Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33 - 99% hotovo

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33

Příspěvek od bernie »

- skalpel + náhradní čepelky
- kovové pravítko
- řezací podložka A4 - stačí
- koh-i-nor stohovací barvičky
- pár štětečků
- lahvinka Herkulesa
- hrstka párátek
- pinzeta
- čalounický špendlík nebo pletací jehlice - na tvarování oblouků

a to vše nasypeš do - krom podložky krabičky na větší sváču a tradá nach MiddleEast ;)
Jde ti to dost dobře - sleduju. A můj obdiv, protože betexy v létání nejsou zrovna lehké díky komplexnímu dílu trupu prakticky v jednom kuse. Pamatuju Jančatovu historku, jak si "Kanibalier" lámal ruce tuším na "mezkovi" :D
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33

Příspěvek od yvan »

Pouze lehce doplním. Pravítko nejenom že kovové, ale ocelové. Hliník je taky kov a hliníkové pravítko rozhodně není dobré na to, aby se podle něho ostrou čepelí něco řezalo.
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33

Příspěvek od v.veverka »

Blbý dotaz, co jsou to stohovací barvičky??? Nějak jsem je nenašel...
Mám poměrně hodně akrylů na stříkání, tím je asi retušovat škoda, že?
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33

Příspěvek od Lukáš »

viz :arrow: toto
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33

Příspěvek od v.veverka »

Díky za kopanec... Jsem idiot, ale tohle mě fakt nedošlo... Jsem hledal, bůh ví co, ve speciálních barvách... :D :D :D :D
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33

Příspěvek od Jirka Z. »

Vodovky jsou jedna možnost, já osobně třeba používán akrylové barvy od Agamy. Vodovky jsou tady brány jako ta nejlepší možnost, ale variant co používat je mnohem více. A záleží hodně na tom, na co jsi zvyklý nebo co ti lépe bude vyhovovat...
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33

Příspěvek od v.veverka »

já nejsem zvyklý na nic... Tohle je moje prvotina:)))
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33 - posun ve stavbě + fo

Příspěvek od v.veverka »

Tak jsem se prodělal několik mini infarktů při práci na drobotině do trupu...

První můj veliký omyl byl, že jsem trup z nezkušenosti a blbosti (návod jsem nepochopil) uzavřel ještě před tím, než jsem do něj vlepil všechno co do něj patří... Napasovat do něj jednotlivé sestavy potom, co jsem je dal dohromady bylo skutečným bonbonkem a trochu je samozřejmě deformovalo, takže následné rovnání pomocí různých pinzet a jiných udělátek, bylo fakt výživný...
Další fajn záležitostí je, že výrobce doporučuje podlepit podlážku kokpitu, ale jaksi se nepočítá s tloušťkou kartonu, takže po umístění do trupu o zmíněný podlepovací materiál celek z trupu vyčnívá, jsem zvědavý, jak se mně to podaří vyřešit, až budu pod trup lepit ve finále křídlo...
Jinak co se týče detailů, jsou fakt pidi a práce na některých je vlastně úplně zbytečná, protože jich absolutní většina není vůbec vidět, bohužel jsem nevyfotil např podlahu s nalepenými detaily, ale bylo to proto, že jsem chtěl mít práci na trupu za sebou a jít chrnět :D
interiér jsem vůbec neupravoval, je celý původní ze stavebnice. Vzhledem k tomu co je z něj ve finále vidět, ho považuji za naprosto dostačující. Jedinou úpravou bylo doplnění zaměřovače o "zasklení".
Jinak se vrátím k retušování, vyzkoušel jsem "stohovatelné vodovky" přiznám se, že jsem jaksi nebyl schopen vyladit přesné odstíny potřebných barev a proto je vše hooodně "jakoby". Někteří z vás mě upozorňovali na nutnost retušování průběžně během stavby a měli samozřejmě pravdu. Například retuš rámování kabiny je po "zasklení" naprosto nemožná a bílé hrany papíru zůstanou vidět :( Chybami se člověk - lepič učí a jakákoliv blbá zkušenost je pochopitelnější než dobrá rada... :D :D :D
V každém případě Betexa zatím plní svůj účel, pro učení-patlání je vzhledem k ceně ideální a nakonec ve vitríně možná nebude vypadat zase tak špatně...

Obrázek

rozpracovaná drobotina

Obrázek

palubní deska se "zaskleným" zaměřovačem, chybí retuš a trošku dotvarovat

Obrázek

tady je sklíčko lépe vidět...

Obrázek

to tvarování jednotlivých dílků zaměřovače ... no comment:)

Obrázek

po retuši a drobných opravách...

Obrázek

zkompletovaný trup po částečné retuši... už nebylo moc vidět...

Obrázek

takový práce a nic není vidět... možná i naštěstí:)))

Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

A hurá na křídlo....
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33 - posun ve stavbě + fo

Příspěvek od v.veverka »

Tak jsem polepil křídlo. Musím se přiznat, že práce s ním byla, ale nebylo to tak hrozné. Celkem slušně se dalo poskládat a vnitřní celky - podvozkové šachty tam šly napasovat dobře. Rozhodl jsem se nedělat sklopný podvozek, proto jsem nakonec neinstaloval drobotinu mechanismu ke sklápění.
Následně jsem křídlo spasoval s trupem a přestože jsem byl dopředu docela skeptický, šlo to lépe než jsem očekával, pravděpodobně moje práce byla přesnější než jsem si myslel :D Opravdu příjemně mě překvapilo dobře lícující napojení horních ploch křídel na trup modelu.
Přikládám pár fotek z postupujícího patlingu... :)

Obrázek Obrázek

vystříhané poloviny křídel

Obrázek Obrázek
Obrázek

slepené křídlo

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

zkompletovaný drak trup-křídlo

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

detail napojení trup-křídlo
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33 - pokračování

Příspěvek od v.veverka »

Jinak jste si určitě všimli, že zkouším různé druhy retušování... zkusil jsem vodovky, pastelky, lihové fixy, křídu... Pořád se nemůžu najít... :geek: :geek: :geek:
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33 - pokračování

Příspěvek od v.veverka »

kolečka: vůbec se mně do nich nechtělo, ale nakonec mě práce na nich fakt docela bavila... výsledek lepení bez barvení...

Obrázek
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33 - pokračování

Příspěvek od v.veverka »

víkendová progrese... chybí už jen sloupek antény s anténou samotnou, pitotka, přilepit kabinku v otevřené poloze a následně pokus o celkovou "retuši" ( mém podání spíš jen primitivní kamufláž)... snad se dokopu i k nějaké podložce... momentálně nechám "model" dostatečně proschnout ve skříňce...
k samotnému lepení, podvozek je celkem slušně vyveden již ve stavebnici, žádné kabely atd jsem nedoplňoval, stejně výsledek v mém podání moc předlohu nepřipomíná... :D :D :D na druhou stranu za málo peněz hodně muziky, zábava to při stavbě byla, občas to byl takový hlavolam, ale v celku spokojenost... myslím, že když spatlám zbytek okřídlené produkce od Betexy, procvičím se dostatečně, abych se mohl zodpovědně pustit do Halinskiho :D
Děkuji za připomínky, konstruktivní kritiku :D a vůbec: nešetřete mě :D :D :D :D

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33 - skoro finish...

Příspěvek od rybak »

Pěkný, vypadá to jako řádný macek. Co bude dalšího? Jeho soupeř?
Uživatelský avatar
v.veverka
Příspěvky: 263
Registrován: ned 12.5.2013 19:13

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33 - skoro finish...

Příspěvek od v.veverka »

Ano, asi spíchnu Corsaira.. Tedy pokusím se:))
Kucik
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 9.5.2013 7:58
Bydliště: Olomouc

Re: Ki - 61 HIEN (Tony) - Betexa 1:33 - skoro finish...

Příspěvek od Kucik »

Hezký kousek, jen malé varovaní. U Corsaira je nutne kompletně předělat spodní díl trupu při napojení křídel. Ten díl je asi úplně naopak a špatně. O víkendu ti můžu poslat nějaké fotky.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“