Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
Itchy
Příspěvky: 25
Registrován: ned 7.12.2014 13:29
Bydliště: Frýdek Místek

Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33 HOTOVO

Příspěvek od Itchy »

Zdravím všechny papírové modeláře,

pustil jsem se do stavby modelu bitevníku Il-2 m3 od polského vydavatele Answer. Je to můj první polský model a moje první zkušenost s lepením "na tupo". Než přejdu k vlastní stavbě modelu, něco málo z historie tohoto výjimečného letounu:

Il-2 Šturmovik
Vývoj tohoto letounu započal v druhé polovině třicátých let na základě požadavku velení sovětských vzdušných sil na bojový letoun určený k podpoře pozemních sil. Tým konstruktéra Sergeje Vladimoroviče Iljušina přišel s konceptem letounu TsKB-55, jehož první prototyp vzlétl v říjnu 1939. Druhý tým pod vedením Pavla Suchoje přišel s návrhem konkurenčního letounu SU-6, vítězem se však stal návrh Iljušina.

Sériová produkce letounu, kterému byl dán název Il-2 Šturmovik se rozběhla začátkem roku 1941, kdy byla válka s nacistickým Německem už na spadnutí. Původní Il-2 byl jednomístný. Přední část letounu od špice vrtule po zadní část kabiny pilota tvořila pancéřová skořepina o tloušťce 5 – 12 mm, což činilo bitevník značně odolným proti střelbě z menších ráží. Zbytek letounu byl celokovový. V průběhu války, po přemístění továren na výrobu letounů na východ SSSR, byla používána smíšená konstrukce s využitím dřeva a překližky, pancéřování přední části trupu však zůstalo zachováno. Původní koncept počítal s instalací čtyř kulometů ŠKAS ráže 7,62 mm v křídlech. Tento koncept byl však po provedení zkoušek změněn na dva kulomety 7,62 ŠKAS a dva kanóny ŠVAK ráže 20 mm.

Obrázek

K červnu 1941 bylo k jednotkám dodáno pouze 249 letounů. Piloti tak neměli do začátku války s nacistickým Německem příliš času se na Il-2 zaškolit, což spolu s nedostatečným krytím stíhacími letouny při bojových letech v počátku války a absencí zadního střelce vedlo ke značným ztrátám těchto letounů.
Potřeba zadního střelce byla velmi naléhavá, proto ještě před zavedením modernizovaného Il-2M3 do výroby bylo velké množství jednomístných Il-2 v polních podmínkách upraveno tak, aby mohly nést i střelce z velkorážního kulometu. Prototyp verze Il-2m3 začal být dodáván k bojovým jednotkám koncem roku 1942.
Zadní střelec obsluhoval kulomet UBT ráže 12,7 mm. U prvních dvoumístných verzí však kabina zadního střelce neměla takřka žádnou ochranu pancéřováním, což vedlo k cca 7 × vyšší úmrtnosti střelců v porovnání s piloty. Teprve v průběhu dalšího vývoje se střelcům dostalo improvizované ochrany.

Bitevník mohl nést jen lehké pumy, které kombinoval s raketami. Jednomístné verze nesly bomby FAB-250 či 8 raket (např. protipancéřové RBS-82 a 132 či tříštivotrhavé ROFS-132), letoun také mohl nést 4 rakety M-13 (známé Kaťuše), nebo ampule AŽ-2, které nad nepřátelskými jednotkami vytvářely dosti nepříjemný déšť ze síry a fosforu. Velmi úspěšné bylo nasazení malých kumulativních bomb PTAB. V kontejnerech bylo umístěno 192 těchto bombiček, které byly shazovány v nízkém průletu nad tanky, každá z nich přitom dokázala probít až 70mm pancíř. Od května roku 1943 byly některé šturmoviky vyzbrojeny dvěma protitankovými automatickými kanóny 11-P-37 ráže 37 mm, což spolu s nasazením bomb PTAB v bitvě u Kurska znamenalo pro Němce nepříjemné překvapení.
V průběhu války se zkušenosti osádek letounů zvyšovaly a výrazně stoupala i jejich bojová účinnost. Němci začali Il-2 přezdívat Schwarzer Tod (černá smrt).
Samostatné cíle byly napadány klesáním pod úhlem 30°z výšky 500-700m, naproti tomu útoky proti kolonám či uskupením pěchoty se prováděly v přízemním letu 100-200m pod velmi mírným úhlem, při prvním ataku byly proti cílům odpáleny rakety, při druhém se odhazovaly pumy.
Během války bylo vyrobeno 34 943 letounů Il-2, Roku 1943 byl téměř každý třetí letoun vyrobený v SSSR právě Šturmovik. Stroje sloužily v 356 bitevních plucích, z toho bylo 140 znovu zformováno, většina dvakrát ale některé i pětkrát! Ztráty osádek činily 27 600.


Stavba modelu

Typ letounu: Il-2 m3
Bojové nasazení: 566th ShAP, Leningradský front, 1944.
Pilot: V.I Mykhlik

Nápis na rudé šipce zní „Za Leningrad“. Nápis za pěticípou hvězdou zní „Pomsta za Christěnka“.

Obrázek

Stavba:
Abych se přiznal je to moje první zkušenost se stavbou polského modelu a obecně s lepením „na tupo“. Návod na stavbu modelu není příliš podrobný, stejně jako návodové kresby. Je tedy nutno, jak píše i autor modelu v předmluvě návodu „3 razy przymierz i raz proklej“…
No, podle mých zkušeností bych doporučoval przymierzat minimálně pětkrát než něco přilepíte. Nestane se vám pak to co mě, že po vlepení kokpitu do trupu mi panel za pilotem vyčuhoval cca o 3 mm více než měl a nenarazil bych pak na něj kabinu. Musela tedy přijít na řadu dost náročná operace, kdy jsem panel pomocí skalpelu uřízl, zbrousil na odpovídající velikost a teď doufám, že po jeho opětovném nalepení a retuši nebude přechod moc vidět.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Model je možné postavit v několika variantách výzbroje i celkové složitosti. Vzhledem k mým malým zkušenostem s polskými modely jsem ustoupil od tvorby otevřených přistávacích klapek v křídlech a spokojil se pouze se samostatnými křidélky.
Model hodlám udělat ve verzi s výzbrojí 2 × 37 mm kanony pod křídly a 2 × FAB 250. Nedělám tedy otevřené pumovnice. Pro tuto variantu jsem se rozhodl také z důvodu nepříliš přesně navrženého žebrování křídel. Pokud bych se držel přesně návodových schémat a jednotlivé žebra a výztuhy v křídlech k sobě přilepil podle ní…nejspíš bych dostal křídlo Boeingu 747 a ne Il-2. Žebra tedy nejsou přesně tam, kde autor modelu zamýšlel a vnitřní části pumovnic bych mezi ně nejspíš nezapasoval.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Teď mě čeká nalepení křídel do trupu. Trochu problém je díl přechodu křídlo-trup. Na přechodu je část šipky „Za Leningrad“, která musí přesně sednout na šipku na trupu. Tak mi držte palce, ať to vyjde a model neletí střemhlav do koše :)
Naposledy upravil(a) Itchy dne úte 12.5.2015 9:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Itchy
Příspěvky: 25
Registrován: ned 7.12.2014 13:29
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od Itchy »

Tak přidávám pár dalších fotek ze stavby. Víceméně se mi podařilo přilepit křídla k trupu tak, aby navazovala část kresby na obšívce s kresbou na trupu. Pro správné spasování jsem ale musel obšívku rozstřihnout a lepit ze dvou stran, což je díky mé neumětelské retuši dost vidět....snad se mi to ještě podaří trochu spravit. Nicméně už to alespoň trochu začíná připomínat letadlo.

Obrázek Obrázek Obrázek

Po přilepení křídel jsem pokračoval v konstrukci podvozkových gondol. Po cca hodině broušení hran se mi je podařilo zapasovat alespoň tak, jak můžete vidět na obrázcích níže. Trochu mě mrzí pravé křídlo, kdy mi hrubě nesedí přechod kamufláže mezi jednotlivými díly...nevím jestli je to mýma rukama nebo chybkou konstruktéra modelu, protože na polských fórech jsem našel fotky stejné stavby se stejným problémem. Teď přemýšlím co s tím ... retuš temperou nebo přilepení kousku hnědé kamufláže, který mi zbyl po odstřihnutí křidélek, které dělám samostatně.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Dále jsem přešel na drobotinu...dodělal výfuky a kolečka. Původní kola jsem zavrhl a zkusil je udělat z koleček kartonu, které jsem potom brousil a brousil a brousil.... s výsledkem nicméně ještě nejsem spokojený, takže se o víkendu pustím do dalšího broušení.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak co vy na to? Je to opravdu tak hrozné, jak mi to připadá? :-)
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 849
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od numi »

U těch koleček jsou slabší ty boky. Zkusil bych je prvně přetřít tmelem a potom vybrousit. Jinak to vypadá hodně dobře.
Uživatelský avatar
Itchy
Příspěvky: 25
Registrován: ned 7.12.2014 13:29
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od Itchy »

Díky numi za tip. Ty boky se opravdu nepovedly, dělal jsem je z koleček kartonu s vyříznutým vnitřkem (jsou vidět na obrázku výše), ale špatně jsem odhadl jejich vnější průměr, takže nenavazujou. Vyřeším to tak, že boky opatrně odříznu a nahradím vyříznutým kolečkem většího průměru. Tmelem by to šlo udělat jednodušeji, ale chtěl bych na těch bocích ještě udělat po obvodu dezén ... viz foto níže a tmel by se nejspíš drobil.

Obrázek
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od KarelM »

Tohle éro mam dost rád ... nevím jestli znáš tuhle stránku ... já ji mám mezi oblíbenejma :D http://www.sturmovik.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Itchy
Příspěvky: 25
Registrován: ned 7.12.2014 13:29
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od Itchy »

To KarelM: Jasně, na simulátoru Il-2 jsem toho svého času měl nalétáno docela dost, ale už dlouho dlouho jsem za knipl nesedl ... je třeba se víc věnovat přítelkyni :-) Taky je to důvod proč jsem zvolil zrovna tento model...trochu si oživit vzpomínky. Jinak simulátor Il-2 doporučuju všem modelářům zabývajícím se leteckou technikou z WWII už jen pro velmi detailně a reálně zpracované kokpity jednotlivých letadel, kdy můžete získát lepší představu o tom kde byla jaká páčka, kudy vedl který kabelový svazek apod.
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od KarelM »

Jejda ... já chtěl původně jinou stránku ... :oops: ... http://www.sturmovik.estranky.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; ... ( ale ten simulátor je fajn, s tím souhlasím... )
Uživatelský avatar
Itchy
Příspěvky: 25
Registrován: ned 7.12.2014 13:29
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od Itchy »

To KarelM: Díky za odkaz na webovky, našel jsem tam dost fotek, které se mi hodí ke stavbě. :-)
Uživatelský avatar
Itchy
Příspěvky: 25
Registrován: ned 7.12.2014 13:29
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od Itchy »

Tak jsem se tento víkend trochu věnoval podvozku a úpravě kol. Pokusil jsem se o imitaci hadic hydrauliky a gumových manžet tlumičů...no výsledek nic moc, ale už to nejspíš předělávat nebudu. Teď je třeba vymyslet, jak to všechno naskládat do podvozkových šachet. Na barvení dílů jsem použil tempery a emailové barvy na modely od Rewellu.

Kolečka ver. 2.0 a díly podvozku:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Itchy
Příspěvky: 25
Registrován: ned 7.12.2014 13:29
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od Itchy »

Tak po delší době zase drobný pokrok...víceméně se mi podařilo vlepit podvozek do šachet a zkompletovat a přilepit chladič. Teď se pouštím do gondol 37 mm kanónů pod křídly, ale to zase až příště ;-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Itchy dne sob 28.3.2015 9:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Itchy
Příspěvky: 25
Registrován: ned 7.12.2014 13:29
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od Itchy »

Tak gondoly kanónů jsou na místě. Dále jsem provedl zástavbu kulometu do kabiny zadního střelce, na který ještě příjde dodělat zaměřovač. Dále jsem se zabýval drobotinou ... bomby FAB250 a rakety. Teď se tedy vrhnu na to, z čeho mám největší obavy a to je kabina.
Neměl by někdo z vás tip na to kde sehnat figurky letců ideálně v měřítku 1:32 ? K modelu bych chtěl dodělat podstavec s imitací trávy a figurka by to možná trochu oživila.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Piloti, kdybys je chtěl z papíru, jsou tady, ale nejsou to Rusové, musel by sis je nějak z těch Anglánů přebouchat.
http://tcfgaming.com/index.php/figurine ... raf-pilot/" onclick="window.open(this.href);return false;

Co mají plasťáci, o tom nemám úplně přehled, ale myslím, že nějaké asi najdeš...
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od Jirka Z. »

Figurky se dají sehnat v prodejnách s plastovými modely. Akorát je asi neseženeš v přesném měřítku. Spousta figurek se dělá v 1:35, ale spíše pro pozemní techniku. Kity letadel se vyrábí v 1:32, ale zase se k nim moc nedělají figurky... Je to takový začarovaný kruh, ale věřím, že něco z nabídky se pro oživení letadla hodit bude.
Uživatelský avatar
Itchy
Příspěvky: 25
Registrován: ned 7.12.2014 13:29
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33

Příspěvek od Itchy »

Díky Vojtovi Č. a Jirkovi Z. za tipy na figurky.
S modelem už pomalu finišuju. Dodělal jsem kabinu ... výsledek není zrovna perfektní, prosklení je dost umatlané, tak přítelkyni nejspíš zabavím odlakovač na nehty a vatovou tyčinkou to zkusím trochu vyčistit. Dále jsem do gondol osadil hlavně 37 mm kanónů, osadil pod křídla rakety a bomby FAB 250, sestavil vrtuli a zadní kolo.
Zbývají ještě drobnosti jako táhla trimovacích plošek na křidélcích, kryty podvozkových gondol, anténa ... to snad zvládnu do konce víkendu a můžu se pustit do podložky.

Jinak prosklení předního krytu jsem dělal z fólie do meotaru...je trochu tenčí. Na zbytek posloužil obal od trenek...byl to asi první dárek, u kterého jsem měl větší radost z obalu než z obsahu...:)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Itchy
Příspěvky: 25
Registrován: ned 7.12.2014 13:29
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Il-2 Šturmovik / Answer / 1:33 - HOTOVO

Příspěvek od Itchy »

Tak po čtyřech měsících práce je „černá smrt“ konečně na světě. Dodělal jsem táhla k trimovacím ploškám, kryty podvozkových gondol a zbývající serepetičky.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


No a když už jsem se s tím tak dlouho mořil, dodělal jsem i nějaký podstavec. Boční lišty jsem koupil v jednom nejmenovaném hobby marketu, na imitaci trávy jsem použil zatravňovací pás, který jsem sehnal v obchodě se železničními modely (pro zájemce na hlavním nádraží v Ostravě, cena cca 200,- a je toho 120 × 60 cm, takže si s tím můžete potáhnout doma třeba i konferenční stolek). Podkladovou desku pod zatravňovací pás jsem udělal ze dvou vrstev 1 mm kartonu. Lišty jsem natřel epoxidovým lakem na dřevo, ale zdají se mi moc světlé, tak je nejspíš ještě natřu nějakou napouštěcí tmavě hnědou barvou. V rohu podložky možná ještě vyříznu malý obdélník a nalepím tam štítek s názvem letadla...nebo ho dám někam doprostřed jedné z delších lišt...no, potom hodím nějaké foto.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak co vy na to? Stálo to za tu námahu? :) Není to žádný zázrak, je to moje první zkušenost s polskými modely, tak se snad příště zlepším. Do budoucna plánuju něco z druhé strany fronty, vypadá to na FW-190 nebo nějaký pěkný dvouplošník z WWI.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“