Eschif de Creyssac, Périgueux / vTom / Tomáš Hrebík / 1:120

Odpovědět
martin.omacht
Příspěvky: 3
Registrován: úte 2.11.2021 17:33

Eschif de Creyssac, Périgueux / vTom / Tomáš Hrebík / 1:120

Příspěvek od martin.omacht »

Ahoj, nedávno jsem se po dlouhé době vrátil k lepení papírových modelů a tohle je moje první dílo. Dříve jsem slepil pár modelů z ABC, ale nic slavného. Tentokrát jsem si o tom našel více informací a narazil na kanál Krejcak, který mě naučil, jak modely slepovat kvalitněji a přesněji. Ještě to musím ale trochu vypilovat, jelikož se mi některé části trochu zkroutily.

Jelikož jsem model na tomto fóru nikde nenašel, tak se podělím o nějaké poznatky ze stavby. V modelu jsem našel jednu chybu (Tak nakonec to není chyba, ale moje špatné pochopení modelu, viz komentář autora níže) a to že stěny domu ve vrchní části mají špatnou velikost takového toho rantlu, na který se pak lepí střecha (neboli ta spodní část toho převisu té střechy). Ohyb tohoto rantlu je špatně naznačen a když to pak člověk ohne správně, tak mu v rozích stejně chybí kousek papíru a vznikne tam díra. Opravil jsem to vyplněním díry černým papírem a je to celkem v pohodě, protože je to zespodu a nejde to normálně ani vidět.

Dalším poznatkem je, že model sice obsahuje pásky na oblepení dřevěných trámů napříč zdmi a kamenných podpěr, jenž se podlepují 1mm kartonem, ale zkusil jsem to u jednoho trámku a výsledek byl dost mizerný... tenké pásky se při retuši zkroutily a taky pak po nalepení šly hodně vidět hrany těch pásků, takže to nevypadalo moc pěkně. Po tomto jednom pokusu jsem na to zanevřel a místo pásků jsem hrany kartonu vybarvil vodovkami a myslím si, že to vypadá mnohem lépe. Samozřejmě to nejspíš byla moje chyba a pásky se daly zpracovat lépe, ale ve výsledku si myslím, že ty vodovky nejdou až tak moc poznat a bylo to podstatně jednodušší na výrobu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) martin.omacht dne pát 5.11.2021 9:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Eschif de Creyssac, Périgueux / vTom / Tomáš Hrebík / 1:

Příspěvek od Aki »

Konečně tu divočinu někdo slepil, máš to parádní. :)
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Eschif de Creyssac, Périgueux / vTom / Tomáš Hrebík / 1:

Příspěvek od IceZero »

hele jako model je to ale roztomilý... za mě slušná práce, jak sám píšeš je škoda té trošku zkroucené střechy ale to beztak časem vypiluješ a přijdeš na spoustu fint co a jak podlepit
martin.omacht
Příspěvky: 3
Registrován: úte 2.11.2021 17:33

Re: Eschif de Creyssac, Périgueux / vTom / Tomáš Hrebík / 1:

Příspěvek od martin.omacht »

Díky, jo té střechy je škoda. Říkal jsem si, že ten model není až tak velký, abych musel ty zdi podlepovat, ale teď už jsem zjistil, že je lepší podlepovat snad všechno co jde :lol:
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Eschif de Creyssac, Périgueux / vTom / Tomáš Hrebík / 1:

Příspěvek od Saskardin »

@Krejcák bude mať radosť, že jeho kanál ukazuje cestu k papierovým modelom ďalším.
mumodeanel
Příspěvky: 213
Registrován: sob 21.1.2012 15:25
Bydliště: Slezsko

Re: Eschif de Creyssac, Périgueux / vTom / Tomáš Hrebík / 1:

Příspěvek od mumodeanel »

Jsem velmi rád, že jsi stavbu slepil, často ji slepenou nevídám.

K zmiňované chybě u podbití, ohnutí pásku bylo míněno kolmo na stěnu, v případě takového lepení rozměry sedí, byly přeměřeny na vystřihovánce. Přiznávám, většinou do těchto míst ještě vkládám chlopeň, o kterou se střecha opírá. Ta byla zde vynechána. Prohnutím střechy bych se příliš netrápil, projevila se únava konstrukce krovu :D
martin.omacht
Příspěvky: 3
Registrován: úte 2.11.2021 17:33

Re: Eschif de Creyssac, Périgueux / vTom / Tomáš Hrebík / 1:

Příspěvek od martin.omacht »

Jo takhle, už asi chápu, jak to bylo myšleno. Zmátl mě štít té střechy, kde je převis dvakrát širší než bylo to podbití u stěny a přepokládal jsem, že to podbití bude přesně zarovnané se střechou a s tím štítem.
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“