Česká vrcholná gotika v modelech

Odpovědět
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Česká vrcholná gotika v modelech

Příspěvek od Konopka »

Na tomto webu můžeme sledovat práce nás - "amatérských lepičů" :) jak se snažíme vytvořit modely nějakých architektonických předloh. Myslím si, že by nebylo na škodu, kdyby se papíroví amatérští modeláři šli podívat jak modely architektury dělají budoucí "profíci", tedy budoucí skuteční architekti - toho času studenti fakulty architektury. Od začátku dubna až do konce listopadu tak máte všichni jedinečnou příležitost se na takovou výstavu přijet podívat do Kutné Hory. Výstava se koná v Českém muzeu stříbra na Hrádku, který je v těsné blízkosti jezuitské koleje vedle chrámu sv. Barbory. Je to tedy ideální místo pro výlet spojený se zajímavým poznáním. Jelikož na výstavě jsou modely výhradně architektury a protože se nejedná o výstavu papírových modelů, nezařadil jsem tuto zprávu do sekce našich akcí, ale pokud by administrátor dospěl k závěru, že to tam patří, nemám nic proti přesunutí do jiné kategorie. :)
Odkazy na výstavu jsou zde:
https://www.fsv.cvut.cz/ceska-vrcholna- ... -modelech/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/events/1350512 ... _tab=about" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.cms-kh.cz/vystavy" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Česká vrcholná gotika v modelech

Příspěvek od Aki »

Nevypadá to zle, ale dát do kupy pár laserem vyřezaných dílů umí každej. :)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Česká vrcholná gotika v modelech

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak tam jde taky o to sehnat podklady, ty laserem vyřezaný díly vymyslet, nakreslit, připravit pro vypálení a odzkoušet. Dát do kupy si představuju, že už je jenom za odměnu ;) Tohle je trochu jinej sport a je nefér to měřit chlopničkářskejma měřítkama ;) Ale fajnově to vypadá, já mám na nebarevný architektonický modely slabost.
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: Česká vrcholná gotika v modelech

Příspěvek od Konopka »

Děkuji za první dva ohlasy. Jsem za oba rád. Fakt! Jeden z dnešních problémů mnoha lidí je to, že neumí nějakou situaci vnímat v širších souvislostech. Vyžaduje to čas a ten mnoho lidí nemá. Výsledné výstavní modely jsou práce třeba celého školního roku! Studentovi architektury nikdo nepředloží časopis ABC nebo sešit Ondry Hejla se slovy: "A postav model!" Ten student si musí sehnat podklady a hledat v archívech, aby se dopátral jak ta stavba ve středověku vypadala, případně jak vypadat mohla. To je první fáze. Pak začne tu fázi, kterou známe z vyprávění Ondry Hejla, když nám na soutěžích vypráví po nocích, jak "kreslí". Rozdíl je, že zatímco Ondra a ostatní tvůrci papírových modelů si obejdou reálnou stavbu, tak ten studentík si ji nejprve musí "vymyslet"! Avšak podle přesných architektonických pravidel a v souladu s historickou realitou. V takovém případě vymýšlet předpokládaný tvar jednotlivých dílů už není taková legrace, jako když máte před sebou štosy fotek reálné předlohy ze všech úhlů. Vystavené modely jsou tedy klasickou ukázkou viditelné špičky ledovce, kdy na moři vidíte asi jednu desetinu té hory ledu. Zbytek je schován pod hladinou a v případě těch studentských prací je schován za stovkami hodin badatelské práce. Předpokládám, že modely budou doplněny zajímavými texty o historii jednotlivých objektů, což bude součástí toho konečného výstupu. To drtivé většině papírových modelů bohužel zcela chybí.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Česká vrcholná gotika v modelech

Příspěvek od Kuba78 »

Ty texty s popisem objektu bych se primlouval i doplnit prave i o nejaky text o tom, jak se sbiraji podklady a jak se takovy model vytvarel, proc vypada tak, jak vypada a ne jinak, at si to lide dokazi predstavit. Jak pise vojta - pak si to vyrezat a slepit je uz takova tresnicka za odmenu.
A presne proto ja mam rad treba prace Vyskovskeho - nejde o to, ze nakreslil nejaky hrad rucne, tusi a barvickama. Ale jako clovek, ktery se pamatkami zabyval cely zivot profesne, stravil rekonstrukci tech historickych podob hradu,staveb, sbiranim podkladu, daleko vice casu nez samotnym kreslenim.. aby to bylo co nejlepsi. Cloveka to proste musi bavit.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Česká vrcholná gotika v modelech

Příspěvek od Aki »

Já to samozřejmě nemyslel ve zlým, opravdu to vypadá hezky :) To bylo jen takový maličký modelářský rýpnutí. :) Samozřejmě je mi jasný, kolik práce se za každým takovým modelem skrývá...

Konopka píše:Děkuji za první dva ohlasy. Jsem za oba rád. Fakt! Jeden z dnešních problémů mnoha lidí je to, že neumí nějakou situaci vnímat v širších souvislostech. Vyžaduje to čas a ten mnoho lidí nemá. Výsledné výstavní modely jsou práce třeba celého školního roku! Studentovi architektury nikdo nepředloží časopis ABC nebo sešit Ondry Hejla se slovy: "A postav model!" Ten student si musí sehnat podklady a hledat v archívech, aby se dopátral jak ta stavba ve středověku vypadala, případně jak vypadat mohla. To je první fáze. Pak začne tu fázi, kterou známe z vyprávění Ondry Hejla, když nám na soutěžích vypráví po nocích, jak "kreslí". Rozdíl je, že zatímco Ondra a ostatní tvůrci papírových modelů si obejdou reálnou stavbu, tak ten studentík si ji nejprve musí "vymyslet"! Avšak podle přesných architektonických pravidel a v souladu s historickou realitou. V takovém případě vymýšlet předpokládaný tvar jednotlivých dílů už není taková legrace, jako když máte před sebou štosy fotek reálné předlohy ze všech úhlů. Vystavené modely jsou tedy klasickou ukázkou viditelné špičky ledovce, kdy na moři vidíte asi jednu desetinu té hory ledu. Zbytek je schován pod hladinou a v případě těch studentských prací je schován za stovkami hodin badatelské práce. Předpokládám, že modely budou doplněny zajímavými texty o historii jednotlivých objektů, což bude součástí toho konečného výstupu. To drtivé většině papírových modelů bohužel zcela chybí.
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: Česká vrcholná gotika v modelech

Příspěvek od Konopka »

Dneska, tj. 7.4. jsem zjistil, že na stránkách stavební fakulty se objevila tisková zpráva k výstavě, ke které jsem založil toto heslo. Celou zprávu si můžete přečíst zde:
https://www.fsv.cvut.cz/o-fakulte/tisko ... -modelech/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tady pro ostatní vybírám jen některé pasáže, které mají vztah k dosavadní diskuzi:
"Expozice představuje na 20 fyzických modelů staveb vrcholné gotiky. Ačkoli jsme některé z nich již vystavovali, je tu i řada modelů nových, například právě cisterciácký klášter a chrám Nanebevzetí Panny Marie na Zbraslavi. Modely jsou v měřítku 1:100 a pracovali na nich studenti a pedagogové v rámci volitelného předmětu Architektonické modely."
"„Shánění podkladů pro výrobu modelů často vypadalo jako detektivní pátrání. U řady staveb jsou podklady jen v náznaku, takže jsem se inspiroval třeba obdobnými stavbami ze stejného období či stavěné stejnou stavební hutí. Vždy jsem se ale snažil, aby model mohl co nejvíce odpovídat realitě,“ vysvětluje autor podob Ing. arch. Vojtěch Dvořák.
Všechny modely jsou vyrobeny z dřevité lepenky řezané na laserovém plotru a studenti spolu s pedagogy na nich strávili stovky hodin práce. Součástí expozice jsou i výstavní panely, na nichž jsou uvedeny doplňující informace a ukázána například i současná podoba lokalit a staveb.
Na webu, který je v mé úvodní zprávě uveden na 1. místě se také objevily další fotky modelů, takže k dnešnímu dni je jich tam už osm (oproti čtyřem ke 4.4.)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“