Lancia Beta Monte Carlo Turbo / Vyškovský, ABC/1:32 - HOTOVO

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Lancia Beta Monte Carlo Turbo / Vyškovský, ABC/1:32 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: Lancia Beta Monte Carlo Turbo
Doplněk: benzinová čerpadla (2 ks)
Autor: Richard Vyškovský
Vydavatel: ABC č. 24 / roč. 24 (srpen 1980), reedice: Déčka 1 (1985, 1986)
Autorský kód: VY-1.20
Měřítko: 1:32, délka modelu vozu: 160 mm
Rozsah: 1,7 str. A4
Počet dílů: 52 číslovaných / 71 fyzických papírových + 4 nepapírové
Lepeno: z originálu z 1. vydání z ABC

Obrázek

Než se pustím do nějaké oslavenecké stavby BaJ75, dokončím tohoto drobného kostlivečka, kterého jsem započal už loni v srpnu.

Ábíčko č. 24/24, které vyšlo na konci letních prázdnin 1980, bylo posledním, které mi žuchlo do poštovní schránky - coby už středoškolák jsem tímto po šesti letech ukončil svůj dětský odběr ABC (...než jsem se k němu po letech opět vrátil ;) ).
Samé čtyřiadvacítky - a jedna se skví i jako startovní číslo na této atraktivní papírové závodničce, která patří k nejznámějším a nejlepenějším výtvorům R. Vyškovského.
Model jsem už kdysi slepil, v roce 1984...si tak vybavuji, a dožil se kupodivu dneška:

Obrázek

Drobátko jsem se na něm vyřádil - je dobarven vodovkami, polepen drobnými reklamami a tužkou jsem naznačil na oknech interiér... no... berte to shovívavě 8-).
Ovšem zcela jsem tehdy vypustil dvě benzinová čerpadla, která jsou součástí vystřihovánky. Čili jsem se rozhodl model slepit znovu, tentokrát jako čistostavbu, a stojany k vozu přidat.

Dílo je zajímavé i dalšími dvěma aspekty:
:arrow: Karoserie se dá posadit na autodráhový podvozek, který je ovšem třeba si vyrobit - návod Václava Bílka je v témže ABC.
:arrow: Model má dva psané návody: běžný a experimentální, který netvoří souvislý text, ale „stenografické“ značky, s cílem maximálně zmenšit prostor nutný pro návod. Tento nápad se ale neujal, inu, populární psané návody R. Vyškovského si lidé vždy rádi četli 8-) :

Obrázek Obrázek

Nuže, lepmež. Začínáme karoserií - retuš té červenočerné zebry na hranách bude náročnější...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Podvozek:
Spoj předního podběhu 26 s nosičem osy 27: mezi proužkovanými chlopněmi dílu 27 a přepážkou 26 zůstala mezera ~1 mm => zamalováno (viz šipky):

Obrázek Obrázek Obrázek

Až na zpětná zrcátka je karoserie hotova:

Obrázek Obrázek

Kola - vnější boky jsem lehce nabombíroval, chlopničky na pláštích odstřiženy:

Obrázek Obrázek

Kola namontována, přidána zpětná zrcátka s kouskem lesklé fólie - a vůz jest hotov:

Obrázek Obrázek

Finální fotky a benzinové stojany si necháme na příště 8-) .
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: Lancia Beta Monte Carlo Turbo / R. Vyškovský, ABC / 1:32

Příspěvek od vladaZ »

Stavba moc pěkná. Nápad s autodráhou dobrý, podporovalo to manuální zručnost a tvořivost dětí. Věřím, že ač ne masivně, někdo podvozek postavil.
Dnes už by se to asi moc neujalo.
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 614
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Lancia Beta Monte Carlo Turbo / R. Vyškovský, ABC / 1:32

Příspěvek od Zrzek »

STOJANY! STOJANY!! STOJANY!!! :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lancia Beta Monte Carlo Turbo / R. Vyškovský, ABC / 1:32

Příspěvek od Standa F. »

Tak jedna aktuální pro Zrzka... 8-)

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lancia Beta Monte Carlo Turbo / R. Vyškovský, ABC / 1:32

Příspěvek od Standa F. »

Zbývají benzinová čerpadla.
Je třeba dávat bacha na pastičku: oba stojany mají stejná čísla dílů 2×46, 2×47, ale liší se: jeden stojan má hadici umístěnou na levé straně a druhý na pravé ⇒ hrozí vzájemné přehození dílů při kompletaci.
Hadici 52 vyrábím z černého izolovaného drátu o vnějším průměru (včetně izolace) 1,8 mm. Stěny stojanů jsou podlepeny:

Obrázek Obrázek Obrázek

A ještě krabičku, ať má staronová Lancia kde garážovat, a mohu zahlásit hotovo:

Obrázek Obrázek Obrázek

Dvě sestřičky vedle sebe, matlané týmiž tlapami (některé mé modelářské nástroje pamatují i tu první stavbu), ovšem dělí je od sebe nějakých 38 let…

Obrázek
Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek

Závěrem: prima pohodová vystřihovánka, právem jedna z nejoblíbenějších od RV. Model věrně odpovídá své předloze, snad jen rozvor náprav mohl být opticky drobátko větší, čili přední kola o chlup více vpředu, ovšem musíme brát v potaz potenciální určení karoserie pro autodráhový podvozek.
Podrobný stavební report je též na webu Papírové archeologie.

Díky za pozornost a zdraví, StF
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“