Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Zdravím místní osazenstvo a dovoluji si obtěžovat stavbou nového modelu. Po dlouhém rozhodování, jsem se rozhodl, pro něco jednoduššího na oddych, ale už teď vím, že to nejspíš procházka růžovým sadem nebude. Model je tištěn na dost mizerném papíře a navíc je stříbrný, takže je otázka jestli to nějak dopadne, nebo to bude nad mé síly.
Vybral jsem si model tohoto téměř zapomenutého letounu, který do světa moc díru neudělal. Nyní nějaké info z wikipedie:
Vought SB2U Vindicator (Mstitel) byl americký střemhlavý bombardér z druhé světové války. Vznikl jako kombinace dvouplošníkové technologie a moderního jednoplošníkového typu. Jeho vývoj spadá až do roku 1934, kdy byla vypsána soutěž na tento druh stroje. Prototyp letounu označený XSB2U-1 byl zalétán 4. ledna 1936. Po zavedení do služby v prosinci 1937 se ukázalo, že letoun SB2U-1 kvůli značné hmotnosti výzbroje zaostává za svými plánovanými parametry, takže bylo vyrobeno pouze 260 kusů všech verzí. V březnu 1938 stroje obdržela letka VB-3 na letadlové lodi Saratoga a v dubnu následovala VB-2 na lodi Lexington. První SB2U-2 se změněnou výstrojí zařadila v srpnu 1938 do výzbroje letka VB-4 na lodi Ranger. Pro letectvo americké námořní pěchoty bylo určeno 57 strojů varianty SB2U-3 a jejich dodávky započaly v únoru 1941. Po bitvě u Midway na jaře 1942 byly převedeny k výcviku. Exportní variantu pro Francii poháněla motorová jednotka R1535-SB4-G a letouny vyzbrojené třemi kulomety Darne ráže 7,5 mm dostaly označení V-156-F. Francouzi stroje zařadily na letadlovou loď Béarn, většina ze 40ti kusové dodávky splněné koncem roku 1939 však zůstala na pozemních letištích. Stroje přeznačené na V-156-B1 obdržela Velká Británie v létě roku 1941 a dostaly zde bojové jméno Chesapeake. Byly vyzbrojeny čtyřmi pevnými kulomety v křídlech ráže 7,62 mm. Podobně jako americké letouny brzy skončily u výcvikových jednotek.
Technická data:

Osádka: 2 (pilot, střelec-radista-pozorovatel)
Rozpětí: 12,80 m
Délka: 10,36 m
Výška: 3,12 m
Nosná plocha: 28 m²
Hmotnost prázdného letounu: 2138 kg
Vzletová hmotnost: 3326 kg
Maximální rychlost: 402 km/h
Dostup: 8350 m
Dolet: 1610 km

1 × dvouhvězdicový vzduchem chlazený čtrnáctiválec Pratt & Whitney R-1535-96 Twin Wasp Junior
Výkon motoru: 820 k

2 × kulomet ráže 7,62 mm
500 kg pum

K modelu jsem si koupil žebra, Kabinka bohužel k dispozici není, no uvidíme jak to dopadne, každopádně předloha se mi velmi líbí a je u nás ještě neprezentovaná, takže budu první.

Nyní tedy začínáme:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Tomys »

Jó taky.sem Ho pořídil....zajímavá poletucha...
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Takže první postřehy ze stavby Vindicatora. Předloha je zajímavá a model vypadá vizuálně velmi dobře. Ale papír je snad nejhorší s čím jsem kdy pracoval. Má tendenci se lámat i u velkých rádiusů. Třepí a vrství se tak, až je to únavné. Přirovnal bych to asi tak: normálně si kupuju toaletní papír zewa, ale tohle je jak papír za 2 oruny role. Zatím však pokračuju, ale nejsem si jistý jestli to dostavim. Až se mi budou lámat náběžné hrany, tak to nejspíš vyhodim. Už teď je sedačka celá polámaná.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Tomys »

Mno rak.zkus rovnou křídlo,.ať.se s tím neprdíš zbytečně...
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Díky Tome, to je dobrej nápad. Zkusim vejškovku a uvidim. Fakt jako nechápu, co vede vydavatelství k tomu, aby tiskla modely na takovej zoufalej papír.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak tohle budu sledovat rád. Doufám, že se dostaneš dál než jen k části modelu...
Pavel Pejša píše:Fakt jako nechápu, co vede vydavatelství k tomu, aby tiskla modely na takovej zoufalej papír.
A odpověď na tvojí otázku je jednoduchá - je to jenom příprava, aby se stránky v archivu moc nekroutili a model se dal dobře postavit v jiném měřítku... :twisted:
Abbe
Příspěvky: 13
Registrován: stř 25.1.2012 19:43

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Abbe »

Taky mám model doma a právě (ne)kvalita papíru mě odradila od toho, abych éro postavil. Na podobně lámavý papír byly kdysi tištěny vystřihovánky Malého modeláře, ale tenhle je ještě jakoby dřevitý, na povrchu jsou patrna jednotlivá vlákna atd. Nekvalitní papír degradoval i stříbrný tisk, který je jinak trochu nečekaným bonusem vystřihovánky. Ještě podotýkám, že novější kousky z Kartonové kolekce (Hurricane, Starfighter) jsou tištěny na papíře výrazně lepší kvality.

Nepletu-li se, nabízí pan Mistewic kabinky ke všem svým vystřihovánkám, napsal bych mu. I když u vindicatora není tvar kabiny zas až tak složitý, ohýbá se v jednom rozměru.

Držím palce a sleduji...
Uživatelský avatar
Jeanuss
Příspěvky: 55
Registrován: ned 29.1.2012 9:55
Bydliště: Třinec

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Jeanuss »

Ahoj Pavle, zkus ohyb trochu navlhčtit vodou a kdyby to nepomohlo, tak bych vyzkoušel ohyb resp. tisk na ohybu pretřít (naimpregnovat) hodně zředěným herkulesem počkat až uschne, ohnout a slepit díl a nakonec natřenou plochu jemně zaprášit dětským zásypem, aby se herkul tak nelesknul. ;)
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Jelikož ten papír se fakt nedá a já mám jen jedny nervy, rozhodl jsem se stavbu tohoto modelu ukončit už v začátku a raději budu svoji energii vynakládat do jiného modelu. Prosím moderátory, aby toto vlákno smazali, ať to tady nezaclání.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Prosímtě, nechceš, aby se vědělo, že jsi hodil flintu do obilí? To se stane, to není nic, za co by ses měl stydět. Asi jako když v geocachingu loguješ DNF. Takovej je život a nemůže se povést všechno ;)
Tohle zapadne samospádem. Jsem zvědavej na novej projekt ;)
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak mě je to jedno, jen jsem myslel, aby tu zbytečně zaclánělo mrtvý vlákno. Jinak je to jedno. No novej projekt bude jako Vindicator střemhlavej bombardér, tak schválně, kdo uhádne ?
Uživatelský avatar
JesterZeleny
Příspěvky: 153
Registrován: stř 7.5.2014 11:15
Bydliště: Pardubice

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od JesterZeleny »

:?: Helldiver od Halinskiho? :?:
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak od Halinského to je, ale Hllediver ne, má to červenožlutej ocas :-D
alfi100
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 25.4.2013 13:23

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od alfi100 »

Pavel Pejša píše:Tak od Halinského to je, ale Hllediver ne, má to červenožlutej ocas :-D
Tak to je pak jasný - D3A1 VAL. :) Hodně zdaru a lepší papír!
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Vought SB2U Vindicator / Kartonowa Kolekcja / 1:33

Příspěvek od Jirka Z. »

Vlákno rozhodně nemazat - mělo by to tu sloužit nejen pro poplácání za slepené modely, ale zároveň i jako info pro modeláře o jednotlivých modelech. A i tohle může spoustě lidí pomoct k rozhodování...
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“