majáky, kulaté věže - jak na ně

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

majáky, kulaté věže - jak na ně

Příspěvek od Niraj »

Zdravím,
zápasím tu se svým prvním majákem a tak bych se rád zeptal, jak postupujete u ohnutí vlastního těla majáku tak, aby z toho vznikla hezká plynulá "roura", ale zároveň byla dostatečně pevná. Stejný problém by byl i u kulatých věží hradů, .....
Já už dělám 3. pokus a stále to není ono:

- kvůli výsledné pevnosti jsem nejprve ještě rozložené tělo majáku podlepil, ale pak při modelování roury se mi to různě mačkalo, ohýbání šlo ztuha a na některých místech místo plynulého ohybu se to lámalo
- zkoušel jsem i z vnitřní strany vlhčit, aby papír změknul. To šlo krapet líp, ale je to zase citlivější na různé zlomy, jak je to měkké.
- nyní zkouším podlepit slabším papírem, aby celek nebyl tak tuhý a případně dovyztužím kruhovými výztužemi dodatečně
- pak mě ještě napadá ohnout to nepodlepené a po zaschnutí zpevnit vícero dlouhými výztuhami nastrkanými podélně do roury

Jak to děláte vy? Zajímá mě jak postup výroby "roury", tak jejího zpevnění.
Díky
Uživatelský avatar
snekousek
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20.12.2012 13:54
Bydliště: Planeta Země

Re: majáky, kulaté věže - jak na ně

Příspěvek od snekousek »

Tak já si model většinou přetisknu na skicák tak s kulatostí při ohybu a kompletaci problém nemám. Co jsem si kupoval například kostely od Ondry Hejla (výtisk Dukase) tak to je na optimálním papíru,takže taky bez problémů.Pochopitelně horní a spodní část uzavřít a teprve na to lepit další díly např.věžičku,atd.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: majáky, kulaté věže - jak na ně

Příspěvek od Aki »

já to vyztužuju zevnitř kolečkama z kartonu o patřičným průměru. žádnej problém s mačkáním a věžičky jsou krásně kulatý :) pokud je papír vystřihovánky tenčí, obtočím kolem tý kulatý výztuhy ještě širší pásek z papíru tvrdšího, aby žebro nevylezlo zkrz...
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: majáky, kulaté věže - jak na ně

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

přesně jako Aki ;)
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: majáky, kulaté věže - jak na ně

Příspěvek od Niraj »

Tak díky moc všem za tipy. Koukám, že to děláte všichni podobně, jenom já se s tím zbytečně podlepoval a udělal si tak pakárnu. Ono čím tlustší, tak tím se při menším poloměru víc láme. Tohle je maják kónickej, nahoře průměr jen něco přes 3 cm a dole 4,5. Takže už to srulování na tak malej průměr je o hubu, musím pomalu, jak na to jdu zhurta, tak se mi to láme.

V návodu taky tenhle díl nepodlepují, a jen vyztužují horním a dolním kolečkem, ale zdálo se mi to málo. Jako že to v prostřed bude "měkký".

Ok, jestli tady není moc majáků, tak já tohle třeba i nafotím jako postup, ať tu něco je. Je to taková oddychovka po roční práci s kostelem na Homoli, maják Ar-men - z Ábíčka nějakýho současnýho.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: majáky, kulaté věže - jak na ně

Příspěvek od Niraj »

No, takhle se mi to lámalo taky, ale zase přes proužek, kterej tam je přmo určenej ke spojení těch dvou stran po stočení věže. Musí se na to hooodně opatrně, jinak se to prolomí taky.

Ale zase má kolega krásně zapuštěný okna, a tak to asi má i být. I když v dle návodu se okýnka, který jsou samostatnou součástí vystřihovánky, podlepí a pak přelepí namísto těch vytištěných. Takže ve finále nebudou zapuštěný, ale budou vyčnívat ven.
Škoda, že mě to taky nenapadlo před slepením tubusu, teď už je asi nezapustím.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: majáky, kulaté věže - jak na ně

Příspěvek od Aki »

takovýhle válce uzavírám "podchlopněma" z TENKÝHO papíru - klasická 80g A4, potom s jejich stočením není žádnej problém...
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: majáky, kulaté věže - jak na ně

Příspěvek od Niraj »

group b píše:pokud máš jen slepenej tubus a nemáš to ještě uzavřené, tak je zapustíš.
Právě že jsem měl tubus už uzavřenej.
Nakonec jsem z toho udělal pseudozapuštěná okna: samostatná okénka jsem si podlepil kartonem, pak z nich vyříznul jen okenní výplně, takže mi zůstaly rámy a pod to jsem podlepil další kopii těch okének. Takžě okenní výplň je utopená vůči rámu. Tento komplet jsem pak nalepil na maják. Rám tedy vyčnívá nad úroveň zdi majáku, ale okenní výplň je utopená vůči tomu rámu.
Vypadá to určitě líp, než postup podle návodu: okýnka jen podlepit kartonem a přilepit na maják. A když mrknu např. sem, tak možná ani nejsem tak moc mimo mísu.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: majáky, kulaté věže - jak na ně

Příspěvek od Aki »

vlákno přesunuto tam, kam patří...
moderátor Aki
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“