FW 190 A-8 / Halinski / 1:33 Hotovo

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2397
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Díky moc kluci za povzbuzující slova. Ale i kdyby tam byla mezera 3-5mm v reálu, na modelu je to 1mm a to už tluče fest do očí, ať chcete nebo ne. Prostě to tam nepatří. :)
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 628
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od Kuba78 »

jenčik píše:Jo, vypadá to jako na těch fotkách od Kuby.
A jak se do toho lezlo?
Jako za kulomet, paní, přikrčit a mírně zaklonit :-)
mas to na tech obrazkach, vpredu tesne pred stitkem kabiny je pianovy zaves a pak to zvednes jako haubnu u auta..
https://i.pinimg.com/originals/5c/d5/4a ... b62666.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
https://i.pinimg.com/originals/e8/1b/c0 ... 3cf6c1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_s ... aatzen.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

a ze by tam mohla byt 3-5mm mezera? Ondro mam takovy dojem, ze mistama bys tam mohl strcit celou ruku :-) podivej se treba na tehle prezivsi stroj z hannoveru, jak to krasne pasuje zrovna u toho stitku.. tam je totiz schvalne mezera u tech bouli, asi odvod chlazeni obou masinkveru - vpredu u usti to presne nedoleha, aby tam mohl kolem hlavni vzduch. i u noveho stroje viz druha fotografie to sice vpredu pasuje, ale asi je to fakt kus od kusu. podivej se na ty zavesy, taky zadna preciznost ala svycarsky digitalky.

takze bych si s tim opravdu nedelal hlavu. Az bude zivot zase normalni, staci si zajet do nejakeho leteckeho muzea a uvidite jak vetsina tech krasnych stroju je vlastne fortelna prace kovare s deseti dioptriema na kazdym oku.. popravde jediny letadlo kde jsem videl opravdu celkem precizne provedeny povrch, slicovani spar, presne tmeleni apod.. byl Blackbird.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2570
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od kaktusak »

Kuba78 : A já si myslel , že takový " Humpolácký " letadla dělali jen rusáci . Kdybych neviděl tu fotku tak bych nevěřil .
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 628
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od Kuba78 »

to neni "humpolacky" to je proste dostatecne velka tolerance ve vyrobe. Sice je to nemecky vyrobek, ale i Nemci potrebovali vyrabet co nejvice a v podminkach ktere panovaly proste neslo mit precizni letadlo, takze stacilo letadlo kvalitne navrhnout, otestovat, odstranovat nedostatky v prubehu vyroby a vyrabet v kvalite "tak akorat" aby to fungovalo ale zaroven nebyly ovlivneny negativne vlastnosti. Navic se k tomu pridava i to, ze vetsina fotek jsou letadla oletana, pouzivana, fotky prezivsich letadel jsou kolikrat letadla ktera povstala z trosek a ty dily pouzite na rekonstrukci taky uz neco zazily. Proto kdyz clovek se podiva na fotografie - staci na ty co sem poslal, nove letadlo a prezivsi - tak ty dekly jsou pokazde jine, protoze kazde letadlo je de facto unikat. Takze pokud by se mel Ondra trapit tim, jestli tam mezera ma nebo nema mit, musel by si sehnat co nejvice podkladu presne k tomu konkretnimu letadlu ktere stavi a navic idealne i na urcite obdobi pouzivani, pak klidne muze mit dekl naprosto presny nebo domlaceny jak sovetsky polni esus, podle toho jak vypadala predloha. V opacnem pripade klidne muze tvrdit ze o ten kus co mu to nevyslo to udelal schvalne, protoze bude mit dukaz ze i takto to ty letadla mela.

a co se tyce "humpolackeho" sovetskeho designu.. no, ale nakonec se ukazalo ze tohle je holt cesta k tomu jak valku vyhrat. Tezko nekdo pochybuje o tom, ze napriklad Tiger (obzvlaste Ausf.B) nebo panther byly asi nejlepsi a nejvyspelejsi tanky ve sve tride za celou valku. Skvely kanon, bezkonkurencni optika, kvalitni pancir, vyborne trenovane osadky, ve vsech ohledech smrtici stroj a postrach. Takovy t-34 nebo KVcka proti tomu byly naprosto neurvale kusy zeleza, kde se radilo kladivem a posadky byvaly trenovane dost mizerne, pokud vubec, optika taky zadna slava. Jenze k cemu bylo nemcum to, ze ty tanky byly technicky vyspele, kdyz ten design byl prekomplikovany, tanky neskutecne trpely na mechanicke poruchy kvuli teto komplikovanosti a kvuli te slozitosti dokazali Nemci tech tanku dohromady vyrobit desetkrat mene nez rusove jen T34.. Ono nekdy i v brutalni jednoduchosti je krasa. Rusove nikdy nevynikali preciznosti a presnosti tak to holt museli obcas vynahradit jinak. Abychom se neomezovali jen na druhou svetovou, tak napriklad design a vyrobni proces Mig25 je toho dalsim prikladem..

EDIT - ondro, stavis Fw-190A Luftwaffe II./JG 1, "Red 13", Heinze Bara. K tomu jsem zatim nenasel zadne materialy kde by byl videt jak je delany kryt, mozna prohledat nejake odborne publikace, pokud chces neco ti poslu. ale nasel jsem cervenou 12, da se predpokladam ze je to stejna vyrobni serie, na fotce pri pohledu zezadu a je tam jasne videt mezera na odvod vzduchu, viz https://i.pinimg.com/originals/c4/10/27 ... 9e1902.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od SKY »

je to tak ta nemecka technicka vyspelost mela hlavni problem v slozitosti potazmo spolehlivosti a to promitnuto do ceny a casu, k cemu je jeden tiger byt ma pomer zniceni 1:10 kdyz nepritel za stejnou dobu a cenu vyrobi tanku 50 ...... pokud nekdo bude hledat tydle pomery lze dohledat a bohuzel jsou pro nemecko dost desive, proto take do konce valky vyrabeli IVku.

add mig25 krasne lec v praxi k nicemu, diky jeho nenazranosti potazmo doletu a vydrzi motoru :))
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2397
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Dodělal jsem křidélka, taky to šlo bez problémů. ;)

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2397
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Jsem tu zase s menším postupem. Vyřezal jsem kostru hlavního křídla a poskládal podvozkové šachty. U šachty jsem se docela zapotil, Šachta jako taková má podle mě až nesmyslný tvar a jen to stěžuje stavbu modelu, ale přitom vám to nic nedá. O co jde, přední část je tvarovaná do oblouku směrem dolů a zadní část je přitom tvarovaná naopak a zároveň to má tvar křídla v podélném řezu. Navíc přední část ani nebude pasovat na motorovou přepážku, je to fakt divné. :shock:
Samotné vlepení šachty do kostry bylo trochu na sílu, ale šlo to.

Tady je vidět o čem jsem mluvil, předek má koutky dolů, vzadu zase nahoru + tvar křídla z vrchní části.

Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 628
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od Kuba78 »

me prijde ze ma spravny tvar. co se ti na tom nezda?
http://www.arturhernadi.com/2012/2012-0 ... ngGear.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1639
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od JoskaM »

Jj je to správně, Ondro je to hvězdicový motor, musí tam být přechod...
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2397
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Tvar šachty jako takové je v pořádku a celkový tvar beru. Ale nechápu tu přední část které je zakulacená, kdyby byla do roviny asi by to bylo pro modeláře příjemnější na stavbu. Případně zakomponování křídla do trupu kde se setká s motorovou přepážkou.

Tady jsem vyznačil co myslím, to prohnutí.

Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 628
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od Kuba78 »

ale i to je spravne. nezapomen, ze pred sachtou bude jeste kus nabezky, takze to jen tak vypada blbe tedka, ale az udelas potah nebude to tak vyrazne couhat.. ale to kridlo je jakoby utopene za tou prepazkou motorovou. koukni se na fotky treba i plastikaru jak to ztvarnuji ten prechod.

http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2 ... _fw190.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://fw190.hobbyvista.com/detail.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=gwNjrPVcQT0" onclick="window.open(this.href);return false;

asi to bude celkem challenge to tam spravne vytvarovat, ale verime ti :-) Kdybys potreboval, muzu ti dodat nejake podrobnejsi materialy.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2397
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Díky Kubo, model stavím jako krabičku, tak tentokrát to nevyužiju. :)

Nachystané potahy křídel ... a jde se na to. :) Už teď můžu říci že s tím budu dost bojovat.

Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2397
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Ahoj

Křídla jsou na svém místě a nebyla to legrace. Když jsem potah nasazoval na kostru, na koncích křídel kostry jsem musel po obou stranách cca 2mm odstranit, aby se mi na spodní straně křídla potkaly oba kusy obšívky. Bylo to neustálé nasazování a sundávání, zabralo mi to dva dny. a i tak to není 100%.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Tady je vidět, že se mi oba kusy úplně dobře nesešly a není to ani úplně souměrné. Snad to pak nebude dělat problémy.

Obrázek

Na horní straně křídla kde se setkává s trupem, jsem odstraňoval po celé délce cca1,5mm na obou stranách. Což je zvláštní, když si vezmu, že na spodku mi ty milimetry spíš chyběli. :D

Obrázek Obrázek

A tady je vidět ta motorové přepážka a kraj podvozkové šachty co jsem řešil s Kubou. Šachta je asi o 1 mm vysunutá před motorovou přepážku, nevím jestli to tak má být. A celé je to prolité lepidlem, bez přilepení jsem tam měl 2,5mm mezeru a je to přilepené dost na sílu. A na okrajích je i vidět že je tam malá mezírka. Nebojte bude to schované. :D

Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1639
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od JoskaM »

My se nebojíme, ...my jsme chytli tchoře :-)
Vypadá to dobře Ondro
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 642
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: FW 190 A-8 / Halinski / 1:33

Příspěvek od Vojta S »

I přez všechny ty potíže to nakonec vypadá velice dobře.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“