Objasnění několika věcí-začátečník

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od vojta78 »

V železářství je k dostání včelařský drát. Je to průměr 0,35 mm a je velmi dobře tvarovatelnej. Za velmi dobrou cenu. Používám ho na držáky, propojení mechanismu zatáčení předních náprav a pod.
Jims1
Příspěvky: 42
Registrován: sob 24.11.2012 22:23

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Jims1 »

Jsem tu nový.. s modelařinou se peru už pár let, ale nikdy nic složitého..v současné době mám doma asi šest let papírového Bismarcka od GPM...když tak koukám na othle forum, je tu dost zajímavých vychytávek..chci se zeptat zkušených, čím podlepujete díly trupu??ty žebra apd?to je karton?3mm, nebo více?kde se to dá sehnat? jinak samotné kabiny nebo tak ty barevné díly už se nepodlepují?
já trup vyplnil montážní pěnou (ted vím že to nebyl štastný způsob), tak snad někdo poradí..
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od V.E.N.A. »

Bejt tebou tak začnu něčím menším protože se mi zdá že nevíš co a jak podlepovat.
Každá "součástka" má číslo a u ní bejvá většinou hvězdička Která říká jakou šířku kartonu zvolit. Tedy jedna hvězdička jeden mm. Viz legenda u modelu.

Podle mě nebyl ani moc šťastný způsob začít zrovna takto velkou lodí.

Jinak co a jak a čím podlepovat se řeší v jiném vlákně. Pročti si ho a určitě budeš zas o něco chytřejší 8-)

Patlu zdar.
Jims1
Příspěvky: 42
Registrován: sob 24.11.2012 22:23

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Jims1 »

Dobře díky, ale zajímalo by mě, kde seženu ty kartony?neříkejte mi, že všichni jen pořád naháníte prázdné krabice? je nějaký fígl na vyřezávání uplně malinkých věciček? někde jsem tu četl něco o laseru..co přesně je tím na mysli?
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak nahánět prázdný krabice je dobrej nápad každopádně :) Jinak kartony se sháněj ve výtvarnejch potřebách a asi i v lepším papírnictví, klíčové slovo "strojní lepenka tloušťky ... mm"
Na úplně malinký věcičky je potřeba nekejchat.
A laser je taková mašina, která řeže dílky z kartonu (a všeho možnýho dalšího). Zde přítomný TEO tím vyrábí dezény na pneumatiky, řeže to žebra z kartonu (rozhodně přesnějc než já), zábradlí na lodičky, atd, atd...
Čti, rozhlížej se tu, na leccos přijdeš sám ;)
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Pavlik99 »

Jims1 píše:Dobře díky, ale zajímalo by mě, kde seženu ty kartony?neříkejte mi, že všichni jen pořád naháníte prázdné krabice? je nějaký fígl na vyřezávání uplně malinkých věciček? někde jsem tu četl něco o laseru..co přesně je tím na mysli?
"Lasery" ve zdejší hantýrce znamenají papírové laserem vypálené díly k modelům. K lodím především ty žebra, zábradlí a další díly, které ti hlavně ušetří práci a pak taky dobře vypadají.
Pokud potřebuješ nějaký karton, napiš mi, mám docela slušnou zásobu kartonů od 1,2 do 3,0 mm.

P.S.: Na všechny svoje otázky tu zcela určitě najdeš odpověď (tak jako jsem našel i já) a navíc i spoustu dobrých nápadů. Jen je potřeba tady a na starším fóru hledat, hledat, hledat ...
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od JoskaM »

PS - konec roku - KALENDÁŘE - DOBRÝ ZDROJ kartonů různých tlouštěk...
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Vojtik »

Když se řekne podlepte čtvrtkou, myslí se tím papír jaké gramáže?
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Je to kreslící čtvrtka k zakoupení v každém papírnictví o gramáži 200 - 220.
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Vojtik »

Opožděně děkuji za odpověď - papíru této gramáže mám doma slušnou zásobu (inu domečkář se pozná :-D). Teď jsem k tomu dokoupil ve výtvarných potřebách ještě kartony (poněkud mne naštvalo, že měli jen tloušťku 0,4 nebo 0,6mm, když jsem potřeboval 0,5mm, ale co s tím nadělám) a nechápu, jak jsem bez toho mohl žít (hlavně bez kartonu na žebrování čehokoliv).

Měl bych však dotaz z jiného soudku - jakým způsobem retušujete lomové hrany v prostoru tisku? Myšleno třeba na stěnách domečku v rozích, kde je kvůli ohybu nutno vést naříznutí a pak tam vznikne bílá čára. S retuší hran jsem si již poradil, troufám si říct, vcelku dobře (viz moje vlákno s MPR), ale jak mám zaretušovat něco, kde mám okolo tisk, tak mi to nejde - zapatlám všechno v okolí a hrana pořád prosvítá bíle... Doufám, že jde pochopit, co myslím.

Máte na to nějaký super jednoduchý fígl? Člověk se pořád učí, koukám ostatních pod ruce na fotky, ale tohle jsem ještě nepochytil, a rád bych posunul svoje modýlky zase o krok vpřed.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Lukáš »

Používej tenký štěteček (nějakou plochou mnohonulku), retušuj před slepením a při barvení díl v lomu víc ohni, aby se barva dostala pouze na hranu.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Dovolím si sem dát obrázek naznačující polohu hrotu fixy, pro začátečníky, kteří si zatím neosvojili retuš vodovkami štětcem. No a když se budeš při retuši štětcem a vodovkami(temperami) řídit podle obrázku, tak si myslím, že neprohloupíš.

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Lukáš »

No jo, tohle jsem napsat zapomněl. Jak to má člověk zautomatizované, tak to bere jako samozřejmost a ani mu nepřipadne, že by to snad někdo chtěl dělat jinak :) . Navíc jeden obrázek opět vydá za tisíc slov.
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Vojtik »

Když podlepuji větší plochu (stěnu domu, střechu), co je lepší - natřít lepidlem celou plochu lepeného dílu, nebo jen okraje? K podlepování používám (po negativních zkušenostech s Koresem) klasický Herkules. Samozřejmostí je následné rovnoměrné zatížení dílu po dobu několika dní (používám skleněnou desku na poličce v knihovně, na které je 7,5kg papíru ve formě skript na VŠ a mezi poličkou a dílem je vložený papír na vsáknutí vlhkosti z lepidla).

Já vím, že se pořád ptám i na základy, ale lepší se jednou zeptat a vědět (třeba rada od Tea i s luxusním obrázkem, jak retušovat už několik modelů zachránila před cestou do odpadkového koše), než nevědět a zbytečně výtvor kazit.
Dan
Příspěvky: 93
Registrován: ned 5.8.2012 19:18

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Dan »

S tím podlepováním mám taky vždy problém proto jsem od lepidla klasického přešel na oboustrannou lepící pásku, ale to používám při podlepování podlah u modelů F1.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“