Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Ahoj, začal jsem teď lepit nový model, jedno z nekrásnějších československých letadel, Abia BH-5, Boska.

Letoun vzniknul v roce 1923 jako sportovní dolnoplošník pro dvoučlennou osádku. Vznikl pouze v jednom kusu, který získal na mezinárodních závodech několik úspěchů a z kterého se pak pro potřeby armády vyvinuly typy BH-9, BH-10 a BH-11.
V roce 2007 vznikla na základě originálních plánů a dobových fotografií replika, která létá nejen na leteckých dnech a její domovské letiště je v Praze na Točné.

Technické údaje
  • Osádka: 2
    Rozpětí: 9,7 m
    Délka: 6,5 m
    Hmotnost prázdného letounu: 350 kg
    Vzletová hmotnost: 580 kg
    Pohonná jednotka: 1 × hvězdicový motor Walter NZ-60
    Výkon pohonné jednokty: 60–70 k
    Maximální rychlost: 210 km/h
    Dostup: 2200 m
    Dolet: 500 km
Vystřihovánka představuje model oné repliky z roku 2007, nikoliv toho téměř již stoletého letadla. Není rozsáhlá, díly jsou na 3,5 stránkách formátu A4 plus jedna stránka žeber. Ty jsem si k modelu přikoupil laserové. K dispozici je celkem podrobný polský návod, do kterého jsem zatím nemusel nahlédnout, protože jsou k dispozici i velice podrobné návodové kresby. Tisk a textura povrchu je výborná, potěšila mě textura dřeva v interiéru kokpitu, vystřihovánka slibuje, že při pečlivé práci může vzniknout malý ale působivý model.

Obrázek Obrázek

Stavbu jsem začal bez použití návodu složením kostry trupu, do kterého jsem začal odspodu vlepovat části kokpitu, sdružené nožní řízení a sdružené řídící páky, poté sedadla obou cestujících a nakonec přípravu pro přístrojové desky. "Dřevěné" části kokpitu jsem retušoval zředěnou vodovkou. Už teď je jasné, že po zakrytování obšívkou z toho všeho nic moc nebude vidět, třeba pedály jsou skryté pod sedačkami. Ale to je jedno, hlavně, že to tam je :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
jenčik
Příspěvky: 329
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Taky jsem po něm pokukoval, tak budu často nahlížet. Začátek slibuje parádní stavbu ;)
Praetor25
Příspěvky: 43
Registrován: stř 31.8.2022 12:12

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Praetor25 »

To je paráda. Lepím teď starší Modeliky a vypadá to, že komplexita vystřihovánek se s časem pěkně zvyšuje. Čechy mám také v plánu, takže se po téhle Avii asi výhledově podívám :)
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Ahoj, kokpit mám zakrytovaný vnitřními díly a tvaruju vnější obšívku. Zatím to vypadá, že obšívka sedne na místo přesně, bude to ale potřebovat hodně testů a budu to muset lepit pomalu. Místo lepení jednotlivých dílů na kostru jsem zvolil sestavení celé obšívky za pomocí slabých kousků papíru jako pomocných chlopní a pak nalepení celé vytvarované sestavy na trup. Teď je to v takové hodně ošklivé fázi, kdy kokpit už není vidět a obšívka ještě není na místě a vypadá to dost blbě. Nalepení obšívky trupu bude asi kritická fáze lepení, takže možná to za pár dní bude hezký trup letadla a nebo to bude rozšlapaný... :lol:
Zatím 13 hodin práce.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Máš to až nechutně pěkný. Tohle je parádní model, stavěl jsem, a matně si pamatuju, že mě ta obšívka někde kolem ocasu trochu falírovala. Ale na druhou stranu to pravděpodobně bylo rukama.
Šmarjá ono už je to 11 let?!
Jak jsme se s tím prali tenkrát:
http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... sc&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Ano, jak jsem napsal v minulém postu, nalepení obšívky byla kritická fáze lepení. Při obšívání se mi zadní část povrchu zkroutil a i když jsem se to snažil vyhladit, byly na něm hodně vidět nerovnosti. Problém byl v tom, že obšívka celého trupu je v jednom velkém dílu a pokud je kostra za kokpitem malinko nepřesně nalepená, třeba jen o desetinu milimetru, tak u ocasu to může být třeba o milimetr výš nebo níž. Spolu s dvouvrstvou obšívkou ocasu mi to udělalo tvrdou a nepřesnou část, na kterou se ta druhá vrstva obšívky napasovat nedala.
To mě tak znechutilo, že jsem většinu ledna model odložil a raději lepil Lambaréné :)
Původně jsem to chtěl tak nechat a dolepit model i když bude mít ošklivej trup, ale kluci z Licardu mě přesvědčili, že bych to měl raději opravit. Takže jsem koupil nový výtisk, starou obšívku strhal, přebrousil kostru, odstranil i první vrstvu z ocasní části a nařezal kostru za kokpitem tak, aby nebyla úplně pevná a mohl jsem ji natvarovat podle obšívky. Druhý pokus už se mi líbí víc. Při lepení jsem také nepoužil chlopně z vystřihovánky, ale pomohl jsem si kancelářským papírem a spodní hranu horní obšívky jsem vyztužil hranolky z milimetrového kartonu.

Trup je jakž takž hotový, z těch složitějších věcí mě na něm ještě chybí "kožené" orámování kabiny. To se pokusím udělat z trubičky z cigaretového papírku, pokud to nepůjde, tak použiju bužírku z drátu.
Pokračuju na křídlech, základ levého je hotový, tady jsem také nepoužil chlopně, jednotlivé díly spojuju proužky kancelářského papíru.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Vojta Č. píše:Máš to až nechutně pěkný. Tohle je parádní model, stavěl jsem, a matně si pamatuju, že mě ta obšívka někde kolem ocasu trochu falírovala. Ale na druhou stranu to pravděpodobně bylo rukama.
Šmarjá ono už je to 11 let?!
Jak jsme se s tím prali tenkrát:
http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... sc&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Dík, tenhle log mám jako inspiraci. On to není vůbec jednoduchý model, je to jedna z vystřihovánek, kterou by člověk měl lepit asi třikrát a teprve napotřetí už ji bude umět slepit bez chyby :)
WIKING
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 5.6.2014 11:56
Bydliště: Jihozápadní Čechy

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od WIKING »

Možná lepší způsob na lemování kabiny než bužírka nebo cigaretový papír,alespoň na fotkách to tak vypadá ;) http://www.konradus.com/forum/read.php? ... r=0&page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od silverman »

Máš to parádní!
Pokud bys na lemování použil barevný papír, tak bys z něj mohl udělat i opěrku hlavy. Ta je, myslím, taky potažená kůží.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Díky za reakce :)
To olemování jsem zkoušel udělat z cigaretového papírku a pak i ze slabého kancelářského papíru, u obou materiálů jsem měl problém s barvením. Nakonec jsem použil proužek hnědého barevného papíru, který jsem postupně namotal až na 0,6mm tyčku, slepil a podélně rozříznul. Pak jsem ho postupně lepil po obrubě kokpitu. Nevypadá to špatně a ještě to po zaschnutí dohladím a možná natřu lesklým lakem.

Pak jsem dodělal křídla i s křidélky a vyrobil vzpěry. Zatím to mám jen zkusmo napasováno a vypadá to, že to sedí. Je hotová i ostruha, jsem zvědavý, jestli udrží celý model. Napustil jsem ji vteřiňákem, ale stejně je taková drobná.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od kaktusak »

Paráda.
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 150
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od OrasM »

To olemovanie je parádne. Aj celý model, je to radosť sa pozerať.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Dneska jsem měl úspěšný večer, zkompletoval jsem ocasní plochy a křídla se vzpěrama napevno přilepil k trupu. Pokračovat pak budu podvozkem, který je možno vytvořit jednodušším a složitějším způsobem. Samozřejmě si vyberu ten složitější :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od Horas »

Ahoj, tak ani složitý podvozek nebyl moc složitý, lepil se hezky. Kola jsem vybrousil z kartónu, přetmelil Tamiya Putty a doleštil a nakonec natřel černou akrylkou. Dneska večer jsem dolepil zbylé detaily na trupu a tak je model až na motor hotový. Trochu jsem přemýšlel, že bych ho přestříknul lesklým lakem, aby se více podobal replice, ale nakonec ho nechám nenalakovaný.
Motor tedy bude docela oříšek, ten stoletý Walter je pěkně detailní.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Avia BH-5 L-BOSA / Modelik / 1:33

Příspěvek od silverman »

Z toho čelního pohledu to vypadá, že pravé křídlo je trochu níž. To dělá zkreslení foťáku, nebo ten stín, nebo je to opravdu nakloněné?
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“