motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Ahoj všem,
v (pro mě) rekordním čase přináším další postup :)

:arrow: Motor
Dolepil jsem drátky vedoucí od vstřikovače k tryskám na motoru. Podle fotky předlohy jsem se snažil uchycení trošku přiblížit realitě, a tak jsou drátky na vstřikovači přilepeny na matce a u trysek potom pod papírovým "plíškem" se dvěma matkami. Na víka ventilů přidány opět matky, jinak beze změn.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Komplet
Motor připevněn na své místo ve člunu. Tady na mě čekaly dvě menší zrady. :!: Podlepení jednotlivých dílů kladek (hlavně díly č. 6b) na požadovanou tloušťku 2mm je podle mě zbytečně moc a kladky pak byly prostě moc tlusté. Na jedné straně se opíraly o přední část motorového prostoru a na druhé straně držák kladek byl o nějakou desetinku mimo svoje vyznačené místo na dně člunu. Musel jsem tedy kladky trochu zúžit.
Za druhé, :!: kladka na motoru (11i-11k) a jedna kladka z dílů č. 6 (a-c), které se mají spojit "klíňákem", nebyly rovnoběžné, ale trochu ze šikma. Musel jsem tedy trochu upravit i spojovací díly mezi kladkami 6d a 6e a v podstatě je prohodit. Někde jsem ubral, někde zase přidal, prostě tak aby všechny kladky byly rovnoběžně.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Rozvody
Dále jsem se snažil vyšpekulovat, jak by měly vést rozvody mezi jednotlivými kladkami. Snad jsem se trefil. ;) Nejdřív je třeba propojit čerpadlo s kladkou č. 6, potom teprve instalovat motor a nakonec propojit i zbývající kladky. Více zřejmé z foto...
Obrázek Obrázek Obrázek

Pro dnešek vše, pokračování příště, čaute...
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od rybak »

No ty jedeš, nádhera.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od Tapan »

Moc hezky sis s tím vyhrál, motor i kladkostroj jsou parádní!
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Chlapi, díky moc za potěšující slova. Cítím se být opět nakopnutý, tak snad Vaši důvěru nezklamu :)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Ahoj všem,
mám tu opět menší postup vpřed, zpátky ni krok ;)

:arrow: Paluba
Přilepil jsem vnitřní díly prostoru pro osádku, vrchní palubu a víka na přídi a zádi...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Detaily
... následovala u mě nepříliš oblíbená dráteničina, a to zábradlí za prostorem pro osádku a na zádi a úchyty ve tvaru oček.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Toť vše, pokračování příště.
I'll be back...
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Pěkný víkend všem. Tak zase trošku popojedem :)

:arrow: Příď, motorový prostor
Motorový prostor jsem zakryl víky. Dělící přepážku uprostřed, kam se lepí panty a víka, jsem pro jistotu podlepil čtvrtkou. Přišla mi dost slabá, nechat ji bez podlepení aby unesla váhu vík. Na přídi doděláno zábradlí a úchyty pro uvázání lana.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Víka motorového prostoru
Protože ve vystřihovánce se nepočítá se žádnou vzpěrou pod víka, udělal jsem si ji z kusu drátku, úchytu a zarážky. Více je zřejmé z foto ;)
Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Záď
Na zádi přilepeny úchyty a kryt tunelu trysky...
Obrázek Obrázek Obrázek

Pro dnešek vše, pokračování zase někdy příště. Čaute...
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od VašekS »

Moc pěkná a čistá práce. Radost pohledět. ;)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Vašku díky. Minulý týden jsem zjistil další zajímavou věc, která by se mohla budoucím lepičům hodit, a to že člun není nárazuvzdorný :roll: ;) Spadl mi na zem a poulamovalo se kde co. Naštěstí jen drobností, jako zábradlí, občas nějaký ten úchyt a musel jsem celé předělat držáky vík motoru, ale ti tak jsem strávil dvě hodiny jen napravováním následků nehody. Aspoň si budu pamatovat, že opatrnosti není nikdy nazbyt. 8-)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Čaute všem,
slovy reklamního klasika...popoplujem... :)

:arrow: Pokročil jsem na interiéru prostoru pro osádku, přilepil jsem kladky, výfukové potrubí, ruční čerpadlo a samozřejmě palubní desku s nějakými těmi hejblátky a volantem. Více na fotkách...
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Dále bych měl prosbu, jestli náhodou někdo nevíte, jakým způsobem je řešeno sklápění stožárku? Vystřihovánka nabízí přilepit ho buď vzpřímený nebo sklopený, ale napevno v dané poloze a já bych ho rád udělal pohyblivý jenže nevím jak je řešeno právě ono sklápění. Strejda gůgl tentokrát zklamal a nic nenašel nebo aspoň mě se to nepovedlo. Budu rád za jakékoliv rady, díky.

Pro dnešek vše...pěkný večer všem
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od rybak »

Moc toho taky nemám.
Obrázek
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Rybak: Velké díky i za to "málo". Nějak podobně jsem si to i představoval. Zkusím vykoumat, jak tam vyrobit jakýsi čep, to by neměl být problém, ale spíš budu muset vymyslet, jak vztyčený stožár aretovat ve vzpřímené poloze. Je totiž nakloněný dozadu, kam se i sklápí, takže sám od sebe rozhodně držet nebude. Sám jsem na to zvědavý... ;)

A teď už opět malý pokrok.

:arrow: Zasklení
Okna jsem zasklil pomocí oboustranky a přilepil je ke člunu napevno. V návodu je sice zmínka o možnosti ponechat sklo sklápěcí, ale nebyl jsem si jistý s funkčností a takhle mi to přišlo takové koukatelnější :)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Světlomet
Na světlomet jsem použil hliníkovou pásku spojenou pomocí oboustranky s průhlednou narýhovanou fólií.
Obrázek Obrázek

:arrow: Sedačky
Obrázek ObrázekObrázek

Pro dnešek vše...I'll be back...
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Čaute všichni, tentokrát bez fotek, znovu se na vás obracím se žádostí o pomoc. Furt špekuluju nad tím, jak udělat sklápění stožárku. V hlavě mám v hrubých rysech nějaký ten čep a snad jsem vyřešil i aretaci ve vztyčené poloze, ale trápí mě úplně jiná věc. Směrem k zádi se na stožár lepí hák (díly 19c + 19d LaP), na který se, pokud jsem to dobře pochopil, nasazuje vlečné lano. Pod hákem je umístěn rám s navijákem a nahoře se do háku vlepují jakési tyčky (kamarád PMSák popsal, že se zřejmě jedná o brzdu a odpalovací páku), ve vystřihovánce označeny jako díly 19z1. No a právě tady jsem narazil na problém. :!: Pokud bych sklopil stožár rovně dozadu, budou vadit právě ony tyčky. Pokud bych čep stožárku trošku vyosil, aby se nesklápěl dozadu vodorovně s hákem, ale trošku bokem mimo tyčky, stejně by tomu vadily na stožárku přilepená světla. Napadlo mě, pokud by vrchní část stožáru nebyla sklopná, ale nasazovací (jak tomu mělo být u předchozího typu člunu MO-111), tak není co řešit. Prostě bych udělal pouzdro, do kterého by se stožár nasazoval. Pokud bych ho chtěl "sklopit", tak ho prostě vysadím a umístím někam do člunu. Další možnost je udělat vytahovací právě ony tyčky, které sklápění stožárku překážejí. Za boha se mi ale nepodařilo nikde najít nějaké foto nebo popis toho, jak to všechno doopravdy funguje. Nevím jak to je ve skutečnosti a nechci za každou cenu dělat sklápěcí stožár, aby pak byl úplně mimo realitu. Nemáte někdo nějaké nápady, jak sklápění vyřešit, rady, připomínky, odkazy... prostě cokoliv? 8-)
Pro lepší přehlednost přikládám nákres stožáru

Obrázek

Předem velké díky ;)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

našel jsem toto videjko a tam se mi zdá, že henten hák se dá sundat a tím pádem by se dal krásně sklopit stožárek ;)

https://www.youtube.com/watch?v=8x-n-NT-sXU je to asi kolem 10:30min.

Jinak postupuješ parádně ;)
Jakub.

P.S. na fotce od Rybaka je to také docela vidět, že ten hák tam není...
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od VašekS »

Ahoj.
Ten hák se tam pravděpodobně nasazuje jen když je to potřeba a při vztyčeném stožárku. Na rámu nad navijákem je vidět pro něj opěrka (v čase 11.07 na videu od Jakuba).
Nedávej ho tam a je to ;) .

Systém sklápění máš, předpokládám, asi už vyřešený. Je to celkem dobře vidět na fotce od rybaka. A jak je vidět na konci videa i velice jednoduchá operace.

Ať se daří!

Vašek
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Pánové oběma VELKÉ DÍKY za rady :) Já jsem byl tak zabraný do toho, jak udělat funkční sklápění a jak se vyhnout tyčkám na háku při sklopeném stožárku, že jsem si ani nevšiml, že tam hák vlastně ani není :oops: K takovému pochybení v naší firmě dochází maximálně jednou za 10 let. Teda aspoň doufám, že jsem si to vybral dopředu. :lol: V tomto případě to snad proveditelné bude, jenom budu muset předělat uchycení rámu navijáku (ve vystřihovánce je totiž přilepen k háku) a vytvořit pouzdro na hák, do kterého se bude v případě potřeby nasunovat. Jak to mám v hlavě, tak by to fungovat mohlo, uvidím jestli se myšlenky podaří i zhmotnit :D ;) Ještě jednou díky a držte palce, aby se to povedlo.
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“