TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Jeden Valtrův Phoenix už existuje. Byla to tuším první generace tohoto auta a konstrukčně je podobná Phoenixu Aleše Lopraise, který jsem lepil. Ještě bez toho obrovského airboxu za kabinou a bez sluneční clony, tuším. Ovšem tento model nebyl a ani asi nebude vydán. Co vím, tak ho má pár jedinců, co pro Jirku Vintra, jako autora, něco lepili.

Ale zpět k Phoenixům 2021. Kabiny jsou zdárně uzavřeny. Postup asi takto. Jako první přilepím zadní stěnu ke střeše. Po proschnutí jde na řadu jeden bok, následně druhý bok a jako poslední dolepím spodní část. Sedlo mi to tam dobře. Možná taky díky tomu, že vnitřní díly kabiny mám o sílu papíru menší. Tím mi vlastně vznikl takový "žlábek" (nevím teď jak to popsat správně) do kterého jsem zadní stěnu vložil - vlepil chcete-li. Ještě foto. Bohužel moc fotek z postupu uzavírání nemám.
Obrázek

Pak ještě nezbytná zkouška s podvozkem ;)
Obrázek

Vypadá to dobře, co :lol:

Nejspíš budu ještě upravovat výřez v zadní části kabiny. (Viz foto).
Obrázek

Uvidím jak bude kabina lícovat s nástavbou. Přijde mi, že kabina je lehce mimo osu do pravé strany. V onom výřezu se kabina opírá o turbo a to způsobuje ono vyosení. Ale jak už jsem psal, chytřejší budu až po usazení nástavby ;)

O pár fotek navíc je v galerii. Díky.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

No ono nakonec uzavírat kabinu zadní stěnou nebude až tak blbý nápad . Alespoň s fotek to vypadá celkem snadno . Kdyby se čistě hypoteticky podařilo vydání letošní " Vatrovky " tak do toho půjdu stejným stylem .
Jiří Vintr
Příspěvky: 82
Registrován: ned 5.2.2012 21:07

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Jiří Vintr »

Zbyňku, vydání letoší valtrovky není nemožné, ale zatím tomu aktivně brání jistý vousatý pán z toho týmu, který se mi snaží pomstít za účast v pořadech České televize Ale ještě jsem to nevzdal.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Že by uražená ješitnost ? Pořady v české televizi sleduji pravidelně a jsem rád , že jsou protože se tam dozvím reálné informace , na nově je to tak trochu jen pozlátko . Když si tam pozvou "" odborníka "" který v životě nebyl na dakaru ? No a moderátorsky je to úplný propadák .
Jiří Vintr
Příspěvky: 82
Registrován: ned 5.2.2012 21:07

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Jiří Vintr »

Já bych Novu nekritizoval a na mém vystoupení je hodně co zlepšovat. Ale podle komunikace vůči mně vedené ještě okolo Vánoc to vypadá na tu ješitnost. le nevidí to beznadějně a je to stále hratelné...aspoň tomu věřím.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Děkuju za konverzaci pánové a jsem rád, že vám moje vlákno posloužilo jako takový informační kanál o možných novinkách od Vimosu :) Já osobně už asi Valtrovu tatru vyhledávat nebudu. A co se pořadů o Dakaru týká... škoda že ČT neměla vysílací práva. Obrázky z letošního Dakaru jsou nádherné.

Teď zpátky k Phoenixům. Rámy a drátky pro zrcátka jsou po laku. Nyní už mám i samotná zrcátka přilepená k těmto drátkům a půjdou na kabinu (Foto až příště). Co se týká samotných rámů, tam mě mrzí ty samolepky. Moc rád bych je tam měl, ale věřte mi, nejde to. Plán byl takový, že po jejich nalepení je přestříkám čistým lakem. Bohužel k vlastnostem samolepky to nedopadlo. Pořád se odlepovaly vzhledem k malému průměru rámu. Tudíž by to nedopadlo dobře. Snad u většího meritka (1:25) by to mohlo dopadnout. Model to kazdopadne hodne oživí. Já jsem od nich nedobrovolně odstoupil. Řešení by třeba bylo nechat si je vytisknout na opravdu tenký papír, přilepit je pomocí lepidla a pak přelakovat. Ale do toho se pouštět nebudu. Tak ještě fotky dílů před a po laku. Rám je z plastových profilů 1,6mm.
Obrázek

Obrázek
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Nafe_CZ »

Je to prostě koncert . Radost koukat jak ti to jde.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Další etapa je za námi. Kabiny jsou hotové. Přidám pár fotek z dokončování.

Slíbené zrcátka
Obrázek

Sluneční clona
Obrázek

Rám před nalepením
Obrázek

A koplet
Obrázek

Víc fotek najdete v galerii.

Teď je před námi už jen pár dodělávek na šasi, blatníky, zadní nástavba a nárazník. Zdá se, že do cíle je už jen kousek, ale ještě je to dost práce. Tak držte pěsti.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Report z posledního lepení. Zadní stěny jsou hotové. Tady jsem dodělal takový malý upgrade a to v podobě té malé mřížky nad otvorem pro rezervy. Nevím proč to není řešeno nějakou vypálenou mřížkou v CP. Já to vyřešil síťkou z plastových modelů, konkrétně od Tamiya. Jinak dolepeny světla a SPZ a tím jsou tyto díly připraveny.
Obrázek

Další s čím jsem si hrál, bylo to obrovské sání za kabinou. Zatím jsem postavil jen jeden kus.
Obrázek

Postup lepení jsem nafotil a najdete ho v galerii. Začínal jsem asi tím nejobtížnějším dílem na tomto celku. Možná i na celém modelu. Díl se lepí celý komplet natupo a tak to prověří naše dovednosti. Já si pomohl tenkými proužky papíru jako takové podchlopně. Začátek stavby začíná touhle fotkou.
Obrázek

A ještě dodám, že přední díl imitující mřížku s nápisem TATRA, je celý podlepen 1mm kartónem. Spodni část hlavniho dilu je podlepen kartónemjen jen z části (je vidět na fotkách).
Obrázek

Tak snad to stačí pro případnou inspiraci. Přiznám se, že návod už zase nečtu a sem vkládám můj subjektivní postup. Jeden Phoenix už mám za sebou a tak při lepení těchto dvou postupuji podle předešlých zkušenosti ;)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Dnes ještě jednou. A opět horní část sání.
Obrázek

No a jeden rest. Když jsem psal, že kabiny jsou hotové, tak jsem kecal...
Obrázek

Jasně, světla a ještě chybějí deflektory.
Jo jo jsem to hlava... :lol:
Pavel M.
Příspěvky: 533
Registrován: pát 20.1.2012 22:52
Bydliště: Liberec

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Pavel M. »

Nádhera
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Ti, co sledují galerii vědí, že se u mě pracuje na nástavbách. Víc se teď vjenuju samotnému lepení, ale taky by nebylo od věci něco k tomu napsat. Je toho hodně tak ať to všechno zapomenu. Tak tedy...

Začíná práce na nástavbě. První prací je příprava hlavního dílu. Přenesení středové osy a zadní hrany na runobou stranu. Tu si vyznačuju k vůli lepení vnitřních dílů. Jako další si sjednotím střechu, pro lepší práci při tvarování a později i přišívání střešní plachty. Jednoduše nalepím pruh papíru. Já použil čtvrtku. A samozřejmě mám už narýhováno.
Obrázek

Následuje vlepeni vnitřních dílů. Začínám od spoda. Největší vnitřní boční díly zkracuju o tloušťku dvou papírů (zadní čelo) v zadní části. Zbývají už jen vrchní díly, které budou v ohybu. Ty budu vlepovat až po natvarování. Mám za to, že bych to pak neohnul.
Obrázek

Obrázek

Nechám zaschnout pod zátěží a mezi tím si připravím podběhy. Tady je v tom trochu hokej, ale tomu se budu věnovat dýl.

Po proschnutí hlavního dílu nástavby je čas na jeho vyřezání. Takže skalpel a jedu.
Líc...
Obrázek

Z rubové strany...
Obrázek

Po vyřezání...
Obrázek

Po vyřezání přichází samotné tvarování.

DŮLEŽITÉ!!! Před ohýbáním je důležité proříznout zadní hranu střechy!!! Viz foto. Po natvarování bych asi těžko tuto hranu prořízl bez nějakých potíží.
Obrázek

Obrázek

Tak tedy mám proříznutou zadní hranu a můžu ohýbat. Chce to trpělivost a nikam nespěchat. Doporučuji ohyb kontrolovat jak se zadní stěnou tak i s ochranným rámem aby to pak dobře sedlo. Po vytvoření ohybu vlepením zbývající rubové díly v horní části a necham dobře proschnout. Výsledek pak vypadá asi takhle.
Obrázek

Obrázek

Je čas na vyšívání. Připravím si střešní plachty.
Obrázek

K vytvarovanému hlavnímu dílů přilepím zadní stěnu jen v horní části. Nechám proschnout. Pak je čas na kružítko a gumu. Za jejich pomocí udělám dírky pro nit.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Následně můžu vyřezat otvor pro střechu. Tady se projeví výhoda proříznuté zadní hrany. Tak tedy udělám si díru skalpelem pro nůžky.
Obrázek

Posléze nůžkami vystřihnu podél hrany díru pro střešní plachtu. Nevystřihuji celé, ale nechám si kousek v přední části. To mi zaručí dobrou geometrii. Správnou vzdálenost bočních stěn od sebe při přišívání střešní plachty.
Obrázek

Plachty jsou připravené, hlavním díly nástavby taky, tak nic nebrání vyšívání. Budu potřebovat jehlu, nit a vteřiňák. Plachtu si přichytím pár stehy vpředu na obou stranách. Pak zašiju zadní část zatím bez utahování.
Obrázek

Následně došiju zbytek. Postupně začnu utahovat švy a zakapávám lehce vteřiňákem. Vždy po pár stezích a po obou stranách zároveň,abych hlídal geometrii. Takto pokračuju až nakonec. Zadní část utahuju jako poslední. A je hotovo.
Obrázek

Obrázek

Jen pro zajímavost. Pro každou plachtu jsem zvolil jiný steh. Obrazek pro porovnání...
Obrázek

Pro dnešek je to vše. Příště se budu pokračovat dál.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 378
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od St. Louis »

Krásně sešito a pěkně popsáno. Válíš švadleno. :-)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Nafe_CZ »

Perfektni návod! Uřčite podle něj pojedu.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: TATRA 158 Phoenix 21' / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Zdar a sílu všem. Pokračuju na nástavbě. Přidal jsem ty spodní díly v zadní části.
Obrázek

A dál jsem přešel na kapsy na bocích. Ty jsem trochu upravil.
Obrázek

Přijde mi to trochu blíž skutečnosti viz koláž
Obrázek

Postup jsem nafotil a začíná to tímhle...
Obrázek

Zbytek najdete v galerii.

Pak už nic nebrání přilepení nástavbu k podvozku.
Obrázek

Zatím přilepeno jen v zadní části. Víc fotek je v galerii.
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“