LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32 HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

HURÁ - KONEČNĚ NA KOLECH!!!

tak jsem trochu kopnul do vrtule. kabina hotová, přilepená k rámu

vše celkem sedí, ale zdá se mi, že předek je výš, než bude zadek. asi jsem moc málo prohnul listová pera vzadu. ještě se zamyslím, jak to opravit, zatím mě nic nenapadá
na druhou stranu na hodně fotkách na webu to vypadá, že liazka má trochu čumák k nebi (http://www.liaz.cz/clanky/cas25k/101_860_07.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;)

maska - ta distance vpředu asi tak opravdu má být. uvidíme, až tam přidělám kapotu.

Obrázek Obrázek

žárovky jsou konce párátek s bambulkou z herkulesu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

ještě uvažuju nad jedním vylepšením. TEO mi ty mřížky poslal dvě, tak uvažuju, že druhou použiju jako kryt před venitilátory. autor lehce pozapomněl, že takto by to odporovalo bezpečnosti práce :)
horší je, že originální větrák má mřížku pouze na oválném rámu ústí větráku, takže to by bylo hodně lopotění...uvidíme :)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Na této fotce je vidět, že model sedí krapet víc na zadních. Tohle se probíralo v prvopočátku, kdy se dostal model mezi modeláře. Myslím, e jsi nikde žádnou chybu neudělal a když ti sedne lehce na zadní, tak to bude v pořádku. Ono i skutečné auto, když je naplněné vodou, tak si malinko kydne na zadek.

Obrázek
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

tak to mě těší, že nejde o chybu.
pokračoval jsem nárazníkem. ten dostal gumové dorazy, aby nebyl tak plochý
následuje nástavba. obávám se zde drobného problému s podlepením. myslím, že není počítáno se sílou papíru, navíc jsem o nějakou tu desetinku přehnal podlepovací karton. podle konstrukce by to u oplechování nástavby snad nemělo moc vadit. holt budu mít vrchní část nástavby o nějaký ten mm nižší

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od jbb »

Ano, každá skutečná líza s pohonem 4x4 je tak trochu posazená na zadek. Je to u toho auta charakteristický rys. Když jsem to ovšem tehdá kreslil, s úžasem jsem zjistil že to, co je krásně vidět ve skutečnosti by při stejném ztvárnění u modelu vidět nebylo - takže model sedí daleko více na zadku, aby to bylo vidět (plasťáci tomu říkají "přehnaný detail na modelu" nebo tak nějak...)
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

díky za objasnění.
pokračoval jsem policemi v nástavbě a cvičně tam nasucho vyzkoušel hadice. k tomu mě napadá, že si nejsem zcela jist, jak tam mají správně být. logicky mi připadá, že správně je tak, jak jsem vyfotil. na druhou stranu většina liazek na foru, co jsem viděl fotky, má hadice obráceně (konce jsou dole).
kdybych byl hasič, dal bych hadice tak, jak je mám na fotce.
pravda je, že obráceně to ale vypadá o dost líp...

Obrázek Obrázek

tady koukám, že fotka moji teorii potvrzuje: http://www.fire.cz/image/strojnisluzba/liazka2.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
jirikaminek
Příspěvky: 193
Registrován: ned 29.7.2012 6:03
Bydliště: Brno

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od jirikaminek »

Hadice jsou správně, mluvil jsem o tom s hasiči, při stavbě mé liazky.
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

levá strana nástavby je komplet. vše je napevno, neměl bych na to, nechat to na volno :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Pěkné to máš. Mám zkušenost, že podobné součástky je opravdu nejlepší přilepit napevno, jinak se jich časem dost poztrácí, jak se vždycky najde někdo, kdo musí všechno vyzkoušet, zda a jak to funguje.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od Raven »

Pěkné to máš...hned bych vyzkoušel, jak vrčí ta pila...:D
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

dík za pochvalu. druhá strana také komplet. naviják jsem udělal reálně, jak jsou hadice spojené a namotané na něm. záměr autora ale takový nebyl, proto je při utažení na navijáku možná zbytečně málo "masa". lepší (z hlediska realističnosti) by možná bylo dát tam ještě další 1 - 2 stejně dlouhé hadice navíc. na druhou stranu, takhle se mi to líbí víc :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

dneska se časově dost dařilo :D 8-) :lol: :P takže jsem pokročil i s kapotáží.
měl jsem z toho dost obavu, protože jsem byl přesvědčen, že tloušťka podlepení bude příliš silná, ale nakonec vše poměrně dobře sedlo.

v horní části bočnic jsem nic neriskoval a vyztužil je kartonem příslušné tloušťky. nejdříve jsem všechny 3 oplášťovací díly přilepil k sobě, pak začal středovým dílem a pokračoval boky. postup se ukázal jako docela dobrý.

nástavba je zatím na modelu jen na sucho. vypadá to, že budu muset přední část mírně nadzvednout, jinak by model vypadal jako některé reálné exempláře Liazky, které se v kritické části rámu už trochu zlomily

když se to dá takhle dohromady, tak je vidět, že je to docela macek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

další prací bylo čerpadlo s armaturami.
armatury sedly na místo dobře, ale málem jsem vyskočil z kůže při osazování vodních uzávěrů. vteřiňák sice drží, ale než to uschne, udržet páčku ve správné poloze...brrr
makro dost vytáhlo retuš, reál vypadá o trochu lépe
bohužel fotky jen mobilem, foťák odcestoval na moravu (i se zbytkem rodiny, takže bude do neděle více času na lepení :)

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

A používáš na to gelový vteřiňák? Ten je na takové věci lepší..
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

používám Loctite power flex. řekl bych, že trochu gelovou konzistenci to má.
podobná zábava, jako ty uzávěry, bylo na hadici na navijáku přilepit proudnici.
stejně tak usazení bubnu s hadicí do nástavby je pěkná lahůdka. doporučuji mít špejli (osu bubnu) lehounce delší, aby se trochu vzepřela mezi stěnami, jinak to tu váhu neudrží (namotaný pájecí drát měří skoro metr, musel jsem to dokonce nastavovat, naštěstí pájku doma mám :)
cín se na druhou stranu dobře tvaruje. natřel jsem ho Agamou, oranžovou jsem neměl, tak jsem smíchal žlutou a červenou. barva v reálu vypadá docela dobře, na fotce to má trochu jiný odstín. fotka z mobilu vypadala hodně "vybledle", tak jsem trochu upravoval v programu.

na ovládacím panelu jsem ještě vytunil páku z drátku.

celkově jsem s tím docela spokojen, jen bych příště asi pořádně natřel drát a nesnažil se prosvítající místa natírat ještě na navijáku. na několika místech je hadice spojená barvou. na fotce to vypadá ale o dost hůř, než ve skutečnosti.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: LIAZ XA 18.29 CAS K25 s vybavením / RW / 1:32

Příspěvek od geraltos »

přináším (bohužel) další postup. podařilo se mi model totálně zprasit. tak banální věc, jako je nalepení zadního opláštění dopadlo katastrofou. nevšiml jsem si, že mi spodní část výrazně nesedí, ale již bylo přilepeno a nešlo posunout. snahy o odlepení a nalepení zpět by asi dopadly zle, tak jsem se rozhodl opravit to tak, že odříznu cca 1mm kapoty vlevo a nalepím doprava. bohužel se mi při tom podařilo proříznout kapotu (vlevo dole).
i tak se obávám, že kapota nebude na spodku dobře sedět, chybí tam ještě asi půl mm papíru, bude vidět karton...

máte nějaké nápady, jak prořez zaretušovat? zatím mám plán jen to přetřít barvou, s tmelením nemám zkušenosti.

tady je ten spáchaný zločin:

Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Hasiči a vozidla veřejných (komunálních) služeb“