Zřícenina hradu / ABC / 1:??? - s terénem okolo

Odpovědět
sobulka
Příspěvky: 11
Registrován: úte 14.12.2021 13:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Zřícenina hradu / ABC / 1:??? - s terénem okolo

Příspěvek od sobulka »

Ahojte, v rámci přípravy na zvládnutí terénu kolem Severočeského skanzenu viewtopic.php?f=47&t=8836" onclick="window.open(this.href);return false; jsem ze skříně vytáhl jeden z mála přeživších modelů, které jsem slepil před 20 lety – Zříceninu hradu, vydanou v ABC, od Richarda Vyškovského.
Tehdy jsem stříhal nůžkama, téměř neretušoval, dokonce ani nerýhoval.

Smyslem této prezky je mrknout na postup tvorby terénu. Hrad jsem si namyslel na skále, nad říčkou.

Nejdřív trénink na kouscích polystyrenu – snaha natvarovat skálu ze sádry a z papírmašé. Papírmašé jednoznačně zvítězilo a ve slabé vrstvě jsem z něj udělal komplet skálu pod hradem. Hrad samotný je nalepený na hrubě natvarovaném cca 8 cm vysokém polystyrenu, ten je nalepený na 3 mm dřevotřísce. Celý terén byl dělaný s hradem na svém místě, protože jsem potřeboval hrad zazdít do terénu, abych schoval „papírové skály“ pod věží.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Někde na youtube jsem viděl fintu – skálu nejdřív natřít na tmavo, a pak tvrdým štětcem jet světlým odstínem jen po povrchu – pukliny zůstanou tmavé, bude krásná kresba. Neuvědomil jsem si ale, že ta finta byla ukazována na skále menšího měřítka, kdežto já mám skálu odhadem 1:150 a neměl jsem škvíry ve skále tak hluboké a taky jsem si na to vzal blbý štětec - takže jsem světlým odstínem tmavý podklad celý přemaloval. Až to proschlo, tak jsem to ale kombinací bílé s malinko černou a místy hnědou, vystínoval do přijatelnější podoby a povrch není jednolitý. Když jsem ho později zaprášil, bylo to ještě lepší.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Původně nebylo v plánu dělat nádvoří už dávno slepeného hradu, ale nakonec jsem zkusil – dlažba a pak jemně přesitá světlá a tmavší zemina a popel do ředěného lepidla byly v pohodě, horší byla tráva, která na nádvoří spíš leží, ale není to tak vidět. Na skalách to byla supr snadná práce – tráva vzhledem k měřítku jen 2,5mm.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Model výrazně posunuly keříky bez kmínku z různě obarveného molitanu a nakonec jsem zkusil ještě strom na nádvoří.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

V průběhu jsem se ještě páral s říčkou pod hradem – akrylový lesklý gel, bylo nutné ho nanášet v tenkých vrstvách, 3-4 dny to vždycky schlo, celkem byly vrstvy tuším 4 a voda se krásně leskne, obtéká ze skal do řečiště napadané kameny… Toto mě bavilo, takže jsem Severočeský skanzen nechal ještě ležet a slepil jsem Mlýn z Veselého kopce viewtopic.php?f=47&t=8843" onclick="window.open(this.href);return false; právě kvůli vodě, jak ji krásně ztvárnil 4me: viewtopic.php?f=47&t=2077" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřícenina hradu / ABC / 1:??? - s terénem okolo

Příspěvek od Aki »

Opět naprosto dokonalý, smekám až k zemi. :)
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“