Tatra 815 6x6, Dakar 1986 / Spidamodels/ 1:32 - K. Loprais

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Tatra 815 6x6, Dakar 1986 / Spidamodels/ 1:32 - K. Loprais

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj všetci.:)

Už nejaký čas popri ostatných rozrobených projektoch pracujem aj na tejto tatre. Nie som nejaký odborník na Dakar, ale keď nás na prelome rokov zastihla smutná správa o smrti Karla Lopraisa tak nastal čas aby som si nejakú jeho tatru z dakaru zlepil. Táto iniciativa na počesť Karla Lopraisa beží aj na FB, či na slovenskom fóre a pár ľudí sa do nej zapojilo.
Ja som si vybral model Tatra 815 z dakaru 1986 a teda z prvého Dakaru kde Karel Loprais štartoval.
Model je od Spidamodels, pôvodný offset a samozrejme v mierke 1:32.
Obrázek

Snažím sa postupovať podľa návodu a takto to postupne pribúda. Najprv bol na programe rám. Tam sú nosníky navrhované ako duté, ja som si to trochu upravil a hornú a spodnú hranu som podlepil a lepil natupo.
Obrázek Obrázek

Pokračoval som podvozkom. Najprv jednotlivé diely skompletované dohromady, následne som ich dal dohromady.
Obrázek Obrázek Obrázek

Ďalej prišlo na rad dokončenie podvozku brzdovými bubnami a riadením
Obrázek Obrázek Obrázek

Podvozok som nalepil na rám a dorobil som pruženie náprav.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a v tomto bode by sa patrilo podvozok postaviť na kolesá a tak sa aj stalo.:) Kolesá doplnené o laserové dezény od Mega Graphic.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ďalší bol potom nárazník a stúpačky. Na šieťku svetiel som použil sieťku z modelárskeho plota, ktorú som doma našiel.:) Okrem toho som dorobil aj stúpačky, ktoré ale na auto prídu až s kabínou.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nárazník v ráme.:)
Obrázek Obrázek Obrázek

Na rad prišiel motor. Tam som bol trochu sklamaný návodom, keď časť dielov vôbec nebola spomenutá v návode. Ja som sa s tým popasoval, ale pre začínajúceho modelára by to mohol byť problém.
Bol som príliš lenivý na to, vyrábať si výfukové zvody z drôtu a tam mi napadla myšlienka, že ich urobím ako v originále obalené alobalom. :) Vzal som pôvodné papierové zvody a omotal ich alobalom. Výsledok nie je nejako svetoborný, ale čiastočne som s tým spokojný. Určite lepšie ako iba papierové zvody. :lol: 8-)

Obrázek Obrázek Obrázek

No a motor osadený na podvozoku.:)

Obrázek Obrázek Obrázek

Zatiaľ toľko ďalší postup zase pridám. Uvidím kedy sa k tomu opäť dostanem. ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra 815 6x6, Dakar 1986 / Spidamodels/ 1:32 - K. Lopra

Příspěvek od kaktusak »

Legendární auto jsi si vybral na slepení chlape . Budu sledovat , zatím to vypadá moc dobře .
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Tatra 815 6x6, Dakar 1986 / Spidamodels/ 1:32 - K. Lopra

Příspěvek od MatesHK »

Zatím moc pěkná práce. Jaký je to rozdíl od RW? Držím palce až do finále ;)
WIKING
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 5.6.2014 11:56
Bydliště: Jihozápadní Čechy

Re: Tatra 815 6x6, Dakar 1986 / Spidamodels/ 1:32 - K. Lopra

Příspěvek od WIKING »

Super práce...
Mřížka na světla nemá chybu,podle fotek na papermodelers.sk je to nějaký plot pro vláčkaře?
Jen na těch dezénech je něco špatně,jsou všechny na jednu stranu auta.
Na kolech pravé strany vnější kostky vzorku směřují vzhůru,na levé vnější kostky směřují dolů a tak to pravděpodobně být nemá.....
A prohozením kol se to asi nedá změnit.
Eggy
Příspěvky: 108
Registrován: pát 21.9.2012 20:28

Re: Tatra 815 6x6, Dakar 1986 / Spidamodels/ 1:32 - K. Lopra

Příspěvek od Eggy »

Máš to pěkný, ale ty svody by byly lepší z drátku ;)
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra 815 6x6, Dakar 1986 / Spidamodels/ 1:32 - K. Lopra

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj chlapi. Ďakujem za reakcie.;)
Eggy píše:Máš to pěkný, ale ty svody by byly lepší z drátku ;)
To ano, ale tentokrát to nechám takto. Aj tak to nebude vôbec vidno pod kabínou.:)
WIKING píše:Super práce...
Mřížka na světla nemá chybu,podle fotek na papermodelers.sk je to nějaký plot pro vláčkaře?
Ano, mriežka je použitá z tohoto plotu.:)
Obrázek
WIKING píše: Jen na těch dezénech je něco špatně,jsou všechny na jednu stranu auta.
Na kolech pravé strany vnější kostky vzorku směřují vzhůru,na levé vnější kostky směřují dolů a tak to pravděpodobně být nemá.....
A prohozením kol se to asi nedá změnit.
Popravde ma vôbec nenapadlo zamýšlať sa nad tým. A ako som sa pozrel na fotky tak to vyzerá, že takto to bolo aj na reálnom aute. Myslím si, že na Dakare by asi nebolo úplne dobré ťahať zo sebou ľavé, alebo pravé rezervy. Ale neviem nie som odborník, možno by o tom vedel povedať viac niekto iný.:)
Obrázek
MatesHK píše:Zatím moc pěkná práce. Jaký je to rozdíl od RW? Držím palce až do finále ;)
No rozdiel oproti RW?. :lol: Nooo ako by som to povedal. Je to každopádne hlavne veľký nezvyk. Pri niektorých častiach sa mi zdá byť ten použitý papier dosť tenký. Návod nie je úplne podrobný. Napríklad pri motore tam niekoľko dielov vôbec nebolo spomenutých. 8-) :oops: Niektoré diely sú navrhnuté inak ako som zvyknutý a trochu s tým bojujem. Je to ale pekný model a tieto veci sú skôr drobnosti a hlavne sa jedná o model staršieho data.
Ale väčšina zo spomenutého je spôsobené tým, že som zvyknutý na iné modely a jedná sa iba o môj názor. .:)
kaktusak píše:Legendární auto jsi si vybral na slepení chlape . Budu sledovat , zatím to vypadá moc dobře .
Díky ;)

Tak som konečne dorobil všetky diely na podvozku. Posledné bolo, dorobenie vzduchových filtrov a prepojenie turba s vzduchovými filtrami :P
Konečne som sa zbavil všetkých čiernych dielov.
Takže niekedy výhľadovo v blízkej, ďalekej dobe budem pokračovať asi kabínou ;) :twisted:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
WIKING
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 5.6.2014 11:56
Bydliště: Jihozápadní Čechy

Re: Tatra 815 6x6, Dakar 1986 / Spidamodels/ 1:32 - K. Lopra

Příspěvek od WIKING »

Díky za info o mřížce,už jsem vygůglil a objednal ;)
Také mám v plánu se do ní ,až čas dovolí ,pustit.
Co se vzorku týká,také nejsem odborník.
Ale jak dokazují fotky, ač je to s podivem,opravdu tak byly pneumatiky namontovány ....
Afričtí dopraváci to asi neřeší.... :P
Je vidět,že autor modelu i dezénů si dali záležet a pečlivě studovali podklady a to je dobře.
Držím palce ,ať stavba pokračuje i nadále úspěšně ,je parádní.
spida
Moderátor
Příspěvky: 736
Registrován: pon 12.12.2011 12:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815 6x6, Dakar 1986 / Spidamodels/ 1:32 - K. Lopra

Příspěvek od spida »

supr.
ano model je to č.2 který jsem spáchal, takže už je to opravdu hodně dlouho a navíc ještě kreslené bez pomoci 3D programů. Jsem Rád že se ještě lepí :-)
WIKING
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 5.6.2014 11:56
Bydliště: Jihozápadní Čechy

Re: Tatra 815 6x6, Dakar 1986 / Spidamodels/ 1:32 - K. Lopra

Příspěvek od WIKING »

Takže síťka dorazila a prostým porovnáním jsem zjistil,že tu samou už doma mám,jen trochu většího rozměru ....
V oknech proti hmyzu.Rozměry ok i materiál sedí naprosto přesně.
Takže další zájemci, neshánět v model obchodech, ale v domácích potřebách.
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“