Konec kategorie architektury ?

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od Vojtik »

Tento zákaz se má týkat využití fotek pro komerční účely (pohlednice, prodej fotek). Pro soukromé účely zůstávají pravidla stejná, jako dosud!
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od Vojta Č. »

To je typickej českej titulek - nikdo neví, jak to bude a co v tom zákoně je, ale okamžitá reakce je OMG ONI NÁM ZAKÁŽOU FOTIT!!!!. Pro začátek by mě zajímalo, jak to teda je v tý uvedený Francii, Itálii nebo Belgii, nějak jsem si nevšimnul, že by zmizely fotky i odtamtud... A extrapolovat to na naprosto marginální koutek naprosto marginálního koníčka je už přitažený za vlasy totálně.
S pozdravem Ode zdi ke zdi a nikdy jinak ;)

edit: Pár linků k přečtení:
http://ec.europa.eu/ceskarepublika/news ... ami_cs.htm" onclick="window.open(this.href);return false; (tady se toho zastávají, samozřejmě)
https://medium.com/@owenblacker/freedom ... c5353b4f65" onclick="window.open(this.href);return false; (a tady si anglicky gramotní jedinci můžou přečíst, jak taková věc vzniká (a co se s tím ještě dá dělat, jestli něco)...
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od Listy »

Musím přiznat, že mě ráno ten článek pěkně nadzved :!: Jak lze jednoduše vyvolat bouři ve sklenici vody? Jeden vyčůránek (alespoň doufám, že šlo o vyčůranost a ne o novinářskou neschopnost) sesmolí zavádějící stať, přičemž záměrně upozadí klíčovou informaci, totiž že se jedná o komerční využití těch snímků, a několik stovek negramotů se vrhne do vzrušené diskuse tetelíce se blahem, že to můžou znovu virtuálně nandat unii, vládě, USA a kdovíkomu ještě! :roll:
Jinak, nejsem odborník na autorské právo, ale neplatí náhodou i zde, že nárok na proplácení tantiem končí X let po smrti autora? V tom případě by byla většina historických staveb v pohodě...
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od JoseFxx »

Z toaletni misy se už platí. Říká se tomu stočné.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od IceZero »

:arrow: pro Listyho...

jo jo autorské poplatky končí 70 let po smrti autora - aspoň tak je to u hudby a literatury. jak je to u architektury nevím ale nejspíš to bude podobný.


ale k tématu - má jít o komerční využití fotografií, jenže víme jak to obyčejně dopadne v našem absurdistánu jsme přece papežštější než sám papež a tak se spousta věcí udělá jinak než bylo původně myšleno a svede se to na požadavek EU. a pak se divme že vznikají takovéto vzrušeně zjitřené debaty plné doslova konspiračních teorií... :roll: :lol: :lol:
PedroSunchez
Příspěvky: 135
Registrován: stř 12.11.2014 12:51

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od PedroSunchez »

group b píše:
Já bych navrhoval stejně jako rozhlas a televize, všichni platit za vlastnictví foťáku...
Ty se směješ, ale za vlastnictví foťáku platíš už při jeho nákupu. Stejně tak jako při nákupu prázdného cd, dvd, paměťových karet a dalších věcí i u fotoaparátu platíš vyjma ekologického poplatku i poplatek autorský. Jinými slovy se automaticky předpokládá, že tyto věci každý kupující použije k nelegálnímu kopírování - krádeži a tak automaticky platíme OSE a jiným, podobným, vybraným vyžírkům. Je to dle mého názoru nelogické a nesystémové. Páč dle této logiky by například doktor, Spida a ostatní autoři vlastně měli dostávat tantien z každého prodaného scaneru, protože každý kdo si ho koupí na něm může scanovat modely.
Pokud se to nepovede ISu tak byrokracie Evropu jednou zahubí :(
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od Lukáš »

Pánové, pánové.. :roll:

Předně, jakožto osobu práva poněkud znalejší mne příspěvky na novinky.cz a podobných informačních gejzírech nějak s právem související nechávají úplně chladným. Vždy je píše někdo, kdo tomu vůbec nerozumí. Vojta Č. zde dal několik linků, kde si můžete přečíst podrobnosti, že to až tak horké nebude. Nerozdmýchávejte tedy další vášně nesmyslnými příspěvky typu toho od PedroSuncheze (EDIT: omlouvám se za předchozí zkomolení nicku), který píše, při vší úctě, také úplné nesmysly, které neznalé opět jen vyděsí. Dokud přitom nezavedou zvláštní daň na Herkules (a daňové nástroje jsou mimo kompetence EU), není důvod se znepokojovat :)
Naposledy upravil(a) Lukáš dne čtv 25.6.2015 6:44, celkem upraveno 1 x.
PedroSunchez
Příspěvky: 135
Registrován: stř 12.11.2014 12:51

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od PedroSunchez »

No jo, jsou to nesmysly, to máš recht, ale podívej se sem: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-488" onclick="window.open(this.href);return false;
VYHLÁŠKA
ze dne 16. října 2006,
kterou se stanoví typy přístrojů k zhotovování rozmnoženin, typy nenahraných nosičů záznamů a výše paušálních odměn

Ministerstvo kultury stanoví podle § 25 odst. 7 zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), ve znění zákona č. 216/2006 Sb.:.....


Bohužel nesmysly o paměťových kartách, prázdných DC, DVD atd. posvěcené shora a nesmysly o scanerech a poplatcích za ně, které nutně napadnou obyčejného vesničana jako jsem já. Bohužel když jsem si před lety kupoval foťák, autorský poplatek skutečně na faktuře byl. A dodnes nepochopím, proč podle výše uvedené vyhlášky při koupi foťáku nejsem brán jako "budoucí autor," ale automaticky jako pirát.

Jinak jsem naprosto klidný a jediné co mě znepokojuje, ovšem jen mírně, tak je rostoucí hromada placatých modelů ve skříni a nedostatek času na ně ;)
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od KarelM »

Při vší úctě ... pánové ... zdá se mi že tato debata, co se dotýká papírového patlání, je naprosto o ... ( ničem ) ... :D
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od JoseFxx »

Pedro tak to tě asi někdo okradl. Lelikož, tato položka by musela být na každém mobilu. Jediné co je tak poplatek za eko likvidaci elektrospotřebičů.

Group B, tento problém moc zveličil. V rámci autorského a licenčního práva jsou všechny modely mdt a vdt a jak vidíte, jedou dál. Vždy se dá na všem dohodnout. Někdo dá souhlas a nechce nic, jinému se musí zaplatit.
Holt by se musel kontaktovat majitel dané stavby. Takže, zas tak černě bych to neviděl.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od Tapan »

Pedra asi nikdo neokradl, ale ten poplatek spíše než za foťák byl za paměťovou kartu. A za úložná zařízení se platí, mno...mimo jiné. V principu je to svinstvo, ale to je spousta daní a skrytých daní, a na tomto fóru je taková diskuze mimo mísu.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od Lukáš »

:arrow: KarelM - Přímo sice ne, ale na fóru se periodicky opakují dotazy a mylné názory stran autorských práv. O tom, že se v tom stále tápe ostatně svědčí i to, že toto vlákno vůbec vzniklo, takže tak úplně bych ho nezatracoval. Ono i z mnohých výkřiků zde může neznalý nabýt dojmu, že autorské právo je vlastně svinstvo, na které netřeba brát žádný ohled, což by autoři zásobující nás nepřebernou spoustou krásných modelů zcela jistě nepodepsali.

:arrow: PedroSunchez - Než učiníš konečný závěr, že jsi vlastně pirát zločinec a dobrovolně nastoupíš výkon trestu :D , mohl sis alespoň ten § 25 autorského zákona, na jehož základě byla tebou citovaná vyhláška vydána, přečíst. Nejde totiž o to, že bys byl automaticky předem brán jako porušovatel autorských práv jiných, to by následoval postih jiného druhu. Onen poplatek souvisí s něčím jiným. Do práva autorského totiž obecně nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví rozmnoženinu díla. Takto velmi široké volné užití díla zákonným způsobem značně omezuje autorova majetková práva. Proto je zaveden tento poplatek (o daň se pochopitelně nejedná), jehož výnos nenáleží státu, nýbrž kolektivnímu správci autorských práv, který ho pak rozděluje mezi autory. Byť k fungování (resp. jejich praktikám v některých případech) jednotlivých kolektivních správců lze mít výhrady, nelze se ztotožnit s jejich dnes tak velmi moderným zatracováním a proklínáním (které opět pramení z naprostého nepochopení). Zjednodušeně (avšak nikoli zkresleně) jde o to, že kdyby tento systém nebyl zaveden, musel by se každý autor starat o danou část svých majetkových autorských práv sám se všemi z toho plynoucími důsledky (včetně naprosté nepřehlednosti pro uživatele autorských děl), což by bylo nejen nepraktické, nýbrž i nerealizovatelné. Tebou zmiňovaným autorům papirových modelů samozřejmě nic nebrání, aby se do tohoto systému také zapojili. Při řádném chodu věcí jsi ve svém případě měl poplatek platit za kartu (nenahraný nosič záznamu), nikoli za foťák.
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od Listy »

group b: jasně proč se na patlaském fóru zabývat modely a jejich předlohami! Vždyť , autorské právo, potažmo blbost/neschopnost Unie to je taková tutovka mezi veselými tématy (jako další mě napadají romové, NATO, církevní restituce...), nad tím se vždycky všichni diskutující skvěle pobaví :lol: Přitom u většiny rozhořčených přispěvatelů nejde o nic víc, než festival pokrytectví. Aneb, ať hodí kamenem, kdo je bez viny - kdo nemá v mobilu jedinou pokoutně staženou skladbu, na hardisku jediný upirátěný film a v životě si nezahrál jedinou cracknutou hru :!:
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od bernie »

A to já zase EU fandím.

Okurky pěkně rovné............akorát to mohli "bruseláři" dotáhnout s výrobci ledniček, aby nebyly tak dlouhé. Musím je ukládat do zásobníku na úhlopříčku
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 400
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Konec kategorie architektury ?

Příspěvek od Medium »

bernie píše:A to já zase EU fandím.

Okurky pěkně rovné............
Tož vhodné téma na "okurkovou sezónu". A to já zas toto nařízení podporuji. Sousedi na chalupě pěstují a obchodují se zeleninou, a vše co nesplňuje normy, tak rozdávaj. A knám to je jen přes ulici :-) Jen si řikám, že zrovna u okurek ty normy sepisovaly spíše nějaké úřednice, a nejspíše při tom nemyslely na pleťové masky....
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“