Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

VODNÍ HRAD ŠVIHOV
Vodní hrad Švihov leží na řece Úhlavě ve stejnojmenném městečku asi 10 km severně od Klatov na cestě do Plzně.
Původní hrad pánů z Rýzmberka je poprvé připomínán roku 1375. Za husitských válek byl v roce 1425 dobyt po
odvodnění hradních příkopů.
Po roce 1480, za Půty Švihovského z Rýzmberka začala rozsáhlá přestavba v pozdně gotickém slohu. Po dokončení
přestavby, také za účasti Benedikta Rejta, se jednalo o jednu z nejlepších pevností v zemi. Hrad ale zároveň dosáhl
svého zenitu. Zadlužení Rýzmberkové byly nuceni hrad prodat. Další majitelé, páni z Říčan provedli minimální stavební zásahy a za Černínů, v roce 1655, hrozilo hradu na příkaz císaře Ferdinanda III dokonce zničení. Zbořena byla naštěstí
jen část vnějšího opevnění a Zlatá bašta. Hrad však mi nadále chátral a byl pouze hospodářsky využíván.
Záchrané práce a pozvolná rekonstrukce začala až v roce 1949 po získání hradu státem.

Pár současných fotek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zdravím všechny,
model tohoto hradu je v provedení od mistra RV asi všem notoricky známý a dovolím si říct že i přes pár
výhrad, které k němu mám, legendou. I já jsem svého času, jako klučina školou povinný, po něm toužil.
Ale podařilo se mi ho sehnat až v pozdějším věku. Dodneška leží zaarchivovaný a já lepil z kopie.
Jen mě vždy tak trochu mrzelo, že mistr Vyškovský zpracoval modelově jen jádro a vnější opevnění nechal bez
povšimnutí. Na druhou stranu je mi jasné, že by to spolykalo spoustu papíru (dlouhé úseky hradeb, rozměrné bašty) a model by se asi neúměrně rozrostl.
V době relativně nedávné (4 roky zpátky) jsem se rozhodl, zkusit si slepit Švihov v celém rozsahu, tedy i s vnějším opevněním, v podobě po pozdně gotické přestavbě. Jako vzor jsem si vzal rekonstrukci od D.Menclové a fresku v hradní kapli,
kde je vyobrazen hrad po dostavbě, v období kolem roku 1530.
Měřítko jsem zmenšil na přibližně 1:350 a pustil se do práce. Jako první jsem vytvořil dvoupalácové jádro a pak práce ustaly. Po přibližně dvou letech jsem se k modýlku vrátil a dodělal celé hradní jádro. Pak práce opět ustaly, měl jsem těžký modelářský útlum.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Model je nakreslen na papíru 160g, barveno vodovkami a temperou. Bohužel barva fasád je můj těžký úlet. Snažil jsem se docílit podobné barevnosti jako na modelu RV a bohužel takhle to dopadlo :( Terén je z extrudovaného polystyrénu, voda je "zvlněný" toaleťák nabarvený olejovou bervou přetřenou čirým lakem.
Ale bohužel zpětně přicházím na chyby jako chybějící světlé štukové pasparty kolem oken, existenci další pavlače
na vnitřním nádvoří, další prevét na severním paláci.......

Měl bych taky dotaz na Šandíka, jestli neví zda v době dostavby hradu existovala hradní kuchyně u Bílé bašty v podobě
s vysokým dýmníkem. Tedy podobná jako se dochovala na nedalekém Roupově. Předem díky za odpověď.

Tak to je zatím vše, pokračování příště.........

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevylezete živí :D
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Vojta Č. »

Hezký, náhodou. Líbí se mi to :) To, že jsou fasády flekatý, bych viděl jako plus.
Jedna drobnost mě trochu tahá za oči, a to je přechod omítka/voda. Troufnu si tvrdit, že takhle rovnou to určitě nebylo. Ne že bych si tam představoval vytaženou hydroizolaci, ale skoro bych tam cítil kus kamenného zdiva a ne rovnou omítku do vody. Na druhou stranu, matně si pamatuju, že zrovna Švihov se zaplavoval spíš příležitostně, ne? A jak to souviselo s tím vnějším opevněním? Jsem zvědavej, jestli to bude pokračovat :)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

...... a jsem tady z pokračováním. Přeci jen, včera už jsem usínal nad klávesnicí.
K barvě fasád, ani mi nevadí, že jsou takový flekatý, jako ta " ohnivá " barva. Jinak Švihov byl postaven na umělém
ostrově v blatné poloze, takže příkopy byly zaplaveny trvale. A celý terén v okolí hradu se dal podle potřeby také zaplavit,
nebo alespoň rozbahnit. Hmmmm, to muselo být v létě komárů :twisted:
Je ale fakt že voda by z omítkou udělala své, takže ta Vojtova připomínka je na místě. Minimálně by odfoukla a opadla,
tudíž viditelné kamenné zdivo by tam alespoň místy mělo být. Asi to budu muset nějak pořešit........

Tak a teď to slibované vnější opevnění. Skládalo se ze dvou částí, proti vstupu do hradního jádra se nacházela hospodářská část s čeledníky, stájemi a špýcharem-purkrabstvím chráněná hranolovými baštami. Na opačné straně byl hrad chráněn rozměrnými polookrouhlými dělostřeleckými baštami. Ve své době měl Švihov jedno z nejlepších řešení aktivní dělostřelecké obrany a spolu se systémem vodních příkopů byl prakticky nedobytný.
V současné době jsem opět v modelářském útlumu, takže v této podobě se práce na hradě zastavily.

Obrázek Obrázek Obrázek

Tak a teď kompletní hrad i s jádrem
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jen doufám že mě brzy chytí opět modelářský zápal a já už hrad konečně dodělám...... Po té době by si to zasloužil
jak on, tak já. :D

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevylezete živí :D
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak s tím vnějším opevněním je to teprve pecka. Líbí se mi to tuplem :)
(a muselo to bejt hodně dobrý na revma, takový permanentně vlhký klíma :))
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Martin Č. »

Pěkný, taky se mi to líbí ;)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Stavitel hradu Půta Švihovský si myslím že problémy s revma neměl. Protože naž ho stačil dostat, tak ho za jeho
hříchy odnesl čert :evil: :twisted:
Uživatelský avatar
wittos
Příspěvky: 13
Registrován: ned 22.1.2012 19:33
Bydliště: Přerov

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od wittos »

Velice pěkné, gratuluji ke krásnému modelu. To opevnění okolo opravdu model pozvedlo na jinačí úroveň. Kdysi jsem takovýto celek plánoval také vytvořit - hrad+opevnění - ale nějak na to nebyl čas tak zůstalo jen u plánů :)

Obrázek
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím, dneska jsem při jarním úklidu našel a snesl z půdy starý model Švihova od RV. Je tedy zaprášený a lehce vyšisovaný, ale udělal jsem s ním pár fotek pro porovnání velikosti.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Makr »

Konečně se do toho někdo pustil. Budu fandit, ať se Ti dílo zdaří.
Ale musim se zeptat, vnější opevnění tvoříš stejným způsobem jako jádro?
Žádnou placatou "zálohu" neděláš?
Martin
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím všechny, po delší odmlce hlásím malý pokrok při dostavbě hradu. Podařilo se mi zastřešit bašty na vnějším opevnění.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek


Ve stádiu nevybarvených výkresů jsou střechy na ochozy. A pak přijde na řadu zbývající drobotina jako padací mosty, vykýře, komíny......... a dodělat terén s podložkou. Netroufám si odhadnout termín dokončení, jelikož "modelařím" také na domku v měřítku 1:1 a nemoci nechodí po horách ale po lidech (dětech). Jo byl to veselý duben............
Ale jinak bohužel žádná dvojrozměrná záloha neexistuje. Vnější opevnění je stavěno stejným systémem jako jádro. Mám pouze náčrty a rozkresy. Toť zatím vše, s dalším postupem se ozvu.
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím Vás kolegové, jsem tu opět s malým postupem. Podařilo se mi zastřešit ochozy, což byly poslední velké díly. Teď už mě čeká opravdu jen ta drobotina a terén. Konečně už vidím "světlo na konci tunelu" :)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevylezete živí. :D
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím, tak jdu pomalu do finále. Ještě není hotovo, ale už se to rýsuje.........

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevylezete živí :D
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím všechny, tak konečně hlásím dokončení ;)
Hrad je konečně kompletní, po velice dlouhé době a pár sakra dlouhých pauzách. Jen možná budu muset pořešit nějakou pevnou a neohebnou podložku pod model. Terén je totiž z extrudovaného polystyrénu a sice málo, ale přece, se kroutí.
Takže tady je pár posledních fotek a příjemné léto všem :D

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevylezete živí :D
frylancer32
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 10.4.2014 1:37

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od frylancer32 »

Ahoj Jendo B.

Chtěl jsem se zeptat, podle jakých plánů jsi tvořil to vnější opevnění Švihova? Nebylo by možné, je o Tebe nějak získat?:)

Díky za odpověď

Tom F.
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Vodní hrad Švihov / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj Tome, vnější opevnění jsem dělal podle rekonstrukce od Dobroslavy Menclové z jejích Českých hradů a podle půdorysu z Encyklopedie českých hradů od Tomáše Durdíka. A samozřejmě jsem si taky něco přečetl o stavebním vývoji hradu. A zbytek musela obstarat fantazie.
Plány přímo nemám, jen nákresy a skicy. A podle nich jsem potom do měřítka rozkresloval a tvořil samotný model.
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“