Modely na soutěžích

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od freeper »

Já bych se přidal s dotazem, jak je to tedy s opakovaným soutěžením v různých ročnících. V pravidlech 2015 jsem toto zachytil, v pravidlech 2016 již toto omezení nevidím. Ptám se, protože se mě to bude příští rok také týkat. Poslední dva roky jsem se účastnil soutěže v Ostravě. Poprvé jen na výstavku, podruhé jsem je přihlásil do souteže. Příští rok bych je tedy mohl přinést pouze na výstavu.
Ptám se také proto, že spoustu zapamatovatelných modelů potkávám soutěžit už několik let, a nejedná se jen o zmiňované poláky.

Co se týče problému s půjčováním modelů mezi jednotlivými modeláři, myslím, že tomu nepůjde 100% zamezit. Nicméně určitě by pomohlo kdyby organizátoři pravidelně zveřejňovali kompletní výsledkové listiny z jednotlivých soutěží, třeba i s fotografiema alespoň ocěněných modelů. Věřím tomu, že se najde spousta modelářů kteří si výsledky ze zvědavosti projdou a podvod by odhalili.
Každopádně nesouhlasím s žádným značkováním modelů.
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Kamil »

Andrew86 píše:neviditelný inkoust. máte někdo zkušenosti co to udělá s barvama na modelu? aby se tím ten model nepoškodil
To nevím, ale můžete to bez problémů na méně cenných modelech vyzkoušet. Ale myslím, že i kdyby se např. po přetření dané místo trochu lesklo, tak se najdou na modelu vhodná místa (vnitřní rám okna apod.), kde by to nebylo vůbec patrné. Nemusí to ani jít přečíst, prostě se tím model na pár místech "znehodnotí" (ve smyslu, že se označený model nemůže dále účastnit).

Další možnost (a možná úlet) - do modelů účastnících se soutěže povinně vlepovat (před dokončením) RFID TAG. Organizátoři by nakoupili větší množství (i více velikostí apod.) a tyto TAGy by prodávali zájemcům a registrovali by číslo + jméno. Stojí pár šupů, např. http://www.aliexpress.com/item/5PCS-LOT ... 21191.html" onclick="window.open(this.href);return false; . Mohl by být problém u nějakých mini modelů, ale troufám si tvrdit že v 95% případů by se do modelu TAG bez problémů vešel.

Jak obecně tohle řeší v zahraničních soutěžích?

PS: Ještě k pravidlům - opět jsem je četl, ale mimo neuvedení omezení na účast ve více letech mi z nich ještě dále není jasné, zda se například jeden model může účasnit více soutěží v rámci jednoho roku. Problematických míst tam půjde najít hodně, jsou děravá jako řešeto a to i ve smyslu neúmyslného podvodu.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Myslím si, že není na místě vymýšlet nějaké krkolomnosti v podobě označování a focení modelů, zakládání databází atd. atp. Bylo by to šílené při přejímkách. Už tak, jak je to nyní, je to na větších soutěžích celkem maraton. Nehledě k tomu, že to lze vždycky obejít.

Jak už tu mnohokrát padlo, nejlepší řešení musí být jednoduché a nesmí se dotknout ostatních modelářů (pokud jde o omezování, ztěžování a byrokracii kolem přihlašování modelů). Jinak to velkou část lidí odradí.
Pravidla budeme muset hold doplňovat. Jak je vidět, dobrá vůle a férovost mizí a co není výslovně zakázáno, je povoleno i když to jde proti dobrým mravům a zdravému rozumu.

Za chvilku budeme jak ti kašpárci v parlamentu. Debatovat o jednom bodu pravidel rok a pak z toho stejně vyleze neúčinnej a nic neřešící paskvil. Pravidla budou tak složitá, že se v nich nikdo nevyzná a bordel bude ještě větší.

Proto znovu říkám, podvodníky exemplárně ztrestat ať si dají příště majzla a ostatní to taky pochopí rychle :wink:
DDM Vetrnik
Příspěvky: 139
Registrován: sob 11.2.2012 23:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od DDM Vetrnik »

Jirkovi se podařilo rozhýbat svým vláknem stojaté vody tohoto fóra. Je to podobné jako když se někde napíše slovo sken. Je však dobře, že se o tom diskutuje, protože při cestě z Brna jsem s kolegy o takovém problému mluvil, prostě jsem měl po shlédnutí modelů takový pocit, že se to děje. Problém je však v tom, že pokud se o tom začíná diskutovat na veřejném fóru, pak se nezřídka do diskuzí zapojí především ti, kteří modely lepí sporadicky a to ani nemluvím, že by s modely jezdili po soutěžích. Ti pak navrhují nejradikálnější řešení, která zodpuštěním nas...u modeláře, kteří lepí, vystavují a soutěží.
Mám takové poznámky. Považujeme za spravedlivé to, že modeláři, kteří staví naročný model (např. lodě) i dva nebo tři roky, mohou s takovým modelem soutěžit pouze jedem rok ? Zdá se to zdejší komunitě správné a to i v případě, že se jedná o tzv. MČR, které v případě papírových modelářů má prapodivná pravidla a způsob vyhodnocování ? O jakých klubech se zde diskutuje - o zapsaných podle nového Občanského zakonníku nebo o takových, kde se sejde pár lidí a řeknou si budeme soutěžit pod takovým a makovým názvem ? Jak se pak z takového "klubu" vylučuje ?
Chtělo by to více selského rozumu a ne bruselského uvažování se zaváděním nesmyslných byrokratických postupů, jak problém řešit. Pak se lehce může stát, že nebudete mít kde a s kým soutěžit. Je nutno si uvědomit, že za organizací výstav a soutěží stojí kolektivy nadšenců a ne úředníků.
Ve výše uvedeném případě je zcela jasný postup, zrušit soutěžní výsledky tohoto ročníku uvedeným soutěžícím a nebrat jejich modely do soutěže do konce tohoto roku.
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Kamil »

old_Mr_Grim + DDM Vetrnik

Vám jsou pravidla zřejmě jako dlouholetým členům a účastníkům "automaticky" jasná (myšleno jen v dobrém),ale ještě jednou si přečtete posting.php?mode=reply&f=37&t=5490#pr73689" onclick="window.open(this.href);return false; a posting.php?mode=reply&f=37&t=5490#pr73684" onclick="window.open(this.href);return false; . Jak takovému omylu chcete beze změny pravidel zabránit? Jak jsem psal, nesoutěžím, ale po přečtení pravidel by mě ani ve snu nenapadlo, že model nemohu přihlásit ve více ročnících.
Tohle není o Bruselu nebo omezování, pravidla by měla být jasná, i kvůli ohledu na nováčky. Nesoutěží pouze staří psi.
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od pahejl69 »

DDM Větrník máš hluboce pravdu ;) opravdu tu čtu hlouposti a zbytečnosti od lidí co jsem u stolů ani nezahlédl. Já se trošku kolem toho motám a tak různé více registrace značení a já nevím co jsou dle mého názoru hovadiny (promiňte ten výraz) Vyloučit letos a příští rok jen nové modely. Mladej dokáže kvalitu svého lepení.
Ostatní nápady jsou blbost :? pro ty co jsem se jich dotkl je s pořádáním soutěže docela dost práce prosím nevymejšlete nám další dík Ondra.
PS: Nováčci klidně přijďte do toho vplujete a vše snadno a rychle pochopíte ;)
xbenakk
Příspěvky: 44
Registrován: ned 2.2.2014 2:16
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od xbenakk »

Sice jsem skoro vůbec nic neslepil a nemám do pořádání soutěží co mluvit, ale hlavně proboha nevymýšlejte nějaké bejkárny s RFID čipy a databázemi!
Mě zrovna databáze a identifikace zboží (léčiv) živí, ale právě proto, že jsem nucen se potýkat se s MZ ČR a SÚKL, důsledně varuji před zaváděním IT do modelářské sféry. Navrhnout a udělat pořádnou aplikaci pro evidenci modelů není úplně triviální jak by se na první pohled mohlo zdát, protože napřed začnete tabulkou registrace modelářů, registrace klubů, jejich vzájemnou vazbou (pozor na datum od a datum do) následovat bude tabulka vydavatelů a autorů, pak bude tabulka modelů s vazbami na předchozí, tabulka obrázků, budete pokračovat tabulkou soutěží, no a vzájemně se soutěže provážou s modely, .... a skončíte s docela zajímavým molochem. Sice můžete namítnout, že by šlo použít nějakou dokumentovou databázi, nebo JSON, ale tam je zase poněkud specifický přístup k dolování dat. Ta aplikace musí běžet na nějakém serveru a ten musí někdo platit ...... Uživatelé k ní musí mít přístup nejen přes webové prohlížeče, ale i přes nějakou aplikaci na mobilu ... brrrr, jímá mě hrůza :D

Pokud chce někdo podobným způsobem "vyhrávat", stejně se na něj dřív či později přijde, ne že ne. No a z ostudy nebude mít kabát, ale pořádný šatník hubertusů, asi tak na 3 - 5 vojenských stanů. A protože modelářský rybník není tak velký a všichni rozhodčí se velmi dobře znáte, není přece problém těmto výtečníkům odmítnout účast na soutěžích.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od kaktusak »

S jedním a tím samým modelem můžete soutěžit vpodstatě kolikrát modelář chce . Pouze MČR jsou povoleny modely starší jen jednoho roku a nebo ty které ještě nikde nesoutěžily . Co se týká opakujících modelů tak jsou to především polští soutěžící a stejné modely vozí i několik let .

Co se týká Franty Nevosada , pří. Matuly , tak nejjednodušíí cesta , je pro letošek ho vyřadit z ligy .
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Kamil »

kaktusak: Tak proč to takto nenapíšete do těch pravidel, aby bylo jasno?

Stejně mě to ale velmi zaráží, protože Tvé "Pouze MČR jsou povoleny modely starší jen jednoho roku a nebo ty které ještě nikde nesoutěžily" říká tedy tato pravidla:

1) modely starší jak 1 rok mohou soutěžit zcela bez omezení, opakovaně, bez ohledu na to, zda již v minulosti soutěžily nebo ne,
2) modely mladší jak jeden rok mohou soutěžit pouze tehdy, pokud ještě nikdy nesoutěžily
3) mohu postavit model, nechat ho rok "odstát" a pak s ním neomezeně soutěžit (byl bych hloupý, kdybych ho postavil a ještě ten rok s ním soutěžil, tím bych se pak daný rok odřízl od ostatních soutěží a mohl s modelem soutěžit (už neomezeně) až za rok)

Z toho také plyne, že Poláci nijak pravidla neporušují, protože sami říkáte, že to vždy přihlašují pod stejným jménem, tak proč vám to tedy vadí? Předpokládám, že splňují jeden z bodu 1-3, protože sami píšete, že "Že Poláci k nám jezdí s jedním modelem na soutěže mnoho let, je výše popsáno docela dobře. Ale oni jezdí s tímhle jedním modelem na jedno jméno celou tu dobu".

Předpokládám, že se za datum vzniku modelu bere datum jeho dokončení. Protože není rok speciálně definován, tak se bere rok průběžný, nikoli kalendářní. Ještě bys měl ale říct, jak je definován rok pro určení staří modelu?
- průběžný, od data konkrétní soutěže v rámci ročníku?
- průběžný, od začátku daného ročníku ligy (od data první soutěže v daném ročníku) ?

Dále by tam asi mělo být, že na modelu mohl pracovat pouze jeho author, nikdo jiný a že se model přihlašuje pod jménem autora.
Naposledy upravil(a) Kamil dne pát 27.5.2016 16:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Chraň pan bůh organizátory, kteří by mi chtěli na soutěžní model psát či na něj něco lepit. Zpřerážel bych jim ruce.

A jak jsem psal v předešlém svém příspěvku: anulovat všechny výsledky v letošním soutěžním ročníku u dotčeným jmen a po zbytek ročníku vyloučit ze soutěží.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Aki »

souhlasím s Teem, tohle je prostě sprosťárna, která se nedělá :(
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Pokud budou mít chuť dotyční reprezentovat papírové modelářství jako takové a propagovat jej na široké veřejnosti, mají možnost v rámci vystavení modelů na papíráckých akcích.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od kaktusak »

Nikdo tady neříká , že poláci porušují pravidla . Jde oto , že s jedním dokonale slepeným model jezdí několik let a pořád vyhrávají . Řeklo by se závist , ale z mé strany tomu opravdu tak není . Pouze to odrazuje ty méně zručné , když přijdou na soutěž a vidí , že zas vyhrál ten samý model co loni a předloni a předpřed loni ta příště už na soutěž s modelem nepřijdou a my se budeme dívat pořád na stejné modely . Když je přivezou jako výstavní proč ne , ale vozit je několik jako soutěžní ....... .

Přikládám pravidla pro MČR pro rok 2016 , které mě poslal Pavel Šmíd ( šidi ) .

Pravidla hodnocení Mistrovství republiky papírových modelářů 30.9. – 1.10. Kyjov

Mistrovství republiky je pro oborové kategorie – MDT, VDT, PT, LKT, L, MA a VA.
Věkové kategorie – MŽ, SŽ, J a S

Bodování modelů podle pravidel CPM.

Každý soutěžící může přihlásit do soutěže MR max. 4 modely, každý v jiné oborové kategorii.
(Při větším počtu přihlášených se vyřadí modely s vyšším startovním číslem.)
Do MR započítávají 3 nejlepší výsledky.

Soutěžící nesmí soutěžit s modely, které se zúčastnily soutěže v Kyjově 2015 nebo dřívějších soutěží CPM.

Každou oborovou kategorii hodnotí tři rozhodčí – zkušení modeláři, z nichž nejméně jeden je kvalifikovaným rozhodčím.
Pořadatel si vyhrazuje právo změnit při malém počtu rozhodčích, po dohodě s hlavním rozhodčím, systém hodnocení.

Zahraniční soutěžící mohou zvítězit v jednotlivých kategoriích, ale výsledky do MR se započítávají jen občanům ČR.

Dále se Papírové ligy započítávají kategorie:

Mini, PO. D, MT (záleží na pořadateli co si tam sám vybere).
V těchto kat. může soutěžit libovolný počet modelů, a neplatí omezení stáří modelů.

Tři nejlepší pořadí z MR a ligových kategorií se započítají do Papírové ligy.
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Kamil »

Tak v tom máte chaos. Jednak to, co jsi ted poslal neodpovídá pravidlům, které máte zde na webu, pokud je dobře čtu ( viewtopic.php?f=30&t=5099&p=68694&hilit=cpm#p68694" onclick="window.open(this.href);return false; ), alespoň tam nevidím větu "Soutěžící nesmí soutěžit s modely, které se zúčastnily soutěže v Kyjově 2015 nebo dřívějších soutěží CPM. ". Tato věta navíc i zcela popírá to, co jsi řekl
kaktusak píše:S jedním a tím samým modelem můžete soutěžit vpodstatě kolikrát modelář chce . Pouze MČR jsou povoleny modely starší jen jednoho roku a nebo ty které ještě nikde nesoutěžily
K polákům tady od zaznělo
old_Mr_Grim píše:Nevím jak k tomu přistupovat u polských účastníků. Ti alespoň nemění identity a opakování jejich modelů lze řešit pouhou degradací v hodnocení, případně jejich vyřazení z konkrétní soutěže.
Proč tedy poláky vůbec řešíte? Pokud se vám nelíbí, tak jasně definujte pravidla, abyste je vyloučili, nebo ani náznakem nezvažujete jejich postih (degradací hodnocení, vyřazení ze soutěže), protože nic neporušují.

Hele, sorry, vypadá to, že rýpu, ale tak to není, mým zájmem vůbec není se do vás navážet. Je ale vidět, že v tom evidentně ani sami nemáte jasno. Jak se v tom mají vyznat pak normální lidé, začátečníci apod.?
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Myslím Kamile, že jsi diskusi zavedl jinam, než bylo autorem tématu myšleno. Je zde konkrétní situace, kdy je podle všeho neprokazatelně doloženo pochybení dvou jedinců. Nikde však není napsáno jak tuhle věc řešit. Je to ale jednoduché a operativně lze udělat radikální krok, který si to vyžaduje. Každý jedinec musí počítat s postihem, pokud se dopustí nesprávného jednání, které bude odhaleno.
Zamčeno

Zpět na „Obecná diskuse“