Objasnění několika věcí-začátečník

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od kiwiisek »

svěrák a kladivo je nutné , když chlopeň nechce držet ? ;)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Waclaf »

Aby toho nebylo málo, tak podložky Tamiya jsou také údajně jen jinak potištěné Olfy za méně peněz...
Jestli všechny cesty vedou do Říma, tak všechny podložky jsou Olfa. :)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Lukáš »

Uvědomte si prosím, že Zdeněk je modelářem velezkušeným. Začátečníkům či labilnějším povahám kladivo do výbavy určitě nepatří - stopy po jeho úderech jsou z povrchu modelu neodstranitelné.
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 614
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Zrzek »

Zdenda tím kladivem za pomoci svěráku dává ty správné a ladné tvary karoseriím "fofrrakví", které má v oblibě. :lol: :lol: :lol:
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Ladislav IV píše:Klidně jdi do té podložky od Tchiba 250kč není zas taková suma
Tak jsem tedy nakonec, po pročtení příspěvků a trošce promýšlení, si pořídil tu pracovní podložku Tchibo. Stála 249kč, což je dobrá cena a musím říct, že vypadá moc pěkně. Myslím, že pro začátek bude dostačující. Rozhodně lepší, než kus kartonu či lina. A pokud se osvědčí a hlavně vydrží, budu jedině rád, že existuje i levná alternativa k prověřené a kvalitní, ale bohužel drahé podložce OLFA.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Dobrý den,
tak děkuji za všechny rady. Dle informací, které jsem si přečetl na starém fóru (doporučená výbava modeláře) a díky radám zde od vás si myslím, že bych to podstatné měl už vědět, stejně tak bych měl mít veškerou doporučenou (potřebnou) výbavu. Řezač OLFA již nedám z ruky a prakticky okamžitě jsem přestal používat nůžky a pouze vyřezávám. Je to nesrovnatelně lepší. Lepidlo Herkules taktéž jedna radost, lepí, rychle schne, drží. Rýhování nakonec zase tak složité nebylo a je to úplně něco jiného, než když to člověk danou část jen ohne. O víkendu jsem se pustil do svého prvního modelu a myslím, že na to, že jsem se modelům přibližně 7 let nevěnoval, tak to zase tak hrozné není. Samozřejmě ale stále je co zlepšovat... Přeci jen se některé kousky nepovedly nebo ne zcela. Ještě bych se ale chtěl zeptat k tomu rýhování. Vzhledem k tomu, že se teď budu zabývat především miniboxy, budu v naprostém většině případů rýhovat z vnitřní (rubové) strany modelu. Problém mám ale s tím, jak rýhovat na druhé straně tak, abych se trefil co nejpřesněji na lomovou čáru. Zatím to dělám tak, že danou část přiložím na okno a přes prosvítající papír najdu lomové čáry a s pomocí pravítka narýhuji. Občas to ale bývá problém, protože někdy prostě není model dobře vidět (špatný tisk, tmavé barvy). Máte nějakou radu, jak na to lépe? Děkuji.
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Waszek »

Ahoj,

pokud to nenaruší plochu daného dílu, tak je nejjednodušší přenést rysku na opačnou stranu modelu tím, že si označíš její konce vpichem např. kružítka z líce. Na rubu už jen uděláš čáru od dirky k dirce.

W
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od ofeckin »

Ahoj,
já to dělám tak, že zásadně rýhuji ještě předtím, než vyseparuji konkrétní díl z archu. Volný papír kolem dílu využiji na přenesení si značky na rub. A zejména v případě malých dílků je okolní papír důležitý pro to, aby se ti to neposouvalo pod pravítkem.
Místo pro naříznutí z rubu si označím kraťoučkým řezem skalpelem na vyznačené čárky mimo díl (proříznu papír zkrz). Přijde mi to ergonomičtější, než se tam snažit trefit špendlíkem nebo kružítkem. Pokud je málo místa (zoubky, složité tvary), přichází samozřejmě na řadu špendlík nebo jehla. Když pak arch otočíš, bez problému spojíš rýhou dva propíchnuté body.

"Okenní afinitu" bych být tebou moc nepoužíval, zejména po večerech je silně nepraktická :)
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Ahoj, děkuji za rady. Určitě to vyzkouším.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

Dobrý den, potřeboval bych ještě poradit s jednou nejasností. Včera jsem si jentak ze zvědavosti pročítal návod k modelu Zetor 16145 turbo z ABC a zarazila mě jedna věc. A to postup rýhování. V návodu je napsáno, že části, které se budou rýhovat z lícové strany, jsou označeny plnou čarou a části, které se budou rýhovat z rubové strany, čerchovanou. Přitom ve vystřihovánce jsou plnou čarou označeny ty části, které se zjevně budou ohýbat dovnitř modelu a čerchovaně ty části, které se budou ohýbat ven. Zaskočilo mě, že dle návodu se má rýhovat obráceně, tedy na protilehé straně. Co to a proč to? Rýhuje se přeci na straně, kam půjde ohyb nebo ne? Děkuji.
frydek665
Příspěvky: 79
Registrován: ned 22.1.2012 21:36
Bydliště: Moravská Nová Ves

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od frydek665 »

Rýhuje se (někdo nařezává) na straně, kde bude hrana.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od yvan »

Je to trochu složitější.

Při nařezávání vzniká řez, který přerušuje horní vrstvu papíru, ale zachovává její délku. Aby nedošlo k deformaci papíru, je potřeba při nařezávání ohnout tak, aby nařezaná hrana byla na vnější straně ohybu, tedy vytvářela hranu.

Při rýhování se pouze vytvoří rýha, neboli protlačí se papír, čímž se jakoby horní vrstva zkrátí a ohýbá se rýhou dovnitř. Tím se papír deformuje méně, než kdyby byl ohnutý na druhou stranu. V praxi ale záleží na papíru a na vyvinutém tlaku. Stačí vyzkoušet na konkrétním papíře, na kterou stranu při kterém ohybu musíš jak zatlačit, abys dostal tu nejlepší hranu při zachování tisku (mohl by popraskat nebo se odřít). Když bude tisk poškozený, je rovnou lepší rýhovat, protože to bude potřeba zaretušovat tak jako tak a z principu rýhováním nevytvoříš tak ostrou hranu jako nařezáváním.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od peetee »

Tohle se přece už řešilo na začátku tohohle vlákna.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

frydek665 píše:Rýhuje se (někdo nařezává) na straně, kde bude hrana.
Takže, chápu-li to dobře, tak vždy na protilehlé straně (naproti hraně)? Tím pádem by to tedy odpovídalo jak je to popsáno v návodu.
Clarkdale
Příspěvky: 28
Registrován: sob 14.4.2012 15:44
Bydliště: Praha

Re: Objasnění několika věcí-začátečník

Příspěvek od Clarkdale »

yvan píše:Při nařezávání vzniká řez, který přerušuje horní vrstvu papíru, ale zachovává její délku. Aby nedošlo k deformaci papíru, je potřeba při nařezávání ohnout tak, aby nařezaná hrana byla na vnější straně ohybu, tedy vytvářela hranu.
Jestli jsem tomu porozumněl správně. Nařezává se, jak je uvedeno i v příspvku nad, na protilehlé straně (naproti hraně)?
Při rýhování se pouze vytvoří rýha, neboli protlačí se papír, čímž se jakoby horní vrstva zkrátí a ohýbá se rýhou dovnitř. Tím se papír deformuje méně, než kdyby byl ohnutý na druhou stranu.
To znamená, že rýhování se provádí na té straně, kam se bude ohýbat daná část?
V praxi ale záleží na papíru a na vyvinutém tlaku. Stačí vyzkoušet na konkrétním papíře, na kterou stranu při kterém ohybu musíš jak zatlačit, abys dostal tu nejlepší hranu při zachování tisku (mohl by popraskat nebo se odřít). Když bude tisk poškozený, je rovnou lepší rýhovat, protože to bude potřeba zaretušovat tak jako tak a z principu rýhováním nevytvoříš tak ostrou hranu jako nařezáváním.
V podstatě je tedy jedno, na které straně budu rýhovat/nařezávat, záleží, co bude vypadat lépe(ostřejší hrana)?

Pardon, že se ptám stále hloupě, ale je to pro mě novinka a žádný návod na to nemám.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“