Galerie - Zax

Vaše alba a přehledy dokončených modelů
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Magion 1 - družica
(ČSSR)

Autor: Roland „Rawen” Havran

Vydavateľ: free model

Mierka: 1:?

Obrázek

MAGION 1 (MAGnetosféra-IONosféra) byla první samostatnou československou družici vypušténou 24. ŕíjna 1978 v rámci mezinárodního programu pro výzkumu magnetosféry. Družice byla z velké části vyvinutá a postavená týmem pracovníku Geofyzikálního ústavu, který se pozdéji stal součástí Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Družice MAGION 1 vážila 15 kg a na své skromné palubé nešla dva védecké prístroje pro méŕení nízkofrekvenčních elektromagnetických polí a nabitých částic. Družice pracovala až do roku 1981 a dodnes je považována za významný úspéch československých techniku a védcu. Po úspéchu družice MAGION 1 pokračovala série úspéšných československých a posléze českých umelých družíc programu MAGION až do roku 2002, kdy na obežné dráze prestala pracovat družice MAGION 5. V současné dobé pracovníci Oddélení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR navazují na dlouholetou tradici ve vývoji družicových prístroju a spolupracují na významných evropských misích pro výzkum Sluneční soustavy od Slunce (Solar Orbiter), pŕes Zemi (TARANIS) a Mars (ExoMars), až po Jupiter (JUICE). (citujem text, ktorý je pri vystrihovačke)

Obrázek

Model je urobený k 40 výročiu štartu prvej československej družice do vesmíru (1978-2018). Magion 1 som už kedysi dávno lepil, ale to bol model z ABC, tento model je prepracovanejší. A keďže je to naša prvá družica patrilo by sa ju zlepiť poriadne a tak som si model ešte trochu upravil podľa dostupných fotiek.
Moje úpravy:
solárne panely som si vytlačil ešte raz a pôvodne som ich chcel len nalepiť na teleso sondy, podľa fotiek boli ale panely na podložkách (bola tam medzera), tak som to tak urobil aj ja, bolo s tým síce viac roboty, ale vyzerá to lepšie...kde to šlo som doplnil kabeláž a ešte jedna technická úprava-antény sú nasúvacie, takže sa dajú od modelu oddeliť a model potom nezaberie toľko miesta vo vitríne...

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Tyrannosaurus
(kinetický model)

Autor: Keisuke Saka

Zdroj: free model (Canon)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Rc918KzRQBQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Ďalší automat od Keisuke Saka ktorý sa dá stiahnuť zo stránok Canonu. Tento je zaujímavý tým, že spätný pohyb zabezpečuje gumička. Je vcelku potešiteľné, ze autor pokračuje v tvorbe automatov aj pre stránku Canon, takže kto si chce vyskúšať nejaký free automat, môže si zlepiť napríklad tento.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Sputnik 1 - prvá umelá družica Zeme
(Sovietsky zväz)

Autor: Václav Šorel, Jaroslav Velc/ ZAX

Vydavateľ: ABC

Mierka: 1:14,5

Obrázek

Ďalším mojim prírastkom do kozmickej techniky je prvá umelá družica Zeme. Keď som nedávno zlepil družicu Magion 1, tak som si povedal, že by bolo pekné pozrieť sa na úplný začiatok kozmických letov a zlepiť prvé družice, ktoré ľudstvo vypustilo. a čím iným začať, ako Sputnikom 1. Takže dámy a páni takto to začalo ;) :

Program Sputnik bol sovietsky kozmický program, ktorý sa začal koncom 50. rokov 20. storočia na demonštráciu použitia umelých družíc (rus. cпутник) Zeme bez posádky. V rámci vesmírnych pretekov medzi veľmocami USA a ZSSR sa Sovieti rozhodli existujúce programy urýchliť a vypustiť na obežnú dráhu čo najjednoduchšiu družicu s hmotnosťou do 100 kg. V začiatkoch projektovania bola označená ako Sputnik
Bola skonštruovaná koncom 50. rokov 20. storočia Sergejom Koroľovom v Sovietskom zväze. Vyštartovala z kozmodrómu Bajkonur na území Kazašskej SSR dňa 4. októbra 1957 o 19:28:34 svetového času (UTC) pomocou upravenej dvojstupňovej nosnej rakety R-7, ktorá bola z vojenskej verzie pre kozmonautiku upravená a premenovaná na raketu Sputnik. Patrí do kategórie vedeckých satelitov. Sputnik obsahoval vysielač, ktorý od 4. októbra do 25. októbra 1957 vysielal na frekvenciách 20,005 a 40,002 MHz pípavý signál. tento signál sa vo svojej dobe stal symbolom začiatku kozmickej éry. Vysielaný signál umožňoval prvýkrát preverovať skreslenie pri prenose z obežnej dráhy, teda aj vlastnosti atmosféry a ionosféry. Družica krúžila okolo Zeme do 4. januára 1958, kedy po 1 440 obletoch vstúpila do zemskej atmosféry a zhorela. (zdroj. wikipedia.org)

Obrázek

Popis konštrukcie modelu vyšiel v časopise ABC, ja som si z neho vlastne zobral len to, že som použil pingpongovú loptičku, stredový pásik a dĺžku antén. Ostatné veci som si dorobil sám podľa fotiek čo som zohnal na internete. Model som nastriekal základovou farbou, opravil chyby a vo finále nastriekal chrómovou farbou. Model dostal štandardný stojan (ako Venera a Prognoz) s názvom a rokom vypustenia a keďže plánujem tých družíc viac, tak tam budem dávať aj zástavu krajiny, ktorá danú družicu vypustila, pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Brachiosaurus
(kinetický model)

Autor: Keisuke Saka

Zdroj: free model (Canon)

Video: https://youtu.be/4uIViwUZX2g" onclick="window.open(this.href);return false;

Ďalší automat od Keisuke Saka ktorý sa dá stiahnuť zo stránok Canonu. Autor zase pekne pracuje s papierom, vnútri nie je žiadna gumička, celé sa to hýbe vďaka vhodnému nastrihnutiu krku a váhy samotnej hlavy. Neskoro som si uvedomil, že bude vidieť biele vnútro krku, tak som to zamaloval až po nastrihnutí, čo nebolo zrovna ono...buď si to treba zamalovať ešte nerozstrihané, alebo ďalšia možnosť je, že som skúsil použiť pri ďalšom automate tlač aj zo zadnej strany a potom nie je nutne používať toľko farby...

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Explorer 1 - družica Zeme
(Spojené štáty americké)

Autor: Pavol Dubovec

Vydavateľ: Zenit

Mierka: 1:15

Obrázek

Po prvej sovietskej družici tu mám prvú americkú. Zaujímavé, že podobne ako pri sovietoch ani toto nemala byť prvá družica USA. (družica Vanguard 1 explodovala na štarte a do vesmíru išla neskôr)
Štart sa uskutočnil 1. februára 1958 zo štartovacieho komplexu LC-26A na Atlantickej raketovej strelnici na Cape Canaveral na Floride. Nosnou raketou bola Juno I, ktorá bola vyvinutá zo suborbitálnej rakety Jupiter-C. Tesne pred ním, 4. októbra 1957, bola vypustená sovietska družica Sputnik 1 a 3. novembra 1957 družica Sputnik 2.
Hlavným vedeckým prístrojom na Exploreri 1 bol detektor kozmického žiarenia tzv. Geigerov-Müllerov počítač navrhnutý na meranie radiácie na obežnej dráhe Zeme. Tento experiment vedený doktorom James Van Allen z Univerzity v Iove odhalil oveľa menšie množstvo kozmického žiarenia ako sa očakávalo. Van Allen si myslel, že prístroj sa mohol nasýtiť veľmi silnou radiáciou z pásu nabitých častíc zachytených magnetickým poľom Zeme. Existencia týchto radiačných pásov bola potvrdená iným americkým satelitom vypusteným o dva mesiace neskôr, a podľa ich objaviteľa boli pomenované ako Van Allenove pásy. Explorer 1 uskutočnil svoje prvé vysielanie 23. mája 1958. Po viac ako 58000 obletoch 31. mája 1970 vstúpil do atmosféry a zhorel. (zdroj wikipedia)

Model som neupravoval, len som pridal štandardný stojan, pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Drak
(kinetický model)

Autor: Keisuke Saka

Zdroj: free model (Canon)

Video: https://youtu.be/Lv8skp0m3Cw" onclick="window.open(this.href);return false;

Ďalší automat od Keisuke Saka ktorý sa dá stiahnuť zo stránok Canonu. Podobne ako pri Tyranosaurovi spätný pohyb zabezpečuje gumička. Stavané bez úprav, až na to, že som si potlačil zadnú stranu dielov, tak som nemusel toľko retušovať biele plochy, ktoré by boli vidieť...

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Kostol sv. Martina, Lidice

Autor: Pavel Havránek

Mierka: 1:200

Vydavateľ: ABC

Video: https://www.youtube.com/watch?v=tcch6q9is6U" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek

Lidický kostel sv. Martina byl kostelem farním již od roku 1352. Největšího rozkvětu dosáhl v první polovině 18. století, kdy ho Anna Marie Toskánská nechala zrekonstruovat a doplnila celou novou chrámovou loď a věž. Za svou existenci byl kostel vypálen dokonce třikrát. Poprvé za husitských válek, podruhé během třicetileté války a naposledy během Lidické tragédie v roce 1942. Jediná věc, která se z kostela dochovala, jsou jeho vstupní dveře. Stalo se tak díky tomu, když se při ničení obce odvážely cennosti, byla vrata využita na povozech jako bočnice, které zabránily padání nákladu.

Jednoduchší model postavený bez úprav. Konštrukcia strechy bola trochu komplikovanejšia, pridal som ešte jednoduchú podložku.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek



Základy kostola sv. Martina, pamätník Lidice

Autor: Zax

Mierka: 1:200

Obrázek

Atentát na Heydricha byla úspěšná diverzní akce výsadkářů Operace Anthropoid exilových československých branných sil za druhé světové války, cílem atentátu byl prominentní nacista, zastupující říšský protektor a šéf RSHA Reinhard Heydrich. Atentát provedli 27. května 1942 v Praze-Libni Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii.
Odvetné represivní akce, včetně vyhlazení obcí Lidice a Ležáky a popravou mnoha osob, se souhrnně nazývají heydrichiáda.
Vyhlazení Lidic (9. a 10. června) byla násilná historická událost, při níž došlo ke zničení středočeské vsi Lidice a vyvraždění značné části jejích obyvatel německými nacistickými okupanty. Po úspěšném atentátu československých parašutistů na Reinharda Heydricha v roce 1942 byla obec Lidice v důsledku heydrichiády vypálena a dokonale srovnána se zemí a veškeré místní obyvatelstvo popraveno nebo odsunuto do koncentračních táborů. Celkový počet obětí dosáhl počtu 340 (192 mužů, 60 žen a 88 dětí). Událost dnes připomíná Památník Lidice s muzeem.

Pri tvorbe základov som vychádzal z dostupných fotiek z Pamätníka Lidice.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Expected Delivery
(kinetický model)

Autor: Keisuke Saka

Zdroj: etsy.com

Video: https://youtu.be/dxLqVWwbwTA" onclick="window.open(this.href);return false;

Ďalší automat od Keisuke Saka s bocianom, ktorý nosí deti. Aj tento automat sa dá kúpiť na etsy.com. (pdf:3 strany s dielmi + 2 strany s navodom) Úpravy som nerobil, pri lepení všetko sedelo a ako vždy pri tomto autorovi a hotový automat funguje bez problémov.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Yamaha YZR-M1

Mierka: 1:15
Zdroj: Fifík
Autor: L.Jakubčo (BaJ)

Predlohou vystrihovačky je legendárny motocykel talianskeho pretekára Valentina Rossiho, ktorý jazdil na motocykli Yamaha YZR-M1.

Obrázek

Konečne som sa dostal k tejto motorke, ktorá vyšla v časopise Fifík. Lepil som to z originálu pričom tento papier je už na mňa trochu tenký, tak som s tým trochu zápasil...Urobil som pár úprav, ale nič zásadné...hlavne som vyrezal všetok vzduch, v kapotáži som použil fóliu, prerobil som prednú vidlicu vrátane riadítok, pridal lanká k brzdám (drôt), reťaz (nitka) a pridal jednoduchú podložku so stojanom...pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Keyboard Cat
(kinetický model)

Autor: Amy Bojo

Zdroj: free model,
https://www.lovemeow.com/papercraft-key ... 61702.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Video: https://youtu.be/BDoCTsJgjR0" onclick="window.open(this.href);return false;

Niektorí autori urobia desiatky automatov a iní 1-2, čo je aj tento prípad. Táto pani (alebo slečna) má stránku venovanú mačkám, pričom sa tu dajú nájsť aj 2 automaty. Prvým je mačka hrajúca na keyboarde. Automat funguje pekne, akurát som pridal výstuhu do spodku podstavca a ešte olovká do labiek mačky pretože sa mi nevracali do spodnej polohy kôli treniu papiera.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Honda RC213V

Mierka: 1:15
Zdroj: Fifík (free model)
Autor: Ladislav Jakubčo (BaJ)

Predlohou vystrihovačky je súčasný motocykel Moto GP na ktorom jazdí španielsky pretekár Marc Marquez.

Obrázek

Toto je dvojička k Yamahe YZR-M1, ktorá vyšla vo Fifíku, táto motorka sa dá stiahnuť na stránkach časopisu Fifík. Podobne ako u Hondy som urobil tie isté úpravy-vyrezal som všetok vzduch, v kapotáži som použil fóliu, prerobil som prednú vidlicu vrátane riadítok, pridal lanká k brzdám (drôt), reťaz (nitka) a pridal jednoduchú podložku so stojanom...pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

...a ešte obidve motorky spolu:

Obrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Vodný mlyn

Mierka : 1:160
Autor : Marián Hlaváč
Vydavateľ : Vystrihovačky (Perfekt)

Už dlhšie uvažujem, že by som začal sériu ľudovej architektúry. Na začiatok som si vybral tento vodný mlyn. Ide o veľmi pekný model a ani sa nečudujem, že ide o najvydávanejší model tohto autora, vyšiel v Zenite, ABC, Fifíku aj knihe (ja som staval verziu z knihy).
Na modely som upravil okná (ktoré boli len nakreslené) tak aby boli trochu viac plastické a pridal zábradlie na moste. Voz, lavičku, rebrík a mlynské kamene som použil z modelu veterného mlyna od toho isteho autora (tento veterný mlyn práve dokončujem, takže to bude druhá stavba v tejto sérii). Pridal som trávu, vodu, figúrky a stromy a to je asi všetko...Keď sa s tým človek trochu pohrá, tak aj z takéhoto staršieho modelu sa dá urobiť celkom pekný kúsok...pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Veterný mlyn

Mierka : 1:120
Autor : Marián Hlaváč
Vydavateľ : MIGAS

Ďalší model do série ľudovej architektúry. Toto bol jeden z prvých modelov čo som zlepil, keď vyšiel v časopise Zenit... tak som si dal repete po nejakých 35 rokoch...Model je bez úprav, zlepil som aj doplnky - voz, rebrík a mlynské kamene, doplnil som trávu, figúrky a stromy, pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Deepsea Challenger

Mierka : 1:35
Autor : Julius Perdana (free model)
Vydavateľ : paper-replika.com

ObrázekObrázek

Pár slov o originále:

Deepsea Challenger (DCV 1) je 7,3-metrová (24 stôp) ponorka navrhnutá tak, aby dosiahla dno Challenger Deep (Mariánska priekopa), najhlbšieho známeho bodu na Zemi. (ponorka dosiahla hĺbku 10.898 m) 26. marca 2012 kanadský filmový režisér James Cameron pilotoval toto plavidlo, aby dosiahol tento cieľ pri druhom ponore s posádkou. Deepsea Challenger je postavený v Sydney (Austrália), výskumnou a dizajnérskou spoločnosťou Acheron Project Pty Ltd, zahŕňa vedecké zariadenie na odber vzoriek a 3-D kamery s vysokým rozlíšením; ponorka dosiahla najhlbší bod oceánu po dvoch hodinách a 36 minútach zostupu z povrchu. (zdroj.wikipedia)

Obrázek

Model sa dá stiahnuť z paper-replika.com. Trup je celkom pekne spracovaný, ale detaily chýbajú, tak som ich dorobil podľa dostupných fotiek...Upravil som nasledovné veci:
-do vertikálnych motorov doplnené lodné skrutky
-nad priezor doplnená 3D kamera
-nad priezor doplnené 4 reflektory
-doplnené ramená, na pravom ďalšia 3D kamera a reflektor, na ľavom reflektor, doplnené káble
-dorobená robotická ruka pod priezorom, doplnený reflektor a káble
-do pravej a ľavej šachty dopnené detaily a záťaž
-doplnené nity a rámy z drôtu, ktoré chránia vertikálne motory a reflektory...
...a to je asi všetko...pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 372
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

The Scream
(kinetický model)

Autor: Keisuke Saka

Zdroj: etsy.com

Video: https://youtu.be/BqSo8-dZQcQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Nedávno bol Haloween tak aj Keisuke Saka vydal pri tejto príležitosti automat. Aj tento automat sa dá kúpiť na etsy.com. (pdf:4 strany s dielmi + 2 strany s navodom) Úpravy som nerobil, okrem zafarbenia zadnej strany tlače (tam kde bola po zlepení vidieť), pri lepení všetko sedelo ako vždy pri tomto autorovi a hotový automat funguje celkom pekne.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Galerie postavených modelů / Galleries of finished models“