Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od dravec »

Trochu unavený jednotvárností série RSC jsem se pustil do staršího modelu z dílny PK Graphica. A to legendární vůz Mini Cooper, který zvítězil v Rallye Monte Carlo v roce 1964. Posádku tvořily Paddy Hopkirk a Henry Liddon.

Obrázek

Na začátek jsem zpracoval horní prosklenou část karoserie se střechou. Zatím příjemná práce, ale z důrazem na přesnost lepení. Hlavně přilepení střechy dalo zabrat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 222
Registrován: sob 21.1.2012 23:36
Bydliště: Plzeň

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od samotr9 »

Člověče, spíš ty vůbec?
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od dravec »

Neboj se, večer spím normálně. I když musím přiznat, že se mi večer lepí lépe než přes den.

A již s samotné stavbě. Kompletně hotový základ karoserie. Musím uznat, že opět po čase pořádné tvarové lepení modelu. Sice to dá hodně zabrat při tvarování papíru, ale s výsledek jsem spokojený.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 222
Registrován: sob 21.1.2012 23:36
Bydliště: Plzeň

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od samotr9 »

Ale natvarování ti vyšlo náramně. Moc hezká práce. Počítám, že ve středu je model hotov.
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od dravec »

Ale zas nepřeháněj. Už mi přibily další povinnosti, tak to nebude tak honem. Zrovna řeším nové uchycení podlahy ke karoserii. Původní mi moc nevyhovuje. Uchycení přední a zadní části už mám. Ještě dořešit prostředek.
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od dravec »

Nebyl jsem moc spokojený s postupem lepení podlahy pomocí chlopní. A tak jsem odstranil chlopně na dílech 16 a 62. Místo toho jsem udělal pomocná žebra, která jsem nalepil na díly 15 a 22. Pěkně to zajistilo tvar karoserie a také to zpevnilo samotný model. Střed podlahy jsem také upravil a to tak, že jsem odstranil chlopně na dílech 12P a 12L. Nové chlopně jsem přidal na díl podlahy 66 a zevnitř zpevnil kartonem. Poté jsem celý základ podvozku slepil a vložil do karoserie. Tady jsem postupně napřed nalepil přední a zadní část a až nakonec ve středu žebra. Jako poslední jsem nalepil podběhy. Podstatně se to lepilo lépe než původní provedení.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A konečně nalepený podvozek.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od dravec »

Konečně jsem udělal přední a zadní nápravy. Tady to bylo trochu komplikovanější, díky špatným rozměrům všech dílů v návodné kresbě. Takže jak zadní i přední osy a tlumiče jsou podstatně menší než mají být. Stejné je to i u výfukové roury. Proto jsem musel udělat kola, abych mohl tyto rozměry korigovat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
cham
Příspěvky: 1
Registrován: pát 27.1.2012 19:29

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od cham »

Nádherná práce, také jsem ho kdysi stavěl, ale takto nádherně precizní to tedy nebylo :-( budu se muset polepšit a dát si to znovu ;-)

Je pěkné postavit Mini Cooper S v roce 50. výročí nejslavnějšího vítězství v legendární Rallye Monte Carlo.
Jen pro zajímavost Paddy Hopkirk a Henry Liddon startovali s Mini z Minsku a jejich trasa do cíle v Monte Carlu byla dlouhá 4452 km.
Zvítězili těsně před druhým Fordem Falcon Sprint a třetím Saabem.

PS: K vystřihovánce existuje opravný list právě na díly řízení a dílů 91 - 95, které se v návodu vystřihovánky kvůli netradičnímu formátu trochu deformovaly.
Opravný list je ke stažení na www.minifanclub.cz
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od dravec »

Děkuji za reakci na stavbu, tak i za procházku historií. Ani mě to nenapadlo, že je to už 50 let od té doby. Jak ten čas letí. Také děkuji za odkaz na opravný list, i když ho už nepotřebuji. Třeba pomůže ostatním, co se na model teprve chystají.
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od dravec »

Pustil jsem se na dokončení karoserie přilepením drobných dílů. Jako první na řadě byla příď vozu, kde jsem postupně zhotovil nárazník se dvěma světlomety. Ten jsem ale nalepil až po přilepení světel, blinkrů a lištu na přední masce s žaluziemi. Nakonec jsem předek vozu dokončil nalepením tří menších světlometů a stěrače na čelním skle. Na bocích vozu jsem nalepil závěsy dveří, kliky a víčka nádrží. V zadní části jsem sestavil nárazník. Ale ještě před přilepením jsem přilepil zadní světla, registrační značku a kliku. Po nalepení nárazníku jsem nalepil zadní a pomocný světlomet na střeše. Nakonec jsem se rozhodl, že přidám i technologické spoje na bocích vozu, které jsem udělal pomocí drátku 0,3 mm. Jako poslední prací na modelu bylo osazení kol a tak dokončit celý model.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A konečně finální fotky hotového modelu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
CSR
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 8.3.2012 21:19
Bydliště: Praha

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od CSR »

Gratulace k dokončení a je to moc pěkný drobeček.
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od dravec »

Děkuji, také jsem rád jak to dopadlo. Bude možnost si tento i ostatní novější modely prohlédnout v Kyjově.
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od dravec »

V Kyjově mě čekalo milé překvapení, když tento model získal dokonce i cenu ve speciální kategorii PkGraphica.

Obrázek
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od bedatruhlar »

byt ta retuš je hodně mimo.....ale nic proti hodnocení p.Knotka.JO ale je dobře že víme že to za těch let ani jinak neumíš.
Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 222
Registrován: sob 21.1.2012 23:36
Bydliště: Plzeň

Re: Mini Cooper Rallye Monte Carlo 1964 / PK Graphica / 1:16

Příspěvek od samotr9 »

bedatruhlar píše:byt ta retuš je hodně mimo.....ale nic proti hodnocení p.Knotka.JO ale je dobře že víme že to za těch let ani jinak neumíš.
Retuš časem vypiluje, mě se hodně líbí jeho čistota lepení. 8-)
Odpovědět

Zpět na „Sport a F1“