Objasnění několika věcí-začátečník

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

kiwiisek píše:A pokud máš úplně miniprostor , pořiď si jako vojta78 kousíček lina 40x60mm :lol: :lol:
Asi to udělám, jak píšeš, jako vojta78. Pro začátek zkusím kus lina. Doma někde budeme mít zbytek. Až se v tom trochu zaběhnu a našetřím nějakou tu korunu, podívám se po pořádné podložce.
Uživatelský avatar
Ladislav IV
Příspěvky: 10
Registrován: ned 22.1.2012 19:27
Bydliště: Plzeň

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Ladislav IV »

Klidně jdi do té podložky od Tchiba 250kč není zas taková suma
Andrew86
Příspěvky: 78
Registrován: pát 20.1.2012 21:46
Bydliště: Liberec

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Andrew86 »

Tak já se tedy přidám
ke skalpelům - začal jsem se skalpelem co prodávají v bauhausu za 90 kč - je tam 6 různých čepelek a kovové tělo skalpelu - pro začátek dobrý pak už jen koupíš nové čepelky třeba od olfy ( sice nepasují úplně 100% - jsou trošku užší - ale i tak drží a řeže se s nimi výborně)

podložku jsem si koupil minulý týden když jsem byl v Praze na výstavě - koupil jsem si tu v Tchibu za 250 kč a musím říct luxus, zkoušel jsem lino, ale to jsem po prvních několika řezech vyhodil - asi špatné lino jinak nevím jak na něm někdo může dělat, mě se pokaždý svezl skalpel podél řezu- pak jsem používal starý časopis, na něm se už dělalo lépe. a teď mám podložku a nemohu si stěžovat, díl drží na místě, skalpel se nesveze po řezu co jsem udělal předtím,...

Lepidla, zatím stále používám herkules, kores jsem zkusil na podlepování větších dílů, ale vždy se mi to časem odlepilo.

rýhování- jak říkají ostatní musíš vyzkoušet sám co ti bude vyhovovat

a určitě nezapomeň na retušování :)

jinak hodně zdaru při patlání modelů
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 849
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od numi »

Ladislav IV ale je to drahé protože stejně skončí u Olfy má zde většina uživatelů a oproto je lepší koupit rovnou než zkoušet několik podložek a nakonec skončit u Olfy. Vyjde to levněji.
TomasT
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 8.3.2012 10:18

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od TomasT »

Chtěl jsem teď narychlo nějakou A4 podložku (snadno přenosnou, A3 doma mám), tak jsem se zastavil v OBI, oddělení kuchyně - vyhrála to tenká plastová s motivem kafe za 19 Kč :lol: - sice byla větší, ale ostřihnout na A4 nebyl problém.
Řeže se na ní použitelně, jen výdrž bude max pár měsíců občasné práce. Tloušťka max 0,5mm, tvrdostí připomíná střední vrstvu řezacích podložek + potisk ji zdrsňuje.
Co se týká řezacích nožů, v OBI mají vcelku dobrý (mohutnější s kovovým vedením) s jejich reklamním potiskem za 29 Kč - ale pro modelařinu by byl spíše na větší díly a karton, na jemnou práci je dost velký.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od muf10 »

kvalitní zlamovák olfa sada s tuším pěti čepelkama je v Baumaxu za zhruba 90kč.
Viděl jsem tam občas v akci i řezací podložku velikosti A3 vlastně ta byla i v Obi.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Ladislav IV píše:Klidně jdi do té podložky od Tchiba 250kč není zas taková suma
Děkuji za tip. Podívám se na ni a popřemýšlím o tom. Pro začátek by mohla stačit.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Ještě bych se chtěl zeptat na jednu položku - a to pinzetu. Dočetl jsem se na starém fóru, že je to nepostradatelný pomocník na drobné díly/jemnou práci. V nabídce jich je ale mnoho a nevím, která z nich je ideální. Původně jsem si myslel, že pinzetou je myšlena ta klasická z manikůry. Ale jak jsem se později dočetl, je tomu trochu jinak. Poradil by mi, prosím, někdo, kterou případně vybrat a kde ji zakoupit? Děkuji.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Na cashpickovi se před pár dny rozjelo vlákno s tématem - jaké nejzákladnější pomůcky používáme při modelařině?

Je to pár věcí, které stačí k papírařině. Jen mě se těchto pár pomůcek a nářadí časem rozrostlo a už bych si bez nich modelařinu nedokázal představit.

Na fotce najdeš i zmiňované pinzety (přímá, zahnutá a křížová)

Obrázek
Uživatelský avatar
jezdec
Příspěvky: 162
Registrován: sob 21.1.2012 8:15
Bydliště: Chotěšov Plzeň-Jih

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od jezdec »

Tak Zdendo, doteď jsem si myslel, že děláš papírový modely. Soudě podle svěráku, kladívka, šuplery, pilníků a brusky sem trochu na pochybách :-) :-)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Když ony nepapírové díly, použité na modelu, potřebují také určité své opracování.
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Pavlik99 »

Ta fotka je přímo UČEBNICOVÁ
Roman V.
Příspěvky: 407
Registrován: pon 12.12.2011 21:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Roman V. »

Konečně sis Zdendo udělal pořádek. Ale kde máš kapesníček s monogramem na utírání čela?
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Venca 21 »

A v sektoru A5 chybí láhev s okurkami :mrgreen:
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od kiwiisek »

Ale ona ta podložka Tchibo je od Olfy...včera jsem byl ve Dvoře Králové a objevil krámek s věcičkama na Patchwork a podložky od Olfy tam taky mají , jen jsou na nich natištěný úhlový šablony ...mám Olfu A4 i A3 a oboje ze Šicího ráje v HK...a jsou to stejný kvalitní držáky , jako z modelářek ;)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“