Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský / 1:100 - HOTOVO

Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Standa F. »

Já to tvrdím od roku 1973, že tunit vyškovánku je blbost! :D Na druhou stranu, než jistý génius prohlásil, že foukáním cigaretového kouře do lavóru s vodou zlato nevznikne, bylo třeba to experimentálně zjistit. Bacit po tem pěstí možu dycky 8-).
Medium píše:... Jen první věcí, která uhodí jsou Tvé 3 řady došků na původních 5 předkreslených ...
Tak za tohle se naučíš Bohemian Rhapsody od Queen v japonském překladu a pozpátku - a desetkrát mi to odrecituješ - na Chodově!!! :twisted:

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Standa F. »

Už u třetího došku mne to přestalo bavit, tak jsem si musel přizvat pomocnice z nedalekého Lego Sparkiss Morning Clubu. Žofka a Fru-Fru měly odpoledne po šmigrustu už veget, a tak jsem jim vysvětlil, co po nich chci a jaký potřebují materiál:

:arrow: Instalatérské konopí, slaměnný provázek, nit na svázání došku a nějaké upevňovátko - třeba svěrák.

Abych je povzbudil, upozornil jsem je, že tato technologie se vyznačuje vším, jen NE elegancí, rychlostí a celkovou ergonomií. Děvčata jsou to ale pracovitá, takže jim drobná úskalí nevadí.

Obrázek

Z konopí a provázku se lehce smotne a splítne jeden provaz, aby došky nebyly nudně jednobarevné:

Obrázek

Provaz se upne do svěráku, co centimetr naváže uzlík a ten se obkypne herkulesem:

Obrázek

Pak se provázek nastříhá na jednotlivé došky - délka 10 mm:

Obrázek

A pak už holky s chutí uvazovaly došky na střechu stodoly. Hezky si užívaly ručních prací a měly radost z dobře vyplněného dne.

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Standa F. »

Děvuchy jsou trochu zdechlé, trvá jim to, inu, znáte tydlencty týnejdžerky, fůra keců a když je kmet požádá o malou službu, třeba vyluxovat nebo navázat 340 došků, dívají se na člověka jako na vraha štěňátek ...

Obrázek

Ale německy umějí výtečně.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Aki »

no nádhera :) a co přijde na hrebeň? :)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Standa F. »

Jmelí! 8-) Pochopitelně také doshky. Nesmíš na děvčata tak spěchat. Momentálně se sprchují. Mají dost. Pokračování příště.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Aki »

a hele... budou i nějaký fotky ze sprchy? já vím, že by patřily spíš na jinej server, ale... co...? :D
jmelí by tam ale pasovalo každopádně... všimli jste si, kolik se ho letos urodilo? :)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Standa F. »

Obrázek

Stando, musím tě důrazně upozornit, že odbočuješ od tématu, trepeš ftákoviny a zdržuješ kolemjdoucí. Vrať se laskavě k doškům, ano?!? Díky za pochopení, Standa F. / admin
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Aki »

uáááááá, tak teď jsi mě poslal smíchy pod stůl, to bylo za 3 body :D :D :D :D
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Standa F. »

No, trvalo to. Ale nic netrvá věčně a jak praví klasik, i ty nejdelší nohy někde končí.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Děvčata svou pyplačkovou práci náležitě oslavila a falešný zpěv se ozývá ze Sparkiss Morning Clubu ještě teď (zvláště Dženny vyje jak Tarzan).

Nuže, 3D-retuš střechy je hotová, Mistrova kresba je lehce, ale jen nepatrně dovyprávěna ...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Holky se mi začaly hrabat ve skříních, inu, cítí se u mne jako doma ...

Obrázek

Co je tak, šmankote, rozlítilo ...?

Obrázek

Aha. No, jeden sešit mi rozdupaly a hodily do modrého kontejneru, ale naštěstí si nevšimly, že jich mám v archívu vícero.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Standa F. »

9. Terén

Takže je na čase to fláknout na kus čehosi. To už je taková otravnější fáze stavby a rozhodně v ní nehodlám překračovat schopnosti průměrného páťáka, který je rád, když si pilníkem nevyštípne klíční kost (že jsem kdysi nepoznal čirok a schytal kuli, mne děsí za nocí ještě teď).

Ideový námět neboli česky lejaut ... bude obsahovat psychologické drama v podobě tří stromů - a jelikož jsem je vyhrabal z kdovíjakých zásob (ten s nejčervenějšími jablíčky je starý nejmíň 15 let), je každý jiný. Vedle je koberec NOCH s letní rozjásanou travou - vyříznut půdorys (když půda, tak jedině půdorys):

Obrázek Obrázek

Zkusmo zasazeny domčeky.

Nyní bylo nutno se vědecky zamyslet nad zásadní otázkou průměrného půdaře:
:arrow: Budou tam běhat slépky či nie? Slepice, jak známo, změní jakýkoli dvorek v mrtvou, hliněnou nerovnou plochu nevábného, vysloveně negolfového charakteru. Ani stéblo trávy tam, potvory, nenechají. Rozhodl jsem se, že pán domu už všechny slípky sežral a další si nepořídil - vajíčka kupuje levně v blízkém Albertu - takže dvůr bude sice ošlapaný od rozličného skotu a jiných pacholků, ale ostrůvky trávy tam ostanou ... koberec je vyšmirglován a jelikož má fajn hnědý papírový podklad, myslím, že ani nebude nutné na to kydat kila barvy:

Obrázek Obrázek

Nahozeno jen nasucho (dlouho nepršelo) ...

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Standa F. »

10. Detaily a doplňky

Zvolna to valím do cíle. Po půlroce - nu, tak akorát na můj sváteční patlung-matlung.

Mezi vejminek a stodolu je připicnut plot ... bezpečnostní koeficient takovéto bariéry bude někde mezi nataženým špagátkem a nápisem "SEM LASKAVĚ NELEZTE, JO? PRIVATE!":

Obrázek Obrázek

Obrázek

Před plotem, jak vidno, zaclání podezřelá hrušeň nesoucí plody jabkovité - kupoval jsem ji někdy v polovině 90. let a nestála moc - přece ji nevyhodím - dočkala se, holka střapatá 8-).

Obrázek Obrázek

Obrázek výše vpravo ukazuje další drtivě vulkaniózní detail, a sice sedm klád volně ložených pod stříškou u holubníku. To tak bývá, že - neprší na ně a klády tam mohou hnít drahně let.

Model obsahuje dvě lavičky, aby si zemdlená selka mohla někde přečíst Vlastu a zotavit se oroseným lahváčem. Jedna lavička je u obytné budovy, druhá venku u hlavního vjezdu do dvora. Tam sedával pantáta s fajfkou - až do oné smutné chvíle, kdy ho trefil do hlavy šutrák z cesty od kol projíždějící vétřiesky.

Obrázek Obrázek

Jsem přiměřeně hrdý na srdíčka, která jsou u obou laviček vyříznuta do opěradla - mají tak milimetr čtvereční. Terminátoři typu Bakulda sice na takovém prostoru bežně vyrábějí funkční mechanismus kulometu o dvacetiosmi dílcích - ale mně stačí vypíchané srdíčko 8-).
Přidány též vrata do obou bran a dveře - vše je takticky pootevřené, jako na Den otevřených dveří na Prvního máje.

Obrázek

Míra kýčovitosti hotového výjevu, gor u pestrých vyškovánek, záleží na třech aspektech:

:arrow: Na koeficientu smyslu pro kýč u konkrétního patlala;
:arrow: na rozlišení, zda daný model jisté úrovně kresby i modelářského zvládnutí snese superrealistické doplňky "z fabriky";
:arrow: na množství peněz, které je ochoten patlal nechat v prodejně s modelovou železnicí.

Jelikož tiskárnu na peníze (zatím) nemám, je jasné, že tento model NEbude obsahovat: žádné keře, plevelné listy, popínavé hrozny či hrách, padlé vylaserované maple leafs, záhonky s tulipány a tuřínem, postavičky chasníků s antickými gesty, klátících se selek, kozičku na řetízku byvše se pasouce, ni prasátko rochátko rozšafně vykukujíce z podezřele čistého chlívku. Nic takového.

Ovšem...! Žigulík kombi z portfolia arch. M. Weinera - to je jiná :D - nestál mne nic a do kýčovitosti určitě příliš nepřispěje ... už se hrne ze své garage - pohůnek jede patrně nakoupit DDT do OBI ...

Obrázek

Obrázek Obrázek

Příště to dorazím, aj promis ;).
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský, Albatros / 1:10

Příspěvek od Standa F. »

11. The end

Finito ergo sum, jak praví staří latiníci, končím, tedy jsem.

Ten žigul - no, rezavý nebude, to si pánové Weiner ani RV nezaslouží, jen jsem trošku zkusil zmírnit ty fleky na oknech, které mají básnicky jemnocitně naznačit ODLESK ... :|

Obrázek Obrázek

Drbal jsem se s tím půl roku, ale jistěže nikoli denně, tak co druhý víkend. Nejvíce mne zdržely děvuchy z klubu, které jsem poprosil o pomoc s došky na střeše stodoly. Byla to chyba, trvalo jim to, zdechlačkám ... :x

Obrázek

THUDD!!!
BANG! DUBB!!
GASP...!

.
.
.
(Po třech týdnech)

Takže jsem zpátky doma, už je t-to d-d-dob-dobrý. Čelist už se hojí a pravé ucho mám z PVC - k nerozeznání od levého ( ... které je taky z PVC).

Final photoshooting:

Obrázek
Obrázek

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Pohled z balónu:

Obrázek

Trocha letního, rozjásaného zbůhdarmí ...

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pár detailů:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Od vedle se ozývá nějaký rachot, mám dojem, že Bižou-Bižou, Dženny, Fru-Fru a Žofka stále slaví svou pochybnou práci na stodole ...?

Obrázek

Raději se do nich nebudu montovat.
Co říci závěrem - stavba se mi líbila, doporučuji 8-). Jo, a ještě ...

Obrázek

Děkuji za pozornost, rozchod.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský / 1:100 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Na úplný závěr lehký povzdéšek - zde je původní, pamětnický model přímo od RV, který byl v minulém tisíciletí focen na obálku albatrosího sešitu ...

Obrázek

Jak patrno, barva průčelí je u originálu dožluta - a má být dožluta. Albatros ovšem barvy drsně "vylepšil" dooranžova ...

Obrázek

Nu což, až model někde uvidíte, nevíte o tom! (... aspoň se tak tvařte, o nic nejde.) ;)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Statek z Pšeničných Blat / R. Vyškovský / 1:100 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

(Vlákno zkráceno a zeštíhleno)
*******

Dovolte mi ještě po čtvrtroce vytáhnout tento modýlek na světlo boží - náhodou jsem zjistil, že ho nemám hotový! :shock:

Zapomněl jsem totiž na žebřiňák, který je v tom albatrosím sešitu vytištěn u dílů podkrkonošské kovárny, a to ve dvou kusech, jeden pro kovárnu a druhý pro tento statek.
Zmínka o žebřiňáku není v návodu u statku, ale až u kovárny: "Kovárnu a jihočeský statek doplníme žebřiňáky ...". A jelikož nikde není ani návodná kresba k této dřevěné káře a na fotce na obálce jen nepatrně vykukuje, je nasnadě, že jsem se o něm nedočetl a prostě jej zcela přehlédl.

Takže, jdeme na chybějící žebřiňák ...

Obrázek

Všechny ty vzdoušky mezi šprušlemi a příčkami jsem jistěže vyžužlal, takže zanedlouho byl "vůz" postaven:

Obrázek Obrázek

Oproti vystřihovánce jsem přidal zadní příčku proti vypadnutí nákladu, kterou žebřiňáky běžně mívaly, a též "železný kroužek" z drátku na tažné oji. Dále jsem si neodpustil na vůz přidat pár stylových snopů sena - takže pozor, ta jabka na stromech níže jsou letní 8-).

A včil kam s ním bacit - nejprve jsem ho zkusil dát k zadním vratům ...

Obrázek

Obrázek

... pak k předním vratům ...

Obrázek

... ale nakonec jej přece jen nechám huvnitř na dvoře:

Obrázek

... či takto stylově ... 8-)

Obrázek

No, že by s tím žigulem nějak kór moc ladil ... každopádně finito. Gudbuy! ;)
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“