Tisk vystřihovánek

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
docent
Příspěvky: 2
Registrován: sob 30.10.2021 21:03

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od docent »

Ahoj, po 25 letech jsem se vrátil k vystřihovánkám (vlastně hlavně díky dětem..). Z půdy jsem stáhl svůj starý archiv vystřihovánek z ABC, které jsem jako malý nestihl slepit (no, je jich tam mraky :) a rozhodl jsem se, že si archiv ponechám, jen si je oskenuju a vytisknu. Pročetl jsem tu už poměrně dost vláken, takže už třeba vím, že vhodný je papír ColorCopy od Mondi (který shodou okolností mám). Problém mám ale s voděodolností výtisků. Mám tiskárnu Epson L8180, takže tank, který, jak už jsem vlastní praxí zjistil, nemá voděodolné inkousty. Takže se chci zeptat, jestli byste mi mohli poradit, čím a jak vystřihovánky lakovat, jestli je možné nějakým lakem lakovat už před slepením, příp. další tipy, postřehy. Nejdůležitější je ale čím (tip na konkrétní výrobek) a jak...

Poprosím, nechci řešit to, jestli lepší je si to nechat vytisknout někde nebo u někoho známého, popř. že nejlepší je vystřihovat originál. Tato fakta jsem zvážil, ale pořád jsem přesvědčený, že tisk doma je pro mě to nejlepší (už i proto, že nezřídka budeme s dětmi lepit stejné vystřihovánky).

Tiskárnu s voděodolnými inkousty kupovat taky nechci, nejde ani tak o peníze, jako spíš o to, kam ji dát a taky bych se bál, že mi v ní zaschnou inkousty, protože určitě nebude zrovna extra hodně vytížená...

Díky všem za podnětné rady :)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Vojta Č. »

Možná to tak děsně nehrotit by taky nebylo od věci...
Z obyčejný inkoustovky se dá normálně dělat, akorát tě to naučí míň mokrou retuš. Mohl by stačit obyčejnej fixativ, který se pořídí ve výtvarných potřebách, a po slepení podle potřeby - párkrát jsem něco stříkal nějakým syntetickým Motipem (něco, co se pořídí v libovolném Bau-Obi nebo Barvy-laky, pixla do dvou stovek)
Ale stejně nevím - prskáš na to? slintáš na to? děsně se ti potí ruce? Pak to možná chce jinýho koníčka. Běžný zacházení inkoustový tisk vydrží v pohodě, to mi přijde háklivější ten laser.
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Pavlik99 »

Předřečníkova slova mohu potvrdit. Taky si občas vytisnku chybějící/zmršený díl na inkoustovce HP a vcelku bez problémů. Retušuji vodovkama a pokud jde o retuš hran tak je to v pohodě. Aby se něco stalo, tak bych musel mokrým prstem přejet po ploše a asi ještě trochu přitlačit.
docent
Příspěvky: 2
Registrován: sob 30.10.2021 21:03

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od docent »

No, já samozřejmě mokré ruce při lepení nemám, ani se mi nijak nepotí, ale stalo se mi právě, že jsem u toho s dcerkou řešil co proč tak dělám a maličkou kapičku jsem si na model prsknul. Barva se v tom místě úplně propila skrz papír (200g color copy od Mondi) a v daném místě je teď bílá skvrnka 2mm v průměru. Proto to řeším, jinak bych to vůbec nehrotil :)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“