Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Ahoj, donutil jsi mě se na to ještě ráno podívat a přeměřit to a vzepětí křídel je správně. Takže asi nějaká nepřesnost při focení, nevím, Možná ten stín jak je dělanej odrazem blesku ze strany, tak je nakřivo a nebo bylo zvednuté to papírové pozadí. I ty křídla na tý fotce vypadají do vrtule, ale nejsou. :)
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 150
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od OrasM »

silverman píše:Z toho čelního pohledu to vypadá, že pravé křídlo je trochu níž. To dělá zkreslení foťáku, nebo ten stín, nebo je to opravdu nakloněné?
Určite to bude tým tieňom.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Motor je legrační. Má průměr necelý tři centimetry a skládá se asi z 300 dílů. 195 z nich jsou kroužky, ze kterých se skládají válce a které jsem poctivě jeden po druhém vyřezal a vyretušoval. Trvalo mi to přes tři hodiny. Další prekérka je slepit ty válce tak, aby nebyly zkroucené a nebo ohnuté. To se mi jakž takž podařilo a teď můžu pokračovat dráteničinou.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Krásně ti to řeže, tyjo. Měl jsi na to nějakej trik, že to máš takhle rovně? Já na to přišel asi až při třetím válci, že to přesně pasuje do tlustýho brčka na pití :D
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Vojta Č. píše:Krásně ti to řeže, tyjo. Měl jsi na to nějakej trik, že to máš takhle rovně? Já na to přišel asi až při třetím válci, že to přesně pasuje do tlustýho brčka na pití :D
Dík. Můj trik je skalpel AK-5 a poctivý vypichování. Je teda pravda, že při takovém stopadesátém kolečku jde trochu křeč do ruky :)
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Pokračuju s prací na motoru. Výfuky a karburátor už mám hotové a schované v krabičce, teď se snažím dát dohromady všechnu tu dráteničinu. Je to už pod rozlišovací schopností mých očí a mám pocit, že i ty pinzety mám nějak moc velký :lol: Ještě nevím, jak se mi podaří slepit deset pružinek pro ventily na vrchu jednotlivých válců, jsou strašně prťavý. 0,1mm drát namotaný na 0,8 mm drátku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od VašekS »

Krásná práce Honzo.
Vrtuli Ti vyráběli v truhlárně? :)
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

VašekS: Vrtule je taková jednoduchá... Ale točí se při fouknutí :)

Ufufuf, tak hotovo. Dráteničinu nemám rád, nejde mi a na tom motoru jí bylo hodně a tak se mi do toho ani nechtělo, ale dneska večer jsem se už hecnul a zvládnul jsem to dokončit. Teď už jen opravit trochu retuš a připravit nějakou pěknou podložku ze statické trávy a může jít pod plexisklový poklop. Stavba mi trvala přibližně 50 hodin a model určitě přivezu do Nehvizd.

Abych tak zhodnotil vystřihovánku - není to zrovna jednoduchý model, je na něm velké množství drobných detailů, které ve výsledku ani nejsou vidět (třeba celý kokpit :) ). Nenašel jsem ale žádnou chybu v konstrukci, všechno sedí, jak má. Na co bych upozornil je trochu nešťastné řešení zadní části trupu za kokpitem, tady bych doporučil nepoužívat vnitřní díly obšívky 29L a 29P a díl 31 lepit přímo na žebra. Vyzvedl bych veliké množství návodových kreseb, vcelku podrobný návod (v polštině samozřejmě) a i to, že všechny malé díly jsou vytisknuté dvakrát, kdyby se originál zatoulal pod stůl.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Horas dne stř 12.4.2023 7:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od kaktusak »

Luxusně slepeno . Už se těším do Nehvizd , budou letové zkoušky ......
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Parádní letadlo, obdiv a hlubokosklon.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Krásně slepeno a super fotky.
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od silverman »

Paráda! Hodně "koukatelný" model. Ten motor je jak třešnička na dortě :)
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Díky za reakce, ale bohužel žádný letový zkoušky nebudou, kdyžtak vám složím vlašťovku :)

Využil jsem toho, že jsem byl dneska dávat krev a jsem teď doma sám, obsadil jsem koupelnu a udělal podložku. Budu to teď muset po sobě uklidit, protože vana je plná vláken ze statické trávy. A jelikož model dělám pro dceru a bude jí viset na zdi v pokojíku, udělám pro něj ještě slušivej kryt z plexiskla. Letadlo drží v podložce za dva čepy z 0,8mm drátu, které jsou přilepený zespodu do kol a na rubu podložky zajištěny tack-item, takže letadlo drží i ve svislé poloze a zároveň je možný ho kdykoliv vyndat. Jen ty čepy v kolech zůstávají.

Jinak podložku jsem nejdřív namaskoval, pak natřel hnědou barvou, postříkal lepidlem ve spreji, nasypal na ni suchý lógr z kafe, po zaschnutí oklepal, zase nastříkal lepidlem a flokovačkou nanesl směs ze zelené a suché trávy.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od rybak »

Úžasně slepené. Moc pěkný model.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od VašekS »

Krásný model a ta tráva je jak skutečná.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“