Sd.Kfz. 173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 39
Registrován: sob 21.1.2012 9:02

Sd.Kfz. 173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Dejv »

Sd.Kfz. 173 Jagdpanther

Stíhač tanků Jagdpanther bývá označován jako nejlepší zbraň svého druhu v 2. sv. válce. Jeho 88 mm protitankový kanon PaK 43 L/71 dokázal s převahou rozdrtit kterýkoli spojenecký tank, až na vzdálenosti kolem 3 km. Obranou proti tomuto monstru bylo hlavně letectvo. Podvozek byl využit osvědčený Pantherův, na němž byla instalována nástavba se zkosenými boky, kterážto lépe chránila před střelami. Naštěstí se tento stíhač zjevil na válečné scéně příliš pozdě a s počtem kolem 400 vyrobených kusů již nemohl zvrátit výsledek války - porážku Německa.

V podání vydavatelství GPM dostáváme na stůl kvalitně zpracovaný model - sice detailností a přesností malinko zaostává za Halinského modely techniky, avšak zpracováním provozního opotřebení a kamufláže (zvláště tlačený arch s zimmeritem nutno zmínit) jej možná i překonává. Lepení modelu jsem si až na pár chyb, které ještě zmíním, docela příjemně užíval. Hotovou mám v současné době podstatnou část modelu, bude následovat ladění různých detailů, osazování pásy a kompletace. Nyní si račte prohlédnout pár informativních fotek ze stavby :D :

Obal:
Obrázek

Vana. Stáčení těch trubiček a instalace dovnitř byla vcelku frustrující práce, kromě toho, že jsou kratší, jsem při pokusu mít pojezdová kola nasouvací na špejli dovnitř torzní tyče = trubičky zjistil, že nesedí otvory na obšívce a vnitřku. Nicméně uspokojivě zvládnuto:
ObrázekObrázek

Vnitřek. V návodových kresbách chybí přesné umístění těch podlážek po stranách, jinak bez problémů:
ObrázekObrázek

Zadek. Lepení těch zahnutí výfuků je tedy pořádná fuška, sledoval jsem, že nejen já s tím měl problémy. Hevery jsem spatlal rovnou dva, mám dva výtisky a byl jsem nějak při chuti :D :
ObrázekObrázek

Přední pancíř, trošku tvarovací námaha toho zaobleného okolí saukopf, jinak bez problémů:
Obrázek

Střecha, docela výživná součást, spousta detailů, pantíky atd. Škoda jen, že chybí periskopy (možná dodělám), dále vpředu vpravo ta obruba za pozorovacím otvorem, tu jsem dodělal, stejně jako válečky pro jeřáb:
ObrázekObrázek

Dekl nad motorem, součást ještě výživnější, zvláště pantíky, zvládnuto improvizací s pomocí bužírky z drátku. Škoda, že chybí háčky u ventilátorů, ale aspoň jsou tam pro ně vyznačeny čárky k umístění. Dále škoda, že GPM nemá v nabídce lepty - mřížky nad ventilátory, jako u modelu Jagdtigera. V neposlední řadě je zde také nutno zkritizovat místy nelogickou kamufláž, ale toho si všimne jen málokdo:
ObrázekObrázek

Motor+okolí, zde vše OK, jen se netěším na tvarování a aplikaci různého potrubí:
ObrázekObrázek

Výzbroj - samotná hlaveň v pohodě, avšak rozřezané elementy toho uchycení dávají tušit problémy - ještě se jim budu věnovat podrobně příště. Model taky neobsahuje sedačku střelce a pořádný zaměřovač a závěr hlavně je totálně zmršen, nutná velká improvizace:
ObrázekObrázek

Kolečka+závěsy. Vcelku pohodová práce díky laserovým dílkům pojezdových koleček - chyba: jsou pěkná jen z viditelné strany, vnitřky nesedí přesně. Dále závěsy jsou zpracované poněkud mimózně, tam jsem něco přidal, kvůli snazší kompletaci, ještě to příště lépe vysvětlím:
ObrázekObrázekObrázek

Náboje, tam jsem přidal límec a špičku zpracoval ze špejle. Taky jsem se u tohoto pěkně rozčílil - jsem zvyklý po slepení všechno lakovat lakem na vlasy a špičky nábojů barvený černým fixem na cd-čka přitom začaly pouštět barvu, proto ty fleky. Na poslední fotce tuning - využil jsem řetízek z nabídky GPM u držáku náhradních článků pásů, nutno ještě dodělat zbývajících 11 :? .:
ObrázekObrázek

Toť zatím vše, příště se budu věnovat kompletaci a podrobnějšímu rozebrání jednotlivých součástí, pěkný den přeji ;) .
Naposledy upravil(a) Dejv dne čtv 16.2.2012 12:24, celkem upraveno 1 x.
mkzvk
Příspěvky: 42
Registrován: pát 20.1.2012 22:35

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od mkzvk »

Ahoj, skvělá práce. Mám jej taky v archívu tak taky jednou přijde na řadu:)
Dawe11
Příspěvky: 13
Registrován: stř 15.2.2012 21:43
Bydliště: Židlochovice a Brno

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od Dawe11 »

Dejve jak dlouho na tom pracuješ? Máš to supr nachystaný, už to jenom dát do kupy ;) Máš k němu i pásy od přítele lasera? Nebo se chystáš na originál pásy? Rozmýšlím nad koupí tohoto krasavce. Nemůžu se rozhodnout, jestli si pořídit Jagdpanthera nebo Sd.Kfz. 166 Brummbaera...Obě vozítka vypadají zpracováním skvěle :!:
Melchior
Příspěvky: 102
Registrován: ned 22.1.2012 16:57
Bydliště: Pardubice

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od Melchior »

V tvém podání to bude parádní, budu sledovat ! moc pěkně slepeno
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 39
Registrován: sob 21.1.2012 9:02

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od Dejv »

Dík za komentáře - Dawe11 - model jsem začal patlat už někdy před 2 roky, ale poslední asi 3 měsíce jsem rychle pokročil. Ještě je na tom hromada práce, kompletace nebude vůbec jednoduchá, jak jsem zjistil při testování nasucho. Pásy budou laserové, objednané mám od GPM, tak uvidíme jaké budou kvality. Dál je možnost laserů od Draf modelu, tam je jistota, že sedí na ozubený kolo, ale zase stojej balík peněz. Originál z modelu na ozubený kolo neseděj, ty dělat nebudu. Co koupit neporadím, oba jsou to pěkný kousky, Brummbär je možná náročnější díky tý hromadě pojezdových koleček a taky bacha, u spousty výtisků má ten zimmeritový arch výtlač na bílé straně, takže radši kupovat naživo po kontrole. Mějte se fajn, nashle příště ;).
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Už je tomu let co jsem to lepil, ale kouká se na to pěkně. :) Ty chyby co popisuješ si taky celkem vybavuju. :D
Uživatelský avatar
navstevak
Příspěvky: 69
Registrován: sob 28.1.2012 17:49

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od navstevak »

Jako vždy to vypadá dokonale. Teším se foto z průběhu kompletace.
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od BalvieM »

Rád na něj vzpomenu, i když není prost chyb vcelku dobře se stavěl.
Škoda jen, že polovina věciček uvnitř nebude vidět, pokud ho nebudeš mít rozkládací. Já nechal jen oddělávací kryt od motoru.
Ale výsledek stojí za to. Hlavně nezapomeň na kýbl :lol: !
Dawe11
Příspěvky: 13
Registrován: stř 15.2.2012 21:43
Bydliště: Židlochovice a Brno

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od Dawe11 »

To dejv: Jj tuto dobu lepení znám...Toho svýho stuga III už lepím bezmála 3 roky ale už se konečně začínám dostávat do finiše :) takže už hledám dalšího adepta, kterej půjde pod kudlu :D Už mám konečně i víc času na lepení, tak se do toho začínám dostávat...Kolečka mi právě nevadí, to spíš pásy, to je zabíjárna :twisted: (když teda dělám originál ze sešitu), proto bych chtěl zkusit laser pásy. Na kolik tě vyjdou ty GPM na Jpanthera? Kterej kousek si koupím rozhodnu teď v Brně, kde se na ně v klídečku mrknu a rozhodnu se...Jinak už se těším na komplet... ;) Plánuješ nějak náhled do bojovího prostoru a motoru, nebo to na tvrdo zalepíš??
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 39
Registrován: sob 21.1.2012 9:02

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od Dejv »

Zdar, Dawe11, pásy od GPM vyjdou kolem 300 Kč, od Drafu jsou myslím kolem 500. Jako u každý stavby se budu snažit mít model rozkládací, tady střechu a dekl nad motorem, snad se to nebude moc kroutit. Brzdic a Lary, za vaše reportáže díky, mám je podrobně prohlédlé a taky vatikhovu, samozřejmě...a kýbl nebude, v modelu ho nemám :cry: . Nashle příště ;) .
Dawe11
Příspěvky: 13
Registrován: stř 15.2.2012 21:43
Bydliště: Židlochovice a Brno

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od Dawe11 »

Díky za info dejve...Budu to tu sledovat a těšit se na komplet ;)
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od Bakulda »

Moc pěkně popsány chyby pro příští generace, co se lepení týče, na pohled vypadají ty podsestavy parádně.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 39
Registrován: sob 21.1.2012 9:02

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od Dejv »

Dneska jsem si připravil šircny a závěsy (realitě neodpovídaj, ale nechtělo se mi je předělávat):
Obrázek
A nějaké mrcasení s detaily, ty tažné háky v modelu nejsou, výroba vlastní podle fotek, řetízek je vhodné před použitím vyžíhat, líp na to pak chytá barva (ještě jí tam nemám) a zničil jsem dvě propisky, abych měl na konci těch chytátek u zadního vlezu pěknou kuličku :lol: :
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Michal Dostál
Příspěvky: 439
Registrován: sob 21.1.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther /GPM/ 1:25

Příspěvek od Michal Dostál »

Paráda Dejve, suprová prácička.
Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 39
Registrován: sob 21.1.2012 9:02

Re: Sd.Kfz. 173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Dejv »

Tak po dvou letech trochu popojedem s kompletací. Nejprve motor, u kterého jsem se kvůli tomu potrubí pěkně zasekl, po studiu desítek fotek mě přestalo bavit vymýšlet detailní drátkování a zvolil jsem nejjednodušší řešení, jen ty tlusté trubky okolo, v modelu je to jinak navržené zcela mimo realitu.

ObrázekObrázekObrázek

Dále interiér, v modelu chybí stanoviště velitele s ovládáním děla, tak jsem si je podle dostupných fotek vyrobil, to mě bavilo a mám z něj radost. Koukám, že mi letí opěrátko ke straně, nevadí, ještě není přilepené, stejně jako podstavec děla, kvůli následnému napasování do předního pancíře. Ještě jsem tam přidal sedačku pro radistu. Držák periskopu je vytištěn obráceně, ale to není nic fatálního.

ObrázekObrázekObrázek

Přední pancíř před nalepením a jen tak pro radost dvě fotky s hlavní nasucho:
ObrázekObrázekObrázek

Příště zadekluju boky a nalepím obšívku, snad sedne geometrie, aby byla sundavací střecha a kryt motoru. Pěkný den přeju ;)
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“