Modely na soutěžích

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Modely na soutěžích

Příspěvek od Jirka Z. »

Celou cestu z Jindřichohradecké soutěže jsem si říkal, jak otevřít toto vlákno. Zkusím to takto:

Dlouhé roky se na soutěžích potkáváme se stejnými modely od polských modelářů. Již nejednou se nadhazovalo téma na diskuzi „co se s tím dá dělat“. Na dnešní soutěži v JH se ale díky jednomu nepříliš vydařenému (a dobře zapamatovatelnému) modelu objevil jiný problém, který pochází ze zcela místních vod. A tento problém je podle mne extrémně závažnější než jenom soutěžení jednoho člověka s modelem po více let.

Jde o model letounu F-84F. A tím velmi dobře zapamatovatelným rysem je odchlípnuté zasklení kabiny. Teď si tu uděláme takovou malou soutěž jménem „Najděte 5 rozdílů“. Pod tímto odstavcem jsou vloženy 2 fotografie – první s dnešní soutěže, druhá ze soutěže taktéž v Jindřichově Hradci, a to z roku 2015.
Obrázek Obrázek

A jaké bude vyhodnocení – no, řeknu to docela zaobaleně a myslím i taktně. V modelu ty rozdíly nejsou, zasklení kabiny je naprosto stejně odchlíplé. Ty hlavní rozdíly jsou v soutěžním lístku. Dnes byl model přihlášen do kategorie starších žáků pod jménem stavitele Tomáš Matula, v roce 2015 s modelem soutěžil František Nevosad (který zmiňovaného T.Matulu na soutěžích zastupuje) v kategorii seniorů. Model se soutěžně na ligových akcích pohyboval již v roce 2011 se soutěžícím p.Nevosadem.

Když jsme pak procházely na soutěži další přihlášené modely, tak se ukázaly podobné nesrovnalosti i jinde.

Letohrádek Hvězda, zvětšenina původního modelu. Jindřichův Hradec 2011 soutěžící B.Nevosadová v kategorii seniorů, dnes na soutěži T.Matula v SŽ. Viditelné „stejnosti“ – krajina, identické keře na rozích vstupního průčelí.
Obrázek Obrázek

Kostel v Železné Rudě. Neratovice 2015 soutěží s modelem T.Matula v kategorii SŽ, dnes v Jindřichově Hradci soutěžící F.Nevosad v kategorii senior. Viditelné „stejnosti“ – identická krajina, ohnutá tyčka nesoucí hvězdu na vrcholu střechy.
Obrázek Obrázek

Bradley. Na soutěži v Jindřichově Hradci součástí krajiny, se kterou soutěžil F.Nevosad v kategorii senior, dnes v Jindřichově Hradci samostatně, soutěžící T.Matula v kategorii SŽ. Viditelné „stejnosti“ – identicky ohnuté antény ze stříbrného drátu.
Obrázek Obrázek

Při procházení fotografií ze soutěží v počítači jsem narazil ještě na tento historický případ:
Hrádek u Nechanic. Brno 2011 soutěžící F.Nevosad v kategorii senior, tentýž rok v Jindřichově Hradci soutěží s modelem B.Nevosadová v kategorii senior (F.Nevosad soutěží ve stejné kategorii s jiným modelem). Viditelné „stejnosti“ – naprosto identická krajina.
Obrázek Obrázek

V rychlosti se mi podařilo najít tyto zcela shodné modely. Jestli je to kompletní výčet, nebo jen špička ledovce je otevřenou otázkou.

A teď k tomu zásadnímu, co je asi hlavní náplní tohoto vlákna:

:arrow: Proti panu Nevosadovi nejsem nijak zaujatý a třeba mám jenom pokřivený náhled na modely. Z přiložených fotek (rád poskytnu fotky v originálním rozlišení pro vyjasnění případných pochyb) - zdají se Vám tyto modely u různých zmíněných soutěžících identické? Nebo je to jenom moje vlčí mlha?

Pokud nejsem jediný, komu se modely na fotkách zdají identické, tak kolegové modeláři a zejména rozhodčí:

:arrow: Co udělat, aby nebyla takto negativně ovlivněna letošní liga? (Pochybuji, že loňské celkové 3.místo v lize už staršímu žákovi Matulovi někdo dokáže zabavit).

:arrow: Co udělat do budoucích soutěží, aby k podvodům takovéhoto typu nedocházelo?

Jirka Z.

P.S.: Nechci se zastávat polských modelářů (protože s jejich přístupem k soutěžím zásadně nesouhlasím), ale musím tu jednu věc napsat. Při procházení fotek ze soutěží, které jsem navštívil, jsem viděl spoustu opakujících se modelů polských modelářů. Vždy ale u toho kterého modelu bylo na lístku po celou dobu soutěžení jenom jedno jméno. Takže obecně rozšířený názor (který jsem slyšel na soutěžích mnohokrát) o přepisování modelů mezi různými polskými modeláři neumím podpořit (na rozdíl od výše uvedených modelů) jedinou fotkou.
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od FreeVoj »

Jirko, jestli je to pravda, je to pro mě naprosto nepochopitelný jev.
Co může být pro někoho důvodem k tomu, aby přistupoval k takovým praktikám...? Mě osobně by vítězství v takovém případě přece vůbec netěšilo. Je tím motivem cena, kterou výherce dostane?
Jediná pomoc, která mě napadá, je poctivé nafocení všech soutěžních modelů a rychlá kontrola s fotkami z předchozích ročníků a jiných soutěží. Časově náročné řešení.
No nevím...
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od pahejl69 »

No tý V..e :o Jirka mi letadlo ukazoval večer v Hradci a to jsem nevěděl jak na to koukat :oops: . Evidentně to není ojedinělá situace ale pravidlo :roll: . Co je k tomu vede nechápu, ceny jsou spíš jen aby se neřeklo a "placky" maj význam pro děti. Kdo mne zná více po zklamání z mé strany přichází radikální řešení. Nechtěl bych být za zlého ale občas se na soutěžích "motám" a do jedné i trochu "vrtám" a jsem vcelku ješitnej :oops: takže kdyby to záleželo na mně nechtěl bych aby ze mne dělal někdo "nazdárka" takže bych asi vystavil STOP!!!
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od old_Mr_Grim »

No, to je pecka :evil: Abych se přiznal, jsem natolik pitomec důvěřivej, že mě ani nenapadlo nad tímto vůbec uvažovat.
Nenapadá mě jiné řešení, než uvedl Ondra.
Uplatnit kolektivní všímavost a vědomí a poprosit účastníky soutěží, aby si všímali takovýchto excesů a upozorňovali na toto organizátory. Ti pak ať zváží další přístup k provinilcům.
Nejde ani tak o medaile, nebo ceny, jako spíš o to, že je to silně demotivující prvek pro ostatní účastníky.
Sice se tím připravíme o pár modelů na soutěžích i výstavách, ale stojíme o ně? A tuplem o ony provinilce?
V tomto případě bych opravdu uplatnil co nejtvrdší přístup a podvodníky vyřadil exemplárně z celého ročníku ligy. Myslím, že postačí pár odstrašujících případů a přístup dotyčných se radikálně změní :wink:
Za mě tedy bezpodmínečná stopka.

Nevím jak k tomu přistupovat u polských účastníků. Ti alespoň nemění identity a opakování jejich modelů lze řešit pouhou degradací v hodnocení, případně jejich vyřazení z konkrétní soutěže. Když takto párkrát neuspějí, tak je vozit přestanou. Ale je to zase o onom kolektivním vědomí.
Není v silách pár lidí paměťově obsáhnout tolik modelů a navíc k nim mít přiřazena konkrétní jména.
Uživatelský avatar
zapty
Příspěvky: 179
Registrován: úte 21.2.2012 21:22
Bydliště: Miličín

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od zapty »

Včera když jsme s Jirkou procházeli výstavu a koukali na modely od těchto dvou jmenovaných mám za to že tam zazněl ještě hrad Švihov od RV. Jak už řekl Ondra tento asi jediné řešení které mně též napadá, sice je radikální ale co se dá dělat jak je vidět není to poprvé co to tento dotyčný udělal :(

Nejdřív jsme spíše řešili jestli je to možné aby SŽ dokáže slepit vůbec takový model, to by jsme zjistili tak jako kdysy to bylo u dvou Polských žáků. Slepením modelu na soutěži. Bohužel jak se ukázelo nejedná se ojedinělý případ :( . Bohužel už mně napadá taky jen řešení co nadhodil Ondra Hejl :(

Nechápu k čemu to tomu člověku je ? Jestli mu jde o ceny nebo o ceny za klub nechápu opravdu je mi z toho akorát špatně :(
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od pahejl69 »

Za mne jen upozornění, v Ostravě jsem byl já ten co koukal tomu žákovy z Polska pod ruce při zkoušce a musím připomenout že on byl autorem lepených modelů protože co předváděl na mne udělalo velký dojem.
Uživatelský avatar
zapty
Příspěvky: 179
Registrován: úte 21.2.2012 21:22
Bydliště: Miličín

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od zapty »

Ondro to ano ja spíš myslel že by se ukázalo, že jestli jméno p. Matule není pouhý výmysl p. Nevosada ?
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od AmatER »

  1. Udělat tlustou čáru, např. od příštího ročníku ligových soutěží.
  2. Zajistit stálý tým "hlavních" rozhodčích, kteří povedou soudcování na všech ligových soutěžích a podle možností i na dalších akcích.
  3. Vytvořit databázi soutěžních modelů, soutěžících a soutěží, jichž se konkrétní modely účastní a pečlivě dokumentovat.
  4. Dodržovat pravidlo "jeden rok a dost" nejen u mistrovství, ale i v lize.
  5. Přestupce a obcházeče exemplárně trestat.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Kuba78 »

prijde mi jako naprosto malicherne a smesne, aby (pokud je to pravda) dochazelo k podvodum pri soutezi papirovych modelaru a vubec k tomu nevidim racionalni duvod. Pokud vim vyherce neobdrzi zadne velke hodnotne ceny, z ekonomickych duvodu to asi nebude. Pokud tatinek pomuze synkovi s modelem aby vyhral, tak v dusledku ten syn prohraje, protoze se nauci ze podvadet se vyplaci a ze za nej vzdycky "neco nejak nekdo udela aby to dobre dopadlo" a v zivote potom tvrde narazi s takovou prupravou a vychovou. No a pokud nekdo soutezi se stejnym modelem pod ruznymi jmeny.. ja nevim, fetisisticky sberatel medaili?
dockame se i v soutezich modelaru dopingovych kontrol a podobnych zalezitosti? technickych prohlidek, zkousek zrucnosti, ridicaku na lepeni papirovych modelu aby clovek mohl soutezit? Vzdyt je to uplna blbost. A pokud se opravdu deje to co je tady naznaceno, tak spis si ten clovek usije z ostudy kabat nez aby z toho mel nejaky prospech.
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 849
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od numi »

Tohle je známo už dávno. Poláci s jedním modelem jezdí na akce i několik let. A řešení v tomto případě dá se říct není žádné. To že budete evidovat modely je dobré, ale je to neskutečně časově náročné. Řešení by bylo označit modely které se účastní soutěže, ale to by se lidem asi moc nelíbilo. Takže je to jen na pozornosti lidí.
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Konopka »

Už asi dva roky přemýšlím nad tím, navrhnout aby se všechny modely, které skončí na 1.-3. místě ve všech kategoriích, nafotily. Já zatím dělám "památečně-informační" prezentace pro MPM ze soutěží, na které jezdím, což ale bohužel nejsou všechny. Tato fotodokumentace by jednak sloužila jako památka na každou soutěž, jednak by mohla být využita pro takovéto extrémní případy. Navrhoval bych, aby to dělali lidé, kteří jsou rozhodčími. Já jsem ochoten si vzít na starost Neratovice, Prahu a Brno. Popřemýšlejte, kdo z vás by byl ochoten pokrýt Moravu a kdo zbytek. Sejít bychom se mohli na podzim v Neratovicích na "úvodním zasedání". Zároveň by se konečně mělo "sáhnout do vosího hnízda" a rozseknout problém stále se opakující účasti stejných modelů. Nejsem proti jejich vystavování - ale proti jejich hodnocení. Ať se takové modely berou stejně jako 2. a další model od téhož modeláře - prostě se nehodnotí a automaticky v pořadí skončí poslední. Rozhodčím to ušetří práci a veřejnost o "svou" podívanou nepřijde.
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od AmatER »

Že Poláci k nám jezdí s jedním modelem na soutěže mnoho let, je výše popsáno docela dobře. Ale oni jezdí s tímhle jedním modelem na jedno jméno celou tu dobu, a jestli je po těch mnoho let není schopen nikdo porazit, spíš vypovídá o tom, že autor má ten model postavený tak výjimečně dobře, že těžko hledá konkurenci. Anebo naopak naši modeláři jsou neschopná telata, co na to nemají. Nebo ani nechtějí to brát jako výzvu, což je ještě horší, než že konkrétní model výrazně úspěšně boduje kolik let po sobě.
Bohužel existují pitomci, kterým jakékoli obcházení pravidel dělá dobře na ego bez ohledu na faktický přínos. Bojovat se s nima dá jen omezeně tvorbou neprůstřelného systému, což jasně vyžaduje určité úsilí, které může některým salámistům připadat v současné době neadekvátní. Nebo se to dá naopak ignorovat, ale pak nikdo nemá nárok si stěžovat, že někdo v klubu/rodině rotuje jeden konkrétní model po různých jménech.
Anebo jako extrémní řešení zrušit ligu, soutěže ať si každý pořadatel zpravidluje, jak se mu zrovna zalíbí, mistrák udělat systémem líbí-nelíbí na jedné konkrétní soutěži v roce a celkově to nechat koňovi, co má větší hlavu... a pak se strašně divit, jaktože to celý míří do kytek mnohem rychleji, než předtím.
jiri.k
Příspěvky: 484
Registrován: úte 3.1.2012 21:55
Bydliště: praha

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od jiri.k »

No vím že u pana Nevosada jsou s tímhle problémy. Kdysi když začínal a jezdil s manželkou tak jsme je podezřívali se Šidim, že si ty modely prohazují. Pak ale dovezli do Brna dva identický modely a nechali je soutěžit proti sobě. Tak je možné že to zase zkouší.
Co se týká modelů co se opakují tak kdysi bylo pravidlo 3x a dost. Ale to se při dnešní složitosti modelů těžko dosahuje.
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od pahejl69 »

Neřešte tady teď Poláky, třikrát a dost a jiné věci jde tu o tento konkrétní případ a to jasný podvod!
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Modely na soutěžích

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Osobně navrhuji anulovat výsledky pro obě jména, společně s vyloučením z letošní papírové ligy.
Zamčeno

Zpět na „Obecná diskuse“