Stavba kol - pásky, zoubky

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
krabsimon
Příspěvky: 19
Registrován: stř 4.2.2015 0:14

Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od krabsimon »

Ahoj, přečetl jsem si už pár návodů o stavbě kol, kde se klasické zoubky na plášti odřežou a kolo se lepí na plášť na tupo - v plášti jsou smotané pásky papírů. Přes všechno moje studium, :) bych měl dva dotazy:

1) Upevňuje se/lepí se smotaný pásek uvnitř pláště nějak, či se nechává jen samovolně napnout, co to dovolí obvod pláště?
2) Koketuju s jedním nápadem, použít pásek, aby bylo kolo co nejvíce kulaté, ale zároveň ponechat zoubky na plášti. Je to tak možné, či to něčemu vadí?

Díky za odpovědi, snad nebudou někomu připadat mé otázky příliš hloupé. :D
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od Vojta Č. »

Ad 1) Já to nelepím, není to potřeba a stejně to zalepíš, až tam budeš lepit boky.
a ad 2) asi to nevadí ničemu, zkus to.
Hlavně ukaž, jak to dopadlo ;)
Uživatelský avatar
krabsimon
Příspěvky: 19
Registrován: stř 4.2.2015 0:14

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od krabsimon »

Ok, hodím to sem. Právě stavím Porsche 935 K2 (1:24) od pánu Antonického a Skokana, které vyšlo před pár lety v ABC (č. 18/2008). Jedná se o jeden z těch složitějších ábíčkovských modelů, autoři uvádí 125 dílů, tak jsem zvědav, jak se to vyvede, přece jenom, moje zkušenosti nejsou až tak velké, ale beru ten model jako další schod na cestě k nějakému složitějšímu modelu. Už mám hotovou přední nápravu, právě pracuju na zadní nápravě, která je propojena s motorem. No a potom už se vrhnu konečně na kola, na ty se ale dostanu, viděl bych to tak příští víkend. Takže jakmile budou hotová, tak je zde hodím. :) Report z celé stavby pak dám do příslušného vlákna, až to bude, a jestli to bude koukatelné vůbec. :D
Fanda B.
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 1.5.2014 14:26

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od Fanda B. »

Já pásky dělám, abych se zoubkům vyhnul, tak nevidím důvod proč je tam nechat.
Uživatelský avatar
LuCas.F1
Příspěvky: 6
Registrován: ned 29.12.2013 11:25
Bydliště: Bolatice (okr. Opava) / Brno

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od LuCas.F1 »

Když zoubky necháš, tak nedosáhneš tak kulatého tvaru => zoubky z kolečka dělají v podstatě mnohoúhelník
Uživatelský avatar
krabsimon
Příspěvky: 19
Registrován: stř 4.2.2015 0:14

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od krabsimon »

Pokud je ten mnohoúhelník pravidelný, tak jsem za to kolo rád. :D Ale tohle zní fakt logicky, dík za postřeh! Já se bojím, že neodhadnu šířku pásku a ty zoubky jsem chtěl nechávat pro sichr. Respektive, pásků můžu dělat nekonečně mnoho, ale takhle mi to přišlo nějak víc posichrovaný, se zoubkama. :D
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od Tapan »

Pásky možno řezat z milimetrového papíru, riziko chyby v šířce pásku se tak minimalizuje. Opravdu se ti chce zoubky vystřihávat, aby pak výsledek byl horší než bez nich?
Budulman
Příspěvky: 8
Registrován: sob 18.2.2012 13:48

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od Budulman »

Já si tisknu tabulku ve wordu -šířka řádku podle šířky proužku. Potom krájím skalpelem
Uživatelský avatar
LuCas.F1
Příspěvky: 6
Registrován: ned 29.12.2013 11:25
Bydliště: Bolatice (okr. Opava) / Brno

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od LuCas.F1 »

Pro řezání pásků používám tuto techniku:
1) dám na sebe několik papírů A4 - nemusí být čisté, používám vyřazené "šmíráky" z práce
2) klasicky srovnám do kupy a poté provedu po delší straně srovnávací řez - cca 5 mm od okraje, jen abych zarovnal případné nerovnosti při srovnání
3) odměřím pořadovanou šířku pásku (já používám ještě kartonové bočnice, takže jejich tl. odpočítávám)
4) no a pak uříznu - tím dostanu několik pásků o délce 297mm a potřebné šířce, které mi vystačí většinou na všechna kola
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od JakubSDK »

Tak já mám zoubky rád a docela mě i baví je stříhat ;)

Jinak proužky nepoužívám, když dávám na kolečka dezén, tak mi pro přilepení bočnice postačí tloušťka laseru a když jsou zoubky, tak lepím na zoubky... proužky a různa kolečka z kartonů na vycpání kol jsou pro mě osobně práce navíc 8-)

Ale každý podle svého ;) :)
Uživatelský avatar
krabsimon
Příspěvky: 19
Registrován: stř 4.2.2015 0:14

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od krabsimon »

Ahoj, tak nakonec se hlásím o něco dříve. Našel jsem si nějaký čas v sobotu, a pak ještě dnes k obědu, a udělal jsem alespoň přední kola. Mimo metody pásek-zoubky :) jsem si rovněž vyzkoušel poprvé bombírování, tedy jestli to tak v mém provedení vůbec můžu nazvat. :oops:

Právě kvůli vypouklým bočnicím jsem byl nakonec velice rád za zoubky, ke kterým se bočnice lepily lépe, nežli k pásku. Šlo to samozřejmě vyřešit také páskem ve tvaru lichoběžníku, ale na to já asi nemám nervy. :D Zatím... Prostě jsem to udělal na jistotu. ;)

Kola ještě nejsou kompletní, chybí doplnit chlazení - po němž bude mít disk trychtýřový tvar, ale to už je do jiné diskuze, jen pro ilustraci:
Obrázek

A tady je už moje stavba:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Máš pravdu, že v Tvém případě se nejedná o bombírování. Je to spíše natvarování do kuželového tvaru....
Uživatelský avatar
krabsimon
Příspěvky: 19
Registrován: stř 4.2.2015 0:14

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od krabsimon »

:D Okay, dělal jsem to poprvé, takže tak ;) . Příště snad budou kolečka lepší.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Aby jsi měl představu o čem hovořím.
Na levém obrázku je tvar, který jsi dosáhl Ty.
Uprostřed je tvarování do tzv. stříšky, kdy je lomová hrana narýhovaná z rubu dílu a podle ní je bočnice zlomená do tvaru stříšky.
Na pravém je to podobné jako do stříšky, jen zde není lomová hrana a lehce navlhčená bočnice je mezi prsty vytvarovaná do kulata - žádná hrana.

Jak vidíš, je zde patrný i rozdíl v šířce mezery mezi disky kola. Tvarování do kužele poslední dobou začal využívat Forum Team při tvorbě modelů F1 ze šedesátých let, u modelů tzv. doutníků - např. Lotus 49.

Obrázek
Uživatelský avatar
krabsimon
Příspěvky: 19
Registrován: stř 4.2.2015 0:14

Re: Stavba kol - pásky, zoubky

Příspěvek od krabsimon »

Díky za vysvětlení. ;) Já se vrátil k modelařině teprve před měsícem, a dřív sem to dělal jen jako malý kluk, takže se stále učím novým věcem, snažím se stavět tak jak umím, a ne vždy to vyjde no. :-)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“