IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Adsy
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 22.5.2014 21:43

IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Adsy »

Zdravím,
V tomto vlákne by som vám chcel prezentovať stavbu modelu tohto legendárneho vozidla. Jedná sa o môj prvý model tejto obtiažnosti, keďže doteraz som staval len "krabičky" a podobne. Keďže je to môj prvý príspevok tak sa v krátkosti predstavím. Mám 13 rokov a pochádzam zo Slovenska. Papier ma fascinuje už od malička. ;)

Niečo o multikáre:
Dĺžka - 2960 mm
Šírka - 1550 mm (bez zrkadiel)
Výška - 2140 mm
Rozvor - 1970 mm
Rozchod (P/Z) - 1215/1115 mm
Nájazdové uhly (P/Z) - 32°/43°
Svetlá výška - 184 mm
Ložná plocha D/Š/V - 2095/1495/350 mm
Polomer otáčania - 4,2 m
Objem nádrže - 42 l
Hmotnosť pohotovostná/užitočná/celková - 1680/2200/3950 kg
Prevodovka - 4 stupne +R
---Motor---
Typ - štvortaktný, 4 válce v rade
Objem - 1997 ccm
Vŕtanie - 88 mm
Zdvih - 85 mm

Obrázek

Dôkaz o vlastníctve:
Obrázek

V blízkej budúcnosti pridám nejaký postup. 8-)

Prajem pekné strávenie zvyšku nedele.
Naposledy upravil(a) Adsy dne čtv 3.7.2014 17:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Tož na tohle jsem zvědavý. Slepil jsem obě verze, které kdysi vyšly v ABC, ale tohle je o něčem úplně jiném. Ať se daří.
crafter45
Příspěvky: 22
Registrován: sob 23.2.2013 22:33
Bydliště: Hradec Králové

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od crafter45 »

Tak to se budu dívat, taky to mám v šuplíku.
Fanda B.
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 1.5.2014 14:26

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od Fanda B. »

Nechci tě shazovat ale není multicára malá dopravní?
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Hmotnosť pohotovostná/užitočná/celková - 1680/2200/3950 kg

Z toho plyne, že by měla být už v kategorii VDT :wink:
Ale možno se o tom pobavit
Fanda B.
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 1.5.2014 14:26

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od Fanda B. »

Já sem totiž taky stavěl oba typy z ABC a soutěžili v kategorii malá dopravní, tak mě to zajímalo. :?:
Adsy
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 22.5.2014 21:43

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od Adsy »

Áno, tiež som premýšľal kam topic umiestniť, ale...
MDT - malá dopravní technika = modely dopravní techniky, u jejichž předloh není potřebné k provozu či řízení zvláštních oprávnění nebo je vyžadován řidičský průkaz skupin A či B.
A keďže najvyššia povolená hmotnosť vozidla prevyšuje 3,5 tuny, je potrebné oprávnenie C, čiže som Multicáru zaradil do VDT. To písal aj old_Mr_Grim. Tiež už len kvôli charakteru vozidla by som ho umiestnil sem.
Ak sa mýlim, opravte ma. Predsa len, ja si budem musieť na vodičský ešte počkať niekoľko rokov, tak sa v tom celkom nevyznám. :D
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

Pokud do toho můžu vstoupit, Multikrávu můžete určitě řídit pokud máte řidičák na osobák. Nevím jak je to oficiálně s užitnou hmotností, ale co vím tak je to homologováno jako B (užitná 1750kg). Asi záleží co máte v TP, ale logicky, kdo by to chtěl na C, když by mohl mít oficiálně B (pojistka, daň, technická).
Jinak na multikrávu můžete naložit klidně i tři tuny, ovšem pokud vás s tím zastaví ochránci zákona... 8-)

A z modelářského hlediska, opravdu chceš případně soutěžit ve stejné kategorii v jaké je třeba DANA? Nebo nějaký vypiplaný polský Jelcz či SCUD? Jako tady na DF je to podle mě šumák kde to budeš prezentovat, ale na soutěži bych s tím šel určitě do MDT. Budu držet palce se stavbou a rád se sem kouknu. ;)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od Vojta Č. »

Více modelu, méně teoretizování, díky!
Adsy
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 22.5.2014 21:43

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od Adsy »

Tak sa hlásim s malým pokrokom. Zlepil som rám+pruženie. Neprišiel som na žiadne nepresnosti, všetky sú spôsobené mojimi rukami. Predsa len je to malý model (cca 10 cm) a ja som začiatočník. Ale multikáre som proste nemohol odolať. :P Najviac ma mrzí že to na miestach mám zapatlané od lepidla. Najväčší problém mi robilo prilepenie priečnikov rámu (lepili sa natupo). Fotky sú také aké sú, nemám doma fotoaparát. :|
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Pekný deň.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

náhodou je to super ;) postupem času se do toho dostaneš ještě víc a bude to lepší a lepší. Jen tak dál ;)

Ať se ti daří a dovolím si sem přisednout na čumendu :lol:
Jakub.
Adsy
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 22.5.2014 21:43

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od Adsy »

Ďakujem vám za podporu ;)
Keďže času je málo, moc som nepokročil. Na podvozok som prilepil blatníky, nádrž a batériu. Foto pridám keď túto časť vystrihovačky dokončím. Keďže mi tie mini šedé diely už začali liezť na mozog, skúsil som kabínu, no totálne som ju pokazil... :x To by bolo v poriadku, no keď som v počítači hľadal kópiu, nenašiel som list s dielmi na kabínu... :cry:
Takže by som chcel poprosiť, či by mi niekto z vás neposkytol sken... Bol by som mu veľmi vďačný... :oops:
Adsy
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 22.5.2014 21:43

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od Adsy »

Takže momentálny stav je takýto. Na rám treba doplniť už ešte stupačky, zásterky, držiak motoru, kabíny a pod. Vzduchový filter už mám len pred fotením sa mi odlomil.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Mám hotové aj kolesá, avšak ešte bez retuše.
Obrázek Obrázek
Chcem poďakovať používateľovi crafter45, ktorý mi zaslal potrebný sken na kabínu, avšak pri pokusu o otvorenie správy "Je nám líto, ale tuto funkci zatím nemůžete využít. Jste na fóru registrování teprve krátce a je potřeba, abyste se více zapojili na fóru pro povolení těchto funkcí." :) Budem si musieť asi počkať :lol:
Pekný deň. ;)
Adsy
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 22.5.2014 21:43

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od Adsy »

Tak som sa pusti do motora a zatiaľ nič moc, je tam chybné označenie dielov, ale nič prečo by sa to nedalo zlepiť. Napr. na čelo olejovej vane má prísť diel č. b21, avšak b21 sú lopatky ventilátora. Podobný problém mám s dielom b10, ktorý mi nesedí ani veľkostne. :/
Adsy
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 22.5.2014 21:43

Re: IFA Multicar M25 / Firebox / 1:32

Příspěvek od Adsy »

Takže po dlhšej dobe Vás zdravím. Tempo mojej práce je pomalé... :roll: Keďže práve začali prázdniny tak sa to snáď zlepší. Zlepil som motor a takmer dokončil podvozok (stále chýbajú stupačky a os na predných kolesách. Retuš je stále nič moc... :( Motor som doplnil o nejaké doplnky, lepil sa celkom fajn, síce tam boli nejaké nepresnosti ale nič, čo by sa nedalo opraviť. Najväčší problém mi robilo zostrojiť výfukové a vzduchové potrubie, ale som rád že to mám za sebou.
Obrázek Obrázek
ObrázekObrázek
Ďalej som pokračoval kabínou. Napriek tomu že som to skúšal 3-krát, nepodarilo sa mi ju zaskliť, bolo to nad moje sily, rám predného okna má hrúbku cca 1mm a stále sa mi to odliepalo. Takže ju mám bez interiéru. Možno že ju ešte v budúcnosti skúsim zlepiť. Inak sa lepila dobre, chýbajú mi ešte spätné zrkadlá a zásterky. Držiaky ešte nemám zaretušované.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Prajem pekné strávenie víkendu a snáď čoskoro pri ďalšom postupe. :)
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“