

Martin
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Ahoj všem, po dovolené je zase čas vrátit se k Race1. Pokračuju drobotinou na kabině jako jsou boční deflektory...
Obrázek

Obrázek

Stěrače...
Obrázek

Ano, jsou to staré známé od MegaGraphic pro tatru 815 a na Liaz se hodí taky perfektně. Na sklo je lepím oboustrankou (viz foto). Je to sice trochu piplačka, ale stojí to za to.
Obrázek

Obrázek

No a nakonec ještě boční světla na kšilt. Ty jsem nalepil na černý papír od doplňků pro lepší tloušťku.
Obrázek

A kabina je tím hotová.
Obrázek

Obrázek

Držáky pro její uchycení k rámu budu dělat až slepím nárazník. Na tom se už pracuje a poctivě fotím každý krok ať vám to sem můžu dát pro případnou inspiraci.

Pro tentokrát je to vše a v galerii je pár fotek navíc.

Martin
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Takže nárazník.
Obrázek

Ten jsem lepil celý natupo a postup jsem zvolil následující. Spodní a vrchní vodorovný díl jsem podlepil jednou sílou papíru pro lepší tuhost a také pro větší sílu papíru pro přilepení dalších dílů.
Obrázek

Po zaschnutí si přenesu středové osy na potřebné díly. Pak začnu lepit od krajů ty šikmé díly.
Obrázek

Obrázek

Když jsou oba celky (spodní a horní) slepeny a proschnuty, je čas na lepení dílů se světly. Nejprve přilepím oba díly k horní části nárazníku a po proschnutí přilepím spodní díl nárazníku. Opět nejprve jednu stranu a po lehkém proschnutí druhou stranu. V této fázi nechám nárazník dobře proschnout než budu lepit prostředí díl z CP. Důvod je ten abych ho mohl případně dotvarovat. Při prosychání u těchto spojů dochází k určité deformaci jak vysycha lepidlo a nárazník je pak potřeba ve spojích narovnat před další prací.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Následuje střední díl. Na fotce už je nárazník po procesu narovnání. Nechal jsem ho proschnout do druhého dne (pro jistotu)
Obrázek

Obrázek

Pak už jen lehké dorovnání pro přilepení zadních dílů, dolepit ty černé díly na světlomety a nárazník je hotov.
Obrázek

Pak nezbytná zkouška osazení na sucho. Samozřejmě jsem narazil na stejný problém jako Yvan když jsem podlepoval vrchní a spodní díl nárazníku. Byl jsem na to díky Yvanovi recenzi připraven a rám jsem si podle toho upravil. Tohle byla paráda a nárazník tam sedne jak... na hrnec.
Obrázek

To je vše.

Martin
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

MatesHK píše: Samozřejmě jsem narazil na stejný problém jako Yvan
Kdybyste používali podchlopně tak se Vám to nestane . :D

I když tady bych to na TUPO asi lepil i já .
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

:lol: :lol: :lol:
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Ahoj kolegové. Dalo by se říct "mám hotovo!"

Obrázek

Jo jo, model je slepený, ale tenhle výsledek mě opravdu netěší. S montáží kabiny na rám došlo ke komplikacím které kazí celkový dojem.

A co se stalo? Prvopočátek byl, když jsem nějak nepochopil jak slepit díly uchycení kabiny, které se lepí na rám. To se nakonec podalo. K nim jsem na osu přidal díly které se lepí na podlahu kabiny a oba komplety jsem přilepit ke kabině a následně celou kabinu lepim k rámu. (Vždy to tak lepím, protože se dá dobře a snadno doladit usazení kabiny. Zkrátka pohlídat si geometrii.) Když jsem na zkoušku přiložil kabinu s držáky na rám, tak jsem zjistil, že mám držáky cca 2mm na každé straně od rámu do šířky. Nabízela se dvě řešení, a to:
1) lehčí - dolepit tam karton a vyplnit tím ty dva mm na každé straně;

2) těžší a pracnejší řešení - odřezat držáky od kabiny, nalepit je na rám a následně na ně nalepit kabinu.

Ja si zvolil variantu č 2 :roll: Bohužel jsem si neuvědomil, že když už mám držáky přilepeny k rámu, nedokážu už žádným způsobem korigovat nejen výšku kabiny, ale i její vzdálenost od nástavby. Tudíž vísledek je takový, že kabina nesedí jak má a tady pramení moje nespokojenost s celkovým dojmem. Na fotkách můžete vidět jak je kabina výš nad nástavbou a je šikmo vzhůru v přední části.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Mě nečeká nic jiného než to celé předělat. Čeká mě odřezání kabiny a celé to lépe usadit.

Držte mi pěsti a nedělejte stejnou chybu jako já ;)

Martin
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Chápu, že když sis s tím tak vyhrál, ten finiš dokáže pořádně naštvat. Tak ať se to podaří s co nejméně dalšími škodami.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Máme HOTOVO 8-) Tentokrát definitivně.

Posledně jsem psal o špatně usazené kabině a tak přišla nutná oprava. Žiletka do ruky a hurá na to. Šlo to líp než jsem myslel.
Obrázek

Obrázek

Pro velký úspěch jsem si to dal hnedle dvakrát :lol: Při první opravě seděla kabina nakřivo a musel jsem ještě lehce upravit rám. Po druhém pokusu už je vše lepší a tak to i zůstane. Tady už jsou fotky...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Doufám, že se model líbí. Přiznávám, stavba nebyla zrovna jednoduchá, ale výsledek je parádní. A pokud se někdo do budoucna rozhodne Race1 stavět, tak mu toto vlákno třeba i pomůže.

Díky všem za ohlasy, kritiku a taky podporu.

Martin
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Liaz Race1 Dakar 2014 / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Velká gratulace !!! Parádní stavba a super návod pro budoucí stavitele .
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“