M3A2 Halftrack - čím podlepit?

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
krabsimon
Příspěvky: 19
Registrován: stř 4.2.2015 0:14

M3A2 Halftrack - čím podlepit?

Příspěvek od krabsimon »

Ahoj, koupil jsem si tento model - http://www.megagraphic.cz/m3a2-halftrack" onclick="window.open(this.href);return false; - a nevím, čím podlepit. Nemám ještě mnoho zkušeností, a v návodu se o podlepení píše jen toliko, že je vhodné tak učinit (samotná vystřihovánka není na příliš tvrdém papíru).

1) Chtěl bych se zeptat, zda tu není někdo, kdo tento model stavěl, a dokázal by mi poradit, čím ho podlepit.
2) Popřípadě bych uvítal nějakou univerzální radu, zda například některé tvarově náročnější díly vůbec nepodlepovat nebo zda i jim prospěje například podlepení kancl papírem,
3) jinak je vhodná čtvrtka?

Děkuji za odpovědi!
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: M3A2 Halftrack - čím podlepit?

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Podle mého (model jsem nelepil) by měl být postavitelný z vystřihovánky tak jak je.
Obecně lze říci, že je dobré podlepovat velké rovné plochy (mají snahu se bortit, kroutit). Lze v podstatě podlepovat libovolně, jen je třeba dát pozor na díly, které te např. vrství na sebe do celku a ten se pak začišťuje nalepením hran...
Myslím si, že když vystřihovánku podlepíš kancelářským papírem, nic nezkazíš (pozor, některé díly mohou být navrženy pro tloušťku papíru, na které je to vytištěno. Pak bys mohl mít problém s jejich dopasováním).
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: M3A2 Halftrack - čím podlepit?

Příspěvek od Tomáš S. »

No já bych to teda určitě celé nepodlepoval - myslím, že je tam dost drobnějších dílů u kterých by toto bylo spíše na škodu. Zcela určitě bych podlepil díly rámu na celou šířku balzou (ostatně, je to i u nich napsané) a pak určitě vyztužit držáky pojezdového vozíku pásů. Dále je to dost individuální.

Ovšem, řekl bych, že pokud chceš dosáhnout pěkného výsledku asi bych v tvém případě ještě chvilku počkal (hodnotím na základě gorily a LRka). Myslím, že tento model nepatří mezi ty jednodušší. Být tebou vyzkouším třeba z bojovky ještě Shermena od Paper-repliky, ten je free (takže pokud by se něco nepovedlo, jednoduše vytiskneš daný díl znova), je jednodušší a pěkně na něm potrénuješ zmíněné podlepování. Navíc s Halftrackem by tvořili fajn dvojku. Případně nějaké tanky od Mistra Vyškovského nebo od Bestpapermodels. Nebo ještě pokud bys chtěl zůstat věrný MG, tak vyzkoušet Jagdpanthera - ten je o něco jednodušší a podlepování tam taky potrénuješ. ;)
Uživatelský avatar
krabsimon
Příspěvky: 19
Registrován: stř 4.2.2015 0:14

Re: M3A2 Halftrack - čím podlepit?

Příspěvek od krabsimon »

Děkuji za postřehy. Určitě neplánuju začít hned Halftrackem, ptal jsem se spíš ze zvědavosti - nakoupil jsem pár modelů a právě u halftracku jsem nenašel konkrétní instrukci ohledně podlepování, tak mi to nedalo, a chtěl jsem to hned rozuzlit. :-) Dosud jsem krom modelů z ABC ještě nic opravdu velkého neslepil, viz šuplík u gorily, který byl vytvořen ještě v mém nedávném dětství. Teď jsem se k modelařině vrátil, holt přišel konec zkouškového, ale letní semestr ještě nezačal (což už neplatí...), a volný čas na sebe skvěle váže nudu, tudíž modýlek kachny (auta), který ležel rozdělaný v šupleti zapříčinil návrat k modelařině. Těžko říct, jestli někdy dosáhnu kvalit zdejších špičkových modelářů, ale rozhodl jsem se, že tomu dám, co můžu a v rámci možností se vynasnažím to neflákat a třeba alespoň zapadnu do šedého průměru. :-) Nakoupil jsem teda všechen možný vercajk, co by se mohl hodit, a postupně začínám sbírat zkušenosti, ať už stavbou modelů, či díky vám zdejším uživatelům. No, ale to už jsem hodně mimo téma, takže dost blábolení... :D Díky za postřehy!
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“