Kruhová vyřezávačka

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od kaktusak »

Mě se to líbí hodně . Otázka je jak moc se budou či nebudou tupit hroty a jak snadno či nesnadno , případně draho půjdou ty náhradní hroty sehnat .
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 150
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od OrasM »

Nafe_CZ píše:...možnost vyřezání kruhových dílů, kde není vhodné udělat diru kružítkem...
Ja som si akurát kúpil nové vyrezávacie kružidlo od OLFY, je to overená kvalita a súčasťou balenia bol aj taký krúžok, do ktorého môžem zapichnúť hrot a potom vyrezávam bez stredovej dierky. Fungovalo to.
Akurát tá malá podložka má hrúbku okolo 1mm (nemeral som) a hrot pri vyrezávaní ostane vždy 1mm nad rezaným papierom. Takže teraz potom nieje kolmý a tak tam bude zrazená hrana. To vie byť nežiaduce.

Pri tomto kruhovom vyrezávatku tento problém odpadá.
Zároveň je tu otázka ako si vieme namerať a naniesť presný polomer. Mám pocit že to pôjde nepriamo pomocou pravítka, šublery a pod.
kaktusak píše:Mě se to líbí hodně . Otázka je jak moc se budou či nebudou tupit hroty a jak snadno či nesnadno , případně draho půjdou ty náhradní hroty sehnat .
Hroty by sa mali podľa mňa tupiť rovnako ako pri kružítku. Koľko budú stáť a ako sa budú dať zohnať je dobrá otázka, keďže táto vyrezávačka nie je bežne v predaji.

Neviem sa dočkať na napísané skúsenosti s ňou a čakám na ten balíček ako keby mal prísť mne :lol:
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od Shagrath »

Náhradní nože se dají zakoupit spolu s řezačkou, takže by to neměl být problém. Jeden kus stojí 30 Kč:

https://www.lmodel.cz/plotrovy-nuz-typu-roland/

Každopádně jsem na to fakt zvědavý.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ano je to tak. Nože se používají plotrové, na papír doporučuje autor 30°. Standartně se řezačka dodává se 60°.
Vzhledem k tomu že nůž je určený do plotru, mohl by vydržet déle než skalpel.

JInak takhle vypadá testovací vzorek

Zadni kolo z Tigera (Halinski), 130g
Vyřezáno za použítí téhle řezačky. Vypadá to dobře, bez otřepů.


Obrázek


Hned jak dorazí pustím se do recenze.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj, tak řezačku jsem dostal, vyzkoušel (zatím jen v rychlosti).
Za mě je to paráda, ale chce to získat grif. Je výborná na věci které nedá kružítko, jako pruměry 12mm a méně.
nebo na díly kde nechcete píchat jehlou střed.


Natočil jsem tři krátký videa, večer v rychlosti. Vezmu je pak ještě jednou. a z lepšího poheldu.
Za kvalitu se omlouvám, za prvé jsem nervozní :-) a za druhý jsem byl nedočkavý jak to fuguje.

https://youtu.be/gldjBBnpgZk" onclick="window.open(this.href);return false; - tady jsem udělal zádadní chybu a to je posun nože nahoru a dolu během řezání.
po zkušenostech z dalšího řezání už vím že nastavení hlouky řezu uděláte před a, srovnáte nůž a už se s tím nehejbe. pak nejsou žádné problémy

https://youtu.be/04h93PFgFN0" onclick="window.open(this.href);return false;
https://youtu.be/_VvzgpJbaH8" onclick="window.open(this.href);return false;

Po shlednutí ještě krátké zkušenosti za jeden večer.
1. Je vždy lepší rozměr nejdřív naměřit než ho dávat dotykem hrotu an papír (na to musí mít člově zkušenosti s řezačkou)
2. nevýhoda je že při šroubovábí nože nahoru a dolu se ostří otácí, a je nutné pokaždé srovnat (nebo dojet) do správného natočení ostří , do směru řez, jinak to bude trhat papír
3. Za jeden večer žezání a ničení tištěných dílů, si ten grif najdete a druhý den to bude lepší
4. řezání malých šech válců ... luxus
5. řezání vlastních dílů .... luxus

řezačků dák k otestování ještě Matesovi (MatesHK) a pak natočím znovu nějaká lepší videa :-)

Díky
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 150
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od OrasM »

Super. Na túto recenziu som sa dlho tešil. Vďaka za ňu a teším sa na jej doplnenie ;)
Za mňa dodám pár postrehov:
- najhoršie bude nájsť presný stred a potom trafiť presný polomer
- pôvodne som si myslel že bude lepšie začať od vonkajších kruhov až po tie v strede aby ostal terčík, ale potom vznikne problém že ten kruh nebude poriadne nič držať. Keď sa vyrezáva z vnútra tak celé to drží arch papiera. Prípadne sa to s tým chce trochu viac pohrať.
- tú oranžovú čas čo drží vyrezávatko v presnej polohe odporúčam nepúšťať po vyrezaní dielika. Tak bude stred ten istý, avšak na druhej strane keď si nastavím presný polomer tak je výhodné vyrezať tento rozmer na všetkých kolesách.
- je to výborné na malinké otvory, tam by som to využil hneď
- otázka je ako si to poradí s hrubším kartónom.

Ešte raz vďaka za túto recenziu, čakali sme na ňu určite viacerí a ja veľmi ;)
míša kulička
Příspěvky: 266
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od míša kulička »

Myslím si že po nastavení hloubky řezu a nasměrování ostří by jsi to měl odložit na to oranžové celokolo, aby se ti to zespodu nepohlo.
Uživatelský avatar
developer10
Příspěvky: 12
Registrován: stř 10.2.2021 21:45
Bydliště: Spišská Nová Ves

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od developer10 »

Ďakujem za recenziu a super pripomienky, objednané tiež ;)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od Nafe_CZ »

míša kulička píše:Myslím si že po nastavení hloubky řezu a nasměrování ostří by jsi to měl odložit na to oranžové celokolo, aby se ti to zespodu nepohlo.
To je asi možné, ta podložka bude užitečná.

Ještě s tím hromadným objednáváním počkejte :-D, abyste mě neukamenovali.
Chce to fakt získat ten grif, je s tím uplně jiná práce než s kružítkem. Já se pokusím natočit videa z lepšího úhlu aby bylo vidět pod ruce.
Tohle byly takové rychlo videa, protože jsem byl nedočkavý jak se s tím pracuje.

Za mě největší problém je právě v tom uchycení nože.
Nastavení hlouby řezu se provádí šroubem, ve kterém je nůž uložený a otáčením po závitu se prostě ostří nože taky otáčí.
Pokud mám nastavený poloměr 5 mm, a ostří nože má 1mm , bude se mi pohybovat hrot ostří v rozmezí 4,95-5,05 mm, proto je nutné, nejprve ve vzduchu nasštelovat hloubku a otočit ostří do správného směru. pak klidně vedle na pomocném papíře udělat zkušební kružnici a až pak se vrhnout do šmikajdy.
I když se to zdá pracnější než kružítko, ve finále to tak není, protože si to zajedete jako postup. A to že uděláte pohodový kruh 5 mm, je k nezaplacení :-)
Když dělám složitější mezikruží kružítkem, taky napouštím střed veteřiňákem a není to jen o tom pichnout otočit.
Uživatelský avatar
Ozzy CZ
Příspěvky: 222
Registrován: pát 24.2.2012 12:01
Bydliště: Cheb

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od Ozzy CZ »

Super recenze, už jsem zaúkoloval ježíška.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od MatesHK »

Zdravím všechny. Jak už tady Štefan (Nafe_CZ) psal, dostalo se mi té cti vyzkoušet tuto kruhovou řezačku. Slyším a vidím něco takového poprvé - co se modelařiny týká. Tak se na to podíváme.
Obrázek

Obsahem balení je kruhová řezačka, podložka, centrovač, doraz centrovače a tři sady nožů. Ostatně veškeré info najdete na stránkách Lmodelu - https://www.lmodel.cz/circle-cutter-cu-03/" onclick="window.open(this.href);return false;

Na mě je, podělit se s vámi o moji zkušenost s rezačkou. Moje hlavní a jediná obava byla, jak se s tím bude pracovat!? Štefan si to vychvaloval a ujišťoval mě, že to jde skvěle a snadno... při trochu vůle a šikovnosti, které prý mám až dost :lol: děkuju!

Takže k věci.
První dojem na mě udělala hmotnost samotné řezačky. Je poměrně těžká. Nečekejte zase kilové závaží, ale pár desítek gramů to je. Není to ovšem na škodu a tuto vlastnost oceníte při jeho používání.

V rámci testování jsem se rozhodl říznout do klasické čtvrtky, papíru ze sesitu od Vimosu a kartónu tloušťky 0,5mm a 1mm. No a na radu Štefana jsem ještě přidal průhlednou fólii např. pro řezání skel světlometů (viz modely RW). Nakonec zkusím něco na čisto.
Obrázek

Test číslo 1- čtvrtka. (Zatím ještě bez centrovače)
Obrázek

Takže nastavit poloměr, zkontrolovat hloubku řezu a hlavně polohu nože!!! Tady pozor! Je to věc na kterou musíte myslet pokaždé než do něčeho říznete! Jinak to dopadne přesně jako můj pokus č 2 a 3. Tohle je snad jediná věc, která to trochu kazí. Ale jde jen o zvyk.
Popíšu co je na obrázku. První řez (1) nedostatečná hloubka řezu. Na druhý řez (2) jsem zvětšil hloubku o jedno celé a půl otočení (0,75mm) a nezkontroloval polohu nože. K tomu byla hloubku už moc, a řezačka mi vlivem velké hloubky nože odskočila. Tak jsem ubral o jednu otáčku (0,5mm) pro třetí řez (3). Opět jsem ale zapomněl na kontrolu polohy nože. Výsledek obou řezů je trhání papíru a u druhého i dvojitá kružnice. Pro čtvrtý řez (4) jsem si vše pohlídal a výsledek naplnil moje očekávání.

Když už jsem pochopil práci s nastavením řezačky, rozhodl jsem se o test co nejmenšího průměru. Povedl se mi udělat otvor o průměr 1mm. Překvapilo mě, jak čistý řez z toho vyšel. Za mě dobrý. Dost dobrý!
Obrázek


Test č 2. - fólie (bez centrovače)
Obrázek

Co můžete vidět... s fólií jsem trochu bojoval. Nejprve jsem špatně odhadl hloubku řezu a tak mi řezačka opět poskočila přes hrot. Podobně jako u druhého pokusu v prvním testu. Pak jsem ubral až moc a na potřetí už bylo vše ok. Větší kolečko má průměr 10mm, menší 5mm. Přiznám se, že po fólii mě řezačka měla tendenci klouzat, ale to není neřešitelný problém. Já z fólii nemám nějaké plány do budoucna tak jsem spokojen. Spíš mě šlo jen o to ukázat, že to jde. A při větší snaze to bude bez problémů. Opět otázka cviku.


Test č. 3 - kartón 0,5 a 1mm (bez centrovače)

První šel 0,5mm. Tady už jsem dal na vše pozor a řez vyšel hned napoprvé a skvěle.
Obrázek

Druhý 1mm kartón jsem řezal se stejným nastavením jako u 0,5mm kartónu s tím, že zkusím přidat hloubku řezu během řezání. Tak tedy dvakrát obkroužím a pak rovnou v řezu přidám o jednu otáčku - tedy 0,5mm do hloubky - a na další dvě otáčky vyřezávám finální kroužek. Naschvál jsem měnil hloubku když byl nůž v řezu abych zjistil, zda se nůž hne. A ono nic! Nůž zůstal v dráze řezu a mohl jsem v klidu doříznout kroužek.
Obrázek


Na řadu přišlo řezání s centrovačem.

První zkoušku jsem provedl na bočnicích které tu mám navíc. Tady mám jen jednu fotku.
Obrázek

První dva řezy jsou špatně zaměřené a k tomu ještě špatný rozměr. U třetího řezu už vše dopadlo jak má. Prostě jde jen o zvyk a trocha té šikovnosti.


Dal jsem se rozhodl vyřezat z plánku jednoho HASičáku poklici. Postup jsem nafotil tak snad to bude pochopitelné z obrázků.
1) řezaný díl a příprava
Obrázek

2) zaměření
Obrázek

3)výsledek
Obrázek


Nyní už jsem si věřil natolik, že jsem to zkusil z originál vystřihovánky. V podstatě jde o stejný díl. Opět ale díly které mi zbyly.

Dílek, který budu řezat. Tady je problém s velikostí celého kusů papíru. Je lepší, když máte více papíru okolo.
Obrázek

Já to vyřešil tak, že jsem si ten kousek papíru přilepil páskou k podložce. Jde mi o vyřezání jednoho kusu, proto neřeším přelepení ostatních. Při "ostrém" lepení bych žádný díl nepřelepoval páskou- dojde k jejich zničení.
Obrázek

Nejprve ( logicky) se vyřezávají ty malé otvory. DOPORUČUJI po každém nastavení nebo změně rozměru (poloměru) vždy před řezáním vyzkoušet na cvičný papír a zkontrolovat výsledný rozměr, který budete řezat, zda odpovídá rozměru ve vystřihovánce!!! NIKDY NEŘEZEJTE HNED NA ČISTO!!! Uvidíte později.
Obrázek

A finální výsledek vypadá takto...
Obrázek

Tady přesně došlo k tomu, o čem jsem psal o pár řádek víš! Rozměr je o kousek větší než bylo potřeba. V tomto případě vím kde jsem udělal chybu a vím jak se jí pro příště vyhnout. Šlo tady hlavně o test. Takže za mě opět velká spokojenost.

Na závěr se hodí nějaké to zhodnocení. Kruhová řezačka mě vážně mile překvapila a dá se říct, že i přes chyby, které jsem udělal, předčila moje očekávání. Ano, má to své mouchy v podobě hlídání si polohy hrotu ( Štefan tvrdí, že i na tom autor už zapracoval samozřejmě s odrazem na ceně) tak by mohl být vnější věnec trochu silnější. Občas jsem si brnkal o prsty. Přes tech pár dětských nemocí a mou šikovnosti jsem nadšený co všechno tahle věc dokáže. V mnoha věcech překonává hranice běžného kružítka a posouvá tím hranice vyřezávání otvorů na jiný level. Zdaleka pouhým vypíchováním malých, ale opravdu malých otvorů nedosáhnete takové kvality a čistoty řezu jako s touhle rezačkou.

Děkuju Štefanovi za důvěru a věřím, že jsem nezklama. Díky za tuhle možnost. Tento test mě přesvědčil. Při troše vule a šikovnosti, které tady mají všichni dostatek, to prostě funguje. Jde jen o trénink. Za mě to je bomba. Já to chci!!!

Doufám, že vám všem, kdo o této věcičce přemýšlí, pomůže tento report s rozhodováním. Jde čistě o subjektivní hodnocení věci, ale já mám jasno co budu chtít od Ježíška :mrgreen:

Mějte se všichni fajn a lepte!
Naposledy upravil(a) MatesHK dne pon 14.11.2022 11:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 150
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od OrasM »

Vďaka za super recenziu. Odhalili sa moje niektoré obavy a potvrdili sa zase moje očakávania. Najhoršie je na tom mať odmeraný presný polomer a taktiež odmeraný presný stred. Polomer sa dá zistiť na nečisto. No zistenie stredu je už väčší risk. Chce to určite cvik. No ako doplnok ku kružidlu na rezanie otvorov menších ako 1cm.
Je škoda že nieje vidieť hrot pri rezaní. Mohli tam dať sklo, alebo iný priehľadný materiál a potom by sme si overili či máme správne nameraný stred aj polomer. Keď sa mi uvádza financie tak bude aj táto rezačka. Teraz som minul cez 100€ na modely tak nechcem ďalej utrácať. Aj keď 13. plat príde už tento týždeň :D
Naposledy upravil(a) OrasM dne pon 14.11.2022 14:06, celkem upraveno 1 x.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od Nafe_CZ »

Martine ,
díky moc za recenzi. Myslím že názor by měl být objektivní z více stran a ne tedy jen z té mojí.
Parádně jsi shrnul všechna pro i proti a doufám že to ostatním bude k užitku.
Mě osobně se řezačka moc líbí a pokusím se s autorem probrat některé z těch neduhů.
Ještě jednou díky
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od VašekS »

Moc díky za představení a recenzi.
Asi si na to pošetřím :) .
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Kruhová vyřezávačka

Příspěvek od Saskardin »

Až autor vychytá niektoré drobné mušky a bude hotová finálna verzia, určite do toho pôjdem.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“