Skály

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Skály

Příspěvek od Mikuláš »

Mám dotaz na zkušenější stavitele krajinek a diorámat. Je někde k nalezení (třeba v knihách o modelářství) návod, jak vyrobit různé druhy skal? Přeci jen je významný rozdíl mezi pískovcem, čedičem nebo buližníkem, ať už se týká tvaru nebo odstínu. Jestli někdo o takovém návodu ví nebo má své vlastní zkušenosti a může přispět svou radou, budu moc rád. Myslím, že by takový návod uvítali i ostatní, zejména stavitelé hradů a architektury obecně.
gogo2009
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20.1.2012 23:01
Bydliště: Kousek od Chrudimi

Re: Skály

Příspěvek od gogo2009 »

Nemam s tim sice osobni zkusenosti, ale nedavno jsem v Zeleznicnim Magazinu videl docela pekny clanek o tvorbe jakoby cedicovych skal (respektive ne moc ovetralych skal - takze takove tretihory :D ), kdy se jako zaklad pouzivaji tvarove zajimave kusy normalniho dreveneho uhli na grilovani, ktere se prodava v hypermarketech. Podle tech fotografii co u toho byly, do tvaru skal poskladane kusy dreveneho uhli, napustene nejakym zpevnujicim roztokem (napada me treba zredeny herkules), barevne upravene, napatinovane a kdyz si clovek vyhraje s okolim vypadaji opravdu velmi verohodne. Bohuzel jsem mel ten ZM pujceny a nejsem schopny rict v jakem cisle to bylo.
topgun
Příspěvky: 84
Registrován: pon 23.1.2012 17:34

Re: Skály

Příspěvek od topgun »

na členité skály se nechá použít borová kůra...
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2395
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Skály

Příspěvek od Brzdič »

Skálu si vytvarujete ze sádry nebo keraplastu a za vlhka do toho obtiskujete nejaký uštípnutý kámen co můžete najít venku třeba na procházce. :) Pak to jen nabarvíte podle potřeby a je hotovo. ;)
AD_blender
Příspěvky: 17
Registrován: sob 21.1.2012 9:54

Re: Skály

Příspěvek od AD_blender »

zkus zagooglit... jako klíčové slovo dej třeba wargaming terrain . Lidé kolem her s miniaturami vyplodili spousty tutorů. Používá se vlastně kde co. Korek, extrudovaný polystyren, skutečné kamení, sádra na sádrokartony atd ... záleží na ,měřítku a požadované struktuře. Když k tomu přidáš kitaře a vláčkaře, tak nebudeš vědět co dřív.

jediný odkaz co mám odložený je tady http://www.chmelar-diorama.cz/pracovnip ... maavinety/
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Skály

Příspěvek od hank »

Mikuláš: V tomhle jsou asi nejlépe vzdělaní železniční modeláři. Díky dnes už bohužel zemřelému Vladimíru Zuskovi z Jesenice u Rakovníka, který byl učitelem výtvarné výchovy, dobrým malířem i kreslířem, pozorovatelem a znalcem krajiny i výkonným modelářem a organizátorem, mají spoustu praktických příruček a návodů, jak na to. Jeho modelářské postupy jsou sice poplatné době, kdy byl aktivní (v podstatě většinu 20. století, dožil se úctyhodných 95 let), ale popisy charakteru krajinných prvků (včetně např. vegetace) v závislosti na geologické stavbě krajiny jsou vynikající.

Pošli mi prosím e-mailovou adresu, mám něco naskenované a můžu to poslat.

zdraví
hank
catd6r
Příspěvky: 106
Registrován: čtv 20.2.2014 20:55
Bydliště: Beroun

Re: Skály

Příspěvek od catd6r »

zajímavé typy na diorámy najdeš na diorama-pavel svejda.cz a u Jakuba Stolila.Maj tam různé tipy a triky jak na to.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“