Fw-190 A-3, Betexa, 1:35 - Hotovo

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Fw-190 A-3, Betexa, 1:35 - Hotovo

Příspěvek od v.veverka »

Zdravím a dodatečně ještě přeji vše nej do roku 2015!

Jsem už opět v plném nasazení na středním východě a protože tu opět není moc co po večerech dělat (jako vždycky), přivezl jsem si pár vlaštovek k patlu... :D

Obrázek

Jedná se o celkově 3. model v mém podání. Rozhodl jsem se opět pro Betexu, do poláků se pustím, až si trochu vycvičím oči a ruce, dopatlám Betexy a pak hr na ně...

Takže Fw-190 A3 - něco o předloze

Obrázek

Focke-Wulf Fw 190 byl jednomístný jednomotorový stíhací letoun, používaný ve velkých počtech u Luftwaffe. Ve své době to byla jedna z nejlepších stíhaček a od roku 1941 do konce války jich bylo vyrobeno přibližně 20 000 ks (včetně asi 6 000 ks stíhacích bombardérů).

1. září 1941 byla skupina britských Spitfirů F.Mk.V nad Gravelines ve Francii napadena čtyřmi dosud neznámými německými letouny s hvězdicovými motory. Němci získali výhodu překvapivého útoku a podařilo se jim sestřelit čtyři Spitfiry bez jediné ztráty.[zdroj?]

Tak se na scéně objevil Focke-Wulf Fw 190, jedna z nejlepších stíhaček druhé světové války. Britští piloti soupeře nepoznali a panoval zmatek, jak ho identifikovat. Objevil se dokonce názor, že se jedná o ukořistěné francouzské Hawky H.75. Tento stroj však byl vytvořen pod dohledem dipl. Ing. Kurta Tanka.

V dubnu 1945 se s těmito stroji v rámci letky Leonidas pokusili Němci zvrátit průběh bojů na východní frontě nasazením Kamikaze.

Fw 190 s hvězdicovým motorem BMW 801 byl vyráběn v 18. základních variantách. Všechny Fw 190 vybavené hvězdicovými motory si byly do značné míry podobné a starší stroje byly často při generálních prohlídkách a opravách přestavovány na novější varianty.

Varianta téměř shodná s A-2. Došlo pouze ke změně motoru BMW 801 C-2 za nový motor BMW 801 D-2 o výkonu 1724 koní. Byly přidány 3 štěrbiny v bočních panelech za motorem, čímž se podařilo redukovat přehřívání motoru na minimum. Doplňkovou výstroj tvořilo identifikační zařízení FuG 25a. Výzbroj se skládala ze dvou kulometů MG 17, dvou kanónů MG FF a dvou kanónů MG 151/20. Od této verze se začaly používat soupravy výstroje a výzbroje, jež umožňovaly uzpůsobení letounu podle momentálních potřeb a bylo je možno instalovat přímo dílnách (Umrüstbausätze - U/číslo).

Fw 190 A-3/U1 – instalován pumový závěsník ETC 501, pro 250 nebo 500 kg bomby nebo pro adaptér ER 4 sloužící k podvěšení čtyř 50 kg bomb. Většinou byly z křídel odstraněny kanóny MG-FF.
Fw 190 A-3/U3 - instalován pumový závěsník ETC 250/501 a čtyři přídavné závěsníky pro 50 kg pumy.
Fw 190 A-3/U4 – průzkumná varianta vybavená dvěma fotografickými přístroji Rb 12.5/7x9. Křídlové kanóny MG FF byly odstraněny.

Obrázek

Betexa: klasický sešit (č.3) dvou protivníků, tentokrát z evropského bojiště...
Měřítko 1:35, 2 listy formátu A4 s malým dotiskem na dvoustraně návodu...
Trochu mě překvapila kvalita papíru, ten u předchozích modelů byl podstatně tvrdší a mám pocit, že model jako takový nebude tak pevný, nehledě k tomu, že se velice snadno odírá barva a při ohýbání barva praská v ploše, hlavně lesklá černá, například v místech výstupů výfuku od motoru...

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) v.veverka dne ned 1.2.2015 9:45, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od v.veverka »

Takže jsem se pustil do trupu, psaný i kreslený návod je pojat spíš schematicky a zcela jednoznačně se mně osvědčilo veškeré kroky nasucho několikrát vyzkoušet a teprve po té začít lepit, ale to by asi měl být standard. Jak jsem již psal v předešlém okně, papír je oproti předchozím Betexám dost měkký a přes to nebo právě proto se hůř stříhá a vyřezává (možná je to rukama).
během jednoho dne jsem spáchal to, co vidíte na fotkách níže, dnes se pustím do oprav a retuší, mám na to vodovky, pastelky a černý fix.
Jinak co se týče lícování, vše docela sedí, trochu jsem bojoval s ocasem, ale snad se mně bílou spáru podaří nějak dobře retušnout...

Místním profíkům se omlouvám, ale víc neumím a snad vás svou další tvrobou neurazím :D :D :D

Zdar maladci a jak my tady v Arábii říkáme nazdar...!

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od rybak »

Je fakt, že náš koníček se opravdu hodí na vyplnění dlouhých večerů daleko od domova.
Tyhle modýlky se mi taky moc líbí. Já mám taky dvě letadla (messr a Jak) slepené a zavěšené na stropě.
Znáš tuhle stránku? Dá se tam objednat víc podobných kousků:
http://www.bestpapermodels.com/cs/aircr ... ml?scale=4" onclick="window.open(this.href);return false;
Držím palce a patlu zdar
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od v.veverka »

rybak píše:Je fakt, že náš koníček se opravdu hodí na vyplnění dlouhých večerů daleko od domova.
Tyhle modýlky se mi taky moc líbí. Já mám taky dvě letadla (messr a Jak) slepené a zavěšené na stropě.
Znáš tuhle stránku? Dá se tam objednat víc podobných kousků:
http://www.bestpapermodels.com/cs/aircr ... ml?scale=4" onclick="window.open(this.href);return false;
Držím palce a patlu zdar

Díky za tip... Je fakt, že tohle je ideální na večery, ale zrovna včera po příchodu z práce (tady je první pracovní den týdne neděle) jsem se u toho zaseknul na dýl a šel ležet a až kolem půl třetí... "Zasklíval" jsem kokpit a bylo to o nervy... :D :D :D
CSR
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 8.3.2012 21:19
Bydliště: Praha

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od CSR »

Jo to taky znám.Říkáš si ještě tohle a pak toto a najednou je hluboká noc ani člověk neví jak.Roste ti to pěkně jen tak dál.Jen by mě pro zajímavost zajímalo jak pak plánuješ transport modelů domů?
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od v.veverka »

CSR píše:Jo to taky znám.Říkáš si ještě tohle a pak toto a najednou je hluboká noc ani člověk neví jak.Roste ti to pěkně jen tak dál.Jen by mě pro zajímavost zajímalo jak pak plánuješ transport modelů domů?
Ahoj.

Modely nechám tady... šoupnu si je do vitríny v kanceláři... Převoz by byl na tu dálku skoro nemožný... Do kufru to nedám a táhnout se celou cestu s přestupy s bednou v ruce, se mně nechce... A až tu skončím, nechám to nějakému kolegovi ve firmě :D
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od v.veverka »

rybak píše:Je fakt, že náš koníček se opravdu hodí na vyplnění dlouhých večerů daleko od domova.
Tyhle modýlky se mi taky moc líbí. Já mám taky dvě letadla (messr a Jak) slepené a zavěšené na stropě.
Znáš tuhle stránku? Dá se tam objednat víc podobných kousků:
http://www.bestpapermodels.com/cs/aircr ... ml?scale=4" onclick="window.open(this.href);return false;
Držím palce a patlu zdar

Tak jsem si objednal Zero... Jsem zvědavý, jak to vytisknu atd... :D
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od silverman »

Paráda!
Tyhle Betexácký sešity mám taky. Dokonce to byli první modely který sem si koupil, ale odradily mně ty velký díly v kuse.
Pereš se s tím statečně. Pujdeš i do toho "Spitfajra"?
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od v.veverka »

silverman píše:Paráda!
Tyhle Betexácký sešity mám taky. Dokonce to byli první modely který sem si koupil, ale odradily mně ty velký díly v kuse.
Pereš se s tím statečně. Pujdeš i do toho "Spitfajra"?

Spit je v pořadí... volna tu mám až až, tak přece si nebudu okusovat nehty... :D
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od v.veverka »

Tak přidávám pár dalších nehezkých fotek... to focení taky musím ještě vyřešit, ten telefon je na prd...

Jinak na to, že jsem seděl teď dva večery bůh ví kolik hodin u stolu a matlal se se vším možným, nic moc navenek není vidět :( :( :(
Nejdřív jsem se snažil nějak vyretušovat trup, pak nalepil výškovky (retuš ještě neproběhla), dále jsem "zasklil" kabinku (ten spoj na hřbetu posuvného překrytu snad trošku zakryje upevnění antény), pustil jsem se do drobotiny v motorové části a nakonec ještě do vrtulového kuželu, ten jsem (nevím proč) nevyfotil, ale vůbec nevím, jestli ho nakonec použiji a nevymyslím-li nějaký jiný...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tož buďte kritičtí, kolegové...
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od v.veverka »

Včerejší patling... Vlepil jsem do čumáku motorovou přepážku atd. Nějak jsem se s ní netrápil, v tomto případě mně šlo jen o to, že pomůže s vytvarováním čumáku jako takového. Přes ventilátor za vrtulí stejně nebude dovnitř vůbec vidět. Pověnoval jsem se trochu retušování. Přebrousil zubaté spoje na ocasu, kužel vrtule a všechno znovu přebarvil. Trochu jsem si pohrál s tvarováním trupu a už není ani moc křivý a docela odpovídá předloze. Narýhoval a vystříhal (vyřezal) jsem všechnu drobotinu do kokpitu a něco z ní už i sestavil. "Zasklívat" zaměřovač tentokrát nebudu, stejně skoro nebude vidět a je tak titěrný, že, se přiznám, se mně do toho vůbec nechce... U některých dílů mně zůstává rozum stát, proč se tam vlastně lepí, když nejsou ve výsledku skoro vidět ani solo na stole, natož pak pod krytem palubní desky zastavěné v modelu :D :D :D :D Je to jen takový masochismu a hlavně že sami víme, že to tam máme... :twisted: :twisted: :twisted:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od v.veverka »

Modelářovo velmi pozdní odpoledne...

Včera jsem do toho jen tak letmo koukal. :D Dopatlal jsem interiér. Klasika, ve finále není nic vidět. Ještě jsem osadil hlavně a boule nad nimi. to jsem ovšem nenafotil. Nakonec jsem u toho zbodnul pizzu a šel si lehnout...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) v.veverka dne pát 23.1.2015 19:38, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od v.veverka »

A dnes jsem byl v leteckém muzeu a ani se na to letmo nepodíval... :D :D :D

Obrázek Obrázek Obrázek ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od Kuba78 »

Saqr Aljazeera Aviation Museum?
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Fw-190 A-3, Betexa, 1:35

Příspěvek od v.veverka »

Kuba78 píše:Saqr Aljazeera Aviation Museum?
Ahoj...

Jojo, to je ono:-)
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“