U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Připomínáme si narozeniny BaJečného tvůrce a stavíme jeho modely

Moderátor: Standa F.

Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od khaRel »

Ahoj, i já se musím zúčastnit. Potom, co jsem trstuhodně promeškal akci k panu Vyškovskému nemůžu tuhle už vynechat, abych se nestyděl. Jedno z prvních ábíček, které jsem vůbec jako kluk viděl, obsahovalo právě mnou vybranou loď, která mi přišla naprosto dokonalá, a celý život jsem si ji chtěl slepit. Před asi deseti lety jsem si ji zakoupil, ale prostě na ni nebyl čas. Až do teď. Nechtělo se mi ničit originál, tak jsem si vyrobil kopii. Je malinko vybledlejší, ale snad to nebude vadit (vidět to je na první fotce zejména na člunech). Nicméně pro příště- když kopírujete některé díly, lze inkoustovku od epsonu nějak nastavit co se sytosti a barevnosti týče?
No a teď už k samotné stavbě- začal jsem kostrou, pro mě poprvé opravdická kostra, betexí Titanic se svými špejlemi, to nebylo ono:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
TOm.a.s.h.
Příspěvky: 186
Registrován: sob 21.1.2012 0:50
Bydliště: Chýně

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od TOm.a.s.h. »

Na tu si myslím taky, akorát ji nejdřív musím koupit :) Ale sleduju
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od khaRel »

kostra se zdařila, obšívka celkem taky, jen mě překvapilo, že díl 6, který se měl upravit tk, aby pasoval, mi vyšel na jedné straně kratší o cca 1,5 mm, ale celkově loď vypadá symetrická. Chtělo to trochu poctivé napasovací práce, ale nakonec to sedlo. Je až zarážející, jak to všechno krásně pasuje. U kostry mi trochu nevyšel první díl kýlu, čouhal dopředu před kledutou příď, tak jsem ho uřízl. Mám nachystané paluby a těším se, jak to půjde dál.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od khaRel »

Touhle dobou jsem chtěl už motat děla, ale s časem je to asi stejné jako u většiny z nás. Ale pořád jedu. Přidána příď a záď, na víc nebyl včera prostor:
Obrázek
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od khaRel »

práce se nezastavily, a lodička už není zcela bezbranná. Zhotovil jsem zatím první ze 22 kanonů Mk 15/51 ráže 127 mm a ostatní hlavně jsou namotané. CO ěm trochu mrzí je, že při kopírování se mi některé díly asi natáhly, jinak si to nedovedu vysvětlit. Vidět to je na osce pro střední palubu, za schodem vzadu je jaksi dlouhá. Zároveň napasování střední paluby je velmi natěsno, a "prolamovaná střeliště 21 L a P mi přijdou, že jsou krátká. No, uvidíme, jak to bude vypadat s kanony a horní palubou.
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od SKY »

jen poznamka,pokud lod neni v bojove pohotovosti ma vzdy natocenou sekundarni vyzbroj smerem vpred a vzad nikoliv do boku
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od khaRel »

to mi přijde logické. Já ten první kanon postavil jen nasucho a do "obranné" pozice pro zdůraznění, že je ozbrojená :-D
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od SKY »

ah ok, ja myslel ze to je uz liply :D
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od khaRel »

tak ať je vidět, že nekecám, včera jsem svařil i těch zbylých 9 a podle návodu upevnil nikoli lepidlem, ale špendlíky. Sám jsem překvapený, jak mi to jde rychle, leč způsobeno je to především tím, že na hory jsme kvůli nemoci nejeli...
Obrázek
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od khaRel »

Pomalu (na moje poměry teda spíš rychle) postupuju kupředu, a hlásím první dilema/zákys. Paluba na první nástavbě se zove 51. Podlepové díly se stejným číslem ale absolutně neodpovídají a netuším, kam by měly patřit. Na díl 51 asi ne, tam není moc ploch, které by měly zakrýt. Pokud si někdo pamatujete na svou stavbu, vzpomenete si na tento bod?

Obrázek

No a dnešní snažení jsem zakončil komínem, kterého jsem si dovolil trošku potunit:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od khaRel »

Nakonec mi to dneska při lepení došlo. Patří to dozadu ke schodům, nyní to vypadá tak zjevně...

Obrázek Obrázek

No a k dnešnímu postupu mám jednu fotku. Čistota lepení se trošku zhoršila, pancířový lem moc neseděl, asi jsem palubě moc uřízl černou okrajovou linku, ale poznat to moc není, aspoň doufám.
Obrázek
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od khaRel »

Včera jsem nelenil, ale nereportoval, postavil jsem přední nástavby s můstkem a věží, dnes přibyla věž zadní. Co mě mrzí je rozdílná barevnost- pozorovatelny jsou trochu dofialova, zbytek je došeda. Pod umělým světlem to je vidět víc, na denním je to celkem OK.

Obrázek Obrázek Obrázek

Celkově se to staví parádně, jde to celkem od ruky a díky karanténě ani nemám velké prodlevy. Trochu jsem koukal dopředu návodem a mrzí mě, že hlavní kanony nejsou ve vystřihovánce. Návodná kresba je nakreslená hnědě, a co jsem viděl slepené lodi, některé měly kanony hnědé, ale to se mi moc nezdá. Jakou by měly mít barvu? Plánuji je udělat šedé v co nejpodobnějším odstínu zbytku lodi
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od SKY »

me prijde nejaka zdrcla :D realne ty nastavby nejsou k trupu tak mohutny, ale asi to bude zamer aby to tak maly bylo detma postavitelny (no tot otazka kdo dnes kupuej abc :) )
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od khaRel »

porovnávání se vzorem jsem vůbec neřešil, a teď, jak se tak koukám, vidím, že minimálně sloupy by měly být tak čtvrtinově silné a tak, podle mě to jde na vrub právě modelovosti, aby bylo možné model postavit za pomoci normálních špejlí a normálníma rukama :-) Přeci jen je to tak dvacet let dozadu, a tehdy se stavělo přece jen trošku jinak než dneska. Otázka na barvu hlavní ale zůstává.
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: U.S.S. Arizona / ABC / 1:420

Příspěvek od SKY »

hlavne normal v barve sedi lodi
Odpovědět

Zpět na „Ladislav Badalec - 75 let“